Dzień OCHI / OXI [28 października]

Dzień OCHI, który cała Grecja obchodzi w dniu 28 października, jest jednym z dwóch najważniejszych narodowych świąt tego kraju (tym drugim jest Dzień Niepodległości obchodzony 25 marca).

Dzień OCHI/OXI
Zdjęcie ze strony: www.xryshaygh.gr

Jest to święto szczególne, obchodzone dla upamiętnienia ważnego dla Greków wydarzenia: w nocy 28 października 1940 roku Benito Mussolini zażądał zgody na przemarsz wojsk włoskich przez Grecję, a ówczesny premier Grecji, Joannis Metaksas nie wyraził na to zgody. Powszechnie uważa się, że odpowiedź brzmiała krótko: „Nie” (po grecku: ochi / 'Οχι).
Jeszcze tego samego dnia Grecja została zaatakowana przez Włochy: do walki stanęła również ludność cywilna. I choć stanowisko greckiego premiera spowodowało przystąpienie Grecji do II wojny światowej - Grecy dumni byli z odmowy uznając ją za symbol niezależności i jedności Grecji.

Dzień OCHI/OXI
Zdjęcie ze strony: www.himara.gr

Dziś, każdego roku w dniu 28 października, Grecja jawi się dwóch kolorach: białym i niebieskim – to narodowe barwy Grecji. Tysiące jak nie więcej greckich flag powiewa tego dnia ze słupów, parkanów, latarń, balkonów, tarasów, nierzadko również z okien przejeżdżających samochodów.

Dzień OCHI/OXI
Zdjęcie ze strony www.veteranos.gr

Jak Grecja długa i szeroka, tego dnia odbywają się parady, w których czynnie i z wielką chęcią biorą udział i mali i duzi. Ubrani często w stroje narodowe bądź w barwach biało-granatowych dumnie maszerują dzierżąc w dłoniach flagi – tak Grecja 28 października czci pamięć o tych, którzy zginęli walcząc o wolność Grecji.

Dzień OCHI/OXI
Zdjęcie ze strony: www.arcadiaportal.gr

Χρόνια Πολλά Έλληνες / Wszystkiego najlepszego dla Greków!