Warsztaty tańca greckiego – marzec 2020

Dzień: 7 – 8 marca 2020 (sobota i niedziela)
Godzina: 11:00 - 12:30
Miejsce: Akademia Tańca TU SIĘ TAŃCZY, Pałac Kultury i Nauki (wejście od ul. Emilii Plater), brama po prawej stronie Sali Kongresowej, na dziedzińcu na ukos w prawo do siedziby Akademii, II piętro

Już w najbliższy weekend, 7 – 8 marca 2020 w godz. 11.00 - 12.30 w Warszawie kolejne warsztaty tańca greckiego prowadzone przez zespół tańca greckiego ILIOS.

Wywiad z członkami zespołu ILIOS można przeczytać tutaj.

Warsztaty organizowane są przez Towarzystwo Przyjaciół Grecji wspólnie z Akademią Tańca TU SIĘ TAŃCZY. Także i w tym roku warsztaty odbywają się w siedzibie Akademii w Pałacu Kultury i Nauki.

Tańce greckie
fot. betaki.pl
Za Towarzystwem Przyjaciół Grecji:

Prowadzenie:

Członkowie TPG tworzący zespół tańca greckiego Ilios:

Irena Argiro Tsermegas, Bożena Głodkowska, Tomasz Kozłowski

Osoby prowadzące warsztaty zdobywały doświadczenie pod okiem, m.in.: Janisa Karajanisa, Savvasa Chadzigeorgiou, Sterjosa Theocharidisa, Angeliki Drakopoulou i Joty Konstandinu, tancerzy słynnego Teatru Tańca Greckiego "Dora Stratou" w Atenach oraz Kiriakosa Chamalidisa, greckiego choreografa pracującego w Grecji i w Niemczech. Znajomość tańca pogłębiają także każdego roku, uczestnicząc w zabawach i festynach w różnych regionach Grecji. Taniec Grecki jest ich pasją i sposobem na odreagowanie codziennych stresów.

Taniec od wieków towarzyszy codziennemu życiu Greków. W dzisiejszej Grecji tańce ludowe i wywodzące się z folkloru miejskiego są nieodłącznym elementem zabaw ludowych, rodzinnych uroczystości i świąt narodowych. Tańczy się je także w tawernach i klubach nocnych.

Niektóre tańce występują tylko lokalnie (np. na jednej wyspie czy w górskiej dolinie), inne znane są większości Greków i powszechnie tańczone przy każdej nadarzającej się okazji. Turyści mogą podziwiać taneczne korowody starszych i młodszych mieszkańców danej wsi podczas często organizowanych w Grecji zabaw odpustowych (panigiri). Przyłączenie się do wspólnej zabawy jest zawsze mile widziane.

Podczas warsztatów członkowie zespołu ILIOS uczą korowodowych tańców ludowych z różnych regionów Grecji lądowej i wysp oraz tańców folkloru miejskiego.

Tańce ludowe to m.in. jatros, sta tria, tsamikos, kalamatianos, podaraki, pendozalis, ikariotikos, samiotikos, nisiotikos sirtos, pidichtos czy susta. Repertuar jest bardzo bogaty i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Tańce „miejskie” to zeibekiko, tsifteteli, chasapiko i chasaposerwiko. Warto wspomnieć, że kroki dwóch ostatnich zostały wykorzystane w choreografii opracowanej do muzyki Mikisa Theodorakisa w filmie "Grek Zorba", w słynnej scenie tańca na plaży.

Na warsztaty może przyjść każdy. Nie jest wymagane żadne przygotowanie taneczne, ponieważ instruktorzy każdorazowo pokazują kroki i figury podstawowe i wielokrotnie powtarzają trudniejsze fragmenty wszystkich tańców. Zajęcia polegają głównie na wspólnym tańczeniu i opanowywaniu kroków poprzez ich ćwiczenie przy muzyce.

Jak wynika ze strony Zespołu tanecznego ILIOS: koszt półtoragodzinnych zajęć - 20 zł (dla stałych uczestników - zniżka)

Uprzejmie prosimy o zabranie obuwia na zmianę.

Zachęcamy do odwiedzenia i "polubienia" bardzo ciekawej strony Towarzystwa Przyjaciół Grecji na facebooku :-)
Zapraszamy!!!
Towarzystwo Przyjaciół Grecji - http://www.e-grecja.pl
Akademia Tańca TU SIĘ TAŃCZY - http://www.akademiatanca.pl

I jeszcze program warsztatów na cały sezon 2019/2020
Tańce greckie 2019-2020
Zdjęcie ze strony Towarzystwa Przyjaciół Grecji