Wieczór z kinem greckim w Łodzi - kwiecień 2022

Z wielką przyjemnością informuję, że w piątek 8 kwietnia 2022 godz. [19:30] i w sobotę 9 kwietnia 2022 [godz. 15:30] w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się kolejne wydarzenie z Grecją w tle. Tym razem organizatorzy zapraszają na projekcję filmu "Eftichija" [gr.: Ευτυχία ] w reżyserii Aggelosa Frantzisa [gr.: Άγγελος Φραντζής ].

Wieczór z kinem greckim w Łodzi - Eftichija
Zdjęcie ze strony: tanweer.gr


Filmy greckie, o czym często wspominam, rzadko pojawiają się na ekranach polskich kin: częściej (choć to też już rzadkość) można je obejrzeć w ramach wydarzeń organizowanych przez środowisko związane z Grecją, stąd taka projekcja jest zawsze mocno kusząca, tym bardziej, że film pokazany zostanie z polskimi napisami [tłumaczenie: niezawodna Aleksandra Ciupa / Szkoła językowa Ellada mou - Moja Grecja].

Wieczór z kinem greckim w Łodzi - Eftichija
Zdjęcie ze strony el.wikipedia.org


Jak wynika z Wydarzenia utworzonego przez Organizatorów na Facebook-u:

„Eftichija” to największa i najbardziej nagrodzona grecka produkcja filmowa roku 2019.

Film w reżyserii Angelosa Frantzisa oparty jest na burzliwej biografii Eftichii Papajanopulu – najwybitniejszej autorki tekstów greckich piosenek z nurtu ”laiko tragudi”.

Tytułowa Eftichija była kobietą niekonwencjonalną i oryginalną, a jej życie było szczególnie ciekawe ze względu na realia historyczne, w jakich przypadło jej żyć oraz ze względu na jej wyjątkowo silny, dynamiczny i niepokorny charakter, który przysparzał jej, jako kobiecie niezależnej, wielu trudności.

Twórcy filmu przedstawiają Eftichiję, gdy jako już uznana artystka, autorka tekstów wybitnych greckich przebojów, pojawia się na zorganizowanym na jej cześć wieczorze. Eftichija odpowiada na pytania konferansjera, mówi o sobie, słucha wykonań piosenek, które napisała, ale jej myśli biegną w przeszłość, przypomina sobie najważniejsze chwile swojego życia, powraca do miejsc i wydarzeń, które zdecydowały o jej losie oraz wspomina osoby, które wywarły wpływ na jej życie i twórczość.


W Kinie Kinematograf odbędą się dwie projekcje tego filmu:
  • w piątek 8 kwietnia godz. 19:30
  • w sobotę 9 kwietnia godz. 15:30
wstęp - 10 zł

Bilety będzie można kupować od 1 kwietnia przez system online albo w kasie kina.

Partnerami wydarzenia są Rainbow Tours oraz White Olive Hotels

Wieczór z kinem greckim w Łodzi - Eftichija
Zdjęcie ze strony hit-channel. com


Tyle treści ze strony utworzonego wydarzenia, którego Organizatorami są Muzeum Kinematografii i Ellada mou - Moja Grecja.


Zapraszam do Łodzi w imieniu organizatorów oraz w imieniu betaki.pl : „Eftichija” to niezwykły film o niezwykłej kobiecie, to wiem, i ogromnie się cieszę, że film ten będzie można obejrzeć w polskiej wersji językowej i to na dużym ekranie.


Termin: piątek, 8 kwietnia 2022 godz. 19:30,

sobota, 9 kwietnia 2022, godz. 15:30.


Miejsce: Muzeum Kinematografii, Pl. Lecha Kaczyńskiego 1 / Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź.