Thanos Mikroutsikos [gr.: Θάνος Μικρούτσικος].
Pożegnanie

Thanos Mikroutsikos

Θάνο... : καλό ταξίδι [']

A jeszcze wczoraj było radośnie…

Ta wiadomość dopadła mnie na wejście do domu znajomych, sobotnim wieczorem… Za przekazaną mi osobiście – posypały się informacje sms-owe, messengerowe.

Wczoraj, w sobotę, 28 dnia grudnia 2019, odszedł od nas Thanos Mikroutsikos [gr.: Θάνος Μικρούτσικος].

Prawie środek nocy: siedzę i nie wiem co mam powiedzieć. Raptem kilka dni temu czytałam jak nas pozdrawia, pozdrawiałam Go i ja, oglądałam zdjęcie z uniesioną z pozdrowieniem ręką, na którym nie widziałam Go źle i wbiłam sobie w głowę, że wyjdzie z tego, że to jeszcze nie ten czas, nie ta pora…. Kilka dni temu: może dwa tygodnie…

Thanos Mikroutsikos - wielki grecki kompozytor, autor muzyki do niezliczonych mniej i bardziej znanych utworów. Mikroutsikos - do jak znakomitych tekstów choćby Liny Nikolakopoulou, Nikosa Kabbadiasa, Konstantinosa Kawafisa czy Bertolda Brechta pisał swą muzykę, jak znakomici artyści śpiewali Jego kompozycje: Haris Aleksiju, Rita Antonopoulou, Dimitra Galani, Margarita Zorbala, Maria Dimitriadis, Vasilis Papakonstantinou, Giannis Kotsiras… Thanos Mikroutsikos - wreszcie wielki przyjaciel Dimitrisa Mitropanosa: czy teraz tam pisał będzie muzykę, by Mitropanos zaśpiewał tak jak „Panta jelasti” [gr.: Πάντα γελαστοί”] czy „Roza” [gr.: Ρόζα]?

Thanos Mikroutsikos   Thanos Mikroutsikos   Thanos Mikroutsikos

Ciężko żegna się artystę osobiście nieznanego, z którego twórczością żyło się wiele, wiele lat, który był wciąż obok. Jeszcze ciężej żegna się kogoś, kogo poznało się osobiście.

I jest mi ciężko, bo miałam zaszczyt poznać tego wielkiego kompozytora kilka lat temu (2015), tu, w Warszawie, na koncercie, który dał na zaproszenie Ambasady Grecji z okazji Dnia Niepodległości tego kraju. Przyjacielski, uśmiechnięty, towarzyski, zwyczajny a taki niezwyczajny…

Tak ciężko żegna się kogoś, kto tak wiele dobrego zrobił dla innych i kto mógł jeszcze tyle dla innych zrobić. Czarny dzień dla Grecji, dla kultury Grecji: odszedł ktoś tak jej oddany, odszedł ktoś wielki.

Thano… : a pisz tam, komponuj, śpiewaj, graj…

W naszych sercach pozostaniesz na zawsze.

Thano… : καλό ταξίδι <3

Thanos Mikroutsikos


Tekst i wszystkie zdjęcia: Beata Kuczborska / betaki.pl

Wszystkie zdjęcia pochodzą z warszawskiego koncertu danego w marcu 2015 roku.