Kreta: wioska Elos
cykl: ciekawostki i interesujące miejsca w telegraficznym skrócie
Elos [gr.: Έλος] to nieduża wioska znajdująca się przy drodze prowadzącej wzdłuż wąwozu Topolia na plażę Elafonissi, niedaleko od miasta Chania: to odległość [niecałe] 60 km.
Chłodniej tu niż na południowym wybrzeżu: wioska znajduje się na wysokości ponad 500 m npm.
Wzniesiono ją na zboczu wzgórza, a otoczona jest kasztanowcami i potężnymi platanami, dzięki czemu nawet w sezonie jest tu przyjemnie, bo znacząco chłodniej.
Przepływa przez nią niewielka rzeka Ksiropotamos [gr.: Ξηροπόταμος], która prawdopodobnie tworzyła w okolicy bagna, stąd i nazwa wioski [Elos z greckiego: bagno].
To stara wioska: pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XVI wieku, uchodzi za jedną z najpiękniejszych wiosek tego regionu, a wyróżnia ją uznany za zabytek akwedukt oraz znajdujący się tuż obok ciekawy jednonawowy kościółek Św. Jana Teologa [Agios Ioannis Teologos/ gr.: Ο ναός του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου] z fundamentami najprawdopodobniej z XIV wieku (obecna bryła pochodzi z początków XX wieku) i zachowanymi freskami, których autorstwo przypisuje się kreteńskiemu artyście, Ioannisowi Pagomenosowi [gr.: Ιωάννης Παγωμένος].
W słoneczny jesienny dzień w wiosce Elos jest niezwykle pięknie: kasztany na drzewach i mnóstwo leżących na ziemi liści – to pokazuje, że i jesień może się podobać.
Od lat 60-tych w Elos odbywa się festiwal (święto) kasztanów: zawsze pod koniec października. Ważnym produktem wioski są kasztany, a produkowana tu nalewka kasztanowa smakuje wyśmienicie.
Tekst i wszystkie zdjęcia:
Beata Kuczborska / betaki.pl