Greckie książki, czyli książki z Grecją w tle

Kiedy byłam bardzo młoda dotarcie przeze mnie do książki z Grecją w tle czy kupienie takiej graniczyło z cudem, bo, choć może trudno w to dziś uwierzyć, ale o każdą pozycję na rynku księgarskim trzeba było walczyć i walczyło się bardziej wówczas o na przykład klasykę, bo i ona najczęściej była wydawana. Dziś na nasze szczęście rynek mocno się zmienił, wydawnictwa wydają wciąż nowe pozycje, ukazują się również wznowienia, zatem wejście w posiadanie książki z Grecją w tle nie jest dziś już takie trudne.
Greckie książki:Betaki czytająca 'Smakując Grecję'
Książek tych pojawia się coraz więcej. Wśród nich są takie, które chętniej czytamy w lato siedząc w cieniu tamaryszku nad brzegiem Morza Egejskiego, a które nazywam wakacyjnymi, są i takie, które na długo zapadają w pamięci z jakichś względów, są też i takie, które tyle wnoszą do naszego życia i wykazują tak wysoki poziom, że śmiało można je przyrównać do opracowań naukowych, mimo, że są powieściami.

Czytam dużo i do wielu różnych książek z Grecją w tle udało mi się dotrzeć. Książki te czytam z powodów różnych: czytam, bo dzięki nim poznaję coś nowego, bo w jakiś sposób się wzbogacam, ale czytam je również dlatego, że czasem sprawia mi wielką przyjemność widzenie na kartach tak bliskich imion jak Eleni, Ioannis czy Kostas, że uśmiecham się kiedy bohaterowie zatrzymują się na Platija Syntagma w Atenach, gdzie ja znając świetnie ten plac również mogę z nimi w mej wyobraźni przystanąć, albo pójść na Plakę czy przejść kreteńskim wąwozem Samaria. Sprawia mi przyjemność przenoszenie się za pomocą książek do miejsc, w których byłam, które znam, sprawia mi przyjemność wejście do tawerny gdzie akurat podają musakę …..

Zgromadziłam tutaj część tytułów książek z Grecją w tle, do których dotarłam, które kupiłam bądź dostałam. W zasadzie prawie wszystkie je przeczytałam: niektórych akcja dzieje się w Grecji i tej Grecji jest rzeczywiście bardzo dużo, a w innych jest jej mniej, jedne podobały mi się tak sobie, nad innymi wpadałam w zachwyt, ale nie oceniam ich na użytek niniejszego wykazu, bo ani nie jestem do tego uprawniona ani nie uważam się tu za jakąś wyrocznię: czujemy różnie, lubimy często odmienne style, wolimy po prostu coś innego niż drugi człowiek.

Wykaz ten będzie przeze mnie uzupełniany tak o już wydane pozycje (bo nie wszystkie jeszcze tu zamieściłam), jak i o te, które dopiero się ukażą bądź do których mnie się dopiero uda dotrzeć. Chciałabym, aby wykaz ten pomógł Wam znaleźć coś dla siebie, bo to co tu zamieściłam jest tak różnorodne pod każdym względem, że każdy winien swój głód czymś z tego wykazu zaspokoić.

W zestawieniu:
  • nie ma przewodników jako takich. Jeśli przewodnik się zdarza to taki, który nie jest przewodnikiem stricte turystycznym, a kierunkowym
  • nie określiłam (celowo) kategorii książki czy jej rodzaju, bo to za bardzo uznaniowe i mogłoby być mylące, stąd zestawienie jest jedno: alfabetyczne. Wyjątek stanowi poezja oraz słowniki, encyklopedie i wydawnictwa albumowe, jak też przewodniki, o których wyżej – zestawienie tych pozycji (wg wyboru mojego), jako kontynuacja niniejszego pojawi się wkrótce.
  • nie ma książek z zakresu kuchni greckiej, ale pojawiają się takie, które oprócz przepisów zawierają szerokie opowieści w temacie Grecji
  • zamieściłam również i takie niektóre pozycje, które uznałam za ważne w temacie Grecji i takie, które według mnie powinny się w takim zestawieniu znaleźć.

Pozycje zamieszczone w czerwonych ramkach zostały niedawno dodane.

Agrigento
tytuł: "AGRIGENTO"

autor: Kostas Hatziantoniou
tłumaczenie: Karolina Berezowska
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Lubimyczytac.pl : Agrigento, dziś niewielkie miasto na południu Sycylii, to niegdyś potężne starożytne Akragas, miejsce bogate w wielowiekową historię najeźdźców, osadników, filozofów i tyranów. Splatają się w nim losy doktora Anchite – lekarza i zaangażowanego badacza lokalnej historii – i jego rodziny. Wyborom dokonywanym przez bohaterów, poszukujących prawdziwego szczęścia i samopoznania, towarzyszą niezmiennie słowa Empedoklesa, starożytnego filozofa urodzonego w Akragas.
Atmosfera współczesnej Sycylii, jej przyroda, smaki i architektura łączą się z grecką filozofią i historią. Nostalgiczna opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi jest jednocześnie hymnem na cześć minionego piękna i… pełną temperamentu historią ludzi uwikłanych w romans i mafijne porachunki. Czy Agrigento ukoi okaleczonych jak antyczne posągi bohaterów?
Powieść Kostasa Hatziantoniou została nagrodzona Europejską Nagrodą Literacką w 2011 roku.

Gdzie kupić?

Akropol
tytuł: "Akropol"

autor: Jerzy Putrament
rok wydania: 1975
wydawnictwo: Czytelnik
opis: za Lubimyczytac.pl (i z okładki): Akcja nowej powieści Jerzego Putramenta dzieje się w Grecji w końcu lat czterdziestych. Międzynarodowa komisja, w której udział biorą również Polacy, bada oskarżenie reakcyjnego rządu greckiego wysuwane przeciw Bułgarii i Albanii o rzekome naruszanie granic i organizowanie byłych partyzantów Elam przeciw istniejącej władzy. Wątki polityczne przeplatają się w powieści z miłosnymi, a tok pracy komisji obfituje w epizody prawdziwie sensacyjne.

uwaga: pozycja w niniejszym zestawieniu (łącznie z okładką) dzięki uprzejmości [poprzez udostępnienie mi jej] Pracowni Studiów Helleńskich Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego.

Album z opowieściami
tytuł: "Album z opowieściami"

autor: Antonis Georgiou
przełożył: Przemysław Kordos
rok wydania: 2019
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Lubimyczytac.pl: Proza Georgiou pozwala wejść w intymny świat cypryjskiej rodziny, by potem poprowadzić dalej – od opowieści o człowieku do historii rodzinnych, od rodziny do wsi, od wsi do kraju.
Fikcyjne historie – niektóre przytaczane po grecku, a niektóre w cypryjskim dialekcie – przeplatane są cytatami z gazet, przepisami, wierszami, piosenkami ludowymi, fotografiami rodzinnymi i dziecięcymi rysunkami.
Mozaikowa proza tworzy sugestywny obraz Cypru oraz jego mieszkańców i mieszkanek, ale też pokazuje, że ludzkie życie to plątanina historii i że to właśnie opowieści łączą nas z innymi.

Gdzie kupić?

Almiritis piją słoną wodę
tytuł: "Almiritis piją słoną wodę"

autor: Zygmunt Zeydler-Zborowski
rok wydania: 1978
wydawnictwo: Czytelnik, seria z Jamnikiem
opis: za kurzojady.blogspot.com: Według klucza Barańczaka, Zeydler-Zborowski jest fachowcem od wyższych sfer i mało inteligentnych bohaterów. Ale „Almiritis piją słoną wodę” da się czytać bez większej zgryzoty: większość akcji rozgrywa się na Krecie, tudzież okolicznych morzach, które przemierzają jachtem amerykańscy gangsterzy, kuszący dolarami polskich studenciaków w celu pozyskania zabytków z wykopalisk Kazimierza Michałowskiego.

Arcydzieła literatury nowogreckiej
tytuł: "Arcydzieła literatury nowogreckiej"

pod redakcją: prof. dr hab. Małgorzaty Borowskiej
rok wydania: od 2004
wydawnictwo: DiG
opis: za al.uw.edu.pl: Seria „Arcydzieła Literatury Nowogreckiej”, której symbolem jest syrena (gorgona) o podwójnym ogonie, powstała niemal jednocześnie z otwarciem na Uniwersytecie Warszawskim w ówczesnym Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (obecnie Wydział „Artes Liberales”) pierwszych w dziejach polskich wyższych uczelni studiów nowogreckich. Chodziło o to, żeby z jednej strony stworzyć dla neogrecystyki korpus starannie wybranych najważniejszych pomników języka i literatury nowogreckiej w przekładach polskich z obszernymi wstępami i komentarzami, z drugiej zaś zapoznać z dorobkiem wybitnych twórców greckich doby nowożytnej – przekładanych i czytanych na świecie, a nieznanych zupełnie w Polsce – odbiorców polskich. Książki tej serii budują zatem zaplecze młodej polskiej neogrecystyki i zarazem przynajmniej w pewnym stopniu wypełniają bolesną lukę na rynku czytelniczym.

W serii publikowanej przez Wydawnictwo DiG ukazało się wiele tomów. Zawierają one między innymi: obszerne antologie twórczości ludowej: nowogreckiej pieśni gminnej (t. II) oraz baśni, bajek i bajd ludu greckiego (t. IV–V), wybrane utwory okresu renesansu na Krecie (t. I), przykłady twórczości wielkich poetów tzw. Szkoły Jońskiej Andreasa Kalwosa i Dionizjosa Solomosa (t. III), wybór korespondencji oraz powieść (w odcinkach!) naocznego świadka rewolucji francuskiej, uczonego przedstawiciela oświecenia greckiego i reformatora języka Adamandiosa Koraisa (t. VI i VII), barwne pamiętniki Makrijanisa, uczestnika wielkiego powstania Greków przeciwko Turkom (t. VIII) oraz dwa tomy (IX i X) opowiadań prozaika greckiego przełomu wieków XIX i XX – Aleksandra Papadiamandisa, „greckiego Dostojewskiego”, jak lubią nazywać go krytycy.

Gdzie kupić?

Ateńska trucizna
tytuł: "Ateńska trucizna"

autor: Margaret Doody
tłumaczenie: Anna Klingofer
rok wydania: 2005
wydawnictwo: Bellona
opis: za Lubimyczytac.pl : Jesień 330 r. p.n.e., Ateny Biedny plebejusz Ergokles przegrywa proces, który wytoczył zamożnemu Ortobulosowi o umyślne zadanie rany. Niedługo po ogłoszeniu wyroku, zwłoki Ortobulosa znajduje w domu uciech bohater powieści, młody obywatel ateński Stefanos. Wszystko wskazuje na to, że ofiara została otruta cykutą. Podejrzenia padają na drugą żonę Ortobulosa, Hermię. W tym samy czasie najpiękniejsza kobieta w Atenach, kurtyzana Fryne, zostaje oskarżona o bezbożność i drwinę z misteriów eleuzyńskich świętych dla Ateńczyków uroczystości ku czci bogiń Demeter i Persefony. Grozi jej za to kara śmierci. Chcąc zapobiec całkowitemu rozbiciu podzielonej na dwa obozy społeczności Aten, Arystoteles postanawia interweniować. Z pomocą Stefanosa i swojego pomocnika Teofrasta, botanika z Likejonu posiadającego szeroką wiedzę na temat trujących roślinach, przystępuje do rozwiązania zagadki zabójstwa Ortobulosa. „Ateńska trucizna” jest najnowszą powieścią w dorobku niezmiernie w ostatnich latach popularnej w Wielkiej Brytanii Margaret Doody. Stanowi kontynuację serii kryminałów osadzonych w realiach starożytnych Aten, w których kluczową rolę odgrywa Arystoteles, rozwiązujący zagadki w oparciu o zasady swojej filozofii oraz o ponadprzeciętne zdolności detektywistyczne. Seria ta zyskała ogromną popularność w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej.

Gdzie kupić?

Bałkańskie upiory. Podróż przez historię
tytuł: "Bałkańskie upiory. Podróż przez historię"

autor: Robert David Kaplan
tłumaczenie: Janusz Ruszkowski
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Czarne
opis: za Wydawcą: Po raz pierwszy oczy całego świata zwróciły się na Bałkany w 1914 roku, kiedy serbski nacjonalista zastrzelił w Sarajewie habsburskiego następcę tronu. Po raz drugi – gdy na półwyspie rozgorzała krwawa, bratobójcza wojna. Europa patrzyła wtedy na Bałkany z przerażeniem i niedowierzaniem, bo zignorowała ostrzeżenie. Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych Robert D. Kaplan alarmował, że na Bałkanach wrze, a Jugosławii grozi rozpad, został zlekceważony. Przez wydawców, którzy nie chcieli opublikować Bałkańskich upiorów w obawie, że temat nie przyciągnie czytelników, i przez polityków, którzy nie dostrzegali zagrożenia.
W tym pasjonującym połączeniu reportażu i eseju historycznego autor dociera do źródeł narodowych resentymentów. Pokazuje splot gwałtownych namiętności, które doprowadziły do pełnej okrucieństwa wojny. Jego książka to również przestroga. Na świecie wiele jest miejsc podobnych do bałkańskiego kotła, etnicznych i religijnych beczek prochu, które w każdej chwili mogą niespodziewanie wybuchnąć...

Gdzie kupić?

Bałkańskie zapiski kulinarne
tytuł: "Bałkańskie zapiski kulinarne"

autor: Iliana Genew-Puhalewa
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Atropos
opis: za betaki.pl: „Bałkańskie zapiski kuchenne” (książka II, kuchnia Grecji Północnej w recepturach i opowieściach) to książka wydana niezwykle pięknie i napisana tak, że się do niej wraca i to nie tylko z uwagi na propozycje kulinarne. Bogato ilustrowana jest przepiękną opowieścią: wśród przepisów na smakowitości, którymi są i dania główne, i zupy, i sałatki, i desery, i kawy, znajdziemy niezwykłe opowieści w tematach różnych i w tematach wielu, ale takich, które maja wspólny mianownik: Grecja. Wśród tych opowieści znajdziemy taką, która przybliży nam mniej znaną Trację, albo zupełnie inną: taką, która omówi ten szczególny czas świąteczny zwany Dodekameronem. Jednych z pewnością zainteresuje opowieść o przyprawach, a innych o tym, jak przeciętna Greczynka jawi się w kontekście pozakuchennym. Poczytamy o kawie i, ale i o Via Egnatia prowadzącej stronę Konstantynopola, poczytamy o jagnięcinie, ale i o Salonikach, mieście niezwykłym. Opowieści te ozdabiają nierzadko piękne, stare fotografie , które połączone z obrazowym językiem autorki przenoszą nas zupełnie w świat, o którym mówią. Wielu pewnie uzna, podobnie jak uznałam ja, że tych 60 sprawdzonych, jak wynika z podtytułu, przepisów kuchennych, jest małym dodatkiem do wspaniałych opowieści przybliżających nam tak cudownie Grecję.

Gdzie kupić?

Bez daty. Kartki z dziennika.
tytuł: "Bez daty. Kartki z dziennika."

autor: Léna Pappá
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Pisana w formie dziennika opowieść o życiu, które nie może istnieć bez miłości, swoiste studium tego uczucia i idącej z nim w parze samotności. Upływ czasu śledzony na kartach pamiętnika, prowadzonego z dużymi przerwami najpierw przez podlotka, potem młodą kobietę, wreszcie kobietę dojrzałą, boleśnie konfrontuje marzenia z realnymi doświadczeniami. Bez daty. Kartki z dziennika to ostatecznie nie tylko opowieść o miłości, ale niezwykle żywy i ponadczasowy utwór opowiadający o mierzeniu się z niespełnieniem i lękiem przed nieubłaganie płynącym czasem.
Gdzie kupić?

Biedaczyna z Asyżu
tytuł: "Biedaczyna z Asyżu"

autor: Nikos Kazantzakis
przełożył: Leszek Kossobudzki
rok wydania: 1/. 1962; 2/. 2012
wydawnictwo: 1/. , 2./ Instytut Wydawniczy PAX
opis: za Lubimyczytac.pl: "Biedaczyna z Asyżu" to zbeletryzowana biografia św. Franciszka, której narratorem jest brat Leon, towarzysz drogi życia tego niewątpliwie najpopularniejszego świętego. Historia ta pierwotnie spisana była na skórach zwierząt, strzępkach papieru i kawałkach kory. Codziennie przy świetle lampy brat Leon w wielkim trudzie i z obawą notował wszystkie słowa i czyny Franciszka. Wierzył, że nawet jedno słowo Biedaczyny z Asyżu może zbawić czyjąś duszę i jeśli nie zostanie wiernie zapisane i przekazane, ktoś może z jego winy zostać potępiony.


Błękitne niebo i czarne oliwki
tytuł: "Błękitne niebo i czarne oliwki"

autor: John Humphrys i Christopher Humphrys
przełożyła: Marta Kiełczewska-Konopka
rok wydania: 2011
wydawnictwo: Pascal
opis: za Wydawcą: W przypływie impulsu, John Humphrys - brytyjski dziennikarz telewizyjny -kupuje zrujnowany dom na Peloponezie z zapierającym dech w piersiach widokiem na Morze Egejskie. W odbudowie domu pomaga mu mieszkający w Atenach i ożeniony z grecką prawniczką syn, Christopher. Nadzór nad budową przejmuje Thakis, teść Christophera, z zawodu inżynier budownictwa wodno-lądowego. Czy coś może pójść nie tak? WSZYSTKO.

Gdzie kupić?

Bóg mi świadkiem
tytuł: "Bóg mi świadkiem"

autor: Makis Tsitas
tłumaczenie: Michał Bzinkowski
rok wydania: 2018
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Bóg mi świadkiem to zabawny i przejmujący portret tego, co dręczy współczesne greckie społeczeństwo, ze wszystkimi jego sprzecznościami, widziany oczyma pełnego wad, ale sympatycznego antybohatera. Chrysowalantis ma pięćdziesiąt lat i niedawno stracił pracę. Podupada na zdrowiu, co sprawia, że postanawia opowiedzieć historię swojego życia. Głęboko religijny, naiwny i emocjonalnie niedojrzały mężczyzna wydaje się ofiarą swego złośliwego szefa, bezwzględnych kobiet i okrucieństwa, jakie cechuje całą jego rodzinę. Złego szefa najbardziej cieszy znęcanie się nad Chrysowalantisem, kobiety w jego życiu chcą tylko jego pieniędzy, a ojciec i siostry (z którymi wciąż mieszka) pogardzają nim i pomniejszają wszystkie jego dokonania.
Jako człowiek wielu skrajności, Chrysowalantis to mizogin, który uwielbia kobiety, tchórz, który nie przepada za obcokrajowcami, rozpieszczony chłopiec w średnim wieku, który pragnie być mężczyzną i tragiczny bohater z żywym i ostrym poczuciem humoru. Stopniowo opuszczany przez wszystkich, Chrysowanaltis zaczyna błąkać się ulicami Aten, po raz ostatni, w wigilię Bożego Narodzenia. Porzucony, z jedną walizką w ręku, staje się symbolem potworności, które okrutne społeczeństwo musi w końcu odrzucić.
W Bóg mi świadkiem Makis Tsitas odmalowuje zabawny i boleśnie smutny portret uroku Grecji, jej wad i sprzeczności, które nią targają, jednocześnie oddając hołd wszystkim tragicznym, ukochanym antybohaterom naszego pełnego cynizmu i dekadencji świata.
Powieść została wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej.

recenzję betaki.pl można przeczytać tutaj.

Gdzie kupić?

Callas. Prima donna assoluta
tytuł: "Callas. Prima donna assoluta"

autor: Stelios Galatopoulos
tłumaczenie: Marta Nowicka
rok wydania: 1983
wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
opis: z okładki: Książka Galatopoulosa jest bogatym i z wielkim zaangażowaniem przedstawionym portretem słynnej gwiazdy operowej. Autor opisuje trudną drogę Marii Callas (1923-1977) do sławy i podboju całego muzycznego świata, odsłania przed czytelnikiem upór i całkowite poświęcenie się sztuce tej kontrowersyjnej, lecz jednak zwycięskiej śpiewaczki. Stara się przekonywająco udowodnić, że Callas swą twórczością napisała nowy rozdział w historii opery. Dzieje Marii wzbogaca analizą jej sztuki wokalnej, opartą na fachowo zebranej dokumentacji (recenzje, rozmowy z dyrygentami, reżyserami, śpiewakami) oraz chronologią występów nagrań płytowych.


Callas. Zbyt dumna, zbyt krucha
tytuł: "Callas. Zbyt dumna, zbyt krucha"

autor: Alfonso Signorini
tłumaczenie: Anna Osmólska-Mętrak
rok wydania: 2012
wydawnictwo: Świat Książki
opis: za Lubimyczytac.pl: Portret niezwykłej kobiety, tak głodnej miłości, że postawiła wszystko na jedna kartę i przegrała. Opowiadając o Marii Callas (1923-1977), autor skupia się na burzliwym życiu prywatnym „primadonny stulecia”. Charyzmatyczna śpiewaczka i piękna kobieta, poznała u szczytu kariery Arystotelesa Onassisa. Dla niego przestała śpiewać i zaszła w ciążę, choć dziecka nigdy nie urodziła. Kapryśny miliarder traktował ją okrutnie i wkrótce ożenił się z Jacqueline Kennedy...


Chalepianka. Zapiski z Krety
tytuł: "Chalepianka. Zapiski z Krety"

autor: Anna Laudańska
rok wydania: 2015
wydawnictwo: National Geographic
opis: za Wydawcą: Anna Laudańska jedenaście lat temu opuściła Warszawę i zamieszkała w Chanii. To właśnie Chania i jej okolice, czyli zachodnia część Krety, są tematem książki. Autorka nie wyobraża sobie dziś lata bez kilkumiesięcznych, długich, słonecznych dni i bez kąpieli na dzikich plażach. Z wykształcenia antropolog i ekonomistka, pracowała jako przewodnik górski, sprzedawca nieruchomości i hotelarz. Obecnie współwłaścicielka firmy Crete for Love zajmującej się organizacją ślubów i romantycznych ceremonii. Kreta to wyspa, która niczym magnes przyciąga i oczarowuje swoją niepowtarzalną aurą słońca, kolorów, krajobrazów i smaków. To wyspa oswojona, a zarazem wciąż dzika, której magiczne plaże, surowe górskie stoki, egzotyczna przyroda i zwykła ludzka życzliwość sprawią, że zakochasz się w niej od pierwszego wejrzenia. Tu poczujesz się bezpiecznie jak u siebie w domu.

Gdzie kupić?

Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry
tytuł: "Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry"

autor: Nikos Kazantzakis
tłumaczenie: Jadwiga Dackiewicz
rok wydania: 1/. 1978; 2/. 1992
wydawnictwo: 1/. Instytut Wydawniczy PAX; 2/. Kantor Wydawniczy SAWW
opis: za blogpublika.com: Nikos Kazantzakis jest w Polsce kojarzony głównie z powieściami „Ostatnie kuszenie Chrystusa” i „Grek Zorba”. Krytyka znacznie mniej uwagi poświęcił jego późniejszej książce pt. „Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry”. Być może dlatego, że w powieści widać już powoli zwątpienie autora w socjalizm i rewolucję jako lek na społeczne niesprawiedliwości. Autor analizuje szereg ludzkich postaw wobec życia, Boga i rzeczywistości dochodząc do niewesołych wniosków: chciwość, żądza władza czy obłuda zwyciężą. Dobro i prawdziwa wiara muszą poznać smak męczeństwa. Ludziom prawym pozostaje tylko i wyłącznie ciągłe poszukiwanie Boga, bez nadziei na to, że odnajdą go w tej rzeczywistości. Jest jeszcze naturalizm, natura, zwierzęcość – ale to nic ponad ucieczkę od problemu.


Cień minotaura
tytuł: "Cień minotaura"

autor: Jerzy Ciechanowicz
rok wydania: 1996
wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
opis: za Lubimyczytac.pl : Eseistyczna, ale oparta na mocnym fundamencie najnowszych ustaleń naukowych, opowieść o kulturze greckiej zachowanej w zabytkach architektury, dziełach sztuki, literaturze, mitologii i historii. Utrzymana w konwencji opisu podróży, ukazuje związki tradycji mitologicznej z rzeczywistością historyczną, w barwny sposób przedstawia sylwetki władców, filozofów, poetów, artystów i budowniczych. Poszczególne części książki poświęcone są miejscom o istotnym znaczeniu dla helleńskiej cywilizacji, a tym samym dla kultury europejskiej


Cierpkie winogrona
tytuł: "Cierpkie winogrona"

autor: Bożena Gałczyńska-Szurek
rok wydania: 2017
wydawnictwo: Szara Godzina
opis: za Lubimyczytac.pl: Po odczytaniu testamentu męża obrazek idyllicznego związku Pauliny rozpada się na drobne kawałki. Kobieta postanawia wyruszyć do Grecji, by znaleźć spadkobiercę należnego jej majątku i zdemaskować oszustwa męża. Czy uda się jej odkryć tajemnice podwójnego życia Janka? Kim są ludzie ze starych fotografii? A może nic nie jest takie, jak nam się wydaje? Autorka przeplata malownicze opisy greckich krajobrazów i zwyczajów z barwną historią miłosną. Nieszczęśliwy romans z przystojnym Grekiem utwierdzi Paulinę w przekonaniu, że winogrona nie zawsze mają słodki smak.

recenzję betaki.pl można przeczytać tutaj.

Gdzie kupić?

Czerwona woda
tytuł: "Czerwona woda"

autor: Mariusz Byliński
rok wydania: 2011
wydawnictwo: Papierowy Motyl
opis: za Lubimyczytac.pl: Na świecie jest wiele miejscowości o nazwie CZERWONA WODA. Tryskają w nich źródła, płyną w nich potoki, strumienie. Mieszkają w nich rozmaici ludzie, których los mógłby potoczyć się tak, albo inaczej. Największą miłością Petrosa jest stara ciężarówka. Petros prowadzi też pensjonat o nazwie „Czerwona woda”, który znajduje się przy źródle z cudowną wodą.
Tani ma motor i jest niemową. Przyjaźni się z Petrosem. Barbara ma męża i kochanka. Ma też poczucie, że przegrała życie. Jest gościem w pensjonacie Petrosa. Do Czerwonej Wody przyjeżdżają tez inni goście, każdy ma swoją tajemnicę. W „Czerwonej wodzie” przecinają się ścieżki osób nieszczęśliwych, poranionych, którzy u cudownych źródeł próbują znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Czy znajdą pocieszenie, którego szukają? Czy ich los mógłby potoczyć się inaczej? Czy czerwona woda sprawi cud?
„Czerwona woda” to opowieść o ludzkich słabościach, przeszłości, przed którą nie da się uciec. „Czerwona woda” to pytanie o to, co w życiu najważniejsze, na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Jednym z największych walorów „Czerwonej wody” jest umiejscowienie akcji, która rozgrywa się pod greckim, śródziemnomorskim niebem, w oddaleniu od codziennego rytmu. Książka napisana jest sprawnie, elokwentnym językiem i, mimo, że jest powieścią wakacyjną wymaga od czytelnika intelektualnego zaangażowania. Autor po raz kolejny udowadnia, że pisanie to jego życiowe powołanie, jego styl jest oryginalny, nieszablonowy i niepowtarzalny.

Gdzie kupić?

Dafnis i Chloe
tytuł: "Dafnis i Chloe"

autor: Longos
tłumaczenie: Jan Parandowski
rok wydania: 1/. 1925, 3/. 1962, i kolejne
wydawnictwo: Czytelnik (1962)
opis: za Lubimyczytac.pl: Dafnis i Chloe jest jednym z najsłynniejszych romansów antycznych. To pełna wdzięku i prostoty opowieść o rodzącym się uczuciu i przygodach tytułowych bohaterów, pasterzy z wyspy Lesbos. Nie brakuje tu również erotycznej frywolności - miłość dwójki bohaterów zostaje szczęśliwie spełniona (po ślubie) - bądź co bądź jest to romans. Jak w każdej sielance akcja toczy się powoli, ludzie żyją prosto i zgodnie z naturą. Są niewinni, łagodni i miłują piękno. Mamy tu również mityczną fantastykę: bohaterowie rozmawiają z Nimfami, znają Pana spod sosny i Erosa z ogrodu starego Filetasa. O innych bóstwach pastuszkowie zdają się nic nie wiedzieć - i dobrze, surowe boskie ingerencje nie zakłócają spokojnego rytmu ich życia.
Utwór powstał w II wieku n.e. w okresie rozkwitu gatunku. Jednak o jego autorze wiemy bardzo niewiele, nie znamy nawet miasta, z którego pochodził. Był greckim retorem, gramatykiem i uczonym, jak wszyscy literaci u schyłku starożytności. Być może "Dafnis i Chloe", utwór poświęcony Erosowi, to jego jedyne dzieło. Opowieść o miłości Dafnisa i Chloe przetłumaczono na wiele języków; pierwsze wydanie polskie ukazało się w 1925 roku.


Dlaczego zabiłam moją najlepszą przyjaciółkę
tytuł: "Dlaczego zabiłam moją najlepszą przyjaciółkę"

autor: Amanda Michalopoulou
tłumaczenie: Alicja Kotecka
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą : Ateny, lata 70’ XX wieku. Dwie dziewięciolatki poznają się wkrótce po upadku Junty czarnych pułkowników. Anna jest córką inteligentów o lewicowych poglądach, którzy wyjechali do Paryża w obawie przed represjami. Maria wraz z konserwatywnymi rodzicami przyjechała z drugiej strony globu, ze skolonizowanej Afryki. Ich burzliwą przyjaźń przerywa drastyczne wydarzenie. Jak długo uda im się czerpać radość, bazując na wspomnieniach i nostalgii za minionymi czasami, kiedy spotkają się po latach?
Toksyczna przyjaźń przez 25 lat przeplata się z politycznym życiem, posyłając czytelnika w wyjątkową podróż do nie tak odległej greckiej rzeczywistości. Powieść Amandy Michalopoulou opowiada o Grecji po upadku reżimu, „dyktaturze” kobiecej przyjaźni, mrocznych obszarach ludzkiej duszy jak zazdrość czy odrzucenie, młodzieńczym buncie oraz relacjach, które prześladują nas przez całe życie.
uwaga: zdjęcie okładki ze strony wydawnictwa Książkowe Klimaty

Gdzie kupić?

Dom z pyłu i snów
tytuł: "Dom z pyłu i snów"

autor: Brenda Reid
tłumaczenie: Magdalena Krzyżosiak
rok wydania: 2011
wydawnictwo: Świat książki
opis: za Wydawcą: Zrujnowany dom, ogarnięta wojną wyspa i zakazana miłość… Grecja, 1936 rok. Młody brytyjski dyplomata zostaje oddelegowany wraz z żoną na Kretę. Zatrzymują się w zrujnowanym domu należącym do jego rodziny. Heavenly zakochuje się w miasteczku i jego mieszkańcach. Gdy Hugh musi wrócić do swoich obowiązków w Atenach, ona zostaje na wyspie. Zaprzyjaźnia się z Anti, młodą kobietą z miasteczka, oraz z Christo, charyzmatycznym mężczyzną, który pomaga jej odbudować dom. Niestety, nad wyspą zawisa widmo wojny. Nadchodzi mroczny czas przemocy i rozlewu krwi. Dla Heavenly, jej przyjaciół i rodziny wojna będzie największą próbą, na jaką kiedykolwiek wystawiło ich życie.

Gdzie kupić?

Duchy Akropolu
tytuł: "Duchy Akropolu"

autor: Janusz Traczykowski
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
opis: za Merlin.pl: Niemiec Kurt, po ukończeniu szkoły średniej, porzuca marzenia o studiach prawniczych i ukochanej dziewczynie i wstępuje do Wehrmachtu. Do jednostek niemieckiej armii, pod groźbą wywiezienia rodziny do obozu koncentracyjnego lub na roboty do Rzeszy, zostają też zmobilizowani Polacy: Johan i Waldemar - mieszkańcy Śląska i Pomorza. Po okresie rekruckim na Litwie zostają przewiezieni do Grecji. Mimo rozterek, obaw o rodzinę pozostawioną w kraju - bo obcy mundur nie zdołał im przesłonić polskiego pochodzenia i wychowania - nawiązują współpracę z rosnącym w siłę greckim podziemiem.

Gdzie kupić?

Dwudziestowieczna Grecja oczami polskich podróżników
tytuł: "Dwudziestowieczna Grecja oczami polskich podróżników"

autor: Przemysław Kordos
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Wydawnictwo DiG
opis: za Wydawcą: Opowieści o Grecji i o podróżnikach po jej terytorium w XIX i XX wieku stały się tematem rozważań. Sposób postrzegania kraju i jego kultury przez Francuzów, Brytyjczyków, ale i Polaków są kanwą do spostrzeżeń.

Działa Navarony
tytuł: "Działa Navarony"

autor: Alistair MacLean
tłumaczenie: Adam Kaska
rok wydania: 2004
wydawnictwo: Mediasat Poland
opis: za Lubimyczytac.pl/Wydawcą: Alistair MacLean, urodzony w Szkocji w 1923 roku, po wybuchu II wojny światowej wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej. Przeżycia związane z okresem ponad dwuletniej służby na krążowniku angielskim posłużyły jako bogaty materiał do jego słynnych powieści o tematyce wojennej.
"Działa Navarony" to historia nieustraszonej grupy komandosów, którzy z rozkazu dowództwa wojsk alianckich w brawurowej akcji wysadzają w powietrze hitlerowską fortecę na jednej z wysp greckich.
Oparty na tej powieści film Karola Foremana, bijący na całym świecie rekordy kasowe, przyniósł MacLeanowi międzynarodową sławę.


Dzieci Kaina
tytuł: "Dzieci Kaina"

autor: Nikos Panagiotopoulous
przełożyła: Katarzyna Rowińska
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Literackie requiem dla konsumpcyjnego pokolenia, które doprowadziło Grecję do upadku. Sześcioro ludzi, dawniej bliskich przyjaciół, wraca do wioski, w której jako nastolatkowie spędzali lato. Zmiany, jakie zaszły w ich życiu i w nich samych, prowokują do zauważenia tego, jak bardzo zmienił się świat. Bohaterowie, należący do pokolenia "przemian", o których powtarzano wciąż na początku lat 80., teraz, trzydzieści lat później, spoglądają z przerażeniem na otaczającą ich rzeczywistość. Co naprawdę stało się z Grecją podczas tych "cichych" lat wzrostu i prosperity? Jak wpłynęło to na ludzi? Dzieci Kaina są trudną i odważną próbą pokazania twarzy dzisiejszej Grecji.

Gdzie kupić?

Dziennik zdrady
tytuł: "Dziennik zdrady"

autor: Emilios Solomou
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Giorgios Doukarelis, archeolog i profesor Uniwersytetu Ateńskiego, powraca po 20 latach na maleńką wyspę Kufonisi na Cykladach. Ostatni pobyt w tym miejscu zmienił jego życie na zawsze: romans ze studentką zaważył na jego życiu rodzinnym, a prowadzone przez niego wykopaliska odkryły szczątki młodej kobiety, zamordowanej ponad 5 tysięcy lat temu. Niezwykła opowieść o czasie, zniszczeniu, pamięci i miłości, które jako jedyne wprowadzają harmonię pomiędzy "dawniej" i "dziś".

Gdzie kupić?

Egejskie marzenie
tytuł: "Egejskie marzenie"

autor: Dario Ciriello
tłumaczenie: Maciej Orkan-Łęcki, Katarzyna Diehl
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Pascal
opis: za Lubimyczytac.pl: Pojechali do Grecji na wakacje. Trzy lata później wrócili po błękitne niebo i ... nowe życie.

*
Zadzwoniłem do Yiánnisa spytać, czy w weekend nie poszliby z nami na drinka i kolację. Yiánnis się wahał.
– Nie mogę planować soboty dzisiaj. Dopiero poniedziałek. Skąd mam wiedzieć, czy będę głodny w sobotę wieczorem. Pogadajmy o tym w piątek albo w czwartek.
I tak pierwszy raz zetknęliśmy się z charakterystyczną cechą greckiej mentalności. Z głęboką niechęcią do planowania czegokolwiek na dalej niż dzień lub dwa. (fragment książki)
*

Jak ułożeni Amerykanie poradzą sobie w Grecji, gdzie życiowe motto brzmi „co masz zrobić dzisiaj, odłóż na jutro”? Czy przyjaciele - dumny Dr. Yiánnis , lokalny przystojniak, Tákis i urocza córka burmistrza, Ilíana - pomogą im przezwyciężyć kłopoty? I wreszcie: co mają ze sobą wspólnego Pierce Brosnan, George Bush senior i rosyjskie prostytutki?

Jeśli lubicie greckie klimaty albo zachwyciła Was komedia
Mamma Mia, koniecznie musicie przeczytać Egejskie marzenie.


Ekaterini
tytuł: "Ekaterini"

autor: Marija Knežević
przełożyła: Dorota Jovanka Ćirlić
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
opis: za Wydawcą: „Ekaterini” to opowieść o świecie widzianym poprzez losy jednej rodziny, ale też o trwaniu, w tym konkretnym przypadku o trwaniu kobiety, tytułowej Greczynki Ekateriny, od jej młodości w przedwojennej Grecji aż do śmierci w rozpadającej się Jugosławii ledwo kilka lat temu. Opowieść o miłości, o moralności, o godnym starzeniu się, o tęsknocie za morzem, o małych miasteczkach i wielkich miastach, o polityce, o ludzkich charakterach, o spotkaniach różnych światów i różnych kultur.


ELAS Znaczyło wolność
tytuł: "ELAS znaczyło wolność"

autor: Janusz Traczykowski
rok wydania: 1980
wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
opis: za Lubimyczytac.pl: Od autora:
"Uczestnictwo naszych rodaków w greckim ruchu oporu nierozerwalnie kojarzy się wszystkim z działalnością polsko-greckiego bohatera narodowego, Jerzego Iwanowa-Szajnowicza. Stało się to niewątpliwie dzięki książce Stanisława Strumph Wojtkiewicza - Agent numer 1 oraz wyświetlanemu na ekranach kinowych i telewizyjnych filmowi pod tym samym tytułem. Zarówno książka, jak i film niezwykle obrazowo prezentowały sabotażowo-dywersyjną działalność bohaterskiego Polaka, wymierzoną przeciwko hitlerowskim okupantom. Ciosy, jakie zadawał wrogowi, ugruntowały mu u Niemców opinię, iż on sam groźniejszy jest od całej dywizji.
Działalność nieustraszonego Polaka przeciwko niemieckiemu .najeźdźcy stała się przykładem dla wielu młodych ludzi. Ale nie tylko Szajnowicz zasłużył sobie na szacunek narodu greckiego.
Z nurtem wyzwoleńczym w Grecji związanych było wielu naszych rodaków wchodzących w skład Polskich Sił Zbrojnych ma Zachodzie, a będących w dyspozycji brytyjskich oddziałów "cichociemnych", Polaków przymusowo wcielonych do "bauzugów" i organizacji Todta, a przede wszystkim tych, którzy pod groźbą wywiezienia na roboty do Rzeszy lub do obozu koncentracyjnego zostali zmobilizowani do jednostek wartowniczych Wehrmachtu. Oni to najczęściej przy sprzyjającej okazji dezerterowali z bronią w ręku, zasilając greckie walczące podziemie.
Należy przy tym zaznaczyć, że nawet przed dezercją z armii niemieckiej żołnierze narodowości polskiej aktywnie współpracowali z partyzantami ELAS (Greckiej Armii Ludowowyzwoleńczej) dostarczając broń, amunicję, benzynę, a przede wszystkim żywność, której brakowało w całym kraju. Niezmiernie cenne były również przekazywane przez Polaków informacje wywiadowcze, które stanowiły olbrzymią pomoc w walce z okupantem Europy.
Tym właśnie ludziom pragnę poświęcić niniejszą publikację, dedykując ją Ojcu oraz jego towarzyszom broni z greckich i jugosłowiańskich oddziałów wyzwoleńczych."


Eros na Olimpie
tytuł: "Eros na Olimpie"

autor: : Jan Parandowski
rok wydania: 1978
wydawnictwo:Książka i Wiedza
opis: za Lubimyczytac.pl: Parandowski, mistrz słowa, czerpiąc z mitologii greckiej, tworzy ucieszne, dowcipne historyjki o bogach, boginiach i mitycznych bohaterach greckich. Sam tak pisze w przedmowie o swojej książce: "Poza fantastycznością, która ich otacza, bogowie moi nie mają w sobie nic boskiego. Sądzę, że w tej mierze postępuję zgodnie z pojęciami Greków... Ci bogowie odczuwają radość, głód, smutek, pożądanie i cierpienie, są zazdrośni, popędliwi, zawistni, podstępni, zdradliwi, wiarołomni, wzruszają się łatwo, czasem zapominają krzywd doznanych, czasem pamiętają je zaciekle, zupełnie jak ludzie...".


Eros niebiański i wszeteczny
tytuł: "Eros niebiański i wszeteczny"

autor: Zdzisław Wróbel
rok wydania: 2003
wydawnictwo: Prospekt Atelier / Bydgoszcz
opis: za betaki.pl: Dzieje erotyzmu tom piąty: greckie ideały piękna i miłości
Fale nocy
tytuł: "Fale nocy"

autor: Harry Mark Petrakis
tłumaczenie: Tomasz Mirkowicz
rok wydania: 1982
wydawnictwo: Książka i Wiedza
opis: za czytajmy.blox.pl: Zbiór opowiadań "Fale nocy" Marka Petrakisa to opowieści o greckich emigrantach zamieszkujących Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Są one pozbawione bajkowej słodyczy, a naładowane goryczą. Życie jest oddechem, ale nie oczyszczającym, tylko pogłębiającym gorycz. Spójrzmy jeszcze raz na tytuł. Fale nocy. Noc ma przynieść ukojenie, spokój. Ale czy falująca, w domyśle niespokojna noc może dać dobro? Takie jest życie bohaterów Petrakisa ...
Filhellenizm w Polsce. Renesans
tytuł: "Filhellenizm w Polsce. Renesans"

autor: praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Borowskiej, Marii Kalinowskiej, Jarosława Ławskiego i Katarzyny Tomaszuk
rok wydania: 2007
wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Fryne Hetera
tytuł: "Fryne Hetera"

autor: Witold Jabłoński
rok wydania: 2008
wydawnictwo: SuperNOWA
opis: za Wydawcą: Oto świat pozbawiony poczucia wstydu, winy i grzechu, upojony złudną potęgą – demokracja ateńska, gasnące Słońce Hellady. W jego ostatnich promieniach błyszczy piękna hetera Fryne – podziwiana, kochana, wielbiona, w końcu odrzucona i potępiona. Natchnienie artystów: dawnych i współczesnych.
W starożytnej Grecji hetery nie były zwykłymi prostytutkami. Dobrze wykształcone i najczęściej bogate cieszyły się niezależnością i prowadziły swobodny tryb życia. Będąc przyjaciółkami i kochankami wybitnych wodzów, polityków i filozofów, potrafiły wywierać wpływ na ich poczynania. Pozowały rzeźbiarzom i brały udział w intrygach politycznych. Ich popularność wynikała z faktu, że w społeczeństwie greckim żadne inne kobiety nie brały udziału w życiu towarzyskim i publicznym.
Fryne urodziła się w Tespiach, ale mieszkała w Atenach. Była kochanką i modelką słynnego rzeźbiarza Praksytelesa, który uwiecznił ją jako „Afrodytę z Knidos”. Kiedy oskarżono ją o bezbożność, jej obrońca najpierw wygłosił płomienną mowę, a potem zdarł z Fryne szaty, twierdząc, że takiej piękności karać się nie godzi. Sąd przyznał mu rację. Historię Fryne opisał Witold Jabłoński, autor cyklu o średniowiecznym uczonym i magu, Witelonie, GWIAZDA WENUS, GWIAZDA LUCYFER

Gdzie kupić?

Godzina wysp
tytuł: "Godzina wysp"

autor: Zygmunt Piotr Jazukiewicz
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ŁośGraf
opis: za Merlin.pl: Wyspy osadziły się mocno w historii i tradycji europejskiej jako fenomen geomorfologiczny, przyrodniczy i etnograficzny. Stały się ostoją indywidualizmu, zatem - jak konstatuje autor - po dziesięcioleciach dominacji systemów totalitarnych i kultury masowej nadchodzi ich czas. Czytelnik znajdzie w tej pasjonującej książce m.in. fenomenologiczną charakterystykę wielu wysp śródziemnomorskich. Autor tego znakomitego eseju o wyspach nie ukrywa, że pragnie zainicjować nową dyscyplinę badań antropologicznych - insularystykę.


Gorzkie cytryny Cypru
tytuł: "Gorzkie cytryny Cypru"

autor: Lawrence Durrell
przełożyła: Małgorzata Szubert
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Świat Książki
opis: za granice.pl: Autor głośnego „Kwartetu aleksandryjskiego” spędził na Cyprze trzy lata (1953-56), poznając mieszkańców, obyczaje i historię wyspy. W ciekawych wspomnieniach opowiada zarówno o swych cypryjskich doświadczeniach (historia z kupnem domu) jak i czasach działalności ruchu zjednoczeniowego. Różnorodna w nastroju opowieść łączy cechy książki podróżniczej, historycznej oraz eseistyki związanej z rejonem Morza Śródziemnego i jest przyczynkiem do biografii angielskiego pisarza.
uwaga: zdjęcie okładki ze strony allegro.pl [cena polskiego wydania jak dla mnie zaporowa póki co, stąd cieszę się wydaniem anglojęzycznym i czekam na lepsze czasy typu wznowienie, bo wówczas cena się uspokoi]


Greckie listy albo perły i szampany
tytuł: "Greckie listy albo perły i szampany"

autor:Alina Netto
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Nakom
opis: za Greckieklimaty.pl: Kim jest Jorgos – tajemniczy adresat listów, znalezionych w kartonowym pudle na ulicy w Atenach? Jakie losy przywiodły go – niczym współczesnego Odysa - ze słonecznej Grecji do PRL-u? Co sprawiło, że rozkochał w sobie całe rzesze kobiet?
Greckie listy albo perły i szampany to opowieść o dążeniu do szczęścia i lepszego życia, a także o poszukiwaniu uczuć i namiętności. Znaleziona w niezwykłych okolicznościach korespondencja przybliża fragment mało znanego świata. Listy, najczęściej napisane po polsku, adresowane są do młodego przystojnego mężczyzny – Greka mieszkającego w Polsce. Większość z nich to listy miłosne, niektóre wręcz przesycone erotyzmem. Ich tłem jest burzliwy czas końca lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych. Wątek emigracji, porzucania ojczyzny w poszukiwaniu wolności, pracy i lepszego życia przewija się w listach wielokrotnie. To (niezwykle zabawna) współczesna odyseja w grecko-polskim wydaniu.

recenzję betaki.pl można przeczytać tutaj.

Gdzie kupić?

Greckie lustro
tytuł: "Greckie lustro"

autor: Krzysztof Lisowski
rok wydania: 2011
wydawnictwo: Fundacja Pogranicze
opis: za Lubimyczytac.pl: To jest książka głęboko „miłosna”, dowód miłości późnej, ale wiernej i bezwarunkowej. Pisałem ją kilka lat, podróżując po Peloponezie, greckich i chorwackich wyspach, Azji Mniejszej, odwiedzając historyczne miejsca, sławne miasta, znakomite muzea archeologiczne i wioseczki trudne do odszukania na mapie, czytając dzieła klasyczne i te współczesne, w których objawia się fascynacja Grecją i mitem Śródziemnomorza.
uwaga: pozycja ta ujęta została w niniejszym zestawieniu dzięki znalezieniu jej (łącznie z okładką) na stronie Lubimyczytac.pl


Greckie wakacje
tytuł: "Greckie wakacje"

autor: Alyson Noël
przełożyła: Grażyna Borkowska
rok wydania: 2012
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
opis: za Lubimyczytac.pl: Powieść Alyson Noël to lektura na gorące wakacyjne dni. Colby wreszcie zaczęła wspinać się po licealnej drabinie społecznej – zaprzyjaźnia się z Amandą, najbardziej popularną dziewczyną w szkole, i nawiązuje bardzo bliską znajomość z przystojnym Levim. Wtedy spotyka ją cios: rodzice rozwodzą się. Aby odsunąć córkę od tych wydarzeń, wysyłają ją do Grecji w odwiedziny do zwariowanej ciotki…


Grek Zorba
tytuł: "Grek Zorba"

autor: Nikos Kazantzakis
przełożył: Nikos Chadzinikolau
rok wydania:kilka, w tym w 1989
wydawnictwo: kilka, w tym Książka i Wiedza
opis: za www.granice.pl: Aleksy Zorba - człowiek wolny, żyjący w ścisłym związku z naturą, poddający się jej prawom, czerpiący radość ze wszystkiego, co go otacza - niczym Odys błądzi po morzach i lądach, a także między teoriami i systemami. Zorba, bez zniekształcającego pryzmatu rozsądku, odczuwa istnienie ziemi, wody, zwierząt i Boga. W momentach silnych wzruszeń, kiedy nie potrafi znaleźć odpowiednich słów, bierze w dłonie santuri, gra i tańczy, wyrażając tańcem swój zachwyt, cierpienie, radość i ból, swoją filozofią.

Gdzie kupić?

Gry miłosne
tytuł: "Gry miłosne"

autor: Stanisław Srokowski
rok wydania:1997
wydawnictwo: Zysk i S-ka
opis: Za Wydawcą: Subtelna, intrygująca analiza kobiecej duszy. Opowieść o konfliktach i wewnętrznych rozterkach trzech młodych kobiet wywodzących się z odrębnych kultur, które spotkały się w tajemniczych okolicznościach na malutkiej wyspie Trikieri na Morzu Egejskim.

Grecja. Gorzkie pomarańcze
tytuł: "Grecja. Gorzkie pomarańcze."

autor: Dionisios Sturis
rok wydania: 2013
wydawnictwo: W.A.B,
opis: za Wydawcą: najnowsza historia Grecji jest tak mało znana, że łatwiej wyobrazić sobie starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Tymczasem niedawno temat Grecji pojawił się w mediach w nieoczekiwanym świetle: szokował obrazami protestujących tłumów i walk wywołanych zapaścią finansową kraju borykającego się z potężnym kryzysem, zagrażającym stabilności całej Unii Europejskiej. Doniesienia z nierozpoznanego terenu szybko obrosły w fałszywe i krzywdzące mity.
Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, relacjonował dla polskich mediów wydarzenia polityczne, zamieszki z pogrążonego w kryzysie kraju oraz protesty imigrantów. W tym samym jednak czasie szukał swoich korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków, z którego wyjechał w wieku dwóch lat i wraz z matką i rodzeństwem zamieszkał w Polsce. Po latach postanowił oswoić zapomniany język i rzeczywistość, w której żyją jego greccy krewni. Powoli odkrywał, jak bardzo na losy jego rodziny wpłynęła wojenna zawierucha w Grecji i wymuszone migracje.
"Gorzkie pomarańcze" to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy z turystycznych folderów. Biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości. Jego książka to przewodnik po bardziej prawdziwej Grecji.

Gdzie kupić?

Grecka mozaika
tytuł: "Grecka mozaika"

autor: Hanna Cygler
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
opis: za Wydawcą: Labirynt losów i uczuć z grecką tajemnicą w tle.
Korfu, lato 2010 roku. Spokój Jannisa Kassalisa mąci pojawienie się tajemniczej, młodej Polki. Dziewczyna ma podstawy podejrzewać, że jest jego córką... Choć obojgu trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, po przełamaniu początkowej nieufności nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Jannis stopniowo wyjawia Ninie swą przeszłość i kolejne rodzinne tajemnice. Co wyniknie z tego niezwykłego spotkania? Przeznaczenie bywa przewrotne i wiedzą o tym zwłaszcza Grecy...
Hanna Cygler zaprasza czytelnika na kolejną pasjonującą przygodę, podczas której na przestrzeni lat przemierzy Grecję i Bieszczady, Kraków, Gdańsk, Londyn i Nowy Jork. Przygodę, w której wątki historyczne splecione będą z miłosnymi i sensacyjnymi, a z bohaterami jak zwykle trudno się będzie rozstać.

Gdzie kupić?

Grecka willa
tytuł: "Grecka willa"

autor: Judith Gould
przełożyła: Beata Długajczyk
rok wydania: 2004
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: Tracey Sullivan ma wszystko, o czym może marzyć dziewczyna. Młodość, urodę, talent pisarski, interesującą pracę w stacji telewizyjnej, czułego ojca, oddaną przyjaciółkę i wspaniałego narzeczonego, przystojnego Briana Rutherforda Biggsa III, dziedzica jednej z największych fortun w Miami, mężczyznę, o którego względy ubiega się wiele kobiet, a który wybrał właśnie ją. Jeden tragiczny incydent drogowy pozbawia ją tego, co w jej życiu było najcenniejsze. Tracey traci niemal wszystko. Jako jedyny spadek pozostaje jej stary, wypełniony dokumentami kufer, który okazuje się prawdziwą puszką Pandory. Podejmując wyzwanie rzucone przez los, Tracey wyrusza do Grecji. Celem jej podróży jest wyrastająca z Morza Egejskiego wyspa Santoryn. Ale luksusowa posiadłość nowej pracodawczyni, ekscentrycznej gwiazdy filmowej, Uranii Vickers, także skrywa mroczną tajemnicę, a upiory przeszłości czają się również wśród oślepiająco białych zabudowań gwarnych, greckich uliczek.


Grecki skarb
tytuł: "Grecki skarb"

autor: Irving Stone
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
opis: za empik.com: Zbeletryzowana biografia Heinricha Schliemanna - jednego z największych archeologów 19. stulecia, słynnego i kontrowersyjnego odkrywcy Troi i królewskiej Maski Agamemnona • Pierwszy polski przekład biografii Schliemanna, autorstwa Irvinga Stone'a (znanego polskiemu czytelnikowi z Pasji życia, Pasje utajone, Bezmiaru sławy).
Pochodzący z biednej rodziny, genialny samouk Heinrich Schliemann, od wczesnej młodości marzył o odkryciu Troi. Zdobył gruntowne wykształcenie i fortunę, brakowało mu tylko oficjalnego pozwolenia tureckiego rządu na prowadzenie wykopalisk oraz... żony Greczynki. Poślubił młodziutka Sophię Engastromenos i to ona prowadzi nas przez ich życie, az po spełnienie marzenia Schliemanna, gdy ziemia odsłoniła przed nim skarby i Troja i królewskie grobowce w Mykenach urzeczywistniły się i przestały być już tylko i strofami Iliady...

Gdzie kupić?

Greckie pomidory czyli nowy dom na końcu drogi
tytuł: "Greckie pomidory czyli nowy dom na końcu drogi"

autor: Joanna Nicklasson-Młynarska i Mikael Backman
przełożyła: Dominika Górecka
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Czarna Owca
opis: za Wydawcą: Na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno! Zawsze można zacząć od początku, oderwać się od monotonii życia i odnaleźć siebie na nowo. Autorzy książki nie chcą żyć zgodnie z sentencją Johna Lennona: „Life is what happens to you while you’re busy making other plans”. W wieku pięćdziesięciu lat decydują się na kupno domu w niewielkiej wiosce rybackiej Sigri (archipelag wysp greckich), gdzie znajdują spokój i energię do dalszego działania. Opisane z humorem i pasją codzienne spotkania z mieszkańcami wioski pełne są wzruszeń, które pozwalają spojrzeć inaczej na siebie i własną kulturę. Książka Joanny Nicklasson-Młynarskiej i Mikaela Backmana przenosi w świat zrealizowanych marzeń. Dla niezdecydowanych, którzy ciągle szukają, książka może stać się impulsem do zmiany!


Grecy umierają w domu
tytuł: "Grecy umierają w domu"

autor: Hubert Klimko-Dobrzaniecki
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Znak
opis: za Wydawcą: Grek kierujący mafią taksówkową w śląskim miasteczku. Greczynka haftująca kaszubskie rękodzieło. Papuga, która myślała, że jest cykadą. Pisarz, który w ogóle nie wiedział, kim jest.
"Grecy umierają w domu" to nostalgiczna opowieść o bolesnych prawdach i trudnych miłościach. O tęsknocie za ojcem, którego nigdy nie było. O zderzeniu kultur i konflikcie historii. Śledząc losy greckich repatriantów, Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju.
Gdzie leży raj? Dokąd uciec, by nie czuć się obcym? Jak opanować sprzeczne emocje? Czy kiedykolwiek można być gotowym na odkrycie prawdy o sobie i swoich bliskich?

Gdzie kupić?

Greczynki
tytuł: "Greczynki"

autor: Nikos Chadzinikolau
rok wydania: 1978
wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Gdańsk
opis: Za Lubimy czytać.pl: Akcja tej psychologiczno-obyczajowej powieści rozgrywa się w Grecji w czasie II wojny światowej. W szczególnie tragiczny sposób okres ten zaważył na losach Greczynek. Przyroda grecka, wszechobecne morze stanowią w powieści tło dramatycznych wydarzeń, miłości i walki.
Imaret. W cieniu zegara.
tytuł: "Imaret. W cieniu zegara."

autor: Yiannis Kalpouzos
przełożył: Ares Chadzinikolau
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Rok 1854, Arta w Epirze. Dwóch chłopców, Grek i Turek, rodzi się tej samej nocy, a ich losy zostają związane na zawsze. Tej samej nocy zostaje popełnione tajemnicze morderstwo. W cieniu odmierzającego czas tureckiego panowania zegara spotykają się Grecy, Turcy, Żydzi... Wszystko ma miejsce w boskim imarecie, „jadłodajni Boga” otwartej dla każdego: życie dwójki przyjaciół, tajemniczy morderca, niewielka Grecja i niezmierzone Imperium Osmańskie, a małe konflikty i wielkie rewolucje splatają się z codziennością.
Kalpouzos zręcznie umieszcza swoich bohaterów w przestrzeni wieloetnicznego miasta, w którym, jak w soczewce, ogniskują się ich problemy, radości i odmienne sposoby postrzegania świata. W epickiej opowieści, bez uprzedzeń przedstawiającej trudne relacje grecko-tureckie, wątki historyczne mieszają się z literacką fikcją. Imaret. W cieniu zegara to zmysłowa podróż na Wschód, pełna kolorów, zapachów i smaków.

Gdzie kupić?

Jaskinia filozofów
tytuł: "Jaskinia filozofów "

autor: José Carlos Somoza
tłumaczenie: Agnieszka Rurarz
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Muza
opis: za Wydawcą: Starożytna Grecja, epoka platońska. Atenami wstrząsa seria tajemniczych morderstw. Ofiarami padają młodzi chłopcy, uczniowie Akademii Platońskiej. śledztwo prowadzi Herakles Pontor. Taka jest treść książki, nad którą pracuje tłumacz. Ma do dyspozycji stary papirus z rozmaitymi uwagami pierwszego komentatora tekstu. Odkrywa coraz to dziwniejsze cechy tłumaczonej powieści, odkrywa w tekście zaskakujące zbieżności z własną egzystencją, odkrywa w nim wreszcie samego siebie. Intensywne poszukiwanie klucza do powieści, będące udziałem tłumacza, udzieli się czytelnikom. Platon i jego idee są pretekstem dla ciekawego eksperymentu literackiego, a lektura tej książki wciągnie nawet tych, którzy nigdy nie sięgną po samego Platona.W listopadzie 2002 roku Jaskinia filozofów została uhonorowana najbardziej prestiżowa brytyjską nagrodą The Gold Dagger Award przyznawaną corocznie za najlepszą powieść kryminalną.


Judasz całował wspaniale
tytuł: "Judasz całował wspaniale"

autor: Maira Papathanasopoulou
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2001
wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media LIBROS
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą (2013): Koniec małżeństwa trzydziestopięcioletniej Eleni wpływa na nią zaskakująco dobrze. Zmienia fryzurę i kupuje seksowną bieliznę. Zaczyna żyć własnym życiem. Poprawiają się też jej relacje z synem, przed którym, niczym nastolatka, ukrywa nowy związek. Nieoczekiwany zwrot wypadków stawia Eleni przed trudnym wyborem. Czy wygra rozpoczętą walkę o samą siebie?
Judasz całował wspaniale to pełen ironii dramat kobiety stawiającej czoła trudnym życiowym wyborom z humorem i dystansem do samej siebie. Najbardziej poczytna grecka powieść ostatnich lat.

Gdzie kupić?

Jutro może być tylko... feta
tytuł: "Jutro może być tylko... feta"

autor: Marjory McGinn
przełożył: Leszek Otrębski
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Książka i Wiedza
opis: za Lubimyczytac.pl: Przeżywszy arktyczną zimę, brytyjską recesję i załamanie w branży prasowej, dwoje dziennikarzy i ich pies wyruszają po przygodę na dziki i piękny południowy Peloponez. Doskonały plan, z wyjątkiem jednego – Grecja jest głęboko pogrążona w kryzysie gospodarczym. O ile jednak zapaść finansowa nie przeszkadza im w eskapadach po greckiej wsi, o tyle na ich drodze stają makabryczne miejscowe zwyczaje, inwazja skorpionów, brak tolerancji dla psów, obawy o zdrowie i nadwrażliwi brytyjscy ekspatrianci.
Jest to pełna humoru i wnikliwych obserwacji podróż przez jeden z ostatnich dziewiczych regionów Grecji, obfitująca w spotkania z serdecznymi, często ekscentrycznymi Grekami, którzy udowadniają, że ten nękany kłopotami kraj ma wciąż swoich herosów. W górskiej wiosce w Mani miejscowi dzielą się z dziennikarzami swoimi problemami, radościami, a także opowieściami, pomagają im również odzyskać poczucie szczęścia. Bo jutro rzeczywiście może być tylko… feta.

recenzję betaki.pl można przeczytać tutaj.

Gdzie kupić?

Kapetan Michał
tytuł: "Kapetan Michał"

autor: Nikos Kazantzakis
tłumaczenie: Katarzyna Witwicka
rok wydania: 1960
wydawnictwo: Czytelnik
opis: za Lubimyczytac.pl: Wydarzenia opisane w książce związane są z wybuchem powstania na Krecie przeciwko Imperium Osmańskiemu w 1889 roku.


Kapitan Corelli
tytuł: "Kapitan Corelli"

autor: Louis de Bernieres
przełożył: Marek Fedyszak
rok wydania: 2001
wydawnictwo: Prószynski i S-ka
opis: za Wydawcą: Louis de Bernieres (1954) to jeden z najbardziej obiecujących pisarzy angielskich, trzykrotny laureat Commonwealth Writers Prize. Jego książka Mandolina kapitana Corellego, która obecnie ukazuje się (w związku z tytułem jej ekranizacji, której premiera odbyła się w Polsce 3 sierpnia 2001 roku) pod tytułem Kapitan Corelli, jest jego czwartą powieścią. Zaraz po opublikowaniu w 1994 roku zyskała uznanie krytyków oraz niebywałą wręcz popularność - w następnym roku miała aż dziewięć wydań w samej Anglii. Została już przełożona na trzynaście języków.
Kapitan Corelli to tragikomiczna opowieść o losach mieszkańców małej greckiej wysepki, głównie w latach II wojny światowej, a więc w okresie włoskiej i niemieckiej okupacji. Wątek romansu pięknej Greczynki z ekscentrycznym oficerem wojsk okupacyjnych jest osią, wokół której Bernieres zbudował tyleż realistyczny, co baśniowy świat swoich bohaterów. Okrucieństwa wojny, przedstawione zresztą niezwykle dosadnie, skontrastowane są na kartach powieści z jasnymi stronami życia, takimi jak miłość, przyjaźń, zabawa, piękno natury i muzyki. Nieskrępowany humor skutecznie broni tę przejmującą opowieść przed ckliwym sentymentalizmem.


Kasacja po Grecku
tytuł: "Kasacja po Grecku"

autor:Petros Markaris
tłumaczenie: Przemysław Kordos
rok wydania: 2019
wydawnictwo: Noir sur Blanc
opis: za Lubimyczytac.pl: Zamożni Grecy nie przejmują się płaceniem podatków. Ubogiej i nie mającej wyboru większości pozostaje wściekłość i desperacja w obliczu sytuacji bez wyjścia. W drugiej części trylogii kryzysu, samozwańczy "narodowy poborca podatków" nie traci czasu na lamenty ani też nie szuka luk w prawie. Przechodzi do czynów. Sprawiedliwość wymierza w pełnych gróźb listach, śmiertelnych dawkach cykuty i celnych strzałach z łuku – wszystko w imię państwa prawa. Jak zakończy się kolejne niecodzienne śledztwo komisarza Kostasa Charitosa?

betaki.pl: To druga (po powieści „Niespłacone długi”) książka z cyklu śledztw komisarza Kostasa Charitosa.
uwaga: zdjęcie okładki: ze strony Lubimyczytać.pl

Gdzie kupić?

Kawafis Aleksandryjczyk
tytuł: "Kawafis Aleksandryjczyk"

autor: Zygmunt Kubiak
rok wydania: 1995
wydawnictwo: TENTEN
opis: za Lubimy czytać.pl: Długi esej poświęcony życiu i twórczości Konstandinosa Kawafisa (1863-1933), wybitnego poety nowogreckiego żyjącego w egipskiej Aleksandrii. Książka nie jest naukową monografią, ale próbą przedstawienia dzieła Kawafisa na tle innych poetów, którzy nań wpłynęli (a także tych, na których on sam wpłynął). Kubiak, który od wielu lat pracował nad przekładem aleksandryjskiego poety, zawarł w niniejszej publikacji dużo wyimków z jego wierszy, a także niewydanej dotąd po polsku prozy.


Kolos z Maroussi
tytuł: "Kolos z Maroussi"

autor: Henry Miller
przełożyła: Cecylia Wojewoda
rok wydania: 1976
wydawnictwo: Czytelnik
rok wydania: 1999
wydawnictwo: Nuir Sur Blanc
opis: za Lubimy czytać.pl: Kolos z Maroussi powstał w 1940 roku, niecałe sześć lat po ukazaniu się w Paryżu Zwrotnika Raka, powieści będącej debiutem pisarskim Henry'ego Millera. W 1938 roku, kiedy wojna wisiała na włosku, Miller, mieszkający od blisko dziesięciu lat w Paryżu, zapowiada swój wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Zwabiony jednak przez swego przyjaciela Lawrence'a Durrella, przebywającego na Korfu, w lipcu 1939 roku wsiada w Marsylii na statek płynący do Grecji. Spędzi tam cały rok, nim wróci do Ameryki. To interludium przynosi nam jedną z najlepszych jego książek, Kolosa z Maroussi. Właśnie tam, w Grecji, autor doznał iluminacji, przeżył największą przygodę duchową. Utwór, w zamierzeniu poświęcony Jorgosowi Katsimbalisowi, przyjacielowi uosabiającemu w oczach pisarza geniusz grecki, zmienił głęboko jego samego. Światło Grecji, jak sam mówi, otworzyło jego oczy i nadało większe wymiary całej jego istocie.

Gdzie kupić?

Kronika pewnego miasta
tytuł: "Kronika pewnego miasta"

autor: Pandelis Prevelakis
przełożył: Janusz Strasburger
rok wydania: 1975
wydawnictwo: Czytelnik
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Greckie Klimaty
opis: za Wydawcą (2013): Gdy Pandelis Prevelakis opuszcza Rethimno, nie przypuszcza , że to kreteńskie miasteczko, zacznie wkrótce chylić się ku upadkowi. Wracając po kilku latach w rodzinne strony okazuje się , że czas dawnej świetności minął bezpowrotnie. Miejsce, które autor znał jako młodzieniec, istnieje już tylko w jego pamięci.
Dzięki wspomnieniom miasto odżywa i pojawia się w pełni swego blasku. Prevelakis buduje obraz miasta za pomocą anegdot przeplatanych obrazami, wspomnieniami i zapachami. Bardziej niż faktyczną kronikę, jego opowieść przypomina miłosną elegię, w której z gorzką melancholią i nostalgią przywołuje obrazy minionego piękna.
Liryczną opowieść Prevelakisa o Rethimno dopełniają dwa obrazy – miasteczka w latach 70., które opisuje Janusz Strasburger, tłumacz „Kroniki…” oraz współczesne, widziane oczyma Bartosza Barszczewskiego, autora posłowia. Wbrew obawom Prevelakisa nie jest to jednak miejsce ani puste, ani stracone. Rethimno nie tylko nie zniknęło z map świata, ale cieszy się każdym nowym dniem.

Rethimno jest jednym z najpiękniejszych miast zachodniej Krety, a „Kronika” –najpiękniejszym jego opisem. Mistrz prozy greckiej Pandelis Prevelakis maluje w nim obraz świata swojego dzieciństwa, świata sprzed stu lat prawie, bezpowrotnie minionego. Za pędzel służy mu język czarowny, ciepły, poetycki. Farbami są ludzkie losy i historia Krety. Kanwą – rethimnijskie zaułki, place i ulice. Ten obraz zachwycający jawi się oczom polskiego czytelnika dzięki znakomitemu przekładowi Janusza Strasburgera. Słowo wstępne tłumacza przenosi nas do Rethimno z lat 70. ubiegłego wieku, a arcyciekawe posłowie Bartosza Barszczewskiego oprowadza po mieście nam współczesnym.
Ewa T. Szyler

Gdzie kupić?

Krótki podręcznik przekraczania granic
tytuł: "Krótki podręcznik przekraczania granic"

autor: Gazmend Kapllani
tłumaczenie: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Czarne
opis: za Wydawcą: po niemal 15 latach życia na obczyźnie społeczność albańska w Grecji zaczęła zapuszczać korzenie i z wolna stawać integralną częścią tamtejszego społeczeństwa. Świadectwo indywidualnej historii emigracyjnej, jakim jest Krótki podręcznik przekraczania granic, pozostaje równie ciekawe dla tych, którym przypadły w udziale podobne doświadczenia, jak i dla społeczeństwa, które imigrantów przyjmuje.
Urodzony w Albanii Gazmend Kapllani przekroczył granicę z Grecją w 1991 roku i mieszkał w Atenach przez 15 lat. Krótki podręcznik przekraczania granic jest świadectwem niedającego się usunąć śladu, jaki to doświadczenie pozostawiło w jego życiu. Autor przedstawia los przybyszów we współczesnej Grecji, kraju, przez który zaledwie 50 lat temu przetoczyła się fala masowej emigracji, lecz który mimo to nader chętnie obarcza nowo przybyłych odpowiedzialnością za wszelkie choroby społeczne. W swej szczerej opowieści, pełnej dowcipu i autoironii, Kapllani przedstawia granicę jako nieskończenie wysoki mur opasujący więzienie, ale także jako horyzont absolutnej wolności.
Kapllani „syndrom graniczny” traktuje jak swoistą chorobą, której opisowi poświęca właściwie całą książkę. Jest tu mowa o granicach totalitaryzmu, ucieczki, poczucia winy, miłości, nadziej i współżycia. Doświadczenia te opisuje nie tylko z własnej perspektywy, ale oddaje także głos wszystkim emigrantom, dla których jedynym schronieniem było zawsze milczenie.


Księżyce
tytuł: "Księżyce"

autor: Piero Meldini
przełożył: Stanisław Kasprzysiak
rok wydania: 2004
wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza S.A.
opis: za Lubimy czytać.pl: Z opowieści Severiego spisywanej w niczym niezmąconej ciszy szwajcarskiego sanatorium, nieustannie zaskakiwany czytelnik dowiaduje się, jak to, co początkowo wydawało się radosnym i pociągającym spotkaniem z piękną i urzekającą kobietą i jej trzema córkami, zmienia się dzień po dniu w rodzaj sennego koszmaru, w łańcuch bezradności i lęku, słowem: w pułapkę. Grecja okazuje się krajem, gdzie codzienność niebezpiecznie graniczy z mitem. Bohater nie umie rozstrzygnąć, czy zawinił w wydarzeniach, którym ulegał, czy stał się ich ofiarą. Wciąż tylko wyraziście widzi w swojej pamięci świetliste postacie pięknej Dymitry i jej córek: sentymentalnej Olimpii, kapryśnej i zmysłowej Agłai i małej Fili. Ta mroczna idylla grecka nie ma w sobie logicznego ciągu i zrozumiałego następstwa wydarzeń. Severi od wczesnej młodości marzył o Grecji świetlistej i uśmiechniętej, pociągały go nagie ciała wykute w marmurze i ukazane na wazach, ale wydarzenia w czasie podróży, ukazały mu Grecję odmienną: świat nie tyle słoneczny, co księżycowy, nocny i lunatycznie wszechwładny.

Gdzie kupić?

Labirynt nad morzem
tytuł: "Labirynt nad morzem"

autor: Zbigniew Herbert
rok wydania: 2000
wydawnictwo: Zeszyty Literackie
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza S.A.
opis: za Wydawcą: Ten, który by przyjechał tutaj z paletą włoskiego pejzażysty, porzucić będzie musiał wszystkie słodkie kolory. Ziemia jest spalona słońcem, ochrypła od posuchy, ma kolor jasnego popiołu, niekiedy szarego fioletu lub gwałtownej czerwieni. [...] Przy drogach, na łagodniejszych wzniesieniach — dzika oliwka o wąskich, palczastych, ruchliwych liściach, zielonosrebrnych od spodu. Przy samej ziemi macierzanka, tymianek, mięta — aromaty upału.
Między światłem i cieniem ostra, diamentem wyrysowana linia, bez całej gamy szarości i półcieni, znanych z krajów Północy. Grecy pokrywali kamienie swoich świątyń malowidłami, aby nie oślepnąć. Ale zanim ich sanktuaria podniosły się w słońcu, serce Grecji biło pod ziemią. Od grot, labiryntów, rozpadlin trzeba rozpocząć wędrówkę. Będzie to próba opisania krajobrazu i tego, co zeń wydaje się bezpośrednio wynikać.

Zbigniew Herbert
"Labirynt nad morzem", książka, która nie doczekała się publikacji za życia autora, wraz z "Barbarzyńcą w ogrodzie" i "Martwą naturą z wędzidłem" tworzy trylogię — niezwykłą opowieść o sztuce i cywilizacji Południa i Północy, od antyku do czasów współczesnych.

Gdzie kupić?

Labrys
tytuł: "Labrys"

autor: Elżbieta Płaszewska
rok wydania: 2002
wydawnictwo: Baran i Suszczyński
opis: za Merlin.pl: Elżbieta Płaszewska, absolwentka psychologii UJ, jest autorką powieści Weź orchideę, koziego mleka... Powieść ta uzyskała wyróżnienie w konkursie wydawnictw: Zysk i S-ka oraz Świat Książki. Labrys, druga powieść Elżbiety Płaszewskiej, to na poły sensacyjny dramat kilkorga osób, osadzony we współczesnych realiach wyspy Krety. Sprawy miłości i śmierci rozstrzygają postaci przywołane z mitologii.


Latarnie Posejdona
tytuł: "Latarnie Posejdona"

wybór, tłumaczenie, słowo wstępne, noty o autorach: Nikos Chadzinikolau
rok wydania: 1978
wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Gdańsk
opis: Antologia greckiej poezji morskiej XX wiekuListy pachnące tymiankiem
tytuł: "Listy pachnące tymiankiem"

autor:Eve Makis
przełożył: Krzysztof Cieślik
rok wydania: 2016
wydawnictwo: W.A.B.
opis: za Lubimyczytac.pl: Pełna wzruszeń i tajemnic podróż do Armenii.
Gdy po śmierci ukochanej babci Katerina trzyma w dłoniach starą, drewnianą skrzynkę na przyprawy, pełną pisanych po ormiańsku listów, postanawia poznać tajemnice, które kryły się w nich przez dziesiątki lat. Rusza więc na Cypr, gdzie cały czas mieszka liczna ormiańska diaspora, by posklejać fragmenty rodzinnej, tragicznej historii.

Gdzie kupić?

M do potęgi N
tytuł: "M do potęgi N"

autor: Mimis Androulakis
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2003
wydawnictwo: Albatros Andrzej Kuryłowicz
opis: za Lubimyczytac.pl: Kobieca antypowieść wyklęta przez Kościół za sposób ukazania Jezusa. N bohaterek o imionach zaczynających się na M kobiet współczesnych i bohaterek historycznych prowadzi dialog z autorem zadając mu pytania na temat sławnych mężczyzn i ich stosunku do kobiet.
Madonna-Syrena
tytuł: "Madonna-Syrena"

autor: Stratis Mirivilis
przełożył: Henryk Goldmann
rok wydania: 1961
wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
opis: Greckie opowieści Betaki: opowieść o biednych i prostych uchodźcach greckich z Azji Mniejszej, którzy osiedlili się na wyspie Mitilini (Lesbos).

Mag
tytuł: "Mag"

autor: John Folwes
przełożyła: Ewa Fiszer
rok wydania: 1996
wydawnictwo: Zysk i S-ka
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Zysk i S-ka
opis: za Wydawcą: Bohater książki, młody Anglik Nicholas Urfe, przyjmuje stanowisko nauczyciela na pewnej greckiej wyspie. Tam zaprzyjaźnia się z właścicielem wspaniałej posiadłości. Przyjaźń z milionerem wpędza młodzieńca w koszmar. Z każdym dniem rzeczywistość i fantazje coraz bardziej się mieszają, a Urfe staje się nieświadomym aktorem prywatnego teatru bogacza — styka się ze śmiercią, seksem i przemocą. Desperacko zaczyna walczyć o zachowanie życia. Akcji, stanowiącej prawdziwy labirynt zdarzeń, towarzyszą kulturowe szarady, a sama opowieść prowokuje do zastanowienia się nad iluzorycznością otaczającego nas świata i funkcjonujących w nim zasad moralnych.
„Wspaniała mistyfikacja... W duchu najlepszych dokonań markiza de Sade, Jamesa Frazera, Georgija Gurdżijewa, Heleny Bławatskiej, C.G. Junga, Arthura Edwarda Waite’a, Aleistera Crowleya oraz Franza Kafki”.

Gdzie kupić?

Małżeństwo po Grecku
tytuł: "Małżeństwo po Grecku"

tłumaczenie:Lucy Monroe, Rebecca Winters, Julia James
przełożył: Stella Różycka, Małgorzata Borkowska, Julia Zawadzka
rok wydania: 2011
wydawnictwo: Harlequin, seria: Harlequin na życzenie
opis: za Lubimyczytac.pl: Plaża, słońce, wino i urokliwi Grecy. Idealne wakacje, ale czy to dobry przepis na udane małżeństwo?
Grecki magnat
Savannah przyjeżdża do Grecji, żeby poprawić stosunki z rodziną zmarłego męża. Jednak przystojny i bogaty Leiandros Kiriakis wydaje się nieprzejednany i zamierza ukarać ją za wydarzenia z przeszłości. Jednocześnie ofiarowuje jej gościnę w swoim domu, a następnie stawia zaskakujące ultimatum...
Miesiąc w Grecji
Podczas pobytu w Grecji Dominique poznaje atrakcyjnego greckiego biznesmena Andreasa. Ich romans kończy się ślubem, jednak od początku nad tym małżeństwem wiszą ciemne chmury. Pewna kobieta kocha skrycie Andreasa i posunie się do każdej podłości, by odbić go Dominique. Jej intrygi przynoszą skutek, drogi świeżo poślubionych małżonków szybko się rozchodzą. Jednak żadne z nich nie chce podpisać papierów rozwodowych...
Narzeczona dla Greka
Andrea Fraser mieszka wraz z matką w Londynie. Nigdy nie poznała swego ojca, ponieważ zginął w wypadku przed jej urodzeniem. Był synem greckiego milionera, który kategorycznie odmówił uznania wnuczki. Pewnego dnia Andrea otrzymuje od nieznanego dziadka list, pilnie wzywający ją do Aten. Okazuje się, że kapryśny milioner nieoczekiwanie postanowił wybrać dla niej męża...

Gdzie kupić?

Mani. Wędrówki po Peloponezie
tytuł: "Mani. Wędrówki po Peloponezie"

autor: Patrick Leigh Fermor
przełożyła: Ewa Krasińska
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Zeszyty Literackie
opis: za Wydawcą: Patrick Leigh Fermor był człowiekiem niezwykle oczytanym, a także poszukiwaczem przygód, arystokratą, bohaterem wojennym o uchu poety, oku malarza, darze języków, bezmiernej ciekawości świata i niezaspokojonym pragnieniu życia. W 1933 roku wyruszył w pieszą podróż z Londynu do Konstantynopola. Przez lata mieszkał w Grecji, a jego dom przyciągał największych pisarzy współczesnej Europy. „Mani” to zapis wędrówki po Peloponezie, wyjątkowy przewodnik po nieznanej Grecji. We wspaniałym przekładzie Ewy Krasińskiej...
Południowa część Peloponezu wygląda na mapie jak świeżo wyrwany, zniekształcony ząb, a trzy wystające od południa półwyspy przypominają zjedzone przez próchnicę korzenie. Środkową wypustkę tworzy pasmo Tajgetu. To właśnie Mani.
Mój prywatny najazd na Grecję obejmie najrzadziej odwiedzane i najtrudniej dostępne dla większości podróżników obszary, ponieważ wśród ich mieszkańców znaleźć można to, czego szukam [...]. U większości greckich górali bosym stopom i połatanej odzieży towarzyszą twarze i postawa znane z portretów XIX-wiecznych generałów, ambasadorów i książąt.

Patrick Leigh Fermor

Gdzie kupić?

Maria Callas. Samotność bogini
tytuł: "Maria Callas. Samotność bogini."

autor: Claude Dufresne
przełożyła: Ewa Grabowska
rok wydania: 1996
wydawnictwo: ALFA
opis: za Lubimyczytac.pl: Maria Callas - prima donna assoluta - olśniewała tłumy wielbicieli nie tylko głosem o niezwykłej skali i barwie, lecz także urodą i znakomitym aktorstwem. Przez wiele lat królowała na scenach najświetniejszych teatrów operowych świata. Jej małżeństwo, a raczej rozwód z Battistą Meneghenim, potem zaś głośny romans z Arystotelesem Onassisem, to tematy, które nie schodziły z pierwszych stron gazet. Rozgłos okazał się jednak elementem destrukcyjnym. W fascynującej biografii wielkiej śpiewaczki Claude Dufresne opisuje walkę, jaką w Marii Callas przez całe życie prowadziła kobieta z artystką. W tych dramatycznych wewnętrznych zmaganiach zwycięstwo odniosła kobieta, doprowadzając do upadku bogini...


Marzenie królów
tytuł: "Marzenie królów"

autor: Harry Mark Petrakis
przełożyła: Zofia Kierszys
rok wydania: 1976
wydawnictwo: Książka i Wiedza
opis: za www.ac-ip.com/antykwariat: Akcja tej powieści psychologicznej, współczesnego pisarza amerykańskiego greckiego pochodzenia, rozgrywa się w środowisku greckich emigrantów w USA. Bohater jej 48-letni Grek Leonidas Matsoukas, to człowiek głęboko kochający życie i kobiety, pełen fantazji i namiętności, subtelny i szlachetny. Jedynym jego nieszczęściem jest choroba synka, a wielkim marzeniem powrót z nim do Grecji, gdyż tylko greckie słońce, w przekonaniu Leonidasa, jest w stanie go uleczyć. Wszystkie zajęcia zarobkowe pomysłowego bohatera mają służyć osiągnięciu tego jedynego celu. Głównym walorem artystycznym powieści jest plastycznie oddana interesująca sylwetka Leonidasa przypominająca pod wieloma względami literacką postać Greka Zorby.
Menażeria
tytuł: "Menażeria"

autor: Gerald Durrell
przełożyła: Monika Strupińska
rok wydania: 1997
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: Gerald Durrell jak zwykle uroczy i przezabawny. Tym razem tytułowa menażeria to nie zwierzęta, lecz rozmaici ludzie, którzy zostawili trwały ślad w pamięci i sercu autora: jego matka, brat, ekscentryczny przyjaciel, koledzy, najcudowniejsza dziewczyna...

Mitologia
tytuł: "Mitologia"

autor: Jan Parandowski
rok wydania: wielokrotnie
wydawnictwo: [wydanie załączone] PULS
opis: za Lubimyczytac.pl: Ta najbardziej znana książka Jana Parandowskiego zyskała kilkanaście wydań i od dawna pozostaje w kanonie lektur polskiej inteligencji. Mitologia należy do dzieł, z których, jak pisał Autor o pracach swego mistrza, wybitnego znawcy świata antycznego, Tadeusza Zielińskiego, "nie tylko można się czegoś nauczyć, ale można się też przy nich czymś stać". Czas nie naruszył autorytetu, jaki się w tej książce objawia, a że Parandowskiego pociągała starożytność dionizyjska - żywiołowa i zmysłowa, nawet niecierpliwi czytelnicy Mitologii przekonują się raz po raz, że dawka nieśmiertelności nie musi być dawką nudy.

Gdzie kupić?

Mity starożytnej Grecji
tytuł: "Mity starożytnej Grecji"

autor: Robert Graves
przełożyła: Andrzej Nowicki
rok wydania: 1/. 1969; 2/. 1972, 3/. i kolejne
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
opis: za Lubimyczytac.pl: Mity greckie opowiedziane przez znawcę kultury antycznej.


Modliszki
tytuł: "Modliszki"

autor: Sylwia Baczyńska
rok wydania: 2003
wydawnictwo: Vis-a-vis Etiuda
opis: za Lubimy czytać.pl: "Modliszki" to opowieść o czterech przyjaciółkach; dwóch lekarkach, sławnej dziennikarce i młodej adeptce sztuki telewizyjnej oraz ich związkach uczuciowych, które przechodzą burzliwe przemiany i rozpadają się w ciągu tygodniowego wyjazdu do Grecji. Tłem dla wewnętrznych przemian i poszukiwań własnej kobiecości jest watek sensacyjny: celem wyjazdu jest odnalezienie starożytnego papirusu, w którym ma być zawarta recepta na bezpłodność. Zadanie to okazuje się niezwykle niebezpieczne. Cała historia ubarwiona jest szczyptę magii, o której w głębi duszy marzy każda kobieta...


Moja rodzina i inne zwierzęta
tytuł: "Moja rodzina i inne zwierzęta"

autor: Gerald Durrell
przełożyli: Anna Przedpełska-Trzeciakowska i Andrzej Trzeciakowski
rok wydania: 1994
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: wspomnienia autora z pobytu na wyspie Korfu.


Moja wielka grecka przygoda
tytuł: "Moja wielka grecka przygoda"

autor: John Mole
przełożył: Michał Łabędzki
rok wydania: 2012
wydawnictwo: Pascal
opis: za Wydawcą: „Marzył nam się mały biały domek, z niebieskimi drzwiami i niebieskimi okiennicami, na dziewiczej wyspie, w malowniczej wiosce, nieopodal plaży, z tawerną tuż za rogiem...”
Ona pragnie pozostać w Grecji na zawsze. On chce spełnić jej marzenie.
„...więc jakim cudem skończyliśmy w rozpadającej się ruinie na zboczu jakiegoś wzgórza? Bez drogi, wody, prądu i…dachu.”
Takie sytuacje zdarzają się tylko wtedy, kiedy trudne sprawy powierza się mężczyznom. Bo jak wiadomo, z pewnymi zadaniami może poradzić sobie tylko kobieta!
Nowym celem życiowym jest przemiana ruiny na ich wyśnioną Arkadię!
Posmakuj młodego wina i pomarańczy. Poczuj na skórze promienie słońca. Zakochaj się w tym cudownym miejscu. Spodziewaj się wielu łez, oczywiście tych ze śmiechu.
Jeśli lubicie greckie klimaty i zabawne komedie takie jak Moje wielkie greckie wesele czy Mamma Mia, to zdecydowanie musicie przeczytać Moją wielką grecką przygodę!

Gdzie kupić?

Moje greckie lato
tytuł: "Moje greckie lato"

autor: Isabelle Broom
przełożyła: Ewa Ratajczyk
rok wydania: 2017
wydawnictwo: Amber
opis: za Lubimyczytac.pl: Lato na cudownej greckiej wyspie: błękitne niebo, biały piasek plaż i szmaragdowe morze - to istna bajka. A może coś więcej? Holly Wright ma za sobą kilka złych lat. Teraz jest pewna, że uporała się z przeszłością. Zbudowała wokół siebie mur i perfekcyjnie opanowała sztukę trzymania ludzi na dystans – nawet swojego chłopaka, Ruperta.Nagle dostaje list. I jej poskładane z takim trudem życie staje na głowie: Nieznana ciotka zapisała jej w spadku dom na greckiej wyspie!
Zdumiona i zaintrygowana Holly zostawia Londyn, pracę, Ruperta i jedzie do Grecji. Nie spodziewa się, że pozna tu sekret, który rozdzielił jej rodzinę. I wśród piękna przyrody i serdecznych, otwartych ludzi spotka przystojnego Aidana, który stanie się nie tylko jej przewodnikiem po wyspie. A mapa narysowana przed laty przez dwie dziewczynki poprowadzi ją nie tylko do odkrycia tajemnicy z przeszłości…

Gdzie kupić?

Moje ptaki, zwierzaki i krewni
tytuł: "Moje ptaki, zwierzaki i krewni"

autor: Gerald Durrell
przełożyli: Anna Przedpełska-Trzeciakowska i Andrzej Trzeciakowski
rok wydania: 1994
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: Greckie opowieści Betaki: powieść opisująca życie autora na wyspie Korfu ze szczególnym uwypukleniem aspektów przyrodniczych

Moje wielkie greckie wakacje
tytuł: "Moje wielkie greckie wakacje"

autor: Sue Roberts
przełożyła: Grażyna Woźniak
rok wydania: 2019
wydawnictwo: Świat Książki
opis: za Lubimyczytac.pl: Podnosząca na duchu komedia romantyczna o drugich szansach. Przezabawna opowieść o kobiecie, która żegna się z przeszłością i znajduje nową miłość.
Mandy, beztroskiej trzydziestoparolatce, wydaje się, że już zawsze będzie żoną Danny’ego, swojej pierwszej szkolnej miłości. Kiedy więc odkrywa, że jej mąż ma romans, postanawia dokonać w swoim życiu WIELKICH zmian. Bez chwili wahania wskakuje do samolotu i ucieka na skąpaną słońcem grecką wyspę. Błękitne morze, złociste plaże i pyszne koktajle są dokładnie tym, czego jej teraz trzeba.
Mandy zaprzyjaźnia się z przemiłymi mieszkańcami maleńkiej wioski nad morzem. Wpada jej też w oko przystojny, ciemnooki nieznajomy. Wkrótce odkrywa jednak, że nawet w raju zdarzają się problemy.
Czy wakacyjny romans pomoże jej uleczyć złamane serce? A może ktoś z jej dawnego życia pomoże Mandy przeżyć niezapomnianą przygodę?

Gdzie kupić?

Monachos
tytuł: "Monachos"
tytuł II wydania: "Klasztor zapomnienia"

autor: Bożena Gałczyńska-Szurek
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Szara Godzina s.c.
opis: Za Wydawcą: Klara jest Polką, jednak dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Grecji. Teraz powraca do miejsc, gdzie ożywają dawne wspomnienia. Wychodzą na jaw fakty, na temat których w rodzinie panuje zmowa milczenia... Pamiętnik nieżyjącego ojca rzuca na nie nowe światło. Jako policyjny psycholog Klara uczestniczy w śledztwie mającym rozwikłać zagadkową śmierć mnicha. Kobiety jednak nie mają wstępu na półwysep Athos... Miłość, zazdrość i zbrodnia – wszystko, co się wydarzy, na zawsze odmieni jej życie. Książka ta pachnie oliwkami, Grecją i wakacjami.

wywiad betaki.pl z Bożeną Gałczyńską-Szurek można przeczytać tutaj.

Gdzie kupić?

Nienawiść do połowa zemsty
tytuł: "Nienawiść do połowa zemsty"

autor: Emilios Solomou
przełożyła: Ewa T. Szyler, Beata Żółkiewicz-Siakantaris
rok wydania: 2018
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Lubimyczytac.pl: 21 kwietnia 1870 roku w Dilesi, mieście na beockim wybrzeżu, zostaje porwanych czterech prominentnych Europejczyków: trzech obywateli Wielkiej Brytanii i jeden Włoch. Porywaczami są greccy rozbójnicy, a wydarzenie to staje się bezpośrednią przyczyną kryzysu na linii Grecja – Wielka Brytania. Po dziesięciu dniach mężczyźni zostają zamordowani. Wydarzenia te przeszły do historii jako masakra w Dilesi i zwróciły Europę przeciwko Grecji oraz odsłoniły głęboko zakorzenione mechanizmy korupcyjne greckiego systemu politycznego i jego związki z tymi tragicznymi wydarzeniami.
21 kwietnia 2013 roku: brutalne morderstwo członków europejskiej Troiki w jednym z hoteli położonych w centrum Aten znów zwraca europejską opinię publiczną przeciwko Grecji. Ta zaś, w samym środku wieloaspektowego kryzysu znów otrzyma łatkę czarnej owcy. Zakodowana wiadomość zostawiona przez mordercę na miejscu zbrodni powiąże zdarzenie z masakrą w Dilesi. Greccy rozbójnicy z przeszłości powracają do życia po 143 latach.

Gdzie kupić?

Nić
tytuł: "Nić"

autor: Victor Hislop
przełożyła: Maria Olejniczak-Skarsgard
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c.
opis: za Wydawcą: autorka ponownie zabiera czytelnika do Grecji, miejsca, któremu zawdzięcza sukces swojego debiutu literackiego – Wyspy. NIĆ to przepiękna, zapadająca w pamięć opowieść o miłości, przyjaźni i lojalności, saga rodzinna, która rozpoczyna się podczas wielkiego pożaru w 1917 roku i rozgrywa się na tle wydarzeń II wojny światowej, w okresie junty czarnych pułkowników, aż do czasów współczesnych, gdy młody Anglik greckiego pochodzenia poznaje przeszłość swoich dziadków i sekretną nić łączącą teraźniejszość z przeszłością…


Niebezpieczne związki kulinarne
tytuł: "Niebezpieczne związki kulinarne"

autor: Andreas Staikos
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2003
wydawnictwo: Świat Książki
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Książkowe klimaty
opis: za Wydawcą (2014): siedemnaście wykwintnych potraw, ich dwóch, ona jedna.
Libertyński pojedynek o względy kapryśnej kokietki Nany, która doprowadza zalotników do szaleństwa. Kto dostąpi zaszczytu bycia jej jedynym kochankiem?
Niebezpieczne związki kulinarne to połączenie rozkoszy ucztoŹwania i miłosnej intrygi rozgrywającej się na tle współczesnych Aten. Literacki pastisz Staikosa przywodzi na myśl postmodernistyczne gry z czytelnikiem, jakie prowadzili Julio Cortazár czy Eduardo MenŹdoza. Przepełniona zmysłową atmosferą książka to prawdziwa, pełna humoru, witalności, słońca i... wyśmienitej kuchni komedia pomyłek.

Gdzie kupić?

Niespłacone długi
tytuł: "Niespłacone długi"

autor: Petros Markaris
przełożył: Przemysław Kordos
rok wydania: 2018
wydawnictwo: Noir sur Blanc
opis: za Lubimyczytac.pl: Ateny, lato 2010 roku. Mieszkańcy z wypiekami na twarzy śledzą kolejne mecze Mundialu, ale miasto dusi fala upałów oraz przeciągający się kryzys finansowy. Mimo to opowieść rozpoczyna się od szczęśliwego wydarzenia: ateński policjant, inspektor Charitos, wydaje za mąż swoją jedynaczkę. Ale radość nie trwa długo, ponieważ pojawia się morderca, który na celownik bierze bankowców. Najgorsze, że zabójcą może być praktycznie każdy - połowa ateńczyków ma pożyczki, zaś wielu z nich spóźnia się ze spłacaniem kolejnych rat. Charitos i jego ludzie próbują uspokoić sytuację, zanim runie system bankowy.
To pierwsza książka z cyklu śledztw komisarza Kostasa Charitosa, ale również nietypowy przewodnik po nieznanych zaułkach i uliczkach Aten, w których możecie poczuć prawdziwą Grecję, ze wszystkimi jej blaskami i cieniami.

recenzję betaki.pl można przeczytać tutaj.

Gdzie kupić?

Nieszczęście bycia Grekiem
tytuł: "Nieszczęście bycia Grekiem"

autor: Nikos Dimou
przełożył: Przemysław Kordos
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Nieszczęście bycia Grekiem jest z założenia zapewne książką satyryczną, ale nie wiadomo, w których momentach autor przestaje żartować. Na szczęście dla nas, czytelników spoza Grecji, nie można jej traktować jako zbioru prawd objawionych, ale raczej jako listę anegdot i tropów, przydatnych w myśleniu i mówieniu o współczesnej Grecji.
Książka Dimu nie jest na pewno źródłem akademickim, choćby dlatego, że tak swobodnie i niesprawiedliwie generalizuje. Może stać się jednak rodzajem wyśmienitego antyprzewodnika, opisującego ciemne strony kraju, który w jakże licznych bedekerach odmalowywany jest zawsze w bieli i błękicie, jako kraina słońca i beztroski, pijącego Dionizosa i tańczącego Zorby.

Gdzie kupić?

Nietoperze
tytuł: "Nietoperze" [AQUA VELVA]

autor: Lena Kitsopoulou
tłumaczenie: Alicja Biaduń
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Greckie Klimaty
opis: za Lubimyczytac.pl: "Nietoperze" to zbiór dwunastu historii o kondycji psychicznej współczesnego człowieka. Te małe narracje kryją w sobie intymną opowieść o walce z głęboko ukrytymi lękami i pragnieniami. Bohaterowie znajdują się w sytuacjach rodem z greckich tragedii, skazani na to, co konieczne i nieuniknione. Brudny realizm tej prozy wciąga jak narkotyk. Wdzierając się w myśli swoich bohaterów, Kitsopoulou poszukuje ukrytej prawdy o człowieku. Monolog matki oddającej dziecko Cyganom. Leżący na podłodze mężczyzna z guzikiem w ustach. Czy siedząca przy wspólnym stole kochająca się rodzina je pieczone koźlę czy też pożera już swoich bliskich?
Surowy język autorki to prawdziwy manifest prostoty, chwilami niedbały i wulgarny, przywodzący na myśl prozę takich autorów jak Thomas Bernhard czy Elfride Jelinek.
"Aqua velva" to najnowsze opowiadanie Leny Kitsopoulou napisane specjalnie z okazji przygotowania polskiego wydania Nietoperzy. Polska premiera opowiadania jest jednocześnie premierą światową.

Gdzie kupić?

Nigdy więcej wojny
tytuł: "Nigdy więcej wojny"

autor: Thanassis Reppas
tłumaczenie: Józef Wałach
rok wydania: 2003
wydawnictwo: A Propos (Wrocław)
opis: za Lubimyczytac.pl (i z okładki): Thanassis Reppas urodził się w roku 1938 w Grecji, w małej górskiej wiosce Fenari, w pobliżu Olimpu. Już od dziecka wykazywał wielki talent literacki, co się uwidoczniło w jego pierwszych wierszach, które ułożył jako uczeń. Mając 14 lat przeniósł się do Aten, gdzie ukończył gimnazjum, a potem odbywał studia prawnicze na Uniwersytecie Ateńskim.
Od wielu lat działa jako adwokat występujący w charakterze obrońcy przed sądami Grecji, a jednocześnie zajmuje się twórczością literacką. Spod jego pióra wyszły liczne poematy, nowele i sztuki teatralne.
Jego książka "Nigdy więcej wojny" powstała w roku 1979 i w tym roku została w języku greckim opublikowana pod tytułem "Za głosem sumienia". Do napisania jej skłoniły autora jego osobiste przeżycia, jakich doznał jako obrońca wielu odmawiających pełnienia służby wojskowej wskutek posłuchania głosu swojego sumienia.
Opisane dzieje składają się wyłącznie z rzeczywistych zdarzeń, które dobrze poznał, a nawet przeżył ze swymi bohaterami. W późniejszych jej wydaniach tytuł został zmieniony na "Nigdy więcej wojny", lepiej uwydatniający powód i cel napisania tej książki.
uwaga: pozycja w niniejszym zestawieniu (łącznie z okładką) dzięki uprzejmości [poprzez udostępnienie mi jej] Pracowni Studiów Helleńskich Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego.


Nocna jazda
tytuł: "Nocna jazda"

autor: Michalis Michalidis
przełożyła: Maria Ganaciu-Srokowska
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Replika
opis: za www.ksiazki.wp.pl : Poznaj mroczną stronę Aten. Czy jesteś gotowy na nocną jazdę? Spójrz na drugą stronę lśniącej widokówki, wejdź na scenę współczesnej greckiej tragedii. Odważ się na nocną jazdę szlakiem brudu i przemocy, narkotycznych wizji, upadku i braku nadziei. Bohater powieści, Brigel, doznaje urazu w wyniku wypadku. Traci pamięci poczucie tożsamości. By odkryć prawdę o sobie, musi rzucić się w wir brutalnej rzeczywistości greckiego półświatka, w którym unosi się przestępczy fetor, każdy walczy o swoje, gdzie trudno zaufać nawet bratu, najbliższym i... sobie.
Autor "Nocnej jazdy" ukazuje świat przez pryzmat wybrakowanej pamięci; maluje obraz, w którym nic nie jest jasne i niczego nie można być pewnym. W tyglu realności i fikcji, plątaninie prawd i kłamstw toczy się dramatyczna walka o własną tożsamość.

Gdzie kupić?

Notatki z podróży do Grecji
tytuł: "Notatki z podróży do Grecji"

autor: Karolina Lanckorońska
rok wydania: 2004
wydawnictwo: Bibliotek "Więzi"
opis: za Wydawcą: Karolina Lanckorońska - wybitna uczona, mecenas nauki i sztuki - czterdzieści lat temu podróżowała po Grecji z Pauzaniaszem i Herodotem w ręku. Jej lapidarna relacja z tej wyprawy przypomina zabytki Olimpii, Myken, Koryntu, Delf, Aten. Pozwala nam spotkać się z dziełami sztuki, wydarzeniami i twórcami kultury. Przypomina znaczenie kultury i historii Grecji nie tylko dla cywilizacji Europy, ale również dla naszych związków z Zachodem. Notatki... Lanckorońskiej warto zestawić z innymi polskimi świadectwami związków z kulturą grecką - Jana Parandowskiego, Mieczysława Jastruna, Zbigniewa Herberta, Zygmunta Kubiaka.


Nowe przestrzenie Ikara
tytuł: "Nowe przestrzenie Ikara"

wybór, tłumaczenie, słowo wstępne, noty o autorach: Nikos Chadzinikolau
rok wydania: 1980
wydawnictwo:Wydawnictwo Poznańskie
opis: Antologia poezji greckiej XX wieku


>

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom
tytuł: "Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom"

autor: Dionisios Sturis
rok wydania: 2017
wydawnictwo: W.A.B.
opis: za Lubimyczytac.pl: Jak Polacy dali uchodźcom z Grecji drugi dom. Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków, których przyjęły polskie władze pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Tworzy portret ludzi oderwanych od swojej ziemi i swojej kultury, świadomych, że powrót do ojczyzny – przynajmniej przez jakiś czas – będzie dla nich niemożliwy, próbujących odnaleźć się w nowym miejscu. Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji to także portret Polaków gotowych – mimo własnych problemów politycznych i ekonomicznych – wesprzeć tych, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji.

relację betaki.pl ze spotkania z autorem w 2017 roku można przeczytać tutaj: spotkanie z Dionisiosem Sturisem

Gdzie kupić?

Obyś trzech mężów miała
tytuł: "Obyś trzech mężów miała"

autor: Kostas Tachtsis
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 1994
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: najsłynniejszy z utworów Kostasa Tachtsisa to opowieść niezwykła. Porywająca, świetnie napisana, pogłębiona psychologicznie. Przedstawia losy dwóch Greczynek i ich rodzin, kobiet doświadczonych przez takie samo fatum, które rządziło biegiem wypadków w greckiej mitologii.

Kostas Tachtsis (1927-1988) to najbardziej fascynująca postać współczesnego świata literackiego Grecji. Tłumacz, poeta, prozaik. Pisarstwo i erotyzm zdeterminowały jego życie i śmierć. Mieszkał w Australii, Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej. Uciekł z Grecji, lecz zawsze wracał, z tym samym wzruszeniem, z tą samą pokorą.


Odeon
tytuł: "Odeon"

autor: Andreas Kedros
tłumaczenie: Danuta Wojtygowa
rok wydania: 1950
wydawnictwo: Czytelnik
opis: nikt niczego nie napisał, a od siebie (co w sytuacjach skrajnych czynię) w tym przypadku nie potrafię, bo jeszcze nie przeczytałam tej pozycji.


ODESSA TRANSFER. Reportaże znad Morza Czarnego
tytuł: "ODESSA TRANSFER. Reportaże znad Morza Czarnego"

wśród autorów: Mircea Cărtărescu, Serhij Żadan, Aka Morchiladze, Nicoletta Esinencu, Takis Theodoropoulos, Andrzej Stasiuk, Attila Bartis, Emine Sevgi Özdamar, Karl-Markus Gauss, Katja Petrowskaja, Katja Lange-Müller, Sibylle Lewitscharoff, Neal Ascherson.
tłumaczenie: zbiorowe
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Czarne
opis: za Wydawcą: Opisywał je Owidiusz i Puszkin, a jego fale przemierzał statek Argonautów. Przez starożytnych Greków zwane Nieprzyjaznym, zmieniło się z czasem w Gościnne. Morze Czarne. U jego wybrzeży obok ruin antycznych cywilizacji i pamiątek sowieckiej megalomanii wyrasta nowe życie. Tu Wschód spotyka się z Zachodem, a Azja z Europą.
Trzynaścioro znakomitych autorów przestawia trzynaście spojrzeń na region Czarnomorza, spojrzeń podyktowanych przez trzynaście różnych doświadczeń. uwaga: pozycja w niniejszym zestawieniu (łącznie z okładką) dzięki uprzejmości [poprzez udostępnienie mi jej] Pracowni Studiów Helleńskich Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego


Opowiadania greckie
tytuł: "Opowiadania greckie"

autor: Anna Kowalska
rok wydania: 1956
wydawnictwo: Czytelnik
opis: Greckie opowieści Betaki: krótkie, kilkustronicowe opowiadania z Grecją w tle, przesiąknięte najrozmaitszymi emocjami.


OSTATNIE KUSZENIE CHRYSTUSA
tytuł: "OSTATNIE KUSZENIE CHRYSTUSA"

autor: Nikos Kazantzakis
tłumaczenie: Jan Wolff
rok wydania: 1992
wydawnictwo: Kantor Wydawniczy SAWW
opis: za Lubimyczytac.pl: "Ostatnie kuszenie Chrystusa" - kontrowersyjny film Martina Scorsese, którego dystrybucja napotkała liczne przeszkody (na polskie ekrany film nigdy nie trafił), ponownie zwrócił publiczną uwagę na napisaną w latach pięćdziesiątych szokującą powieść Nikosa Kazantzakisa, słynnego autora "Greka Zorby", pisarza, dyplomaty, podróżnika. Film był w zasadzie wierną adaptacją literackiego pierwowzoru. Chrystus Scorsese i Kazantzakisa to człowiek wątpiący w swoje boskie posłannictwo i jednocześnie Mesjasz, za którym podążają tysiące przepełnionych nadzieją. Kazantzakis prowadzi swojego bohatera ciernistą drogą pokus, ludzkich słabości i zwątpień, aż do jego nieuchronnej, męczeńskiej śmierci na krzyżu. Czy nieuchronnej? W tym miejscu dwudziestowieczny pisarz zdecydowanie rozmija się z ewangelistami...


Pandemonium
tytuł: "Pandemonium"

autor: Kostas Akrivos
przełożył: Michał Bzinkowski
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: w monasterze na górze Atos świątobliwe życia mnicha mogą prowadzić wyłącznie mężczyźni. Jednak pewnego dnia na terenie zakonu ktoś odnajduje ciało martwej kobiety. Czy to efekt działania nieczystej siły? Czyżby sam Lucyfer maczał w tym palce, a może wydarzyło się coś znacznie bardziej przerażającego od diabelskiej ingerencji? Akrivos przywołuje surową, senną atmosferę zakonnego życia i dodając do niej wątek kryminalny, flirtuje z ideą powieści detektywistycznej, nigdy jednak nie przechodząc zdecydowanie na jej stronę. Wydarzenia na górze Atos, odniesienia religijne, społeczne, polityczne i ideologiczne budują znakomitą panoramę współczesnej Grecji.

Gdzie kupić?

Penelopa i mandarynki
tytuł: "Penelopa i mandarynki"

autor: Katarzyna Grzybowska
rok wydania: 1959
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
opis: za antykwariat-mit.pl: Krystyna Grzybowska odwiedziła Saloniki, Ateny, Mykeny a także Knossos na Krecie i w swej książce zdaje fascynującą relację z tej podróży.


Pęknięcie
tytuł: "Pęknięcie"

autor: Antonis Samarakis
przełożył: Piotr Kamiński
rok wydania: 1978
wydawnictwo: Czytelnik
opis: za Lubimy czytać.pl: Książka daje wstrząsający w swej wymowie obraz rzeczywistości greckiej w okresie panowania junty "czarnych pułkowników". Autor zmuszony był ze względów politycznych zrezygnować z wszelkich realiów: akcja toczy się w kraju nienazwanym, niemal anonimowym, a bohaterowie pozbawieni są nazwisk...Pocztówki z Grecji
tytuł: "POCZTÓWKI Z GRECJI"

autor: Victoria Hislop
przełożył: Andrzej Szulc
rok wydania: 2017
wydawnictwo: Albatros
opis: za Lubimyczytac.pl: Wzruszająca opowieść o nieprzemijającej miłości, cierpieniu i walce o szczęście, która przeniesie was wprost do pełnej słońca Grecji, przywodząc na myśl najpiękniejsze wspomnienia z wakacji.
Pocztówki przychodziły nieprzerwanie, tydzień po tygodniu… Zaadresowane do kogoś, kogo Ellie nie znała. Bez nadawcy. Tylko inicjał imienia – tajemnicze A.
Ellie wiedzie w Londynie smutne życie konsultantki telefonicznej. Zazwyczaj nie bierze urlopu, bo nie bardzo wie, co mogłaby zrobić z wolnym czasem. Nie przeżyła żadnego zawodu miłosnego, bo nigdy nikogo nie kochała. Nie utraciła najbliższej przyjaciółki, bo nigdy takiej nie miała. Ma tylko swoją pracę i szare mieszkanie w suterenie. I właściwie to jej wystarcza.
Aż któregoś dnia do jej skrzynki pocztowej trafia widokówka. Najpierw jedna, potem kolejne, pełne słońca, lśniącej błękitnej wody i bajkowych krajobrazów Grecji… W ciągu pół roku na tablicy korkowej, obok list zakupów i rzeczy do zrobienia, powstaje biało-niebieski kolaż. A z wiadomości wypisanych na odwrocie pocztówek odczytuje historię mężczyzny ze złamanym sercem, który odbywa uzdrawiającą podróż po najpiękniejszym miejscu na Ziemi. Któregoś razu kolejna pocztówka nie nadchodzi. A Ellie czuje, że nie może dłużej zgadzać się na swoje szare życie. Kupuje więc bilet do Aten, by podążyć śladem tajemniczego mężczyzny. W dniu wylotu czeka na nią jeszcze jedna niespodzianka…
recenzję betaki.pl można przeczytać tutaj.


Gdzie kupić?

Pod błękitnym greckim niebem
tytuł: "Pod błękitnym greckim niebem"

autor: Jennifer Barclay
przełożyła: Katarzyna Janusik
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Pascal
opis: za Wydawcą: Pełna humoru powieść z pięknymi widokami! Po niezbyt udanym związku, Jennifer wyjeżdża do słonecznej Grecji. Tańczy zorbę, podróżuje, zdobywa przyjaciół... Wraz z bohaterką poczujesz śródziemnomorską atmosferę, ciepły wiatr, szum morza i zapach tamtejszej kuchni. W te wakacje wybierz się z Jennifer do Grecji!


Gdzie kupić?

Podróż na górę Athos
tytuł: "Podróż na górę Athos"

autor: François Augiéras
tłumaczenie: Maryna Ochab, Julia Juryś
rok wydania: 1994
wydawnictwo:Twój Styl
opis:za Lubimyczytac.pl: François Augiéras, urodzony w 1925 roku w Rochester, USA, z ojca francuskiego pianisty i polskiej imigrantki. Wychowany na Saharze przez wuja muzeografa, jego pierwszą namiętną miłość. W 1949 roku wysłał pocztą pod nazwiskiem Abdallah Chaamba, na ręce André Gide'a, wielobarwny zeszyt z bardzo pokreślonym tekstem zatytułowanym "Starzec i dziecko". Gide, a także Henry Miller, Albert Camus, Michel Leiris, Jacques Brenner, Pierre Herbert i Henri Michaux usiłują dociec, kto jest autorem olśniewającego tekstu o inicjacji homoseksualnej. 21 czerwca 1951 roku Augiéras spotyka Gide'a na Taorminie; zostaje jego sekretarzem i kochankiem.
"Aspołeczny awanturnik", błąkający się na politycznych manowcach petainizmu i arabski mistyk, wielki pisarz i poeta, Augiéras nie daje się wpisać w literackie kręgi Paryża. Przemierza świat, pracując jako pasterz, stróż w muzeum czy opiekun stada wielbłądów. Często bawi w Afryce Północnej i w Grecji.
Barbarzyński, mistyczny i naładowany męskim erotyzmem świat mnichów z góry Athos stanie mu się wzorem i tematem "Podróży na górę Athos". Książkę tę Augiéras wydał najpierw własnym nakładem pod tytułem "Podróż umarłych", aż po wielu odmowach i upokorzeniach trafił na jej entuzjastę w osobie Étienne'a Lalou. Lalou wydał książkę pod obecnym tytułem w wydawnictwie Flammarion.
Dzieła Augiérasa, przedmiot kultu wtajemniczonych zajmujących się jego zdumiewającą biografią i sztuką, są nadal trudno dostępne i rozproszone. François Augiéras zmarł w 1971 roku, w przytułku dla ubogich w Périgueux (Francja).Podróż na południe
tytuł: "Podróż na południe"

autor: Michal Ajvaz
przełożył: Leszek Engelking
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: przypadkowe, niespieszne spotkanie dwojga ludzie przy kawiarnianym stole w niewielkiej wiosce na Krecie. Tajemnicze morderstwo, które staje się pretekstem do snucia opowieści o... opowiadaniu. Powieść-gobelin, nazywana też powieścią-kalejdoskopem, która za każdym razem ukazuje się czytelnikowi w innej postaci, zależnie od indywidualnego odczytania. "Podróż na Południe" to wyprawa do wnętrza historii, do granic Europy i koncepcji opowiadania. Ajvaz odkrywa przed czytelnikiem cały katalog miejsc, przestrzeni realnych i fikcyjnych, stopniowo odsłaniając tajemniczą fabułę. Koresponduje z ogromnym repertuarem dzieł: od science fiction po "Krytykę czystego rozumu" Kanta, wykazując pokrewieństwo z takimi pisarzami jak Julio Cortazar, Roland Barthes, Jonathan Culler, Italo Calvino, Jorge Luisa Borgesa i wielu innych.

Gdzie kupić?

Podróż po horyzont
tytuł: "PODRÓŻ PO HORYZONT"

autor: Iwona J. Walczak
rok wydania: 2018
wydawnictwo: Replika
opis:za Lubimyczytac.pl: Agnieszka znalazła się na rozdrożu i wie, że musi cofnąć się o parę kroków, żeby zachować dystans do tego, co ją męczy. Dziewczyna wyjeżdża z Polski sama, a celem jej podróży jest adres w Salonikach, zdobyty ze starych listów Greczynki Elle, przyjaciółki jej mamy z czasów studenckich.
Zdumiona Agnieszka przekonuje się, że w ogóle nie zna historii swojej rodziny, a poznanie Elle pomaga jej odkryć siebie i zrozumieć motywy postępowania matki, a także spotkanych w trasie ludzi. Zdumiewa ją historia miejsc, o których istnieniu nie miała dotąd pojęcia. Ważnym etapem tej podróży niespodziewanie okazuje się dla Agnieszki wioska rybacka Marsaxlokk na Malcie.


Gdzie kupić?

Podróże z owocem granatu
tytuł: "PODRÓŻE Z OWOCEM GRANATU"

autor: Sue Monk Kid, Ann Kidd Taylor
przełożyła: Marta Kisiel-Małecka
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
opis:za Lubimyczytac.pl: Najbardziej osobista książka w dorobku Sue Monk Kidd, autorki bestsellerów Sekretne życie pszczół i Czarne skrzydła! Niezwykły pamiętnik, w którym splatają się głosy matki i córki, stojących na rozdrożu życia. Pisząca wówczas Sekretne życie pszczół Sue Monk Kidd zmaga się z kryzysem wieku średniego i przechodzi twórczą zapaść. Jej 22-letnia córka Ann ma złamane serce i nie wie co dalej począć ze swoim życiem. Książka jest kroniką ich wspólnej podróży po Grecji, Turcji i Francji, pełną lirycznych obrazów miejsc mitycznych i świętych w Atenach, Eleusis, Paryżu, Efezie, francuskim miasteczku Rocamadour. To także poruszający zapis więzi między matką a córką. Opowieść, której narratorki Sue i Ann są niczym współczesne Demeter i Persefona.


Gdzie kupić?

Poeci Nowej Grecji
tytuł: "Poeci Nowej Grecji"

wybór, przekład, wstęp, komentarze: Janusz Strasburger
rok wydania: 1972
wydawnictwo: Czytelnik

Poezja obrazu. Filmy Theo Angelopoulosa
tytuł: "POEZJA OBRAZU. FILMY THEO ANGELOPOULOSA"

autor: Rafał Syska
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Rabid
opis:za Lubimyczytac.pl: Pierwsza w Polsce monografia wybitnego greckiego reżysera. Theo Angelopoulos jest dziś czołowym przedstawicielem kina autorskiego, a także patronem filmowej melancholii i minimalizmu. Autor tylko trzynastu poetyckich filmów, których odbiór wymaga cierpliwości, ale pozostawia widzów w zachwycie i artystycznym spełnieniu.
Poławiacze gąbek
tytuł: "Poławiacze gąbek"

wybór, przekład, wstęp i aneks biograficzny: Nikos Chadzinikolau
rok wydania: 1981
wydawnictwo:Wydawnictwo Morskie Gdańsk
opis:Antologia greckich opowiadań morskichPoradnik ksenofoba. Grecy
tytuł: "Poradnik ksenofoba. Grecy"

autor: Alexandra Fiada
tłumaczenie: Tristan Korecki
rok wydania: 1997
wydawnictwo: Adamantan
opis: za Merlin.pl: Przewrotna i zabawna charakterystyka Greków oraz ich obyczajów, zalet i wad. Mnóstwo zaskakująco celnych spostrzeżeń. Książeczkę polecamy jako lekturę dla relaksu, a także jako sympatyczny i tani upominek. Dla przeciętnego Greka praca stanowi zajęcie, które wykonuje (przeklinając swój los) w przerwach pomiędzy wakacjami, feriami czy urlopami. Oficjalnie funkcjonuje w Grecji mniej więcej dwanaście okresów świątecznych, nadto pracującym przysługują dwadzieścia dwa dni płatnego urlopu w lecie. Poradnik ksenofoba Greka krytykuje przesądy i słabostki narodu greckiego.

Gdzie kupić?

Porucznik Stawropulos i tajemnica lewity
tytuł: "PORUCZNIK STAWROPULOS I TAJEMNICA LEWITY"

autor: Stanisław Tekieli, Adam Widmański
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Poradnia K
opis:za Lubimyczytac.pl: Grupa polskich żeglarzy szykuje się do uczty w tawernie na greckiej wysepce Lewicie.
W tym samym czasie porucznik Konstantinos Stawropulos, erudyta i alkoholik, dyscyplinarnie przeniesiony z komendy głównej w Atenach, zapija się z nudów na nieodległej Nisyros. Zniknięcie jednej z uczestniczek uczty wyrwie porucznika z zabójczej rutyny.
Co się stało z zaginioną? Jakie mroczne zagadki kryje jej przeszłość? Zanim Stawropulos zdąży odpowiedzieć na te pytania, dostaje informację o zaginięciu kolejnej kobiety. Banalna z początku sprawa zmienia się w dramatyczny wyścig z czasem.Powrót na Paros
tytuł: "Powrót na Paros"

autor: Michal Ajvaz
przełożyła: Grażyna Woźniak
rok wydania: 2018
wydawnictwo: Świat Książki
opis: za Lubimyczytac.pl: Pełna brytyjskiego humoru i greckiego słońca powieść o sile kobiecej przyjaźni. Najnowsza książka autorki bestsellerowego "Klubu Porcelanowej Filiżanki".
Rosa i Bee z rozrzewnieniem wspominają wakacyjny wyjazd na piękną wyspę Paros; piaszczyste zatoczki, szafirowe niebo i urokliwy pensjonat, w którym się zatrzymały razem ze swoją przyjaciółką Ioną. Były wtedy beztroskimi nastolatkami. Od tego czasu wiele się w ich życiu zmieniło. Bee pochłaniają przygotowania do ślubu, Rosę – kariera, a Ionę… No właśnie. Żadna z nich nie ma pojęcia, co u niej słychać.
Kiedy Rosa dowiaduje się, że pensjonat został wystawiony na sprzedaż, postanawia go kupić i przywrócić do dawnej świetności, oczywiście z pomocą Bee. Tak zaczyna się podróż, która odmieni życie przyjaciółek. Prowadzenie własnego biznesu i spełnianie młodzieńczych marzeń okazuje się bowiem trudniejsze niż mogłoby się wydawać.
Pełna romantyzmu opowieść o miłości, przyjaźni i życiu. Zabawna i wzruszająca, podnosząca na duchu powieść o magii rozpoczynania wszystkiego na nowo z niezawodnymi przyjaciółkami u boku.

Gdzie kupić?

Poza błękitem oceanu
tytuł: "POZA BŁĘKITEM OCEANU"

autor: Belinda Jones
tłumaczenie: Jolanta Dąbrowska
rok wydania: 2014
wydawnictwo: OLE
opis: za Lubimyczytac.pl: Magiczna Kreta, tajemniczy mężczyzna i wielkie uczucie. Dla wszystkich spragnionych greckiego słońca i romantycznej miłości. Selena Harper zawsze myślała, że ma idealną pracę: zatrudniona na luksusowym statku wycieczkowym pływała po całym świecie, od Alaski do Zanzibaru, a w każdym porcie czekały na nią emocje i przygody. Przygotowując się do zasłużonych wakacji na lądzie, odkrywa, że niespodziewanie została opuszczona przez przyjaciółkę, która właśnie się zaręczyła. Zaczyna się zastanawiać, czy życie na falach oceanu jest naprawdę spełnieniem jej marzeń. Dlaczego jedynie ona wciąż się nie ustatkowała? I jak może tęsknić za domem, skoro nie ma domu? W przypływie fantazji zgadza się spędzić tydzień na idyllicznej greckiej wyspie – Krecie, w towarzystwie Alekosa, mężczyzny, który, jak jest przekonana, jest niepoprawnym kobieciarzem. Przesycona mitologią wyspa wkrótce zaczyna wywierać na Selenę magiczny wpływ, a co bardziej niepokojące, tyczy się to również Alekosa. Czy naprawdę jest takim draniem, jak zawsze myślała? A może okaże się, że jego dom jest tam, gdzie jej serce?

Gdzie kupić?

Prawdziwa obrona Sokratesa
tytuł: "PRAWDZIWA OBRONA SOKRATESA"

autor: Kostas Varnalis
przełożyli: Zofia Korczak-Zawadzka, Lefteris Mavroidis
rok wydania: 1960
wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
opis:za Lubimyczytac.pl: Fabularyzowany esej filozoficzny.

uwaga: pozycja w niniejszym zestawieniu (łącznie z okładką) dzięki uprzejmości [poprzez udostępnienie mi jej] Pracowni Studiów Helleńskich Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu WarszawskiegoPrządki księżycowe
tytuł: "Prządki księżycowe"

autor: Mary Stewart
tłumaczenie: Maria Kłod-Gwizdalska
rok wydania: 1967
wydawnictwo: Iskry
opis:za Lubimyczytac.pl: Dwudziestoletnia Angielka Nicole postanawia spędzić swój urlop na Krecie, w odludnej wiosce Agios Georgios. Nie przypuszczała, że dzika sceneria wyspy stanie się tłem niebezpiecznej przygody, w którą dziewczyna zostanie mimo swojej woli wmieszana. Szybki rozwój wypadków wymaga od Nicoli zimnej krwi i odwagi, stawką bowiem jest ludzkie życie.Przedmioty w tradycyjnym tańcu greckim
tytuł: "PRZEDMIOTY W TRADYCYJNYM TAŃCU GRECKIM. ROZPOZNANIA, USTALENIA, KONTEKSTY"

pod redakcją: Przemysława Kordosa i Hanny Raszewskiej-Kursy
rok wydania: 2019
wydawnictwo: Wydawnictwo DiG
opis: za Wydawcą: Taniec w różnych formach, w tym tradycyjnych, towarzyszy życiu Greków i Greczynek w zadziwiająco silnym stopniu. Grecy i Greczynki wynajdują liczne okazje, by tańczyć, bez względu na wiek, status społeczny czy umiejętności taneczne. Tańce popularne są głównie podczas uroczystości rodzinnych, takich jak chrzciny czy wesela, i na dorocznych świętach, takich jak odpusty (panijiria), oraz w karnawale. Chociaż sam taniec stracił praktycznie całkowicie wymiar rytualny, a także niektóre z funkcji społecznych (np. w pewnym stopniu osłabł aspekt ustalania statusu wewnątrz grupy), jest wciąż bardzo ważny jako czynność rekreacyjna i wzmacniająca więzi rodzinne, sąsiedzkie czy lokalne. Zebraliśmy setki świadectw, które opisują lub ukazują tańce z przedmiotami i ich kontekst w różnym czasie i przestrzeni, a także opisy działań towarzyszących — jako że przedmioty pojawiają się nie tylko w tańcu sensu stricte (definiowanym jako ustrukturyzowany ruch ciała), ale grają ważną rolę w działaniach poprzedzających taniec, towarzyszących mu i mieszających się z nim (takich jak przygotowanie do tańca czy radowanie się, jak to możemy zaobserwować np. w przypadku parad karnawałowych). ze Wstępu Książka Przedmioty w tradycyjnym tańcu greckim. Rozpoznania, ustalenia, konteksty pod redakcją Przemysława Kordosa i Hanny Raszewskiej-Kursy stanowi bardzo interesujący i wszechstronny zbiór artykułów poświęconych fenomenowi przedmiotów tak obficie występujących w tradycyjnych tańcach greckich. Dotychczas brak było tak wszechstronnego omówienia tego zagadnienia, wzmiankowanego jedynie w dotychczasowych pracach dokumentujących i interpretujących poszczególne gatunki tańców greckich. Bardzo aktualnie określona i omówiona metodologia oraz metodyka podjętej problematyki sprawia, że praca ta stanowić musi interesującą pozycję dla osób zajmujących się tańcem. Jednak ze względu na fakt, że praca ta łączy perspektywę choreologiczną, etnograficzną, kulturoznawczą i antropologiczną, grono czytelników powinno być szersze. z recenzji dr hab. Tomasza NowakaPrzez kraj Bogów, słońca i oliwek
tytuł: "Przez kraj Bogów, słońca i oliwek"

autorzy: August Grodzicki i Jan Alfred Szczepański
rok wydania: 1966
wydawnictwo: Iskry
opis: za Wydawcą: "Nasza relacja o Grecji dawnej i dzisiejszej, bliskiej i dalekiej opiera się w zasadzie na opisie podróży samochodowej w roku 1964, w czasie której w ciągu miesiąca zrobiliśmy dość skrupulatny objazd tego kraju wraz z wypadami na wyspy Rodos, Eginę i Hydrę."

Saloniki. Miasto duchów
tytuł: "Saloniki. Miasto duchów"

autor: Mark Mazower
tłumaczenie: Agnieszka Nowakowska
rok wydania: 2017
wydawnictwo: Czarne
opis: za Lubimyczytac.pl: W Salonikach przez wiele stuleci – i najczęściej pokojowo – obok siebie żyli przedstawiciele różnych narodów, religii, języków i kultur: egipscy kupcy, hiszpańscy Żydzi, prawosławni Grecy, suficcy derwisze, Albańczycy… Jak to się stało, że dziś ślady wieloetnicznej przeszłości tej niegdyś tętniącej życiem metropolii łatwiej znaleźć w lokalnych archiwach i bibliotekach niż na ulicach miasta? Co sprawiło, że Saloniki zostały pozbawione (a może wyrzekły się) swojego wielokulturowego dziedzictwa?
Mark Mazower, znakomity brytyjski historyk, opisuje ponad pięćset lat burzliwej historii tego portowego miasta. Imponuje dbałością o szczegóły i empatią, która pozwala mu zrozumieć punkt widzenia mieszkańców Salonik i po raz kolejny udowodnić, że nie ma lepszego klucza do zrozumienia współczesności od poznania przeszłości.


Gdzie kupić?

Skazany za niewinność
tytuł: "SKAZANY ZA NIEWINNOŚĆ"

autor: Ryszard Springer
rok wydania: 2007
wydawnictwo: Sonia Draga
opis: za Wydawcą: Wraz z przyjacielem, znanym konserwatorem sztuki, mającym biuro w Paryżu, autor wypływał na dalekie wyprawy, zachwycał się miejscową fauną i wykonał wiele pięknych zdjęć. Te sielankowe wakacje zostały jednak brutalnie przerwane. Nagle, jak grom z jasnego nieba na autora i jego przyjaciół spadła grecka policja, oskarżając turystów o wszelkie możliwe przestępstwa od pogwałcenia wodnej strefy chronionej, na przemycie dzieł sztuki kończąc. Springer nie stracił zimnej krwi. Nie przeszło mu przez myśl, że niewinny człowiek miałby się czegokolwiek obawiać, tylko dlatego, że jest turystą, więc nie dał się zastraszyć ani przesłuchującym go policjantom, ani typom spod ciemnej gwiazdy, z którymi był zmuszony dzielić areszt. Niestety jego przyjaciel nie był tak odporny. Kiedy dowiedział się, że grozi mu piętnaście lat więzienia, popełnił samobójstwo. Autor książki szybko przekonał się, że był to dopiero początek koszmaru zgotowanego mu przez zbiurokratyzowany i chaotyczny grecki wymiar prawa. Nigdy jednak nie poddał się rozpaczy i nie przestał walczyć o swoją godność i całkowite uniewinnienie. Jego postawa może być wzorem dla każdego, kto jest zmuszony do zmierzenia się ze ślepą Temidą.Skłam ze mną
tytuł: "Skłam ze mną"

autor: Sabine Durrant
przełożył: Jacek Spólny
rok wydania: 2017
wydawnictwo: Zysk i S-ka
opis: za Lubimyczytac.pl: Zawrotne tempo. Klaustrofobiczny klimat. Niepokojące wydarzenia.
Książka, od której nie można się oderwać.
Parę drobnych kłamstewek jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Prawda?
Paul ma plan. Wizję lepszej przyszłości, którą ma zamiar zrealizować.
Jeśli wymaga to ukrycia czy wyolbrzymienia kilku detali, nic nie szkodzi.
Ale gdy wprasza się na rodzinne wakacje w Grecji…wpada w pułapkę napięć i emocji, których nie rozumie.
W końcu zaczyna do niego docierać, że niezależnie od najbardziej choćby bolesnej prawdy najwięcej szkód wyrządza kłamstwo...
Tylko że kiedy zaczyna to rozumieć, jest już za późno... […]


Gdzie kupić?

Słońce śmierci
tytuł: "Słońce śmierci"

autor: Pandelis Prevelakis
przełożył: Janusz Strasburger
rok wydania: 1967
wydawnictwo: Czytelnik
opis: za Lubimy czytać.pl: "Słońce Śmierci" zostało przetłumaczone na 14 języków i wyróżnione jako książka pokoju w Oslo w r. 1962. W powieści tej Prevelakis wskrzesza wyspiarską wioskę swojego dzieciństwa z jej tysiącletnią tradycją, odwiecznymi wierzeniami i obyczajem, a w osobie głównej bohaterki stwarza jedną z najciekawszych postaci w prozie współczesnej, wcielenie ludowej mądrości pogodzonej z losem i przyrodą, z prawami życia i śmierci.


Smakując Grecję
tytuł: "Smakując Grecję"

autor: Christopher Bakken
przełożyła: Alka Konieczna
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Pascal
opis: za Wydawcą: Christopher Bakken wyrusza w podróż życia, podczas której zgłębia sekrety jednej z najbardziej niedocenianych europejskich kuchni. W towarzystwie brata i przyjaciół przemierza Grecję w poszukiwaniu najsmaczniejszych lokalnych specjałów. Zbiera oliwki na Tasos, piecze chleb na Krecie, a na Kithirze odkrywa miód tymiankowy.
Smakując Grecję to przepiękna opowieść o ośmiu elementach greckiego stołu: oliwkach, rybach, chlebie, fasoli, mięsie, winie, serze i miodzie.
Rozpocznij swoją wielką grecką przygodę. Odkryj nowe smaki i odwiedź magiczne miejsca. Przyrządź grecką ucztę we własnej kuchni. Poznaj tajniki wytwarzania takich przysmaków jak ravioli z jagnięciną, grillowana ośmiornica i kotleciki z ciecierzycy. Gotując, śmiej się, tańcz i ciesz się życiem.


Gdzie kupić?

Sonata księżycowa, poematy i wiersze
tytuł: "Sonata księżycowa, poematy i wiersze"

autor: Yannis Ritsos
tłumaczenie: Michał Sprusiński
rok wydania: 1980
wydawnictwo: CzytelnikStowarzyszenie wędrujących dżinsów
tytuł: "STOWARZYSZENIE WĘDRUJĄCYCH DŻINSÓW"

autor: Ann Brashares
tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
rok wydania: 2002 (I polskie), 2015
wydawnictwo: YA!
opis: za Lubimyczytac.pl: Dżinsowy spisek i potęga przyjaźni! Gdy uwierzysz w niemożliwe, coś o czym marzysz stanie się prawdą. Światowy bestseller o czterech tak różnych przyjaciółkach podbił świat, zyskując liczne grono fanek.
Carmen kupuje parę znoszonych, wypłowiałych dżinsów. Wieczorem, kiedy cztery przyjaciółki żegnają się przed wyjazdem na wakacje, Carmen chce je wyrzucić, ale Tibby, Lena i Bridget przymierzają po kolei spodnie. Okazuje się, że mimo, iż każda z nich ma inną figurę - wszystkie wyglądają w nich fantastycznie. Postanawiają założyć Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów i co tydzień przesyłać sobie spodnie przez całe wakacje - jak się okaże, najbardziej niezwykły i odkrywczy okres w ich życiu.

betaki.pl: jedna z dziewcząt, Lena, spędza wakacje na wyspie Santorini i to jest grecki wątek w powieści.
uwaga: okładka ze strony merlin.plSzczęśliwa wyspa
tytuł: "Szczęśliwa wyspa"

autor: Joanna Gale
przełożył: Maurycy Stukosz
rok wydania: 1991
wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
opis: za Wydawcą: Judyta skończy niebawem trzydzieści lat, jest piękna i niezależna, ale jej uczucia wystygły. Znalazła się na życiowym zakręcie. By przemyśleć z dystansu swoją sytuację życiową wybiera się na krótkie wakacje na Kretę - Szczęśliwą Wyspę. W samolocie spotyka przypadkiem swą miłość z dawnych lat - przystojnego i namiętnego Petera, któremu towarzyszy narzeczona - piękna modelka Carol. Dawne uczucia odradzają się z nową siłą!


Szczęście all inclusive
tytuł: "Szczęście all inclusive"

autor: Krystyna Mirek
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Wydawnictwo Filia grupa Termedia Spółka z o.o.
opis: Za Wydawcą: iękna grecka wyspa skąpana w południowym słońcu, gaje oliwne, plaże, luksusowy hotel i galeria interesujących bohaterów.
Beata, która musi przewartościować swoje życie i uwolnić się z toksycznego związku, Jakub, któremu piękna figura i pozycja zawodowa narzeczonej przesłoniła własne pragnienia, dynamiczna Agnieszka, która czerpie z życia pełną garścią ale zapomina o najważniejszym, i nieludzko przystojny Grek, Kostas, właściciel gaju oliwnego.
Wszyscy spotykają się w luksusowym hotelu w samym środku upalnego lata. Ciąg wydarzeń sprawi, że dla każdego z nich greckie wakacje okażą się przełomowe. Bo szczęście przychodzi znienacka, zaskakuje i obezwładnia jak piękne krajobrazy słonecznej wyspy. Szczególnie szczęście all inclusive.
Lekka, wakacyjna opowieść o wartkiej akcji i ciepłym przesłaniu, skąpana w południowym słońcu uroczej, greckiej wyspy.

Gdzie kupić?

Szept cyprysów
tytuł: "Szept cyprysów"

autor: Yvette Manessis Cirporon
przełożyła: Agnieszka Jacewicz
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
opis: za Wydawcą: Zakochaj się w Grecji bez pamięci! Nowa wakacyjna powieść dla kobiet o miłości i losie, który połączył dwie kobiety
Malownicza grecka wyspa, mity, magia i galeria barwnych postaci - oto wyjątkowo nastrojowa powieść.
Daphne, córka greckich imigrantów mieszkających w Nowym Jorku, po tragicznej śmierci męża zostaje sama z córeczką oraz stertą rachunków do zapłacenia. Inwestuje wszystko w otwarcie własnej, greckiej restauracji. Dostaje także drugą szansę w życiu osobistym - zaręcza się z bogatym i przystojnym bankierem, ale ślub chce wziąć na greckiej wysepce Erikusie.
Na tej magicznej wyspie mieszka Evangelia - babcia Daphne. To dzięki niej poznawała rytmy wyspiarskiego życia, przyprawionego mitami i opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Przeszłość i teraźniejszość ściśle się przeplatają w tej nastrojowej, pełnej ciepła historii o kobiecie uwięzionej między światem tradycji a wymaganiami, jakie stawia przed nią kariera zawodowa i związek z nowym mężczyzną. Evangelia wyjawia wnuczce niezwykłe dzieje swojego życia i opowiada poruszające historie z przeszłości. Daphne wreszcie pojmuje, że najważniejsza magia, w jaką powinna uwierzyć, to magia jej samej. I że poczucie bezpieczeństwa nie jest równoznaczne z miłością...

Gdzie kupić?

Szkoda, że Cię tu nie ma
tytuł: "Szkoda, że Cię tu nie ma"

autor: Mike Gayle
tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Sonia Draga
opis: za Wydawcą: załamany Charlie nie potrafi się pozbierać po nagłym zerwaniu, najchętniej zaszyłby się gdzieś w samotności i pogrążył na dobre w swojej rozpaczy.
Na szczęście jego starzy kumple, Andy i Tom, mają lepszy pomysł: tydzień słońca, morza i suflaków w Malii, imprezowej stolicy Grecji. Miejsce słynie z taniego piwa, całonocnych imprez i entuzjastów nocnego szaleństwa. Broszurki i katalogi biur podróży nie pozostawiają złudzeń: to raj dla spragnionej wrażeń młodzieży. Problem w tym, że żaden z nich nie jest już nastolatkiem. Ciężko któregokolwiek nazwać młodzieńcem. I nie pasują do tego miejsca bardziej, niż mieliby odwagę przyznać.

Gdzie kupić?

Szpiedzy na Bałkanach
tytuł: "Szpiedzy na Bałkanach"

autor: Alan Furst
tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Sonia Draga
opis: za Wydawcą: Rok 1940, Saloniki. Grecy wiedzą, że nadchodzi wojna – hitlerowcy zajęli już kraje skandynawskie i Francję. Lada chwila Włosi zaatakują Grecję, atmosfera staje się napięta. Costa Zannis, oficer salonickiej policji – człowiek o barwnej przeszłości i kontaktach w całej Europie – nie zajmuje się zwykłymi przestępstwami, lecz sprawami większej wagi. Kiedy wojna dociera do Grecji, Zannis bierze udział w walkach, między innymi przeciwko Włochom w Macedonii, po czym wraca do Salonik. Angażuje się w pomoc Żydom, organizując kanał przerzutowy z Berlina do Stambułu.

Gdzie kupić?

Sztuka ascezy
tytuł: "SZTUKA ASCEZY"

autor: Nikos Kazantzakis
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 1993
wydawnictwo: Biblioteka Prozy Nowogreckiej
opis: za Lubimyczytac.pl: Nikos Kazantzakis to autor "Greka Zorby", "Ostatniego kuszenia Chrystusa" oraz mniej znanej "Ascetyki" o wymownym podtytule "Salvatores Dei" (Zbawcy Boga), stanowiącej propozycję nowej formuły duchowości po fundamentalnym dla historii Zachodu doświadczeniu związanym ze "śmiercią Boga" i "odczarowaniem świata". Idea Boga przesunięta zostaje ze sfery transcendencji w immanencję woli człowieka. Bóg staje się w ten sposób epifanią woli samo doskonalącego się człowieka, a sam człowiek - Zbawcą Boga. Zbawiając Boga, człowiek rehabilituje swoje istnienie, zbawia zarazem siebie. Duchowość człowieka nie jest ani dana, ani gwarantowana przez świat nadzmysłowy, którego istnienie zostało podważone, lecz zależy od indywidualnego wysiłku samego człowieka.Sztuka latania
tytuł: "Sztuka latania"

autor: Magdalena Kawka
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: Od kiedy tak naprawdę zaczyna się dojrzałość? Czy wtedy, gdy dumni odbieramy dowód osobisty? A może wtedy, gdy wreszcie zyskujemy pewność, że nasze wybory są słuszne? Tylko czy taka pewność w ogóle jest możliwa? Tego rodzaju pytania od dawna nurtują Zośkę, trzydziestopięcioletnią bohaterkę „Sztuki latania”.
Mam trzydzieści pięć lat i w moim życiu nic się nie dzieje. Mam pracę, której nie znoszę, rodziców, którzy nigdy mnie nie rozumieli, nie mam planów, marzeń, ambicji. A najgorsze, że nie mam sił na zmiany. Gdyby teraz pojawił się rycerz na białym koniu i chciał mi rzucić do stóp swoje królestwo, dostałby w pysk za to, że chce mi zburzyć tę moją śmierdzącą stabilizację. Do dupy z tym wszystkim!
Pewnego dnia dochodzi do wniosku, że zmarnowała całe swoje życie. Decyduje się więc na zmiany.
Matka Zosi uważa, że każdy człowiek powinien pozostawić po sobie coś namacalnego: dzieci, wiersze, w ostateczności nawet ręcznie wykonany sweter… Zośka nie ma dzieci, nie pisze wierszy, nie potrafi też robić na drutach. Trwa w przekonaniu, że nie uda się jej nawet zdobyć uznania własnej matki. Po drodze wplątuje się w trudne związki, a na słonecznej wyspie Rodos przeżywa tragedię, która, paradoksalnie, leczy ją z lęku przed lataniem i przed życiem...


Sladem delfina
tytuł: "ŚLADEM DELFINA"

autor: Harry Bucknall
tłumaczenie: Leszek Otrębski
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książka i Wiedza
opis: za Lubimyczytac.pl: "Śladem delfina" jest zajmującym opisem niezwykłej podróży Harry’ego Bucknalla z Wenecji do Istambułu. Podróży przez Morza Jońskie i Egejskie, o dystansie 5500 mil, przez 35 wysp i cały grecki Archipelag, a także wspaniały półwysep Atos. W jej trakcie Autor odbył 56 morskich przepraw na 35 promach, czterech barkach desantowych, trzech wodolotach, jednej łodzi rybackiej, jednym hydroplanie, a także jedenaście przejazdów autobusowych, dwa pociągami, jeden Land Roverem i jeden błękitnym Morrisem Oxfordem z 1961 roku.


Gdzie kupić?

Bałkańskie upiory. Podróż przez historię
tytuł: "Śródziemnomorska zima. Uroki historii i krajobrazu Tunezji, Sycylii, Dalmacji oraz Peloponezu"

autor: Robert David Kaplan
tłumaczenie: Marek Grzanka
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Sprawy Polityczne
opis: za Lubimyczytac.pl : Dla tych, którzy, słowami Kazantzakisa: „trwonią swoje życia” (...), wielkie wydarzenia w życiu biorą się raczej z książek niż ludzi, na których się natrafia. Niektóre książki ukazują nam nowy świat, inne usprawiedliwiają nasze własne doświadczenia. Książki mogą zwieść cię na manowce, zrujnować, mogą też cię ocalić od ograniczeń twojego własnego środowiska. Przez to, że niektóre z nich są tak ważne, każdy świetnie pamięta w jakich okolicznościach je odnalazł i przeczytał. Książek, które zmienią twoje życie nie odnajdujesz ani przypadkiem, ani naumyślnie. Odnaleźć je można w ten sam sposób, w jaki gałganiarz znajduje coś użytecznego w śmieciach lub jak myśliwy przypadkowo napotyka zwierzynę. Przedsięwzięcie to wymaga czujności.

Gdzie kupić?

Ta przyziemna magia
tytuł: "Ta przyziemna magia"

autor: Mary Stewart
przełożyła: Ewa Oświęcimska
rok wydania: 1997
wydawnictwo: Novus Orbis
opis: za Lubimy czytać.pl : Bohaterką jest młoda, piękna dziewczyna, spędzająca urlop w malowniczej, bajkowej scenerii krajobrazu wyspy Korfu. Tajemniczy strzał w zatoce i zagadkowa śmierć młodego człowieka burzą jej pogodny nastrój, a poszukiwanie sprawcy omal nie kończy się tragicznie. Poznaje młodego muzyka. Zaczyna ich łączyć uczucie.Tajemnice greckiej Madonny
tytuł: "Tajemnice greckiej Madonny"

tytuł II wydania: "Kręta droga do nieba"

autor: Bożena Gałczyńska-Szurek
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Novae Res
opis: za Lubimyczytac.pl: Pewnego dnia sielski spokój greckiej wyspy zamienia się w koszmar. Zbrodniarz porzuca swoją ofiarę w cerkwi, w pobliżu ikony słynącej z cudów, a wyspę nawiedza ciąg nieszczęść, po których mieszkańcy zaczynają wątpić w moc cudownego obrazu… Nie zamierzał czekać na nieudolne działania Kostasa, ani poddać się biernie losowi. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Nagle drgnął. W klasztorze po drugiej stronie zatoki dzwony głośnym biciem oznajmiały, że jest godzina szósta. Gdy umilkły, drzwi cerkwi zaskrzypiały cicho. - Co za punktualność – pomyślał Stawros. Powoli wstał i odwrócił się przodem do wejścia. Sam był ciekaw, kogo tam zobaczy…
„Tajemnice greckiej Madonny” to książka, której bohaterką jest Polka. Kobieta- detektyw, co w greckich realiach jest trudnym wyzwaniem, staje się uczestniczką rozgrywki z mafią. Wciąga nas w klimaty kraju fascynującego cudzoziemców. Z iście greckim sprytem obmyślona fabuła jest trudną łamigłówką, ale najważniejsze przesłanie powieści skrywa zawarte w tytule słowo TAJEMNICE. Czytelnik może być pewien, że ta książka wiele razy go zaskoczy.

recenzję betaki.pl można przeczytać tutaj.


Tajemnicze inskrypcje
tytuł: "Tajemnicze inskrypcje"

autor: Alexis Panselinos
przełożyła: Alicja Biaduń
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: Za Wydawcą: Niedawno owdowiały Janis na ulicy, którą codziennie spaceruje, spostrzega pewnego dnia ciąg dziwnych znaków: O7A sEFO. Tajemnicze inskrypcje nie dają mu od tej pory spokoju. Przekonany, że za szyfrem kryje się ważny przekaz, rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Nie myli się, choć w przeciwieństwie do czytelnika nigdy nie dowie się, co znaczy graffiti na murze…
„Tajemnicze inskrypcje” to melancholijna, wielowątkowa opowieść o kilkunastu postaciach, których losy splatają się ze sobą w zaskakujący i przypadkowy sposób, historia, której korzenie sięgają kilkadziesiąt lat wstecz, z zaskakującym sensacyjno-politycznym wątkiem w tle. Alexis Panselinos zabiera nas w poetycką podróż po labiryntach ludzkich losów, Aten i Grecji.
Najlepsza powieść grecka 2012 roku według magazynu „Diavazo”.

Gdzie kupić?

Tezeusz i Ariadna
tytuł: "TEZEUSZ I ARIADNA"

autor: Jadwiga Żylińska
rok wydania: 1976
wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
opis: za Lubimyczytac.pl: Mit o najstarszej europejskiej cywilizacji. Piękna Kreta ogromne pałace oraz tajemniczy labirynt z zamkniętym w środku Minotaurem. Tezeusz dzięki pomysłowi Ariadny ma szansę wyjść z labiryntu... Baśniowe przedstawienie znanego mitu ozdobione jest ilustracjami wzorowanymi na minojskich freskach. Autor ilustracji to Janusz Towpik.
Toksyczne związki rodzaju męskiego
tytuł: "Toksyczne związki rodzaju męskiego"

autor: Maira Papathanasopoulou
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2002
wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media LIBROS
opis: za Lubimy czytać.pl: Pewnego dnia Charis, znużony samotnością po śmierci żony i ciszą panującą w wielkiej willi, daje ogłoszenie do gazety, że poszukuje lokatora. Pierwszy odpowiada na nie wrażliwy i uczuciowy Lazaros, boleśnie przeżywający rozpad swojego związku. Już obaj panowie udzielili gościny Petrosowi, gdy porywcza partnerka wyrzuciła go dosłownie na bruk. Jedyna kobieta w tym gronie to Zoi - przyjaciółka od serca Lazarosa, której pojawienie się budzi w męskich sercach dawno zapomniane uczucia. Każda z tych osób rozpaczliwie poszukuje lekarstwa na samotność, pragnie bliskości drugiego człowieka i akceptacji.


Trzy boginie
tytuł: "Trzy boginie"

autor: Anna Kowalska
rok wydania: 1966
wydawnictwo: Czytelnik
opis: za betaki.pl: opowiadania, z których część ma za tło miejsca w Grecji
Turms, nieśmiertelny
tytuł: "TURMS, NIEŚMIERTELNY"

autor: Mika Waltari
tłumaczenie: Zygmunt Łanowski
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Książnica
opis: za Lubimyczytac.pl/Wydawcą: Niezwykła podróż przez starożytne krainy śródziemnomorskie.
Piąty wiek przed naszą erą. Po podpaleniu świątyni w Sardes Larsowi Turmsowi grozi ukamienowanie w Efezie. Ucieka z miasta i wyrusza do Delf, aby w świętym źródle oczyścić się z winy i wysłuchać wyroczni. Na miejscu dowiaduje się, że jego postępek stał się zarzewiem buntu miast jońskich przeciw Persom. Słowa Pytii i mistyczne przeżycie, jakiego doświadcza, sprawiają, że postanawia rozwikłać zagadkę swego pochodzenia i wbrew wyroczni samodzielnie pokierować swym losem. Z poznanym w Delfach Spartaninem wyrusza w długą podróż pełną przygód i niebezpieczeństw, szukając swego miejsca na ziemi. Nie przeszkodzą mu w tym żadne przeciwności ani nawet obezwładniająca zmysły miłość. Jego życie stanie się pasmem tajemniczych wydarzeń.


Gdzie kupić?

Uroda życia
tytuł: "Uroda życia"

autor: Nora Roberts
przełożyły: Ewa Górczyńska i Małgorzata Hesko-Kołodzińska
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Harlequin
opis: Za Wydawcą: Impuls
Rebeka, księgowa w dużej firmie, jest świetnie zorganizowana i bardzo samotna. Czuje, że życie przecieka jej między palcami, dlatego rzuca pracę, sprzedaje mieszkanie i rusza w podróż po Europie. Postanawia zostać dłużej na Korfu, oszołomiona urodą wyspy. Tam poznaje Stephena, który nieoczekiwanie proponuje jej wspólną kolację…
Lokator (Ukryte namiętności)
Zoe nie żałuje, że zrezygnowała z kariery modelki. Pracuje na dwóch etatach i sama wychowuje dziecko, ale jest szczęśliwa. Ma uroczego synka i własny dom. Teraz postanowiła wynająć pokój na piętrze. Na ogłoszenie odpowiada Cooper, który natychmiast się wprowadza. Oboje pożałują pochopnej decyzji.

Gdzie kupić?

Urodziny
tytuł: "Urodziny"

autor: Panos Karnezis
przełożył: Paweł Laskowicz
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
opis: za Lubimy czytać.pl: Magnat finansowy na miarę Onassisa dożywa swoich ostatnich dni. Kiedy dowiaduje się, że jego córka będzie miała dziecko z nieaprobowanym przez niego mężczyzną, wydaje dla niej huczne przyjęcie urodzinowe. Podstępnie planuje jednak by nakłonić ją do dokonania aborcji.
Uważaj, o czym marzysz
tytuł: "UWAŻAJ, O CZYM MARZYSZ"

autor: Victoria Connelly
tłumaczenie: Regina Mościcka
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Pascal
opis: za Lubimyczytac.pl: Uważaj, czego sobie życzysz, bo może się spełnić!!!
Alice jest typową szarą myszką. Marzy o wielkiej miłości i powodzeniu u płci przeciwnej. Piękna i kapryśna siostra Stella zaprasza ją na wakacje. Krystalicznie czysta woda, błękitne niebo i skąpana w słońcu grecka wyspa to wszystko, czego jej potrzeba, żeby odpocząć od codzienności i problemów w pracy.
Gdy Alice poznaje Mila, przystojnego ogrodnika na Kethos, po raz pierwszy czuje się wyjątkowa i pewna siebie. Czy to tylko magia wakacji i przelotny romans? A może to jednak prawdziwa miłość, która przetrwa wbrew wszystkiemu i wszystkim?


Gdzie kupić?

W imieniu Zeusa
tytuł: "W imieniu Zeusa"

autor: Erich van Däniken
tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
rok wydania: 2000
wydawnictwo: Świat książki
opis:za Lubimyczytac.pl: Autor od lat zajmuje się z zamiłowaniem badaniem zagadek ludzkiej cywilizacji, ale po raz pierwszy poświęca osobną książkę kolebce kultury europejskiej. Formułuje zupełnie nowe poglądy na znane o dawna mity, obyczaje i przedmioty kultowe, jak również dochodzi do zaskakujących wniosków o wciąż niewyjaśnionej zagadce Atlantydy. Pisarz jest najsłynniejszym i najbardziej konsekwentnym zwolennikiem tezy, że pojawienie się człowieka na Ziemi oraz rozwój cywilizacji spowodowały istoty pozaziemskie. Przedstawia nowe dowody na poparcie przypuszczeń, które odrzucane przez naukowców - fascynują czytelników.


W krainie wina i miłości. Powrót do Grecji
tytuł: "W KRAINIE WINA I MIŁOŚCI. POWRÓT DO GRECJI "

autor: Joss Wood, Kate Hewitt
tłumaczenie: Jan Kabat
rok wydania: 2017
wydawnictwo: Harlequin
opis: od wydawcy [ze strony biblionetka.pl]:
Joss Wood – "W krainie wina i miłości"
Piękna i niezależna Remy rzuca stresującą pracę i wyrusza w podróż, by znaleźć swoje miejsce w życiu. Będąc przejazdem w Bellevue, poznaje Bo Tessiera, właściciela winnic i restauracji. Spędzają razem noc. Rano rozstają się na zawsze. Tak przynajmniej sądzą, bo życie przygotowało inny scenariusz…
Kate Hewitt – "Powrót do Grecji"
To była miłość od pierwszego wejrzenia. Lindsay Douglas i Antonios Marakaios spotkali się w Nowym Jorku i bardzo szybko wzięli ślub. Jednak gdy zamieszkali w Grecji, ich szczęście równie szybko się skończyło. Antonios nie dostrzegał osamotnienia młodej żony i problemów, z jakimi się borykała. Rozżalona Lindsay wraca do Ameryki. Po pół roku na prośbę Antoniosa zgadza się udawać przed jego chorą matką, że nadal są razem…
W ogrodach Pantanassy
tytuł: "W ogrodach Pantanassy"

autor: Jan Gać
rok wydania: 1993
wydawnictwo: Klio
opis: za www.jangac.com.pl: Autor zaprasza Czytelnika do odbycia kolejnej podróży kulturowej - tym razem do Grecji bizantyńskiej. Ukazując zabytki greckiego średniowiecza - również te nieobecne w podręcznikach sztuki - próbuje zadumać nad ich istotą, usiłuje poznać myśl, która ją stworzyła, pragnie wniknąć w tajniki pracowni malarzy, tropi odmienności architektoniczne, przywołuje postaci, których duchowość i formacja wpłynęły na kształtowanie tożsamości Greków. Przy tym pozwala Czytelnikowi chłonąć piękno tego kraju, kusi do zasmakowania w jego krajobrazach, klimacie i niepowtarzalności. Książka przeznaczona jest dla wszystkich miłośników sztuki i przeszłości, w sposób szczególny zaś dla tych, którzy planują wyjazd do Grecji oraz tych, którzy z niej powrócili i ciągle żyją wspomnieniem odbytej podróży.


Wesele
tytuł: "Wesele"

autor: Wasa Solomou Ksanthaki
przełożyli: Maria Ganaciu i Stanisław Srokowski
rok wydania: 1988
wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
opis: za Lubimyczytac.pl/za Wydawcą - od autorki: „Wesele” to moja czwarta powieść. Jest to rzeczywista opowieść o dziewczynie, która wychodzi za mąż. Ukazałam jej przeżycia i losy osobiste, bardzo tragiczne i niezwykłe. Najbardziej mnie interesowała warstwa obyczajowa, owe przygotowania do ślubu, nastroje, niepokoje, lęki, niepewności, cały ten rytuał weselny. Nie ma tam nic z fikcji, wszystko prawdziwe, wszystko się zdarzyło. I ja nawet nie myślałam o powieści, a raczej o obrazku wiejskim, jaki miał miejsce. Spisywałam scenę po scenie i wyszła z tego książka… Ludziom w Grecji powieść się podobała. Czytali ją i czytają na wsi i w mieście… Takiej wsi już nie ma, czy raczej taka wieś jest gdzieś daleko, w górach. Ta moja wieś to wieś uboga, rozdrobniona. Tam się z trudem uprawia zboże, są owce, kozy, osiołki.”
uwaga: pozycja w niniejszym zestawieniu (łącznie z okładką) dzięki uprzejmości [poprzez udostępnienie mi jej] Pracowni Studiów Helleńskich Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego
Wesele u stóp Olimpu
tytuł: "Wesele u stóp Olimpu"

autor: Rebecca Winters
tłumaczenie: Małgorzata Borkowska
rok wydania: 2003
wydawnictwo: Harlequin
opis: za Lubimyczytac.pl: Co powinna zrobić kobieta, która od wielu lat jest zakochana bez wzajemności? Inna być może poszukałaby nowego obiektu westchnień, lecz Alex postanowiła urzeczywistnić swe młodzieńcze wizje. Po wielu staraniach dostała pracę w firmie Dimitriosa, potem została jego osobistą asystentką. Była blisko ukochanego, lecz on widział w niej jedynie świetną pracownicę. Wspólny służbowy wyjazd do Grecji otworzył obojgu oczy. Alex zrozumiała, że pora wyleczyć się z zauroczenia, zaś Dimitrios nagle dostrzegł w niej atrakcyjną kobietę...
Wędrówki śródziemnomorskie
tytuł: "Wędrówki śródziemnomorskie"

autor: Jerzy Ciechanowicz
rok wydania: 1999
wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
opis:za Lubimyczytac.pl: Tytułowe "wędrówki", będąc żywą, barwną relacją z rzeczywistych podróży autora po świecie śródziemnomorskim, zarazem prowadzą czytelnika najważniejszymi szlakami kultury europejskiej - w przestrzeni i w czasie - do jej najgłębszych korzeni.

Wszystko, co piękne, zaczęło się potem
tytuł: "WSZYSTKO, CO PIĘKNE, ZACZĘŁO SIĘ POTEM"

autor: Simon Van Booy
przełożył: Łukasz Witczak
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Bukowy Las
opis: za Lubimyczytac.pl: Rebecca jest młoda, piękna i zagubiona. Przyjechała do spieczonych słońcem Aten, by szukać natchnienia, rozwinąć swój talent artystyczny, ale także po to, by zrozumieć siebie i wyzbyć się strachu przed miłością.
George, wychowanek szkół z internatem i absolwent renomowanych amerykańskich uczelni bada w greckiej stolicy języki starożytne. Jest samotny, większość czasu spędza wśród książek, a wieczorami snuje się po mieście. Henry, zdolny archeolog, pracuje przy wykopaliskach. Z pasją zgłębia przeszłość Aten, jednocześnie uciekając od własnej przeszłości, która skrywa mroczną tajemnicę. Kiedy ich drogi przypadkiem się skrzyżują, życie całe trójki rozbłyśnie feerią barw i nabierze szalonego pędu. Razem zanurzą się w gorące lato, po którym nic już nie będzie takie samo jak dawniej.


Gdzie kupić?

Wyspa
tytuł: "Wyspa"

autor: Victoria Hislop
przełożyła: Hanna Pawlikowska-Gannon
rok wydania: 2007
wydawnictwo: Albatros
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Albatros
opis: za Wydawcą: Sofia Fielding nigdy nie mówiła o swojej przeszłości, wspominała jedynie, że przed przyjazdem do Londynu w wieku 18 lat, wychowywała się w małej wiosce na Krecie. Gdy jej córka Alexis, stojąca przed poważną decyzją życiową, postanawia poznać rodzinne sekrety, matka daje jej list do starej przyjaciółki Fotini, obiecując, iż wszystkiego dowie się od niej. Po przyjeździe do Grecji Alexis ze zdumieniem odkrywa, że Plaka leży o rzut kamieniem od dawnej kolonii trędowatych – osady na niewielkiej, kamienistej wysepce Spinaloga. Co wiąże obie kobiety z tym smutnym, zapomnianym przez Boga miejscem? Krok po kroku Alexis odkrywa historię swojej rodziny, a także wielki sekret, który od lat łączy kolejne pokolenia kobiet z niegościnną Spinalogą.

wywiad betaki.pl z Victorią Hislop można przeczytać tutaj: Victoria Hislop o sobie, o Grecji i o pocztówkach

Gdzie kupić?

Wyspa z mgły i kamienia
tytuł: "Wyspa z mgły i kamienia"

autor: Magdalena Kawka
rok wydania: 2013
wydawnictwo: MG
opis: za Wydawcą: Wyspa z mgły i kamienia to przepiękna opowieść o tym, że w każdym momencie życia można uwierzyć w siebie i odmienić los, przeżywając w dodatku niezwykłą przygodę. Julia dzięki swej determinacji trafi na Kretę, gdzie rozpocznie zupełnie inne życie.
Przez całe lata bała się, że nie da rady wykonać zadań, które sama na siebie nałożyła. Starała się być dla swoich córek jednocześnie matką i ojcem. Każdego ranka myślała jedynie o tym, żeby nikt nie umarł na jej dyżurze. I jeszcze, żeby dziewczynki były szczęśliwe. To wypełniało po brzegi dni i noce.
Kiedy dzieci dorosły, uświadomiła sobie, że w powtarzalnej, banalnej codzienności zgubiła coś bardzo ważnego – samą siebie. Że zapomniała o marzeniach. I postanawiła o nie walczyć. Przeniosła się na cichą kreteńską wieś, aby żyć, robiąc to wszystko, na co nigdy nie miała czasu. Nie podejrzewała, że cisza może oznaczać nadejście burzy i że zaczyna się dla niej życie pełne emocji i niebezpieczeństw. Prawdziwe życie, które ani przez chwilę nie wywoła u niej lęku.

Gdzie kupić?

Z
tytuł: "Z"

autor: Vassilis Vassilikos
tłumaczenie: Agnieszka Daniłowicz-Grudzińska, Adam Chomicz
rok wydania: 1976
wydawnictwo: Czytelnik
opis: z okładki: Wydarzenia opowiedziane na kartach tej książki są historią prawdziwą. 22 maja 1963 roku przybył do Salonik lekarz-społecznik i poseł do parlamentu z ramienia greckiej lewicy demokratycznej, Grigorios Lambrakis, by stanąć na czele pokojowej manifestacji. Tego samego dnia zginął, zamordowany w upozorowanym wypadku ulicznym. Lambrakis cieszył się powszechną sympatią nie tylko ze względu na swoją działalność polityczną. Znany był również szeroko jako lekarz, który leczy darmo ubogich, i jako wybitny sportowiec, zwycięzca w Igrzyskach Olimpijskich. Na murach Aten pojawiły się napisy „Lambrakis zei” – „Lambrakis żyje”, „Zei” lub w pośpiechu skreślone „Z”, co wkrótce stało się symbolem sprawy, o którą walczył.
Opierając się na materiałach późniejszego śledztwa i procesu, Vassilis Vassilikos, młody wówczas powieściopisarz grecki, stworzył w „Z” wstrząsający dokument tragedii swego kraju, a zarazem pasjonującą analizę wewnętrznego mechanizmu wielkiej prowokacji politycznej.
Ze względu na panujący wówczas w Grecji reżim „czarnych pułkowników” autor zmienił wszystkie nazwiska, pomimo to jednak książka, która ukazała się w listopadzie 1966 roku, znalazła się na indeksie, a jej autor – na wygnaniu we Francji, gdzie w dwa lata później wydano francuską wersję powieści i nakręcono słynny film pod tym samym tytułem.
Z antycznego świata
tytuł: "Z ANTYCZNEGO ŚWIATA"

autor: Jan Parandowski
rok wydania: 1978
wydawnictwo: Iskry
opis: za Lubimyczytac.pl: Jan Parandowski, mistrz pióra i znawca antyku, napisał książkę z pozoru tylko prostą, przeznaczoną dla młodego czytelnika. Historia, archeologia, dzieje literatury i filozofii to dziedziny, po których autor porusza się z wielką swobodą, a znakomity styl sprawia, że starożytność ożywa serią sugestywnych obrazów, dzięki czemu nawet takie tematy, jak demokracja ateńska czy ustrój republiki rzymskiej, wydają się równie barwne, jak rozważania o sztuce greckiej i poezji. Ta niewielka książeczka stanowi lepsze wprowadzenie do kultury antycznej niż niejeden opasły tom.
Z Parnasu i Olimpu. Przegląd greckiej literatury współczesnej
tytuł: "Z Parnasu i Olimpu.
Przegląd greckiej literatury współczesnej"


autor: pod red. Pawła Krupki
rok wydania: 2004
wydawnictwo: Heliodor
opis: za Sporty.pl: to pierwszy powstały w Polsce wszechstronny przegląd greckiej literatury współczesnej, obejmujący wielki wachlarz gatunków i zjawisk literackich.
Z Parnasu do Olimpu literackich świadectw greckich w kulturze światowej naszych czasów, a także związków literatury greckiej z Ideą Olimpijską, zwłaszcza że publikacja ta ukazuje się w przededniu powrotu igrzysk do Grecji.
Zabierz mnie do Grecji
tytuł: "Zabierz mnie do Grecji"

autor: Emma Darcy, Jacqueline Baird
przełożyli: Janusz Maćczak, Pola Sobaś-Mikołajczyk
rok wydania: 2014
wydawnictwo: HarperCollins
opis: za Wydawcą: Ciepłe morze, błękitne niebo, białe domki na malutkich wyspach. W Grecji tak łatwo się zakochać…
Jacqueline Baird - Wśród greckich wysp Rion zaprasza byłą żonę na rejs luksusowym jachtem po Morzu Śródziemnym. Kilka lat wcześniej wzięli ślub w greckim kościółku i myśleli, że to związek na całe życie. Niestety, Rion miał powody, żeby podejrzewać Selinę o zdradę, i wystąpił o rozwód. Jednak nie przestał jej kochać. Liczy na to, że romantyczny rejs wśród greckich wysp znów ich do siebie zbliży.
Emma Darcy - Zachód słońca na Santorini
To miał być wymarzony urlop na Santorini. Lazurowa zatoka, biało-niebieskie domki na klifie, gorący piasek plaży… Christina nie spodziewała się, że spotka tutaj Ariego, właściciela greckich winnic. Przed kilku laty przeżyli piękny romans. Ona miała nadzieję na coś więcej, ale on nie chciał się wiązać. Teraz jest gotów zrobić wszystko, by Christina dała mu drugą szansę...

Gdzie kupić?

Zaklęcie podróżne. Kreta od kuchni
tytuł: "ZAKLĘCIE PODRÓŻNE. KRETA OD KUCHNI"

autor: Michał Obst Głombiowski
rok wydania: 2017
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
opis: za Lubimyczytac.pl: Badania przeprowadzone w różnych krajach wskazują, że mieszkańcy Krety to ludzie, którzy cieszą się wyjątkowym przywilejem długowieczności. W dobrej kondycji dożywają sędziwego wieku, co każe się zastanowić, w czym tkwi ich sekret. Czy tradycja kulinarna ma wpływ na stan zdrowia Kreteńczyków? Czy umieją stawić czoło zalewowi przemysłowo produkowanej żywności?
Te pytania stały się dla autora pretekstem do poszukiwań przyczyn witalności wyspiarzy i zmierzenia się z poczuciem ulotności własnego losu. Miejsca, spotkani ludzie, historia i religia składają się na obraz wyspy, prowokując do rozmyślań o podróżowaniu, szukaniu własnego miejsca i cenie, jaką się za to płaci.


Gdzie kupić?

Zatoka ostów
tytuł: "Zatoka ostów"

autor: Tadeusz Olszewski
przełożyli: Janusz Maćczak, Pola Sobaś-Mikołajczyk
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
opis: za Lubimy czytać.pl: Zatoka ostów to powieść pachnąca latem, morzem, wakacjami w Grecji i... zakazaną miłością. Gdy życie nie pozwala być sobą, przypadek może uchronić lawinę zdarzeń, której nie da się zatrzymać, i po przejściu której już nic nie będzie takie jak dawniej. Wyobraźmy sobie kraj, w którym nie ma gejów. To znaczy taki kraj, w którym geje muszą udawać heteryków. To bez wątpienia państwo totalitarne, w którym możliwa jest tylko jedna orientacja seksualna. Zatoka Ostów opowiada właśnie o takim heteromatriksie, który został zaszczepiony w umyśle głównego bohatera. Piotr żyje pod wpływem terroru heteroseksualnej tożsamości, którą wciąż musi konstruować, potwierdzać, choć tak naprawdę, w głębi duszy, czuje, że jest gejem. Odkrywa to powoli, stopniowo. Zdążył jednak zabrnąć o krok za daleko. Stworzył wokół siebie cały system pozorów, które utrzymują heteroseksualny świat: ożenił się, ustatkował, zdobył pozycję. Przekroczenie normy równałoby się z osunięciem w czyste szaleństwo.

Gdzie kupić?

Zbawca Boga. Kuszenia Nikosa Kazantzakisa
tytuł: "ZBAWCA BOGA. KUSZENIA NIKOSA KAZANTZAKISA"

autor: Ilias Wrazas
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
opis: z okładki: Powieści, dzięki którym Nikos Kazantzakis (1883-1957) zdobył międzynarodową sławę i uznanie (Grek Zorba, Ostatnie kuszenie Chrystusa i inne), zaczął pisać po sześćdziesiątym roku życia. Traktował je jako parerga, a ich tworzenie jako rozrywkę w pascalowskim sensie. Za szczytowe osiągnięcie swojej twórczości uważał potężny, bo liczący 33333 wersy, epos Οδύσσεια (Odyseja, 1938), opowiadający dzieje Odysa po powtórnym – tym razem bez powrotu – opuszczeniu Itaki, oraz quasi-filozoficzne dzieło Ασκητική (Ascetyka, wyd. polskie Sztuka ascezy), które stanowi światopoglądową podstawę eposu. Prezentowana książka skonstruowana jest wokół tejże Ascetyki, o której autor pisał: „jest moim wyznaniem wiary, jądrem mojego dzieła, czymś więcej – jądrem całego mojego życia” […].
Zorba 50 lat później
tytuł: "Zorba 50 lat później"

autor: Tomasz Zaród
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: 17 grudnia 2014 minęło pięćdziesiąt lat od premiery filmu Grek Zorba w reżyserii Michalisa Kakojanisa. Z tej okazji ukazał się album pt. Zorba 50 lat później. Jest to mini-przewodnik, ukazujący Kretę z kilku punktów widzenia, ale przede wszystkim z perspektywy filmowej. Autor książki, niczym tytułowy Grek Zorba, odbywa podróż z ateńskiego Pireusu na Kretę. Tam z pomocą nagrodzonego Oskarem filmowca - Waltera Lassally’ego - próbuje odnaleźć kolejne lokalizacje, w których powstawały zdjęcia do filmu. Udaje mu się dotrzeć między innymi na plażę w Stavros, na której Anthony Quinn zatańczył kultowy taniec Syrtaki, do miejscowości Kokkino Chorio, gdzie nakręcono scenę kamienowania wdowy, a także do filmowej kawiarni, kopalni Basila oraz hoteliku Madame Hortense. Album zawiera kadry z filmu oraz współczesne zdjęcia. Czas niestety nie oszczędził wszystkich scenerii, ale chcących udać się w podobną podróż, autor albumu zaopatruje w szczegółowe wskazówki.

Gdzie kupić?

Zwierciadło Śródziemnomorza. Rozmowy z Zygmuntem Kubiakiem
tytuł: "Zwierciadło Śródziemnomorza. Rozmowy z Zygmuntem Kubiakiem"

autor: Ziemowit Skibiński
rok wydania: 2002
wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media
opis: za książki.onet.pl: pierwsze podróże do krajów basenu Morza Śródziemnego dzięki... książkom, poznawanie greki i łaciny w czasie okupacji, początki zainteresowania kulturą antyczną...

Życie codzienne na Krecie w państwie króla Minosa
tytuł: "ŻYCIE CODZIENNE NA KRECIE W PAŃSTWIE KRÓLA MINOSA"

autor: Ludwika Press
rok wydania: 1972
wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
opis: za Lubimyczytac.pl: Cywilizacja minojska nazwana tak przez angielskiego archeologa Arthura Evansa (1851-1941) od imienia legendarnego króla Krety Minosa. Cywilizacja ta istniała ponad 1500 lat, a jej szczyt rozwoju przypada na XVII-XV wiek p.n.e. Kultura minojska (kreteńska) jest najstarszą cywilizacja Europy, jedną z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego. Odkryta i poznana dokładniej dopiero na początku XX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa w Knossos. Zaczęła kształtować się około 3000 r. p.n.e. na wyspie Krecie, szczyt rozwoju osiągnęła w tzw. okresie nowych pałaców (ok. 1600-1400 p.n.e.). Minojczycy prowadzili handel z wyspami Morza Egejskiego, Grecją kontynentalną oraz z lepiej rozwiniętymi cywilizacjami Bliskiego Wschodu, które stały się także źródłem technologii, inspiracji w sztuce i rzemiośle. Minojskie miasta skupione były wokół wielkich pałaców (największe znaleziono w Knossos, Fajstos, Malii), które były nie tylko siedzibą władcy, ale też centrum wytwórczym, magazynem, ośrodkiem kultu.