Wieczór z kinem greckim w ŁodziZ wielką przyjemnością informuję, że w sobotę, 23 marca 2019 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się kolejne wydarzenie z Grecją w tle. Tym razem organizatorzy zapraszają na projekcję filmu "Kazantzakis" [gr.: Καζαντζάκης ] w reżyserii Iannisa Smaragdisa [gr.: Γιάννης Σμαραγδής].

Wieczór z kinem greckim w Łodzi

Filmy greckie, o czym często wspominam, rzadko pojawiają się na ekranach polskich kin: częściej (choć to też rzadkość) można je obejrzeć w ramach wydarzeń organizowanych przez środowisko związane z Grecją, stąd taka projekcja jest zawsze mocno kusząca, tym bardziej, że film pokazany zostanie z polskimi napisami [tłumaczenie: Aleksandra Ciupa].

Marcowe spotkanie w Łodzi to nie tylko projekcja filmu opowiadającego o wielkim kreteńskim pisarzu, Nikosie Kazantzakisie. To również, jak wynika z utworzonego wydarzenia, spotkanie z miłośnikami Grecji i dla jej miłośników.

Przed projekcją filmu, o godz. 17.45 w Galerii nad kinem spotkam się z chętnymi ja (betaki.pl), by w nawiązaniu do Krety, na której urodził się Nikos Kazantzakis, opowiedzieć o swoim codziennym życiu na Krecie, które przez kilka miesięcy wiodłam w 2018 roku. Wspólnie zastanowimy się także czy warto marzyć o przeprowadzeniu się do Grecji i czy takie marzenie ma szansę na realizację. Być może uda mi się przybliżyć w kilku nieprzewodnikowych zdaniach miasto Rethymnon, w którym mieszkałam, a które jest miastem niezwykle pięknym.

O godz. godz. 18.45 w kinie Kinematograf rozpocznie się projekcja filmu "Kazantzakis" w reżyserii Jannisa Smaragdisa, a po seansie organizatorzy zapraszają na spotkanie ze specjalistami z dziedziny historii i literatury nowogreckiej: prof. Iliasem Wrazasem z Uniwersytetu Wrocławskiego, filozofem, poetą, autorem m.in. książek: „Zbawca Boga. Kuszenia Nikosa Kazantzakisa" i „Dyskomfort (nowo)Greków” oraz wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także dr Ewą Janion z Uniwersytetu Warszawskiego i filologiem Aleksandrą Ciupą. Goście rozmawiać będą o wizerunku Nikosa Kazantzakisa przedstawionym w filmie oraz podzielą się swoją wiedzą na jego temat.

A co w temacie filmu?*

„Film przedstawia postać największego i najważniejszego greckiego pisarza i filozofa minionego stulecia – Nikosa Kazantzakisa, który znany jest na całym świecie, szczególnie za przyczyną powieści „Grek Zorba” i „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Żaden film, jak można się domyślać, nie zmieści w sobie tak wybitnej i złożonej osobowości oraz wszystkich faktów, które ją ukształtowały. Twórcy filmu opierając się na autobiograficznej powieści Kazantzakisa „Raport dla El Greca”, przedstawiają jedynie niektóre ważne momenty jego życia, przeprowadzając widza przez istotne wydarzenia historii Grecji, jak wyzwolenie Krety, II wojnę światową czy wojnę domową. Nikos Kazantzakis mawiał, że jego życie wyznaczają podróże i marzenia. Film podążając za mottem mistrza zabiera widzów w podróż śladami tego wybitnego Greka, które wiodą przez Kretę, Ateny, Eginę, południową Francję, Berlin i Wiedeń, gdzie kręcone były zdjęcia. Co ukształtowało tę niezwykłą osobowość? Czy film Smaragdisa pomoże nam odnaleźć odpowiedź na to pytanie?”

Zapraszam do Łodzi w imieniu organizatorów oraz w imieniu betaki.pl .


Termin: sobota, 23 marca 2019 roku o 17.45 - 21.15.
Miejsce: Muzeum Kinematografii, Pl. Lecha Kaczyńskiego 1 / Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź.
Wstęp wolny.

*) – ze strony Wydarzenia utworzonego na Facebook-u.

Zdjęcie: ze strony Wydarzenia utworzonego na Facebook-u.