Rozmowy z...


 

Wywiad z Magdaleną Kawką

Wywiad z Magdaleną Kawką
Trwają prace nad drugim wydaniem poczytnej i lubianej powieści „Wyspa z mgły i kamienia” osadzonej na Krecie. Autorką tej powieści jest Pani Magdalena Kawka, którą poprosiłam o krótką rozmowę w temacie napisanych przez Nią powieści z, jak mówię, Grecją w tle. Takie powieści są dwie, ale warto wiedzieć, że Pani Magdalena Kawka to płodna pisarka mająca na swym koncie wiele innych książek.
Zapraszam do przeczytania wywiadu, do bliższego poznania mojej rozmówczyni, jak też do sięgania po to, co już dla nas napisała, a i po to, co z pewnością jeszcze napisze w przyszłości.

Przeczytaj więcej
Wywiad z Polkami mieszkającymi w Grecji [cz.2]

Wywiad z Polkami mieszkającymi w Grecji
Żyć w innym kraju niż ojczysty…
Niektórym wydaje się to proste, dla innych zaś jest nie do przyjęcia.
Czy podjęcie decyzji o zmianie miejsca zamieszkania jest trudne czy też przychodzi z łatwością? A może to zależy od powodów, dla których podejmujemy taką decyzję?

Cztery kolejne, jak nazywam: Polki w Grecji, które wybrałam do tej rozmowy to moje koleżanki: wszystkie mieszkają od lat w Grecji. Spotykamy się na tyle często, na ile to możliwe, rozmawiamy ze sobą, korzystamy z mediów społecznościowych, aby te nasze kontakty były dość częste. Kiedy inni narzekają na „złego” ponoć Facebook’a – ja się nim cieszę, bo to między innymi dzięki niemu z moimi koleżankami mieszkającymi za granicą utrzymujemy stałe kontakty i jesteśmy w naszym życiu, nawet tym codziennym, wzajemnie obecne.

Oliwka, Mama Polka na Krecie, Magda i Karolina – to imiona/nicki adresatek moich pytań, to imiona żon Greków, z których dwie są matkami dzieci (dzieci w różnym wieku: kilkuletnich) urodzonych w Grecji.

Przeczytaj więcej
Wywiad z Beatą Kuczborską

Rozmowa z Beatą Kuczborską
Pewnego dnia (w styczniu 2022 roku) strona @renatamielniczuk.pl prowadzona przez felietonistkę, Panią Renatę Mielniczuk (felietony i z Grecji!) zwróciła się do mnie z propozycją przeprowadzenia wywiadu.

Było mi bardzo miło i zgodziłam się odpowiedzieć na kilka pytań, a kiedy dowiedziałam się, na szczęście już po naszej rozmowie, o tym, że ten wywiad był marzeniem Pani Renaty – rozpłynęłam się w wielkim wzruszeniu. Naprawdę! Marzenia ludzkie są nie do przewidzenia i jak to dobrze, że choć część z nich jestem w stanie spełniać. Dziękuję losowi!

Przeczytaj więcej
Podcast i rozmowa z Beatą Betaki Kuczborską

Rozmowa z Betaki
Niedawno byłam gościem doGrecji.pl, gdzie zadano mi kilka pytań w tematach różnorodnych, ale oczywiście związanych z Grecją. Nieczęsto się zdarza, aby można było mnie posłuchać, a tym razem tak się właśnie zdarzyło.

Jeśli ktoś ma życzenie, bo mimo udostępnienia podcastu na Facebooku, dotąd nie słuchał – tutaj linki:

Przeczytaj więcej
Ujrzeć Warszawę po corocznym, półrocznym pobycie w Grecji – rozmowa z Joanną.

Rozmowa z Joanną
Joannę znam od wielu, wielu lat. Ożeniona z Grekiem - mieszkała w Grecji przez pewnie i 25 lat, a od kilku lat mieszka, podobnie jak i ja teraz: i tu, i tam, co oznacza pół roku w Grecji, pół roku w Polsce.
Ja, kiedy przyjeżdżam do Polski, do Warszawy, po kilku miesiącach spędzonych w Grecji – jestem Warszawą zachłyśnięta, bezkrytycznie zachwycona. Nie widzę tu niczego złego, nieprawidłowego, a jeśli widzę, to jestem szalenie wyrozumiała i nie irytują mnie niedociągnięcia: tłumaczę sobie, co przychodzi mi w tym popowrotowym czasie z łatwością (to mija później!), że w końcu nikt nie jest idealny.
Zawsze mnie interesowało, jak inni widzą po takim czasie to miasto: tę moją Warszawę. I postanowiłam o tym właśnie porozmawiać z Joanną, a Joanna sama mnie do tej rozmowy niejako sprowokowała mówiąc któregoś dnia w jakiejś zupełnie luźnej wymianie zdań o tym, co ją tak bardzo pewnego dnia w Warszawie zirytowało.

Przeczytaj więcej
Wywiad z Betaki

Rozmowa z Betaki
To wywiad, jaki zdarza się tu, na stronie, po raz pierwszy: wywiad ze mną.
Czas jakiś temu Pani Agnieszka Smolińska - Mikos, prowadząca na Facebook-u stronę „Głodni pasji”, zaproponowała mi przeprowadzenie ze mną wywiadu. To coś zupełnie odmiennego od tego, co czyniłam do tej pory i oczywiście pełna stresu - zgodziłam się na tę, przemiłą zresztą, rozmowę. Chciałam, aby wywiad ten, już po opublikowaniu go w całości na Facebook-u (ukazał się w dwóch częściach), znalazł się i na mojej stronie, żeby zawsze można było do niego wrócić, jeśli ktoś nie przeczytał a chciałby w przyszłości. Te prowadzone przeze mnie wywiady zamieszczam w zakładce: „Rozmowy z..."
W tej rozmowie "Z" to jestem ja.

Przeczytaj więcej
Wywiad z Polkami mieszkającymi w Grecji

Wywiad z Polkami mieszkającymi w Grecji
Żyć w innym kraju niż ojczysty…
Niektórym wydaje się to proste, dla innych zaś jest nie do przyjęcia, ale jest i coś pomiędzy...
Czy podjęcie decyzji o zmianie miejsca zamieszkania jest trudne czy też przychodzi z łatwością? A może to zależy od powodów, dla których podejmujemy taką decyzję?
Pięć Polek mieszkających w Grecji, które wybrałam do tej rozmowy, to moje koleżanki: wszystkie mieszkają od lat w Grecji. Spotykamy się na tyle często, na ile to możliwe, rozmawiamy ze sobą, korzystamy z mediów społecznościowych, aby te nasze kontakty były dość częste. Kiedy inni narzekają na „złego” ponoć Facebook’a – ja się nim cieszę, bo to między innymi dzięki niemu z moimi koleżankami mieszkającymi za granicą utrzymujemy stałe kontakty i jesteśmy w naszym życiu, nawet tym codziennym, wzajemnie obecne.

Przeczytaj więcej
Wywiad z Kariną [Trapezanidou] Skrzeszewską

Wywiad z Kariną [Trapezanidou] Skrzeszewską
We wrześniu 2017 roku dała w Warszawie recital śpiewając arie Marii Callas dla uczczenia 40 rocznicy śmierci tej wielkiej artystki. Urodzona w polsko-greckiej rodzinie Karina Skrzeszewska (sopran) przyjechała do Warszawy z Wrocławia, w którym mieszka na stałe. Znalazłyśmy obie trochę czasu, aby porozmawiać o korzeniach Kariny, o Jej pasjach i o marzeniach. Zapraszam do przeczytania wywiadu z Kariną Skrzeszewską.
Przeczytaj więcej
Wywiad z zespołem tanecznym ILIOS

zespół tańca ILIOS
Od ponad 15 lat tworzą zespół taneczny, który nieco później nazwali ILIOS [z gr.: słońce] i prowadzą pod egidą Towarzystwa Przyjaciół Grecji warsztaty tańca greckiego. Warsztaty odbywają się głównie w Warszawie, choć zdarzały się w przeszłości i sesje wyjazdowe. Oprócz prowadzenia warsztatów, biorą również udział w różnych mniej i bardziej formalnych uroczystościach związanych czy to z Grecją, czy z tańcem jako takim. Gdzie się nie pojawią ze swoimi tańcami, wzbudzają duże zainteresowanie, bo co by nie mówić: tańce greckie są bardzo widowiskowe. Tworzący zespół ILIOS: Irena Argiro Tsermegas, Bożena Głodkowska i Tomasz Kozłowski zgodzili się odpowiedzieć na kilka moich pytań związanych z tańcem greckim. Zapraszam do przeczytania wywiadu z zespołem ILIOS. - Przeczytaj więcej
Wywiad z Ewą T. Szyler

Ewa T. Szyler
Kiedy we wrześniu 2017 roku zobaczyłam wywiad przeprowadzony z Panią Ewą T. Szyler – wiedziałam od razu, że musi być to rzecz niezwykła, bo i osobą niezwykłą jest Pani Ewa Szyler: dziennikarka, publicystka, oraz tłumaczka angielskiej i współczesnej greckiej prozy na język polski, która przełożyła ponad trzydzieści książek, w tym piętnaście dzieł pisarzy greckich, oraz ponad dwieście filmów dokumentalnych. Wywiad ukazał się na stronie: www.literature.gr w języku greckim, a tym samym zwyczajnie był dla wielu z nas niedostępny. Postanowiłam coś z tym zrobić i w ten oto sposób, za zgodą Pani Ewy Szyler oraz Pana Emiliosa Solomou, który wywiad przeprowadził, przygotowałam tekst polski. Serdecznie zapraszam do przeczytania. - Przeczytaj więcej
Wywiad z Bożeną Gałczyńską-Szurek

Bożeną Gałczyńską-Szurek
Kilka miesięcy temu wydana została najnowsza powieść napisana przez Bożenę Gałczyńską-Szurek zatytułowana „Cierpkie winogrona”. Równocześnie z tą powieścią ukazały się na rynku wznowienia dwóch innych powieści tej autorki: Jej debiutu, „Kręta droga do nieba” [tytuł pierwszego wydania: „Tajemnice greckiej Madonny”] oraz „Klasztor zapomnienia” [tytuł pierwszego wydania: „Monachos”]. Te trzy powieści nie wyczerpują całego dorobku, który ma na swoim koncie Bożena Gałczyńska-Szurek, ale akcje tych trzech właśnie autorka zdecydowała się osadzić w Grecji. Nie mogłam tego oczywiście nie zauważyć: wszak staram się śledzić wszystko, co w jakikolwiek sposób dotyczy Grecji. Tym sposobem trafiłam do Bożeny Gałczyńskiej-Szurek, która zgodziła się porozmawiać ze mną na temat Grecji, odpowiedziała wyczerpująco na frapujące mnie a dotyczące Jej twórczości pytania oraz sprawiła mi wielką niespodziankę: podarowała mi pierwsze wydanie swojej debiutanckiej powieści, której w tym wydaniu od tak długiego czasu, poszukiwałam. Dziękuję bardzo! - Przeczytaj więcej
Victoria Hislop o sobie, o Grecji i o pocztówkach

Victoria Hislop o sobie, o Grecji i o pocztówkach
W związku z niedawno wydaną w Polsce piątą powieścią Victorii Hislop pt. "Pocztówki z Grecji", która jest jednocześnie trzecią (po powieściach "Wyspa" i "Nić"), której akcję autorka osadziła w Grecji – we współpracy z Wydawnictwem Albatros miałam niebywałą przyjemność przeprowadzić wywiad z pisarką. Chciałam, aby Victoria Hislop opowiedziała nam coś o sobie, o swoich związkach z Grecją, o tym, jak to się wszystko zaczęło i jak to z tą Grecją w życiu pisarki jest. Victoria Hislop okazała się być przesympatyczną osobą, od której serdeczne ciepło aż uderza: dziękuję Jej za czas, który poświęciła dla niniejszej rozmowy.
Zapraszam do przeczytania wywiadu, jak też nieustannie do przeczytania „Pocztówek z Grecji”, bo „Pocztówki z Grecji” to podróż po Grecji, którą warto odbyć. - Przeczytaj więcej