Czerwcowy wieczór z kinem greckim w Łodzi
Z wielką przyjemnością informuję, że w sobotę, 08 czerwca 2019 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się kolejne wydarzenie z Grecją w tle. Tym razem organizatorzy zapraszają na projekcję filmu „Mała Anglia” [gr.: Μικρά Αγγλία ] w reżyserii Pantelisa Voulgarisa [gr.: Παντελής Βούλγαρης].
Zdjęcie ze strony: athinorama. gr
Filmy greckie, o czym często wspominam, rzadko pojawiają się na ekranach polskich kin: częściej (choć to też rzadkość) można je obejrzeć w ramach wydarzeń organizowanych przez środowisko związane z Grecją, stąd taka projekcja jest zawsze mocno kusząca, tym bardziej, że film pokazany zostanie z polskimi napisami [tłumaczenie: Aleksandra Ciupa].
Czerwcowe spotkanie w Łodzi to nie tylko projekcja filmu „Mała Anglia”, to również, jak wynika z utworzonego wydarzenia, kolejne spotkanie z miłośnikami Grecji i dla jej miłośników.
Przed projekcją filmu, o godz. 18.00, w sali nad kinem odbędzie się spotkanie z Panią Anną Grunwald, która opowie o karnawale na wyspie Karpathos jako żywym doświadczeniu społecznym w kontekście projektu „Przedmioty w tradycyjnym tańcu greckim”. Pani Anna Grunwald jest współautorką wspaniałej, nader interesującej książki „Przedmioty w tradycyjnym tańcu greckim rozpoznania, ustalenia, konteksty” wydanej w 2019 r. pod redakcją Przemysława Kordosa i Hanny Raszewskiej – Kursy.
Pozycja ta adresowana jest do badaczy, koneserów i miłośników kultury greckiej, szeroko przedstawia temat tańca w życiu Greków oraz rekwizyty, które są w nim wykorzystywane.
W czasie spotkania będzie można nabyć książkę w specjalnej cenie.
Fot. betaki.pl
O godz. 19.00 w kinie Kinematograf rozpocznie się projekcja filmu „Mała Anglia” w reżyserii Pantelisa Voulgarisa.
A co w temacie filmu?*
„Mała Anglia to grecki dramat Pandelisa Wulgarisa oparty na powieści Joanny Karistiani – żony reżysera, która jest też autorką scenariusza. Akcja filmu rozpoczyna się w okresie międzywojennym na Wyspie Andros, zwanej Małą Anglią z powodu dobrobytu tam panującego. Większość mężczyzn zamieszkujących tę wyspę jest marynarzami. Także ojciec głównych bohaterek filmu, dwóch sióstr Moschy i Orsy jako kapitan statku wciąż jest nieobecny w domu. Młodsza z sióstr Orsa, mówi, że nigdy nie chce zostać żoną marynarza, właśnie ze względu na ciągły brak mężczyzny w domu. Jednak matka sióstr nie zważa na pragnienia swoich córek i postanawia sama wybrać dla nich „właściwych” mężów. Kierując się jedynie troską o dobrobyt córek, lekceważy ich wolę i uczucia i tym samym doprowadza do dramatycznej sytuacji.
Film „Mała Anglia” nakręcony w 2013 roku, odniósł wielki sukces w Grecji i poza jej granicami. Otrzymał mnóstwo dobrych recenzji, uzyskał aż 13 nominacji Greckiej Akademii Filmowej, ostatecznie twórcy filmu odebrali 6 nagród. Był oficjalnym kandydatem Grecji do Oskara w kategorii filmu nie-anglojęzycznego.”
Ja dodatkowo zwracam uwagę na niezwykle piękną muzykę, którą do tego filmu skomponowała Katerina Polemi [gr.: Κατερίνα Πολέμη].
Producent filmu, MIKRA AGGLIA SA, jest oficjalnym sponsorem i partnerem wydarzenia.
Zapraszam do Łodzi w imieniu organizatorów oraz w imieniu betaki.pl .
Termin: sobota, 08 czerwca 2019 roku od godz. 18.00.
Miejsce: Muzeum Kinematografii, Pl. Lecha Kaczyńskiego 1 / Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź.
Wstęp wolny.
*) – ze strony Wydarzenia utworzonego na Facebook-u.