Flisvos w jaskini Megali Grava koło Loutses na wyspie Korfu [marzec 2017] [gr: Σπήλαιο Μεγάλη Γράβα Λουτσών Κέρκυρας]

Loutses na mapie
[zdjęcie ze strony google: www.corfuwall.gr]

Loutses to wioska położona na zboczach Pantokratora, na wysokości 300m npm i można tu dotrzeć z drogi prowadzącej do Kassiopi i Acharavi. Już w okolicy Loutses widać tablicę informacyjną: jaskinia znajduje się w pobliżu.
Samochód zostawiłam w Loutses właśnie: stąd czekał mnie mniej więcej półgodzinny spacer po wybetonowanej drodze, ale pod górę: to odcinek mniej więcej dwu-trzykilometrowy. Wokół krajobraz górski: wiosną wszystko tu kwitnie i te zapachy miłe są dla naszych zmysłów, a poza tym dostrzec można pasące się niewielkie stada kóz i owiec ciekawie nam się przyglądających.
jaskinia Megali Grava   jaskinia Megali Grava   jaskinia Megali Grava

Coś w rodzaju tarasu widokowego stanowi zakończenie drogi: z tego miejsca już tylko ścieżka (a ścieżki urządzone są tu dość prowizorycznie).
jaskinia Megali Grava

Wybierając się do jaskini należy założyć przyzwoite, sportowe buty i to nie tylko z uwagi na dość trudne, strome miejscami dojście, ale i to, że w jaskini miejscami jest ślisko – trzeba tu bardzo uważać.

jaskinia Megali Grava

Na tym zdjęciu widać bramę, którą można uznać za wejście do jaskini czy bliżej: przejście do naturalnych schodów.

Ostatni do przejścia ścieżką odcinek to ostro schodzące w dół mniej więcej 100 metrów prowadzące do wejścia znajdującego się w zagłębieniu.

jaskinia Megali Grava   jaskinia Megali Grava

Samą jaskinią byłam zaskoczona: czułam się tak, jakbym była w górskim Epirze, a nie na Korfu. Wielkie to wrażenie: ta jaskinia jest jednym z najważniejszych tego typu obiektów na wyspie Korfu, o istotnym znaczeniu tak historycznym, jak i archeologicznym.

jaskinia Megali Grava   jaskinia Megali Grava
jaskinia Megali Grava

Wewnątrz jaskini teren dość płaski, czasem pod nogami piasek. Dostrzegłam tu nawet oczko wodne. Nad głowami niezwykle ciekawe formy geologiczne. Cicho tak, że fruwający nietoperz mnie przestraszył! Zimno i duża tu wilgoć: ze ścian w wielu miejscach kapie woda. Spokojnie tu, ale z uwagi na pobudzone nietoperze wydaje się być trochę strasznie i bardzo tajemniczo.
jaskinia Megali Grava   jaskinia Megali Grava   jaskinia Megali Grava

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Flisvos [marzec 2017]