Wieczór z kinem greckim w ŁodziZ wielką przyjemnością informuję, że w dniu 26 stycznia 2019 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się projekcja filmu "Róża Smyrny" [gr.: Η Ρόζα της Σμύρνης] w reżyserii Giorgosa Kordelasa [gr.: Γιώργος Κορδέλλας ].

Wieczór z kinem greckim w Łodzi

Filmy greckie rzadko pojawiają się na ekranach polskich kin: częściej (choć to też rzadkość) można je obejrzeć w ramach wydarzeń organizowanych przez środowisko związane z Grecją, stąd taka projekcja jest mocno kusząca zwłaszcza, że film ten jest filmem bardzo interesującym: oglądałam go z dvd, które kupiłam w Grecji. Wielkim plusem jest również i to, że film pokazany zostanie z polskimi napisami [tłumaczenie: Aleksandra Ciupa].

Spotkanie w Łodzi to nie tylko projekcja tego pięknego filmu, to również, jak wynika z utworzonego wydarzenia, spotkanie z miłośnikami Grecji i dla jej miłośników.

„Przed projekcją filolog nowogrecki Aleksandra Ciupa nakreśli tło historyczne przedstawione w filmie. Po seansie zapraszamy na spotkanie z gośćmi: przedstawicielkami Ambasady Greckiej Eleni Karanika-Skiada i Despiną Ipioti, dr Ewą Janion, filologiem nowogreckim, Beatą Kuczborską (autorką bloga "Greckie opowieści Betaki ") oraz Kamą Buchalską, redaktorką naczelną wydawnictwa Książkowe Klimaty, które od 2013 roku publikuje osobną serię – Greckie Klimaty − dotyczącą współczesnej prozy greckiej” – tak o tym łódzkim wieczorze mówią organizatorzy.

A co w temacie filmu, którego akcja rozgrywa się w Atenach w 1987 roku? „Dimitris przygotowuje wystawę dotyczącą życia codziennego Greków mieszkających niegdyś w Smyrnie (dzisiejszy Izmir). Poszukując eksponatów natrafia na poplamioną suknię ślubną, która od razu wydaje mu się wyjątkowo cennym przedmiotem. Postanawia rozwikłać jej zagadkę. Wtedy na swej drodze spotyka Różę – starszą panią, która mieszka w Atenach ze swoją wnuczką i nie chce z nikim podzielić się swoją tajemniczą przeszłością”* – już sam opis brzmi tajemniczo, a przywołanie Smyrny rozbudza wyobraźnię.

Zapraszam do Łodzi w imieniu organizatorów.

Termin: sobota, 26 stycznia 2019 roku o 19:00 – 21:00.

Miejsce: Muzeum Kinematografii, Pl. Lecha Kaczyńskiego 1 / Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź.

Wstęp wolny.

Zdjęcie (okładka dvd): Beata Kuczborska / betaki.pl

*) – ze strony Wydarzenia utworzonego na Facebook-u.