Flisvos w Mon Repos we wschodniej części wyspy Korfu [marzec 2017]

Mon repos na Korfu
[ze strony: www.google.pl]

Mniej turystycznie znane to miejsce, a przecież piękne! Dodatkowo uwzględniając położenie – dzień na wyspie Korfu można zaplanować w trójkącie: Mon Repos – Kanoni – Mysia Wyspa, bo wszystkie te miejsca, a obejrzeć je należy koniecznie, położone są w tej samej części wyspy, niedaleko od siebie.
Pałac Mon Repos z kompleksem niezwykle pięknych ogrodów znajduje się raptem 3 kilometry od centrum miasta Korfu. Pod koniec marca (szczególnie w pochmurny dzień) uroku ogrodów jeszcze tak nie widać, bo przyroda dopiero budzi się do życia, ale plusem wycieczki w tym czasie jest zupełny brak zwiedzających, a tym samym wielki spokój.

Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu
Wypatrzone na terenie ogrodów pałacowych

Na terenie ogrodów znajduje się mnóstwo ścieżek, którymi można spacerować do woli, ale i ławeczek, na których można przysiąść jeśli zmęczenie da się we znaki. Wiele tu niezwykłych okazów drzew sprowadzanych specjalnie dla tego miejsca. Latem tak dużo tu cienia, że aż przyjemnie odpocząć od skwaru i upału panującego w mieście.

Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu
Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu
Na terenie ogrodów pałacowych

Z ogrodów można zejść na plażę, gdzie znajduje się molo: kąpiel jest tu dozwolona.
Obok plaży znajduje się małe źródełko (kran): według wierzeń miejscowych ten, kto napije się wody z tego źródełka – na pewno zakocha się w wyspie Korfu.

Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu
W drodze do plaży i na molo

Na terenie ogrodów można zobaczyć koniki i kucyki (co bardzo cieszy dzieci) – działa tu prywatny ośrodek rehabilitacji dziecięcej.
Jeśli pójść nieco dalej – dojdziemy do drewnianego amfiteatru: jest aktualnie (przez okres dwóch lat) zamknięty, bo wymagał generalnego remontu. Jeszcze latem ubiegłego roku można tu było oglądać znanych artystów przyjeżdżających z Aten na gościnne występy pod gołym niebem.
Na południowym krańcu ogrodów pałacowych znajdują się imponujące ruiny doryckiej świątyni z około 500 r. p.n.e. poświęconej - w zależności od źródła: albo Herze albo Artemidzie.

Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu
Na terenie świątyni

Ogrody pałacowe są miejscem niesamowicie popularnym wśród mieszkańców miasta Korfu: w wolne dnie czy nawet popołudnia przychodzą tu pospacerować, pobiegać, często zabierając również swoje pieski.
Wejście na teren ogrodów pałacowych jest bezpłatne [marzec 2017], ale żeby obejrzeć wnętrza pałacu Mon Repos – należy kupić bilet.
Pałac ten to elegancka willa zbudowana w stylu neoklasycystycznym na półwyspie Kanoni w 1831 roku dla dla brytyjskiego wysokiego komisarza Sir Fredericka Adama. Wycofując się z wyspy Korfu Brytyjczycy przekazali willę Mon Repos królowi Grecji, Jerzemu I, co miało miejsce w 1864 roku. Niestety, po latach pałac popadł w ruinę: stało się to na skutek prawnych sporów pomiędzy ówczesnym królem Grecji, Konstantynem, a władzami miasta Korfu. Miasto Korfu uzyskało prawo własności terenu i dziś budynek udostępniony jest dla zwiedzających.

Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu
Mon repos na Korfu     Mon repos na Korfu
Pałac Mon Repos

Naprzeciwko willi znajdują się ruiny staromiejskiego kościoła Agia Kerkyra z V wieku.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Flisvos [marzec 2017]