Rozmowy z...


 

Podcast i rozmowa z Beatą Betaki Kuczborską

Rozmowa z Betaki
Niedawno byłam gościem doGrecji.pl, gdzie zadano mi kilka pytań w tematach różnorodnych, ale oczywiście związanych z Grecją. Nieczęsto się zdarza, aby można było mnie posłuchać, a tym razem tak się właśnie zdarzyło.

Jeśli ktoś ma życzenie, bo mimo udostępnienia podcastu na Facebooku, dotąd nie słuchał – tutaj linki:

Przeczytaj więcej
Ujrzeć Warszawę po corocznym, półrocznym pobycie w Grecji – rozmowa z Joanną.

Rozmowa z Joanną
Joannę znam od wielu, wielu lat. Ożeniona z Grekiem - mieszkała w Grecji przez pewnie i 25 lat, a od kilku lat mieszka, podobnie jak i ja teraz: i tu, i tam, co oznacza pół roku w Grecji, pół roku w Polsce.
Ja, kiedy przyjeżdżam do Polski, do Warszawy, po kilku miesiącach spędzonych w Grecji – jestem Warszawą zachłyśnięta, bezkrytycznie zachwycona. Nie widzę tu niczego złego, nieprawidłowego, a jeśli widzę, to jestem szalenie wyrozumiała i nie irytują mnie niedociągnięcia: tłumaczę sobie, co przychodzi mi w tym popowrotowym czasie z łatwością (to mija później!), że w końcu nikt nie jest idealny.
Zawsze mnie interesowało, jak inni widzą po takim czasie to miasto: tę moją Warszawę. I postanowiłam o tym właśnie porozmawiać z Joanną, a Joanna sama mnie do tej rozmowy niejako sprowokowała mówiąc któregoś dnia w jakiejś zupełnie luźnej wymianie zdań o tym, co ją tak bardzo pewnego dnia w Warszawie zirytowało.

Przeczytaj więcej
Wywiad z Betaki

Rozmowa z Betaki
To wywiad, jaki zdarza się tu, na stronie, po raz pierwszy: wywiad ze mną.
Czas jakiś temu Pani Agnieszka Smolińska - Mikos, prowadząca na Facebook-u stronę „Głodni pasji”, zaproponowała mi przeprowadzenie ze mną wywiadu. To coś zupełnie odmiennego od tego, co czyniłam do tej pory i oczywiście pełna stresu - zgodziłam się na tę, przemiłą zresztą, rozmowę. Chciałam, aby wywiad ten, już po opublikowaniu go w całości na Facebook-u (ukazał się w dwóch częściach), znalazł się i na mojej stronie, żeby zawsze można było do niego wrócić, jeśli ktoś nie przeczytał a chciałby w przyszłości. Te prowadzone przeze mnie wywiady zamieszczam w zakładce: „Rozmowy z..."
W tej rozmowie "Z" to jestem ja.

Przeczytaj więcej
Wywiad z Polkami mieszkającymi w Grecji

Wywiad z Polkami mieszkającymi w Grecji
Żyć w innym kraju niż ojczysty…
Niektórym wydaje się to proste, dla innych zaś jest nie do przyjęcia, ale jest i coś pomiędzy...
Czy podjęcie decyzji o zmianie miejsca zamieszkania jest trudne czy też przychodzi z łatwością? A może to zależy od powodów, dla których podejmujemy taką decyzję?
Pięć Polek mieszkających w Grecji, które wybrałam do tej rozmowy, to moje koleżanki: wszystkie mieszkają od lat w Grecji. Spotykamy się na tyle często, na ile to możliwe, rozmawiamy ze sobą, korzystamy z mediów społecznościowych, aby te nasze kontakty były dość częste. Kiedy inni narzekają na „złego” ponoć Facebook’a – ja się nim cieszę, bo to między innymi dzięki niemu z moimi koleżankami mieszkającymi za granicą utrzymujemy stałe kontakty i jesteśmy w naszym życiu, nawet tym codziennym, wzajemnie obecne.

Przeczytaj więcej
Wywiad z Kariną [Trapezanidou] Skrzeszewską

Wywiad z Kariną [Trapezanidou] Skrzeszewską
We wrześniu 2017 roku dała w Warszawie recital śpiewając arie Marii Callas dla uczczenia 40 rocznicy śmierci tej wielkiej artystki. Urodzona w polsko-greckiej rodzinie Karina Skrzeszewska (sopran) przyjechała do Warszawy z Wrocławia, w którym mieszka na stałe. Znalazłyśmy obie trochę czasu, aby porozmawiać o korzeniach Kariny, o Jej pasjach i o marzeniach. Zapraszam do przeczytania wywiadu z Kariną Skrzeszewską.
Przeczytaj więcej
Wywiad z zespołem tanecznym ILIOS

zespół tańca ILIOS
Od ponad 15 lat tworzą zespół taneczny, który nieco później nazwali ILIOS [z gr.: słońce] i prowadzą pod egidą Towarzystwa Przyjaciół Grecji warsztaty tańca greckiego. Warsztaty odbywają się głównie w Warszawie, choć zdarzały się w przeszłości i sesje wyjazdowe. Oprócz prowadzenia warsztatów, biorą również udział w różnych mniej i bardziej formalnych uroczystościach związanych czy to z Grecją, czy z tańcem jako takim. Gdzie się nie pojawią ze swoimi tańcami, wzbudzają duże zainteresowanie, bo co by nie mówić: tańce greckie są bardzo widowiskowe. Tworzący zespół ILIOS: Irena Argiro Tsermegas, Bożena Głodkowska i Tomasz Kozłowski zgodzili się odpowiedzieć na kilka moich pytań związanych z tańcem greckim. Zapraszam do przeczytania wywiadu z zespołem ILIOS. - Przeczytaj więcej
Wywiad z Ewą T. Szyler

Ewa T. Szyler
Kiedy we wrześniu 2017 roku zobaczyłam wywiad przeprowadzony z Panią Ewą T. Szyler – wiedziałam od razu, że musi być to rzecz niezwykła, bo i osobą niezwykłą jest Pani Ewa Szyler: dziennikarka, publicystka, oraz tłumaczka angielskiej i współczesnej greckiej prozy na język polski, która przełożyła ponad trzydzieści książek, w tym piętnaście dzieł pisarzy greckich, oraz ponad dwieście filmów dokumentalnych. Wywiad ukazał się na stronie: www.literature.gr w języku greckim, a tym samym zwyczajnie był dla wielu z nas niedostępny. Postanowiłam coś z tym zrobić i w ten oto sposób, za zgodą Pani Ewy Szyler oraz Pana Emiliosa Solomou, który wywiad przeprowadził, przygotowałam tekst polski. Serdecznie zapraszam do przeczytania. - Przeczytaj więcej
Wywiad z Bożeną Gałczyńską-Szurek

Bożeną Gałczyńską-Szurek
Kilka miesięcy temu wydana została najnowsza powieść napisana przez Bożenę Gałczyńską-Szurek zatytułowana „Cierpkie winogrona”. Równocześnie z tą powieścią ukazały się na rynku wznowienia dwóch innych powieści tej autorki: Jej debiutu, „Kręta droga do nieba” [tytuł pierwszego wydania: „Tajemnice greckiej Madonny”] oraz „Klasztor zapomnienia” [tytuł pierwszego wydania: „Monachos”]. Te trzy powieści nie wyczerpują całego dorobku, który ma na swoim koncie Bożena Gałczyńska-Szurek, ale akcje tych trzech właśnie autorka zdecydowała się osadzić w Grecji. Nie mogłam tego oczywiście nie zauważyć: wszak staram się śledzić wszystko, co w jakikolwiek sposób dotyczy Grecji. Tym sposobem trafiłam do Bożeny Gałczyńskiej-Szurek, która zgodziła się porozmawiać ze mną na temat Grecji, odpowiedziała wyczerpująco na frapujące mnie a dotyczące Jej twórczości pytania oraz sprawiła mi wielką niespodziankę: podarowała mi pierwsze wydanie swojej debiutanckiej powieści, której w tym wydaniu od tak długiego czasu, poszukiwałam. Dziękuję bardzo! - Przeczytaj więcej
Victoria Hislop o sobie, o Grecji i o pocztówkach

Victoria Hislop o sobie, o Grecji i o pocztówkach
W związku z niedawno wydaną w Polsce piątą powieścią Victorii Hislop pt. "Pocztówki z Grecji", która jest jednocześnie trzecią (po powieściach "Wyspa" i "Nić"), której akcję autorka osadziła w Grecji – we współpracy z Wydawnictwem Albatros miałam niebywałą przyjemność przeprowadzić wywiad z pisarką. Chciałam, aby Victoria Hislop opowiedziała nam coś o sobie, o swoich związkach z Grecją, o tym, jak to się wszystko zaczęło i jak to z tą Grecją w życiu pisarki jest. Victoria Hislop okazała się być przesympatyczną osobą, od której serdeczne ciepło aż uderza: dziękuję Jej za czas, który poświęciła dla niniejszej rozmowy.
Zapraszam do przeczytania wywiadu, jak też nieustannie do przeczytania „Pocztówek z Grecji”, bo „Pocztówki z Grecji” to podróż po Grecji, którą warto odbyć. - Przeczytaj więcej