Dzień św. Jerzego na wyspie Limnos [23 kwietnia]

Jak informuje mnie Ioannis Katsarakis, moja znajoma z wyspy Limnos w archipelagu Wschodnie i Północne Wyspy Egejskich – dziś na wyspie obchodzony jest Dzień św. Jerzego i biegną konie!
Nie byłabym sobą, gdybym nie wypytała, z czym ta tradycja się wiąże i skąd się wzięła.
Ioannis opowiada:
Święty Jerzy (gr.: Άγιος Γεώργιος / Agios Georgios) jest patronem wojska - piechoty i wojska lądowego. Wizerunek świętego przedstawia ikona: św. Jerzy na koniu zabijający smoka.

Dzień św Jerzego
Zdjęcie ze strony: www.saint.gr

Według legendy smok kiedyś istniał naprawdę : strzegł jedynego źródła ( Σιληνα -Λιβυης) i otwierał dopływ wody tylko wtedy, gdy znajdował człowieka, którego mógł zjeść. Osoba, którą smok miał pożreć była wybierana spośród okolicznych mieszkańców poprzez ciągnięcie losów. Smoka nikt nie mógł zabić, choć próby czyniły nawet szwadrony wojska. W taki właśnie sposób ofiarą przeznaczoną dla smoka stał się św. Jerzy, który los wyciągnął z Basilopity. Walczył jednak dzielnie i udało mu się smoka zabić.
W różnych miejscach w Grecji dzień ten obchodzony jest inaczej. Nie wiem, czy wyścigi konne odbywają się tylko na Limnos. Są one powiązane z zaborem tureckim. Podobno młodzi ze wsi Kaliopii ukradli Turkom konie, a ukryć się tego nie dało. Turcy, chcąc je odzyskać, a chłopi – chcąc odzyskać Limnos, ale w sposób pokojowy, zaproponowali wyścigi konne właśnie w dzień św. Jerzego. Ten, kto wygrywa zatrzymuje konie.

Dzień św Jerzego   Dzień św Jerzego
[zdjęcia: Ioannis Katsarakis 2017]

I tak później przez wszystkie lata urządzane były wyścigi pomiędzy młodymi mężczyznami ze wsi Kaliopii a Turkami. Tylko w czasie wojny, w latach 40-tych, wyścigi nie odbywały się przez 2 lata z powodu braku młodzieńców, którzy mogli brać udział w wyścigach. Po zakończeniu wyścigów wszyscy udają się do kościoła św. Jerzego, który znajduje się w centrum wsi Kaliopii: jeźdźcy wjeżdżają konno na plac kościelny. Ma tu miejsce dekoracja tak jeźdźców, jak i koni, czerwonymi chustami.
Po ceremonii zaczyna się zabawa – taki odpust.

Dzień św Jerzego   Dzień św Jerzego   Dzień św Jerzego
[zdjęcia: Ioannis Katsarakis 2017]

I na zakończenie swojej opowieści Ioannis dodaje:
taki to właśnie dziś dzień na wyspie Limnos, a z tego co wiem o innych rejonach Grecji: w Ksanti w Tracji urządzane są walki - zapasy mężczyzn, w Neo Souli/ Serres - zabijają smoka, a w Arachowej – odbywa się pochód.