Święto Niepodległości w Grecji
Święto Niepodległości obchodzone 25 marca to jedno z najważniejszych greckich świąt państwowych: upamiętnia uwolnienie się Grecji po prawie czterechsetletniej niewoli tureckiej. Święto Niepodległości łączy się w Grecji ze Świętem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, które jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych. To tego dnia w roku 1821 w klasztorze Agia Lavra, położonym w pobliżu Kalavrity na Peloponezie rozpoczęło się powstanie przeciw władzy imperium osmańskiego po symbolicznym geście, jakim było wywieszenie z okna klasztoru flagi greckiej pobłogosławionej przez biskupa Patry, Germanosa.
Obraz Theodorasa Vryzakisa (1865) [zdjęcie: Wikipedia] (z lewej) i Agia Lavra [zdjęcie ze strony: patrasport. gr] (z prawej) |
Do dziewięciu sylab tworzących powstańcze hasło: Ελευθερία ή θάνατος [Eleftherija i thanasos] nawiązuje dzisiejsza flaga grecka o dziewięciu biało-niebieskich pasach.
Nie byłam nigdy dotąd 25 marca w Grecji, ale wiem, że dzień ten jest bardzo ważnym dniem dla Greków. Co odmienne od naszych tradycji i naszych zachowań: tego dnia, jak Grecja długa i szeroka, Grecy składają sobie serdeczne i szczere życzenia mówiąc „Chronia polla”.
Wszędzie odbywają się parady: najważniejsza oczywiście w Atenach, gdzie przez miasto przejeżdżają czołgi i armaty (choć z uwagi na kryzys „bogactwo” tej parady zmniejsza się z roku na rok i do końca nie wiadomo, jak w kolejnym roku parada będzie wyglądała). Mieszkańcy miasta gremialnie wylegają na ulice, by dzierżąc w dłoniach biało-niebieskie flagi – świętować.
Wojskowa parada w Atenach AD 2017 [zdjęcia: Ewelina] |
Parady AD 2017 z lewej w Metsovie /Epir [zdjęcie: Barbara Bitounis], z prawej: w Agoi Theodori/Korynt [zdjęcie: Katerina] |
Serdeczne podziękowania dla Barbary Bitounis, Kateriny i Eweliny za użyczenie mi do niniejszego tekstu zdjęć zrobionych w czasie parad z okazji Święta Niepodległości w 2017 roku oraz dla strony „Greckie smaki” za użyczenie mi zdjęcia tradycyjnej świątecznej potrawy.