Wystawa "Zwyczaje okresu Dodekameron - dwanaście świętych dni na Cyprze"

Wystawa 'Zwyczaje okresu Dodekameron - dwanaście świętych dni na Cyprze'
Zdjęcie ze strony Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie [www.ethnomuseum.pl]

Towarzystwo Przyjaciół Grecji informuje o interesującym wydarzeniu, które będzie miało miejsce Warszawie:
to wystawa, związana z kulturą grecką, dotycząca zwyczajów zimowego okresu świątecznego, od Bożego Narodzenia, przez Nowy Rok po Święto Objawienia Pańskiego. Wystawa ta, prezentująca te zwyczaje na Cyprze, już wkrótce będzie do zobaczenia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (ul. Kredytowa 1).
Tytuł wystawy to "Zwyczaje okresu Dodekameron - dwanaście świętych dni na Cyprze".
Podziwiać ją będzie można w okresie od 15 do 22 listopada 2017 roku, a w dniu 15 listopada (środa) odbędzie się wernisaż wystawy.

Poniżej bardziej szczegółowa nota od organizatorów:
Cypr. Piękna wyspa na Morzu Śródziemnym. Miejsce pełne słońca. Światła, które gości też w duszach jej mieszkańców. Tutejsze Święta Bożego Narodzenia to piękne zwyczaje i tradycje.
25 grudnia na Cyprze rozpoczyna się, liczący dwanaście dni, okres zwany Dodekameronem. Począwszy od Bożego Narodzenia, trwa przez Nowy Rok, aż do Święta Objawienia Pańskiego, które obchodzimy 6 stycznia.
Cypryjski Dodekameron to czas pełen radości, wypełniony unoszącymi się zapachami świątecznych wypieków – słodkich ciast z miodem i orzechami, aromatyzowanych świeżymi pomarańczami, cytrynami, cynamonem, goździkami i... posypanych miłością. Najważniejszym z nich jest ciasto świętego Vasiliosa – "vasilópita", będące konktynuacją pięknego zwyczaju, zgodnie z którym ukryta w środku moneta przynosi szczęście swojemu znalazcy na cały następny rok.
Okres dwunastu świętych dni zamykają Chrzest Chrystusa i poświecenie wód. Po poświęceniu, w świetle Chrztu Pana, Cypryjczycy kolędują w swoich domach, jedząc placki "kserotigana" i małe złote kuleczki "lukumades".
Zapraszamy do naszego domu. Poznajmy się i wspólnie przeżyjmy Dodekameron!
15 listopada | 17:30 - wernisaż wystawy (wstęp wolny)
Podczas wernisażu zaplanowany został m.in. rytuał krojenia vasilopity. Szczęśliwy znalazca ukrytej w cieście monety wygra 5-dniowy pakiet turystyczny na Cypr!