Październikowy wieczór z kinem greckim w Łodzi


Z wielką przyjemnością informuję, że w sobotę, 26 października 2019 roku, w godzinach: 20.00 – 22.00, w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się kolejne wydarzenie z Grecją w tle. Tym razem organizatorzy zapraszają na projekcję filmu "Kuchnia Miasta” [gr.: Πολίτικη Κουζίνα ] w reżyserii Tassosa Boulmetisa [gr.: Τάσος Μπουλμέτης].

Wieczór z kinem greckim w Łodzi
Zdjęcie: betaki.pl (okładka dvd)


Filmy greckie, o czym często wspominam, rzadko pojawiają się na ekranach polskich kin: częściej (choć to też rzadkość) można je obejrzeć w ramach wydarzeń organizowanych przez środowisko związane z Grecją, stąd taka projekcja jest zawsze mocno kusząca, tym bardziej, że film pokazany zostanie z polskimi napisami [tłumaczenie: Aleksandra Ciupa].

Filmowe spotkania w Łodzi to nie tylko projekcje filmów, w tym przypadku filmu „Kuchnia Miasta”, to również spotkania z miłośnikami Grecji i dla jej miłośników.

Przed projekcją filmu prelekcję wygłosi filolożka nowogrecka, Pani Aleksandra Ciupa, która wprowadzi zgromadzonych w niezapomniany świat Konstantynopola.

Wieczór z kinem greckim w Łodzi
[zdjęcie ze strony utworzonego na Facebook-u wydarzenia]
A co w temacie filmu?*

„W autobiograficznym debiucie grecki reżyser przedstawia historię małego Fanisa. Chłopiec cierpi z powodu rozstania z ukochanym dziadkiem, który zawsze powtarzał mu, że życie, jak każda potrawa, zawdzięcza swój smak przyprawom. Słowa te staną się mottem Fanisa, który, już jako dorosły człowiek i doskonały kucharz, będzie wykorzystywać swój talent kulinarny, aby nadawać smak życiu innych ludzi.

Film zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu w Salonikach”."Kuchnia Miasta" jest filmem dla mnie niezwykle pięknym, stąd kto może niech do Łodzi zmierza. W imieniu Organizatorów oraz w imieniu betaki.pl wszystkich chętnych na projekcję tego magicznego filmu przesyconego aromatem przypraw – zapraszam.

Dodatkowo zwracając uwagę na przepiękną i wzruszającą muzykę, którą do tego filmu skomponowała Evanthia Reboutsika [gr.: Ευανθία Ρεμπούτσικα]: takiej muzyki się nie zapomina, podobnie jak takiego filmu.

Termin: sobota, 26 października 2019 roku od godz. 20.00

Miejsce: Muzeum Kinematografii, Pl. Lecha Kaczyńskiego 1 / Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź.

*) – ze strony Wydarzenia utworzonego na Facebook-u.