Flisvos w Afionas w północno – zachodniej części wyspy Korfu

Mapa Korfu
[ze strony: www.google.pl]
Korzystając z ładnej pogody (aż 19 stopni na termometrze) pojechałam w niedzielę do Afionas - taka jednodniowa wycieczka, prawie wiosenna, co widać było po ilości kwiatów kwitnących już w tej części wyspy.
Afionas na Korfu   Afionas na Korfu
Afionas to niewielka wioska: położona na wzgórzu pomiędzy Paleokatritsą a Sidari, które w sezonie zalewają tłumy turystów - nie jest szeroko znana. Założona w VI w. p.n.e., ale opuszczona - ponownie zamieszkana została w VI wieku naszej ery. Wioskę tworzą nieduże domy z pewnością tonące latem w różnorakich kwiatach. Wczesnym lutym również tu ładnie, stąd spacer wąskimi uliczkami wioski i dłuższe przystanięcie na platija, w cieniu starego kościoła, to nie jest stracony czas.
Wioska położona jest na szczycie klifu i ładne stąd widoki, w tym na nieodległą plażę Agios Georgios, oraz na uznawany za najładniejszy kiedy widoczny stąd zachód słońca (dla jego oglądania przygotowano tu nawet coś w rodzaju punktu widokowego z ławeczką).
Nieodległa plaża Agios Georgios
Nieodległa plaża Agios Georgios
W Afionas zostawiłam samochód: stąd wąską ścieżką (a spacer to godzinny – zalecam dobre buty) zeszłam w dół, do plaży Porto Timoni. Plaża ta (piaszczysta, z niewielką ilością kamyków wyrzucanych przez morze) uważana jest za jedną z najładniejszych na całej wyspie, ale ponoć i w sezonie nie jest tu bardzo tłoczno z uwagi na miejscami dość trudne zejście, przy czym spora część turystów dociera tu od strony morza. Plaże są tu w zasadzie dwie: wyobrażam sobie jak niezwykłe odcienie (z pewnością kolory turkusowo-zielone), musi przybierać woda w tutejszych zatokach w lato i przy pełnym słońcu.
Plaża Porto Timoni
Plaża Porto Timoni
Luty to nie pora plażowania, stąd (znowu ścieżką) weszłam na sąsiednie wzgórze, bo to tutaj, w jaskini na stoku, znajduje się maleńki kościółek, Agios Stilianos (gr: Aγιος Στυλιανος), o którym większość wydanych dotąd przewodników milczy.
Kościółek Agios Stilianos
Kościółek Agios Stilianos
Agios Stilianos jest patronem dzieci: raz w roku w tutejszym kościółku odprawiana jest msza w ich intencji.
Kościółek Agios Stilianos
Agios Stilianos (zdjęcie ze strony: www.tilegrafima.gr)
W kościółku znajduje się dużo ikon oraz starych, dziecięcych zabawek, być może (pewna nie jestem, ale tak myślę) przyniesionych wraz z prośbą do Świętego o opiekę nad dziećmi … .
W kościółku Agios Stilianos   W kościółku Agios Stilianos
W kościółku Agios Stilianos

I jeszcze dwa spojrzenia na okolicę:
Spojrzenie na okolice   Spojrzenie na okolice

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Flisvos [luty 2017]