Filmy z Grecją w tle w Łodzi


Z wielką przyjemnością informuję, że w Łodzi w listopadzie 2019 roku w ramach Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu można będzie obejrzeć aż trzy filmy z Grecją w tle.

Często wspominam, że filmy greckie czy przybliżające nam Grecję rzadko pojawiają się na ekranach polskich kin: częściej (choć to też rzadkość) można je obejrzeć w ramach wydarzeń organizowanych przez środowisko związane z Grecją, stąd takie projekcje są zawsze mocno kuszące.


PIERWSZY FILM:

„ZAMROŻONA AMBROZJA” z 2017 roku w reżyserii Constantine Papanicolau / projekcja w Muzeum Kinematografii w Łodzi w piątek, 22 listopada 2019 roku, o godz. 12:15, w ramach Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Wieczór z kinem greckim w Łodzi
Zdjęcie ze strony utworzonego na Facebook-u wydarzenia

O filmie:

- ze strony utworzonego na Facebook-u wydarzenia:

„Film dokumentalny pt. „Frozen ambrosia” zachwyca mało znanym krajobrazem Grecji: zaśnieżonymi greckimi górami i przedstawia Grecję jako krainę atrakcyjną dla wielbicieli sportów zimowych. Przecież Grecja to nie tylko wyspy, morze i słońce... Wyobraźcie sobie, że w Grecji zdarzają się naprawdę srogie zimy... Wstęp wolny”

- ze strony (na Facebook-u): festiwalmediow.pl:

„Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że górzysty teren i mroźne zimy pozwalają uprawiać w Grecji sporty zimowe, takie jak narciarstwo i snowboarding. Film opowiada o entuzjastach gór, którzy próbują odbudować zimową turystykę w kraju dotkniętym kryzysem ekonomicznym”.


DRUGI FILM

„KIEDY POMIDORY SPOTKAŁY WAGNERA” z 2019 roku w reżyserii Marianny Economou / projekcja w Muzeum Kinematografii w Łodzi w sobotę, 23 listopada 2019 roku, o godz. 12.00, w ramach Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Wieczór z kinem greckim w Łodzi
Zdjęcie ze strony utworzonego na Facebook-u wydarzenia
O filmie:

- ze strony utworzonego na Facebook-u wydarzenia:

” Film „Kiedy pomidory spotkały Wagnera” to historia dwóch kuzynów, którzy w małej, tesalskiej, dotkniętej kryzysem wiosce - Elias, zakładają plantację pomidorów, produkują z nich przetwory i próbują wejść na globalny rynek produktów ekologicznych. Bohaterowie filmu napotykają wiele trudności, które próbują pokonać wykazując się szczególnym sprytem i kreatywnością. Aby wyróżnić swoje produkty i nadać im pewną wyjątkowość, na polach, gdzie rosną pomidory puszczają muzykę Wagnera i rozgłaszają tę informację całemu światu. Film będzie wyświetlony z polskimi napisami.
Wstęp wolny”.


- ze strony (na Facebook-u): festiwalmediow.pl:

„Aby uratować wymierającą rolniczą wieś w centralnej Grecji, dwaj kuzyni wraz z lokalnymi seniorkami zakładają plantację pomidorów, które najlepiej rosną przy… dźwiękach muzyki Wagnera. To słodko-gorzka opowieść o sile międzyludzkich relacji w czasach kryzysu”.


TRZECI FILM:

„POLKA W ATENACH” z 2013 roku w reżyserii Kateriny Marthy Clark / projekcja, połączona ze spotkaniem z reżyserką, w Muzeum Kinematografii w Łodzi w sobotę, 23 listopada 201 roku, o godz. 13.30, w ramach Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Wieczór z kinem greckim w Łodzi
Zdjęcie ze strony imdb.com
O filmie [ze strony utworzonego na Facebook-u wydarzenia]:

„Bohaterką filmu „Polka w Atenach” jest Maria, wnuczka uchodźcy politycznego, który przybył do Polski w czasie wojny domowej w Grecji i przeżył tu 30 lat. Maria, jak wielu jej rówieśników wyjeżdża z Polski, by podróżować i pracować. Do Grecji przyjechała na wakacje i postanowiła zostać dłużej. Zamieszkała w Atenach, w dzielnicy polskiej.
Film dokumentalny „Polka w Atenach” prócz losów głównej bohaterki, przedstawia także sylwetki kilku innych osób, m.in. greckich uchodźców politycznych, którzy powrócili do Grecji, potomków greckich uchodźców urodzonych i wychowanych w Polsce, z których niektórzy postanowili tu pozostać, a także Polaków, których los wywiódł do słonecznej Hellady w poszukiwaniu chleba i lepszego jutra a kryzys ekonomiczny zmusza do powrotu do Polski.
Wstęp wolny”.Miejsce: Muzeum Kinematografii, Pl. Lecha Kaczyńskiego 1 / Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź.

W imieniu Organizatorów, strony http://elladamou.pl /na Facebook-u: Ellada mou - Moja Grecja oraz w imieniu betaki.pl na wszystkie projekcje serdecznie do Łodzi zapraszam.