Betaki

Współpraca

Z chęcią nawiążę współpracę, zwłaszcza jeśli temat dotyczy Grecji jako kraju i jego kultury, w zakresie:
 • pisania artykułów na temat podróży, kultury czy tradycji Grecji i wysp greckich,
 • udziału w inspirujących spotkaniach podróżniczych - prezentacja zdjęć oraz wykłady,
 • udziału w kampanii promocyjnej dotyczącej Grecji (książki, turystyka, kultura),
 • recenzji książek i filmów z Grecją w tle, przeprowadzania wywiadów,
 • testów produktów,
 • współpracy w różnych wpisach zbiorowych/gościnnych na innych blogach czy stronach,
 • jakiejkolwiek innej formy obecności w mediach: telewizja, radio, videoblog,
 • pomocy przy organizacji wycieczek i wyjazdów do Grecji.
Jestem również otwarta na wszelkie inne możliwości współpracy. Serdecznie zapraszam do kontaktu pod adresem betaki@betaki.pl lub za pomocą Facebooka Greckie opowieści Betaki.

Kilka słów o Betaki

Umówmy się, że nazywam się Betaki Lachtara. Betaki - to moje imię używane przez Greków w stosunku do mnie (choć coraz bardziej rozpowszechnione również w Polsce wśród moich przyjaciół)). Prawda, że słodko brzmi? To greckie zdrobnienie od mojego prawdziwego imienia. A słowo "lachtara" wynalazłam w słowniku i bardzo mi się spodobało - to "tęsknota" po grecku (tak wg słownika Wiedzy Powszechnej 1986, co na wszelki wypadek podkreślam wiedząc, że takie tłumaczenie słowa "lachtara" budzi wśród znawców kontrowersje). Mieszkam w Warszawie, jestem prawnikiem i lubię nim być, choć czasem mnie ponosi z tytułu bycia właśnie prawnikiem, ale to tylko czasem. Jestem mocną optymistką, tak mocną, że aż do przesady (co wielu denerwuje), i ponoć zarażam tym optymizmem innych (co akurat uważam za zaletę). Cenię ludzi z pasjami, a nie przepadam za tzw. "letnimi". To wada, ale niezmiernie rzadko widzę środek, niezmiernie rzadko umiem pójść na kompromis, stąd uważana jestem za osobę o trudnym charakterze. Poza wszystkim co dotyczy mojego RAJU uwielbiam słuchać Brela, Grechuty, Demarczyk, Bajora, Jandy, Geppert, Cohena i generalnie tego typu muzyki, a zaraz potem polskiego rocka lat 80-tych (Maanam, Lady Pank, Perfect), jak też klasyki rocka, uwielbiam chodzić do kina i teatru, cenię filozofię codzienności prof. Szyszkowskiej, kocham ciepło, słońce i lato, a nie znoszę jesieni i zimy w mieście. Wiele, zapewniam, że wiele wiem o geografii świata, bo lubię "podróżować" za pomocą atlasów, przewodników, najróżniejszych książek o podróżach, ale naprawdę jeździć chcę tylko TAM. Od ponad 10-ciu lat uczę się tańców greckich, a kiedyś przez pół roku chadzałam nawet na lekcje języka greckiego, czytam wiele książek z Grecją w tle i oglądam wszystko co się da (w rozumieniu filmów) z Grecją w tle - wszystko to bawiło i bawi mnie nadal niesamowicie. Mam spore grono bliskich osób z kręgu jak określamy Grekomaniaków, z którymi często się spotykam dla poplotkowania o Grecji, wspólnego obejrzenia koncertu, filmu, czy uczczenia jakiegoś ważnego dnia (tak jak w 2014 roku w marcu w ramach spotkania tematycznego: 20 rocznicy odejścia Meliny Merkouri). Śledzę wydarzenia warszawskie w rozumieniu nawiązań i nie może mnie zabraknąć na jakimkolwiek festiwalu czy przeglądzie filmów greckich albo odczycie czy wystawie. I przede wszystkim mocno wierzę, że jeszcze wiele razy będzie mi dane postawić stopy w moim RAJU. A wyglądam tak, jak na zdjęciu wyżej. Jestem otwarta na krytykę mojej strony, ale równie chętnie poczytam o niej coś pozytywnego (o ile na to zasługuje).
PS. Naprawdę nazywam się Beata Kuczborska, ale przecież umówiliśmy się, że Betaki Lachtara, czyż nie?

Jeśli ktoś chciałby poczytać coś z Grecją w tle - w zakładce Książki z Grecją w tle znajduje się zestawienie tytułów (które będzie uzupełniane), a jeśli obejrzeć film z Grecją w tle w zakładce Grecki kącik filmowy znajduje się zestawienie (będzie również uzupełniane).
O Grecji, która śpiewa w you tube można poczytać tutaj.

A jeśli masz ochotę i trochę czasu, możesz podróżować dalej po Helladzie przy pomocy stronek moich Przyjaciół:
- stronka Adama: www.virtualtourist.com/gale.blog.pl
- stronka Krzysztofa: www.moja-grecja.pl

Moje nadzieje i życzenia

Mam oczywiście nadzieję, że każdy kto pojedzie do tego boskiego kraju wróci z niezapomnianymi wrażeniami i będzie tam chciał wrócić ponownie. Wielka w tym zasługa Greków, którzy są narodem wielce przyjaznym światu, wielce ciekawym świata, a to, że wypytują prawie każdego o to, skąd się przybyło, czy ma się dzieci i co się robi na codzień wynika z ich wrodzonego zainteresowania drugim człowiekiem, a nie z niższych pobudek. Uwielbiają, gdy turyści próbują mówić po grecku stąd znajomość kilku prostych zwykłych słówek typu:
 • kalimera - dzień dobry
 • jasu - cześć
 • ewcharisto - dziękuję
 • parakalo - proszę
 • signomi - przepraszam
 • oriste - słucham
 • ne - tak
 • ochi - nie
 • kalinichta - dobranoc
wprowadza ich w zachwyt i wspaniały nastrój.