Greckie książki, czyli książki z Grecją w tle

Kiedy byłam bardzo młoda dotarcie przeze mnie do książki z Grecją w tle czy kupienie takiej graniczyło z cudem, bo, choć może trudno w to dziś uwierzyć, ale o każdą pozycję na rynku księgarskim trzeba było walczyć i walczyło się bardziej wówczas o na przykład klasykę, bo i ona najczęściej była wydawana. Dziś na nasze szczęście rynek mocno się zmienił, wydawnictwa wydają wciąż nowe pozycje, ukazują się również wznowienia, zatem wejście w posiadanie książki z Grecją w tle nie jest dziś już takie trudne.
Greckie książki:Betaki czytająca 'Smakując Grecję'
Książek tych pojawia się coraz więcej. Wśród nich są takie, które chętniej czytamy w lato siedząc w cieniu tamaryszku nad brzegiem Morza Egejskiego, a które nazywam wakacyjnymi, są i takie, które na długo zapadają w pamięci z jakichś względów, są też i takie, które tyle wnoszą do naszego życia i wykazują tak wysoki poziom, że śmiało można je przyrównać do opracowań naukowych, mimo, że są powieściami.
Czytam dużo i do wielu różnych książek z Grecją w tle udało mi się dotrzeć. Książki te czytam z powodów różnych: czytam, bo dzięki nim poznaję coś nowego, bo w jakiś sposób się wzbogacam, ale czytam je również dlatego, że czasem sprawia mi wielką przyjemność widzenie na kartach tak bliskich imion jak Eleni, Ioannis czy Kostas, że uśmiecham się kiedy bohaterowie zatrzymują się na Platija Syntagma w Atenach, gdzie ja znając świetnie ten plac również mogę z nimi w mej wyobraźni przystanąć, albo pójść na Plakę czy przejść kreteńskim wąwozem Samaria. Sprawia mi przyjemność przenoszenie się za pomocą książek do miejsc, w których byłam, które znam, sprawia mi przyjemność wejście do tawerny gdzie akurat podają musakę …..
Zgromadziłam tutaj część tytułów książek z Grecją w tle, do których dotarłam, które kupiłam bądź dostałam. W zasadzie prawie wszystkie je przeczytałam: niektórych akcja dzieje się w Grecji i tej Grecji jest rzeczywiście bardzo dużo, a w innych jest jej mniej, jedne podobały mi się tak sobie, nad innymi wpadałam w zachwyt, ale nie oceniam ich na użytek niniejszego wykazu, bo ani nie jestem do tego uprawniona ani nie uważam się tu za jakąś wyrocznię: czujemy różnie, lubimy często odmienne style, wolimy po prostu coś innego niż drugi człowiek.
Wykaz ten będzie przeze mnie uzupełniany tak o już wydane pozycje (bo nie wszystkie jeszcze tu zamieściłam), jak i o te, które dopiero się ukażą bądź do których mnie się dopiero uda dotrzeć. Chciałabym, aby wykaz ten pomógł Wam znaleźć coś dla siebie, bo to co tu zamieściłam jest tak różnorodne pod każdym względem, że każdy winien swój głód czymś z tego wykazu zaspokoić.
Pozycje zamieszczone w czerwonych ramkach zostały niedawno dodane.

Almiritis piją słoną wodę

Almiritis piją słoną wodę Zygmunt Zeydler-Zborowski

tytuł: "Almiritis piją słoną wodę"

autor: Zygmunt Zeydler-Zborowski
rok wydania: 1978
wydawnictwo: Czytelnik, seria z Jamnikiem
opis: za kurzojady.blogspot.com: Według klucza Barańczaka, Zeydler-Zborowski jest fachowcem od wyższych sfer i mało inteligentnych bohaterów. Ale „Almiritis piją słoną wodę” da się czytać bez większej zgryzoty: większość akcji rozgrywa się na Krecie, tudzież okolicznych morzach, które przemierzają jachtem amerykańscy gangsterzy, kuszący dolarami polskich studenciaków w celu pozyskania zabytków z wykopalisk Kazimierza Michałowskiego.

Ateńska trucizna Margaret Doody

Ateńska trucizna
tytuł: "Ateńska trucizna"

autor: Margaret Doody
tłumaczenie: Anna Klingofer
rok wydania: 2005
wydawnictwo: Bellona
opis: za Lubimyczytac.pl : Jesień 330 r. p.n.e., Ateny Biedny plebejusz Ergokles przegrywa proces, który wytoczył zamożnemu Ortobulosowi o umyślne zadanie rany. Niedługo po ogłoszeniu wyroku, zwłoki Ortobulosa znajduje w domu uciech bohater powieści, młody obywatel ateński Stefanos. Wszystko wskazuje na to, że ofiara została otruta cykutą. Podejrzenia padają na drugą żonę Ortobulosa, Hermię. W tym samy czasie najpiękniejsza kobieta w Atenach, kurtyzana Fryne, zostaje oskarżona o bezbożność i drwinę z misteriów eleuzyńskich świętych dla Ateńczyków uroczystości ku czci bogiń Demeter i Persefony. Grozi jej za to kara śmierci. Chcąc zapobiec całkowitemu rozbiciu podzielonej na dwa obozy społeczności Aten, Arystoteles postanawia interweniować. Z pomocą Stefanosa i swojego pomocnika Teofrasta, botanika z Likejonu posiadającego szeroką wiedzę na temat trujących roślinach, przystępuje do rozwiązania zagadki zabójstwa Ortobulosa. „Ateńska trucizna” jest najnowszą powieścią w dorobku niezmiernie w ostatnich latach popularnej w Wielkiej Brytanii Margaret Doody. Stanowi kontynuację serii kryminałów osadzonych w realiach starożytnych Aten, w których kluczową rolę odgrywa Arystoteles, rozwiązujący zagadki w oparciu o zasady swojej filozofii oraz o ponadprzeciętne zdolności detektywistyczne. Seria ta zyskała ogromną popularność w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej.

Gdzie kupić?

Bałkańskie upiory. Podróż przez historię Judith Gould

Bałkańskie upiory. Podróż przez historię
tytuł: "Bałkańskie upiory. Podróż przez historię"

autor: Robert David Kaplan
tłumaczenie: Janusz Ruszkowski
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Czarne
opis: za Wydawcą: Po raz pierwszy oczy całego świata zwróciły się na Bałkany w 1914 roku, kiedy serbski nacjonalista zastrzelił w Sarajewie habsburskiego następcę tronu. Po raz drugi – gdy na półwyspie rozgorzała krwawa, bratobójcza wojna. Europa patrzyła wtedy na Bałkany z przerażeniem i niedowierzaniem, bo zignorowała ostrzeżenie. Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych Robert D. Kaplan alarmował, że na Bałkanach wrze, a Jugosławii grozi rozpad, został zlekceważony. Przez wydawców, którzy nie chcieli opublikować Bałkańskich upiorów w obawie, że temat nie przyciągnie czytelników, i przez polityków, którzy nie dostrzegali zagrożenia.
W tym pasjonującym połączeniu reportażu i eseju historycznego autor dociera do źródeł narodowych resentymentów. Pokazuje splot gwałtownych namiętności, które doprowadziły do pełnej okrucieństwa wojny. Jego książka to również przestroga. Na świecie wiele jest miejsc podobnych do bałkańskiego kotła, etnicznych i religijnych beczek prochu, które w każdej chwili mogą niespodziewanie wybuchnąć...

Gdzie kupić?

Bez daty. Kartki z dziennika.

Bez daty. Kartki z dziennika Léna Pappá

tytuł: "Bez daty. Kartki z dziennika."

autor: Léna Pappá
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Pisana w formie dziennika opowieść o życiu, które nie może istnieć bez miłości, swoiste studium tego uczucia i idącej z nim w parze samotności. Upływ czasu śledzony na kartach pamiętnika, prowadzonego z dużymi przerwami najpierw przez podlotka, potem młodą kobietę, wreszcie kobietę dojrzałą, boleśnie konfrontuje marzenia z realnymi doświadczeniami. Bez daty. Kartki z dziennika to ostatecznie nie tylko opowieść o miłości, ale niezwykle żywy i ponadczasowy utwór opowiadający o mierzeniu się z niespełnieniem i lękiem przed nieubłaganie płynącym czasem.
Gdzie kupić?

Błękitne niebo i czarne oliwki
tytuł: "Błękitne niebo i czarne oliwki"

autor: John Humphrys i Christopher Humphrys
przełożyła: Marta Kiełczewska-Konopka
rok wydania: 2011
wydawnictwo: Pascal
opis: za Wydawcą: W przypływie impulsu, John Humphrys - brytyjski dziennikarz telewizyjny -kupuje zrujnowany dom na Peloponezie z zapierającym dech w piersiach widokiem na Morze Egejskie. W odbudowie domu pomaga mu mieszkający w Atenach i ożeniony z grecką prawniczką syn, Christopher. Nadzór nad budową przejmuje Thakis, teść Christophera, z zawodu inżynier budownictwa wodno-lądowego. Czy coś może pójść nie tak? WSZYSTKO.

Gdzie kupić?

Chalepianka. Zapiski z Krety

Chalepianka. Zapiski z Krety Anna Laudańska

tytuł: "Chalepianka. Zapiski z Krety"

autor: Anna Laudańska
rok wydania: 2015
wydawnictwo: National Geographic
opis: za Wydawcą: Anna Laudańska jedenaście lat temu opuściła Warszawę i zamieszkała w Chanii. To właśnie Chania i jej okolice, czyli zachodnia część Krety, są tematem książki. Autorka nie wyobraża sobie dziś lata bez kilkumiesięcznych, długich, słonecznych dni i bez kąpieli na dzikich plażach. Z wykształcenia antropolog i ekonomistka, pracowała jako przewodnik górski, sprzedawca nieruchomości i hotelarz. Obecnie współwłaścicielka firmy Crete for Love zajmującej się organizacją ślubów i romantycznych ceremonii. Kreta to wyspa, która niczym magnes przyciąga i oczarowuje swoją niepowtarzalną aurą słońca, kolorów, krajobrazów i smaków. To wyspa oswojona, a zarazem wciąż dzika, której magiczne plaże, surowe górskie stoki, egzotyczna przyroda i zwykła ludzka życzliwość sprawią, że zakochasz się w niej od pierwszego wejrzenia. Tu poczujesz się bezpiecznie jak u siebie w domu.

Gdzie kupić?

Cień minotaura

Cień minotaura Jerzy Ciechanowicz

tytuł: "Cień minotaura"

autor: Jerzy Ciechanowicz
rok wydania: 1996
wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
opis: za Lubimyczytac.pl : Eseistyczna, ale oparta na mocnym fundamencie najnowszych ustaleń naukowych, opowieść o kulturze greckiej zachowanej w zabytkach architektury, dziełach sztuki, literaturze, mitologii i historii. Utrzymana w konwencji opisu podróży, ukazuje związki tradycji mitologicznej z rzeczywistością historyczną, w barwny sposób przedstawia sylwetki władców, filozofów, poetów, artystów i budowniczych. Poszczególne części książki poświęcone są miejscom o istotnym znaczeniu dla helleńskiej cywilizacji, a tym samym dla kultury europejskiej


Dom z pyłu i snów Brenda Reid

Dom z pyłu i snów
tytuł: "Dom z pyłu i snów"

autor: Brenda Reid
tłumaczenie: Magdalena Krzyżosiak
rok wydania: 2011
wydawnictwo: Świat książki
opis: za Wydawcą: Zrujnowany dom, ogarnięta wojną wyspa i zakazana miłość… Grecja, 1936 rok. Młody brytyjski dyplomata zostaje oddelegowany wraz z żoną na Kretę. Zatrzymują się w zrujnowanym domu należącym do jego rodziny. Heavenly zakochuje się w miasteczku i jego mieszkańcach. Gdy Hugh musi wrócić do swoich obowiązków w Atenach, ona zostaje na wyspie. Zaprzyjaźnia się z Anti, młodą kobietą z miasteczka, oraz z Christo, charyzmatycznym mężczyzną, który pomaga jej odbudować dom. Niestety, nad wyspą zawisa widmo wojny. Nadchodzi mroczny czas przemocy i rozlewu krwi. Dla Heavenly, jej przyjaciół i rodziny wojna będzie największą próbą, na jaką kiedykolwiek wystawiło ich życie.

Gdzie kupić?

Duchy Akropolu

Duchy Akropolu Janusz Traczykowski

tytuł: "Duchy Akropolu"

autor: Janusz Traczykowski
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
opis: za Merlin.pl: Niemiec Kurt, po ukończeniu szkoły średniej, porzuca marzenia o studiach prawniczych i ukochanej dziewczynie i wstępuje do Wehrmachtu. Do jednostek niemieckiej armii, pod groźbą wywiezienia rodziny do obozu koncentracyjnego lub na roboty do Rzeszy, zostają też zmobilizowani Polacy: Johan i Waldemar - mieszkańcy Śląska i Pomorza. Po okresie rekruckim na Litwie zostają przewiezieni do Grecji. Mimo rozterek, obaw o rodzinę pozostawioną w kraju - bo obcy mundur nie zdołał im przesłonić polskiego pochodzenia i wychowania - nawiązują współpracę z rosnącym w siłę greckim podziemiem.

Gdzie kupić?

Dwudziestowieczna Grecja oczami polskich podróżników

Dwudziestowieczna Grecja oczami polskich podróżników Przemysław Kordos

tytuł: "Dwudziestowieczna Grecja oczami polskich podróżników"

autor: Przemysław Kordos
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Wydawnictwo DiG
opis: za Wydawcą: Opowieści o Grecji i o podróżnikach po jej terytorium w XIX i XX wieku stały się tematem rozważań. Sposób postrzegania kraju i jego kultury przez Francuzów, Brytyjczyków, ale i Polaków są kanwą do spostrzeżeń.

Dzieci Kaina

Dzieci Kaina Nikos Panagiotopoulous

tytuł: "Dzieci Kaina"

autor: Nikos Panagiotopoulous
przełożyła: Katarzyna Rowińska
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Literackie requiem dla konsumpcyjnego pokolenia, które doprowadziło Grecję do upadku. Sześcioro ludzi, dawniej bliskich przyjaciół, wraca do wioski, w której jako nastolatkowie spędzali lato. Zmiany, jakie zaszły w ich życiu i w nich samych, prowokują do zauważenia tego, jak bardzo zmienił się świat. Bohaterowie, należący do pokolenia "przemian", o których powtarzano wciąż na początku lat 80., teraz, trzydzieści lat później, spoglądają z przerażeniem na otaczającą ich rzeczywistość. Co naprawdę stało się z Grecją podczas tych "cichych" lat wzrostu i prosperity? Jak wpłynęło to na ludzi? Dzieci Kaina są trudną i odważną próbą pokazania twarzy dzisiejszej Grecji.

Gdzie kupić?

Dziennik zdrady

Dziennik zdrady Emilios Solomou

tytuł: "Dziennik zdrady"

autor: Emilios Solomou
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Giorgios Doukarelis, archeolog i profesor Uniwersytetu Ateńskiego, powraca po 20 latach na maleńką wyspę Kufonisi na Cykladach. Ostatni pobyt w tym miejscu zmienił jego życie na zawsze: romans ze studentką zaważył na jego życiu rodzinnym, a prowadzone przez niego wykopaliska odkryły szczątki młodej kobiety, zamordowanej ponad 5 tysięcy lat temu. Niezwykła opowieść o czasie, zniszczeniu, pamięci i miłości, które jako jedyne wprowadzają harmonię pomiędzy "dawniej" i "dziś".

Gdzie kupić?

Ekaterini

Ekaterini Marija Knežević

tytuł: "Ekaterini"

autor: Marija Knežević
przełożyła: Dorota Jovanka Ćirlić
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
opis: za Wydawcą: „Ekaterini” to opowieść o świecie widzianym poprzez losy jednej rodziny, ale też o trwaniu, w tym konkretnym przypadku o trwaniu kobiety, tytułowej Greczynki Ekateriny, od jej młodości w przedwojennej Grecji aż do śmierci w rozpadającej się Jugosławii ledwo kilka lat temu. Opowieść o miłości, o moralności, o godnym starzeniu się, o tęsknocie za morzem, o małych miasteczkach i wielkich miastach, o polityce, o ludzkich charakterach, o spotkaniach różnych światów i różnych kultur.


ELAS Znaczyło wolność

ELAS znaczyło wolność Janusz Traczykowski

tytuł: "ELAS znaczyło wolność"

autor: Janusz Traczykowski
rok wydania: 1980
wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
opis: za Lubimyczytac.pl: Od autora:
"Uczestnictwo naszych rodaków w greckim ruchu oporu nierozerwalnie kojarzy się wszystkim z działalnością polsko-greckiego bohatera narodowego, Jerzego Iwanowa-Szajnowicza. Stało się to niewątpliwie dzięki książce Stanisława Strumph Wojtkiewicza - Agent numer 1 oraz wyświetlanemu na ekranach kinowych i telewizyjnych filmowi pod tym samym tytułem. Zarówno książka, jak i film niezwykle obrazowo prezentowały sabotażowo-dywersyjną działalność bohaterskiego Polaka, wymierzoną przeciwko hitlerowskim okupantom. Ciosy, jakie zadawał wrogowi, ugruntowały mu u Niemców opinię, iż on sam groźniejszy jest od całej dywizji.
Działalność nieustraszonego Polaka przeciwko niemieckiemu .najeźdźcy stała się przykładem dla wielu młodych ludzi. Ale nie tylko Szajnowicz zasłużył sobie na szacunek narodu greckiego.
Z nurtem wyzwoleńczym w Grecji związanych było wielu naszych rodaków wchodzących w skład Polskich Sił Zbrojnych ma Zachodzie, a będących w dyspozycji brytyjskich oddziałów "cichociemnych", Polaków przymusowo wcielonych do "bauzugów" i organizacji Todta, a przede wszystkim tych, którzy pod groźbą wywiezienia na roboty do Rzeszy lub do obozu koncentracyjnego zostali zmobilizowani do jednostek wartowniczych Wehrmachtu. Oni to najczęściej przy sprzyjającej okazji dezerterowali z bronią w ręku, zasilając greckie walczące podziemie.
Należy przy tym zaznaczyć, że nawet przed dezercją z armii niemieckiej żołnierze narodowości polskiej aktywnie współpracowali z partyzantami ELAS (Greckiej Armii Ludowowyzwoleńczej) dostarczając broń, amunicję, benzynę, a przede wszystkim żywność, której brakowało w całym kraju. Niezmiernie cenne były również przekazywane przez Polaków informacje wywiadowcze, które stanowiły olbrzymią pomoc w walce z okupantem Europy.
Tym właśnie ludziom pragnę poświęcić niniejszą publikację, dedykując ją Ojcu oraz jego towarzyszom broni z greckich i jugosłowiańskich oddziałów wyzwoleńczych."


Eros na Olimpie

Eros na Olimpie

tytuł: "Eros na Olimpie"

autor: : Jan Parandowski
rok wydania: 1978
wydawnictwo:Książka i Wiedza
opis: za Lubimyczytac.pl: Parandowski, mistrz słowa, czerpiąc z mitologii greckiej, tworzy ucieszne, dowcipne historyjki o bogach, boginiach i mitycznych bohaterach greckich. Sam tak pisze w przedmowie o swojej książce: "Poza fantastycznością, która ich otacza, bogowie moi nie mają w sobie nic boskiego. Sądzę, że w tej mierze postępuję zgodnie z pojęciami Greków... Ci bogowie odczuwają radość, głód, smutek, pożądanie i cierpienie, są zazdrośni, popędliwi, zawistni, podstępni, zdradliwi, wiarołomni, wzruszają się łatwo, czasem zapominają krzywd doznanych, czasem pamiętają je zaciekle, zupełnie jak ludzie...".


Fryne Hetera Witold Jabłoński

Fryne Hetera
tytuł: "Fryne Hetera"

autor: Witold Jabłoński
rok wydania: 2008
wydawnictwo: SuperNOWA
opis: za Wydawcą: Oto świat pozbawiony poczucia wstydu, winy i grzechu, upojony złudną potęgą – demokracja ateńska, gasnące Słońce Hellady. W jego ostatnich promieniach błyszczy piękna hetera Fryne – podziwiana, kochana, wielbiona, w końcu odrzucona i potępiona. Natchnienie artystów: dawnych i współczesnych.
W starożytnej Grecji hetery nie były zwykłymi prostytutkami. Dobrze wykształcone i najczęściej bogate cieszyły się niezależnością i prowadziły swobodny tryb życia. Będąc przyjaciółkami i kochankami wybitnych wodzów, polityków i filozofów, potrafiły wywierać wpływ na ich poczynania. Pozowały rzeźbiarzom i brały udział w intrygach politycznych. Ich popularność wynikała z faktu, że w społeczeństwie greckim żadne inne kobiety nie brały udziału w życiu towarzyskim i publicznym.
Fryne urodziła się w Tespiach, ale mieszkała w Atenach. Była kochanką i modelką słynnego rzeźbiarza Praksytelesa, który uwiecznił ją jako „Afrodytę z Knidos”. Kiedy oskarżono ją o bezbożność, jej obrońca najpierw wygłosił płomienną mowę, a potem zdarł z Fryne szaty, twierdząc, że takiej piękności karać się nie godzi. Sąd przyznał mu rację. Historię Fryne opisał Witold Jabłoński, autor cyklu o średniowiecznym uczonym i magu, Witelonie, GWIAZDA WENUS, GWIAZDA LUCYFER

Gdzie kupić?

Godzina wysp Zygmunt Piotr Jazukiewicz

Godzina wysp
tytuł: "Godzina wysp"

autor: Zygmunt Piotr Jazukiewicz
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ŁośGraf
opis: za Merlin.pl: Wyspy osadziły się mocno w historii i tradycji europejskiej jako fenomen geomorfologiczny, przyrodniczy i etnograficzny. Stały się ostoją indywidualizmu, zatem - jak konstatuje autor - po dziesięcioleciach dominacji systemów totalitarnych i kultury masowej nadchodzi ich czas. Czytelnik znajdzie w tej pasjonującej książce m.in. fenomenologiczną charakterystykę wielu wysp śródziemnomorskich. Autor tego znakomitego eseju o wyspach nie ukrywa, że pragnie zainicjować nową dyscyplinę badań antropologicznych - insularystykę.


Greckie listy albo perły i szampany

Greckie listy albo perły i szampany

tytuł: "Greckie listy albo perły i szampany"

autor: : Alina Netto
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Nakom
opis: za Greckieklimaty.pl: Kim jest Jorgos – tajemniczy adresat listów, znalezionych w kartonowym pudle na ulicy w Atenach? Jakie losy przywiodły go – niczym współczesnego Odysa - ze słonecznej Grecji do PRL-u? Co sprawiło, że rozkochał w sobie całe rzesze kobiet?
Greckie listy albo perły i szampany to opowieść o dążeniu do szczęścia i lepszego życia, a także o poszukiwaniu uczuć i namiętności. Znaleziona w niezwykłych okolicznościach korespondencja przybliża fragment mało znanego świata. Listy, najczęściej napisane po polsku, adresowane są do młodego przystojnego mężczyzny – Greka mieszkającego w Polsce. Większość z nich to listy miłosne, niektóre wręcz przesycone erotyzmem. Ich tłem jest burzliwy czas końca lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych. Wątek emigracji, porzucania ojczyzny w poszukiwaniu wolności, pracy i lepszego życia przewija się w listach wielokrotnie. To (niezwykle zabawna) współczesna odyseja w grecko-polskim wydaniu.

Gdzie kupić?

Grek Zorba

Grek Zorba Nikos Kazantzakis

tytuł: "Grek Zorba"

autor: Nikos Kazantzakis
przełożył: Nikos Chadzinikolau
rok wydania:kilka, w tym w 1989
wydawnictwo: kilka, w tym Książka i Wiedza
opis: za www.granice.pl: Aleksy Zorba - człowiek wolny, żyjący w ścisłym związku z naturą, poddający się jej prawom, czerpiący radość ze wszystkiego, co go otacza - niczym Odys błądzi po morzach i lądach, a także między teoriami i systemami. Zorba, bez zniekształcającego pryzmatu rozsądku, odczuwa istnienie ziemi, wody, zwierząt i Boga. W momentach silnych wzruszeń, kiedy nie potrafi znaleźć odpowiednich słów, bierze w dłonie santuri, gra i tańczy, wyrażając tańcem swój zachwyt, cierpienie, radość i ból, swoją filozofią.

Gdzie kupić?

Gry miłosne

Gry Miłosne Stanisław Srokowski

tytuł: "Gry miłosne"

autor: Stanisław Srokowski
rok wydania:1997
wydawnictwo: Zysk i S-ka
opis: Za Wydawcą: Subtelna, intrygująca analiza kobiecej duszy. Opowieść o konfliktach i wewnętrznych rozterkach trzech młodych kobiet wywodzących się z odrębnych kultur, które spotkały się w tajemniczych okolicznościach na malutkiej wyspie Trikieri na Morzu Egejskim.

Grecja. Gorzkie pomarańcze

Grecja. Gorzkie pomarańcze Dionisios Sturis

tytuł: "Grecja. Gorzkie pomarańcze."

autor: Dionisios Sturis
rok wydania: 2013
wydawnictwo: W.A.B,
opis: za Wydawcą: najnowsza historia Grecji jest tak mało znana, że łatwiej wyobrazić sobie starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Tymczasem niedawno temat Grecji pojawił się w mediach w nieoczekiwanym świetle: szokował obrazami protestujących tłumów i walk wywołanych zapaścią finansową kraju borykającego się z potężnym kryzysem, zagrażającym stabilności całej Unii Europejskiej. Doniesienia z nierozpoznanego terenu szybko obrosły w fałszywe i krzywdzące mity.
Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, relacjonował dla polskich mediów wydarzenia polityczne, zamieszki z pogrążonego w kryzysie kraju oraz protesty imigrantów. W tym samym jednak czasie szukał swoich korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków, z którego wyjechał w wieku dwóch lat i wraz z matką i rodzeństwem zamieszkał w Polsce. Po latach postanowił oswoić zapomniany język i rzeczywistość, w której żyją jego greccy krewni. Powoli odkrywał, jak bardzo na losy jego rodziny wpłynęła wojenna zawierucha w Grecji i wymuszone migracje.
"Gorzkie pomarańcze" to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy z turystycznych folderów. Biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości. Jego książka to przewodnik po bardziej prawdziwej Grecji.

Gdzie kupić?

Grecka mozaika Hanna Cygler

Grecka mozaika
tytuł: "Grecka mozaika"

autor: Hanna Cygler
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
opis: za Wydawcą: Labirynt losów i uczuć z grecką tajemnicą w tle.
Korfu, lato 2010 roku. Spokój Jannisa Kassalisa mąci pojawienie się tajemniczej, młodej Polki. Dziewczyna ma podstawy podejrzewać, że jest jego córką... Choć obojgu trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, po przełamaniu początkowej nieufności nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Jannis stopniowo wyjawia Ninie swą przeszłość i kolejne rodzinne tajemnice. Co wyniknie z tego niezwykłego spotkania? Przeznaczenie bywa przewrotne i wiedzą o tym zwłaszcza Grecy...
Hanna Cygler zaprasza czytelnika na kolejną pasjonującą przygodę, podczas której na przestrzeni lat przemierzy Grecję i Bieszczady, Kraków, Gdańsk, Londyn i Nowy Jork. Przygodę, w której wątki historyczne splecione będą z miłosnymi i sensacyjnymi, a z bohaterami jak zwykle trudno się będzie rozstać.

Gdzie kupić?

Grecka willa Judith Gould

Grecka willa
tytuł: "Grecka willa"

autor: Judith Gould
przełożyła: Beata Długajczyk
rok wydania: 2004
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: Tracey Sullivan ma wszystko, o czym może marzyć dziewczyna. Młodość, urodę, talent pisarski, interesującą pracę w stacji telewizyjnej, czułego ojca, oddaną przyjaciółkę i wspaniałego narzeczonego, przystojnego Briana Rutherforda Biggsa III, dziedzica jednej z największych fortun w Miami, mężczyznę, o którego względy ubiega się wiele kobiet, a który wybrał właśnie ją. Jeden tragiczny incydent drogowy pozbawia ją tego, co w jej życiu było najcenniejsze. Tracey traci niemal wszystko. Jako jedyny spadek pozostaje jej stary, wypełniony dokumentami kufer, który okazuje się prawdziwą puszką Pandory. Podejmując wyzwanie rzucone przez los, Tracey wyrusza do Grecji. Celem jej podróży jest wyrastająca z Morza Egejskiego wyspa Santoryn. Ale luksusowa posiadłość nowej pracodawczyni, ekscentrycznej gwiazdy filmowej, Uranii Vickers, także skrywa mroczną tajemnicę, a upiory przeszłości czają się również wśród oślepiająco białych zabudowań gwarnych, greckich uliczek.


Grecki skarb Judith Gould

Grecki skarb
tytuł: "Grecki skarb"

autor: Irving Stone
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
opis: za empik.com: Zbeletryzowana biografia Heinricha Schliemanna - jednego z największych archeologów 19. stulecia, słynnego i kontrowersyjnego odkrywcy Troi i królewskiej Maski Agamemnona • Pierwszy polski przekład biografii Schliemanna, autorstwa Irvinga Stone'a (znanego polskiemu czytelnikowi z Pasji życia, Pasje utajone, Bezmiaru sławy).
Pochodzący z biednej rodziny, genialny samouk Heinrich Schliemann, od wczesnej młodości marzył o odkryciu Troi. Zdobył gruntowne wykształcenie i fortunę, brakowało mu tylko oficjalnego pozwolenia tureckiego rządu na prowadzenie wykopalisk oraz... żony Greczynki. Poślubił młodziutka Sophię Engastromenos i to ona prowadzi nas przez ich życie, az po spełnienie marzenia Schliemanna, gdy ziemia odsłoniła przed nim skarby i Troja i królewskie grobowce w Mykenach urzeczywistniły się i przestały być już tylko i strofami Iliady...

Gdzie kupić?

Greckie pomidory czyli nowy dom na końcu drogi Joanna Nicklasson-Młynarska i Mikael Backman

Greckie pomidory czyli nowy dom na końcu drogi
tytuł: "Greckie pomidory czyli nowy dom na końcu drogi"

autor: Joanna Nicklasson-Młynarska i Mikael Backman
przełożyła: Dominika Górecka
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Czarna Owca
opis: za Wydawcą: Na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno! Zawsze można zacząć od początku, oderwać się od monotonii życia i odnaleźć siebie na nowo. Autorzy książki nie chcą żyć zgodnie z sentencją Johna Lennona: „Life is what happens to you while you’re busy making other plans”. W wieku pięćdziesięciu lat decydują się na kupno domu w niewielkiej wiosce rybackiej Sigri (archipelag wysp greckich), gdzie znajdują spokój i energię do dalszego działania. Opisane z humorem i pasją codzienne spotkania z mieszkańcami wioski pełne są wzruszeń, które pozwalają spojrzeć inaczej na siebie i własną kulturę. Książka Joanny Nicklasson-Młynarskiej i Mikaela Backmana przenosi w świat zrealizowanych marzeń. Dla niezdecydowanych, którzy ciągle szukają, książka może stać się impulsem do zmiany!


Grecy umierają w domu Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Grecy umierają w domu
tytuł: "Grecy umierają w domu"

autor: Hubert Klimko-Dobrzaniecki
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Znak
opis: za Wydawcą: Grek kierujący mafią taksówkową w śląskim miasteczku. Greczynka haftująca kaszubskie rękodzieło. Papuga, która myślała, że jest cykadą. Pisarz, który w ogóle nie wiedział, kim jest.
"Grecy umierają w domu" to nostalgiczna opowieść o bolesnych prawdach i trudnych miłościach. O tęsknocie za ojcem, którego nigdy nie było. O zderzeniu kultur i konflikcie historii. Śledząc losy greckich repatriantów, Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju.
Gdzie leży raj? Dokąd uciec, by nie czuć się obcym? Jak opanować sprzeczne emocje? Czy kiedykolwiek można być gotowym na odkrycie prawdy o sobie i swoich bliskich?

Gdzie kupić?

Greczynki Nikos Chadzinikolau

Greczynki
tytuł: "Greczynki"

autor: Nikos Chadzinikolau
rok wydania: 1978
wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Gdańsk
opis: Za Lubimy czytać.pl: Akcja tej psychologiczno-obyczajowej powieści rozgrywa się w Grecji w czasie II wojny światowej. W szczególnie tragiczny sposób okres ten zaważył na losach Greczynek. Przyroda grecka, wszechobecne morze stanowią w powieści tło dramatycznych wydarzeń, miłości i walki.
Imaret. W cieniu zegara Ioannis Kalpouzos

Imaret. W cieniu zegara.
tytuł: "Imaret. W cieniu zegara."

autor: Yiannis Kalpouzos
przełożył: Ares Chadzinikolau
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: Rok 1854, Arta w Epirze. Dwóch chłopców, Grek i Turek, rodzi się tej samej nocy, a ich losy zostają związane na zawsze. Tej samej nocy zostaje popełnione tajemnicze morderstwo. W cieniu odmierzającego czas tureckiego panowania zegara spotykają się Grecy, Turcy, Żydzi... Wszystko ma miejsce w boskim imarecie, „jadłodajni Boga” otwartej dla każdego: życie dwójki przyjaciół, tajemniczy morderca, niewielka Grecja i niezmierzone Imperium Osmańskie, a małe konflikty i wielkie rewolucje splatają się z codziennością.
Kalpouzos zręcznie umieszcza swoich bohaterów w przestrzeni wieloetnicznego miasta, w którym, jak w soczewce, ogniskują się ich problemy, radości i odmienne sposoby postrzegania świata. W epickiej opowieści, bez uprzedzeń przedstawiającej trudne relacje grecko-tureckie, wątki historyczne mieszają się z literacką fikcją. Imaret. W cieniu zegara to zmysłowa podróż na Wschód, pełna kolorów, zapachów i smaków.

Gdzie kupić?

Jaskinia filozofów José Carlos Somoza

Jaskinia filozofów
tytuł: "Jaskinia filozofów "

autor: José Carlos Somoza
tłumaczenie: Agnieszka Rurarz
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Muza
opis: za Wydawcą: Starożytna Grecja, epoka platońska. Atenami wstrząsa seria tajemniczych morderstw. Ofiarami padają młodzi chłopcy, uczniowie Akademii Platońskiej. śledztwo prowadzi Herakles Pontor. Taka jest treść książki, nad którą pracuje tłumacz. Ma do dyspozycji stary papirus z rozmaitymi uwagami pierwszego komentatora tekstu. Odkrywa coraz to dziwniejsze cechy tłumaczonej powieści, odkrywa w tekście zaskakujące zbieżności z własną egzystencją, odkrywa w nim wreszcie samego siebie. Intensywne poszukiwanie klucza do powieści, będące udziałem tłumacza, udzieli się czytelnikom. Platon i jego idee są pretekstem dla ciekawego eksperymentu literackiego, a lektura tej książki wciągnie nawet tych, którzy nigdy nie sięgną po samego Platona.W listopadzie 2002 roku Jaskinia filozofów została uhonorowana najbardziej prestiżowa brytyjską nagrodą The Gold Dagger Award przyznawaną corocznie za najlepszą powieść kryminalną.


Judasz całował wspaniale Maira Papathanasopoulou

Judasz całował wspaniale
tytuł: "Judasz całował wspaniale"

autor: Maira Papathanasopoulou
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2001
wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media LIBROS
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą (2013): Koniec małżeństwa trzydziestopięcioletniej Eleni wpływa na nią zaskakująco dobrze. Zmienia fryzurę i kupuje seksowną bieliznę. Zaczyna żyć własnym życiem. Poprawiają się też jej relacje z synem, przed którym, niczym nastolatka, ukrywa nowy związek. Nieoczekiwany zwrot wypadków stawia Eleni przed trudnym wyborem. Czy wygra rozpoczętą walkę o samą siebie?
Judasz całował wspaniale to pełen ironii dramat kobiety stawiającej czoła trudnym życiowym wyborom z humorem i dystansem do samej siebie. Najbardziej poczytna grecka powieść ostatnich lat.

Gdzie kupić?

Kapitan Corelli Louis de Bernieres

Kapitan Corelli
tytuł: "Kapitan Corelli"

autor: Louis de Bernieres
przełożył: Marek Fedyszak
rok wydania: 2001
wydawnictwo: Prószynski i S-ka
opis: za Wydawcą: Louis de Bernieres (1954) to jeden z najbardziej obiecujących pisarzy angielskich, trzykrotny laureat Commonwealth Writers Prize. Jego książka Mandolina kapitana Corellego, która obecnie ukazuje się (w związku z tytułem jej ekranizacji, której premiera odbyła się w Polsce 3 sierpnia 2001 roku) pod tytułem Kapitan Corelli, jest jego czwartą powieścią. Zaraz po opublikowaniu w 1994 roku zyskała uznanie krytyków oraz niebywałą wręcz popularność - w następnym roku miała aż dziewięć wydań w samej Anglii. Została już przełożona na trzynaście języków.
Kapitan Corelli to tragikomiczna opowieść o losach mieszkańców małej greckiej wysepki, głównie w latach II wojny światowej, a więc w okresie włoskiej i niemieckiej okupacji. Wątek romansu pięknej Greczynki z ekscentrycznym oficerem wojsk okupacyjnych jest osią, wokół której Bernieres zbudował tyleż realistyczny, co baśniowy świat swoich bohaterów. Okrucieństwa wojny, przedstawione zresztą niezwykle dosadnie, skontrastowane są na kartach powieści z jasnymi stronami życia, takimi jak miłość, przyjaźń, zabawa, piękno natury i muzyki. Nieskrępowany humor skutecznie broni tę przejmującą opowieść przed ckliwym sentymentalizmem.


Kawafis Aleksandryjczyk Zygmunt Kubiak

Kawafis Aleksandryjczyk
tytuł: "Kawafis Aleksandryjczyk"

autor: Zygmunt Kubiak
rok wydania: 1995
wydawnictwo: TENTEN
opis: za Lubimy czytać.pl: Długi esej poświęcony życiu i twórczości Konstandinosa Kawafisa (1863-1933), wybitnego poety nowogreckiego żyjącego w egipskiej Aleksandrii. Książka nie jest naukową monografią, ale próbą przedstawienia dzieła Kawafisa na tle innych poetów, którzy nań wpłynęli (a także tych, na których on sam wpłynął). Kubiak, który od wielu lat pracował nad przekładem aleksandryjskiego poety, zawarł w niniejszej publikacji dużo wyimków z jego wierszy, a także niewydanej dotąd po polsku prozy.


Kolos z Maroussi Henry Miller

Kolos z Maroussi
tytuł: "Kolos z Maroussi"

autor: Henry Miller
przełożyła: Cecylia Wojewoda
rok wydania: 1976
wydawnictwo: Czytelnik
rok wydania: 1999
wydawnictwo: Nuir Sur Blanc
opis: za Lubimy czytać.pl: Kolos z Maroussi powstał w 1940 roku, niecałe sześć lat po ukazaniu się w Paryżu Zwrotnika Raka, powieści będącej debiutem pisarskim Henry'ego Millera. W 1938 roku, kiedy wojna wisiała na włosku, Miller, mieszkający od blisko dziesięciu lat w Paryżu, zapowiada swój wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Zwabiony jednak przez swego przyjaciela Lawrence'a Durrella, przebywającego na Korfu, w lipcu 1939 roku wsiada w Marsylii na statek płynący do Grecji. Spędzi tam cały rok, nim wróci do Ameryki. To interludium przynosi nam jedną z najlepszych jego książek, Kolosa z Maroussi. Właśnie tam, w Grecji, autor doznał iluminacji, przeżył największą przygodę duchową. Utwór, w zamierzeniu poświęcony Jorgosowi Katsimbalisowi, przyjacielowi uosabiającemu w oczach pisarza geniusz grecki, zmienił głęboko jego samego. Światło Grecji, jak sam mówi, otworzyło jego oczy i nadało większe wymiary całej jego istocie.

Gdzie kupić?

Kronika pewnego miasta Pandelis Prevelakis

Kronika pewnego miasta
tytuł: "Kronika pewnego miasta"

autor: Pandelis Prevelakis
przełożył: Janusz Strasburger
rok wydania: 1975
wydawnictwo: Czytelnik
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Greckie Klimaty
opis: za Wydawcą (2013): Gdy Pandelis Prevelakis opuszcza Rethimno, nie przypuszcza , że to kreteńskie miasteczko, zacznie wkrótce chylić się ku upadkowi. Wracając po kilku latach w rodzinne strony okazuje się , że czas dawnej świetności minął bezpowrotnie. Miejsce, które autor znał jako młodzieniec, istnieje już tylko w jego pamięci.
Dzięki wspomnieniom miasto odżywa i pojawia się w pełni swego blasku. Prevelakis buduje obraz miasta za pomocą anegdot przeplatanych obrazami, wspomnieniami i zapachami. Bardziej niż faktyczną kronikę, jego opowieść przypomina miłosną elegię, w której z gorzką melancholią i nostalgią przywołuje obrazy minionego piękna.
Liryczną opowieść Prevelakisa o Rethimno dopełniają dwa obrazy – miasteczka w latach 70., które opisuje Janusz Strasburger, tłumacz „Kroniki…” oraz współczesne, widziane oczyma Bartosza Barszczewskiego, autora posłowia. Wbrew obawom Prevelakisa nie jest to jednak miejsce ani puste, ani stracone. Rethimno nie tylko nie zniknęło z map świata, ale cieszy się każdym nowym dniem.

Rethimno jest jednym z najpiękniejszych miast zachodniej Krety, a „Kronika” –najpiękniejszym jego opisem. Mistrz prozy greckiej Pandelis Prevelakis maluje w nim obraz świata swojego dzieciństwa, świata sprzed stu lat prawie, bezpowrotnie minionego. Za pędzel służy mu język czarowny, ciepły, poetycki. Farbami są ludzkie losy i historia Krety. Kanwą – rethimnijskie zaułki, place i ulice. Ten obraz zachwycający jawi się oczom polskiego czytelnika dzięki znakomitemu przekładowi Janusza Strasburgera. Słowo wstępne tłumacza przenosi nas do Rethimno z lat 70. ubiegłego wieku, a arcyciekawe posłowie Bartosza Barszczewskiego oprowadza po mieście nam współczesnym.
Ewa T. Szyler

Gdzie kupić?

Krótki podręcznik przekraczania granic Zygmunt Piotr Jazukiewicz

Krótki podręcznik przekraczania granic
tytuł: "Krótki podręcznik przekraczania granic"

autor: Gazmend Kapllani
tłumaczenie: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Czarne
opis: za Wydawcą: po niemal 15 latach życia na obczyźnie społeczność albańska w Grecji zaczęła zapuszczać korzenie i z wolna stawać integralną częścią tamtejszego społeczeństwa. Świadectwo indywidualnej historii emigracyjnej, jakim jest Krótki podręcznik przekraczania granic, pozostaje równie ciekawe dla tych, którym przypadły w udziale podobne doświadczenia, jak i dla społeczeństwa, które imigrantów przyjmuje.
Urodzony w Albanii Gazmend Kapllani przekroczył granicę z Grecją w 1991 roku i mieszkał w Atenach przez 15 lat. Krótki podręcznik przekraczania granic jest świadectwem niedającego się usunąć śladu, jaki to doświadczenie pozostawiło w jego życiu. Autor przedstawia los przybyszów we współczesnej Grecji, kraju, przez który zaledwie 50 lat temu przetoczyła się fala masowej emigracji, lecz który mimo to nader chętnie obarcza nowo przybyłych odpowiedzialnością za wszelkie choroby społeczne. W swej szczerej opowieści, pełnej dowcipu i autoironii, Kapllani przedstawia granicę jako nieskończenie wysoki mur opasujący więzienie, ale także jako horyzont absolutnej wolności.
Kapllani „syndrom graniczny” traktuje jak swoistą chorobą, której opisowi poświęca właściwie całą książkę. Jest tu mowa o granicach totalitaryzmu, ucieczki, poczucia winy, miłości, nadziej i współżycia. Doświadczenia te opisuje nie tylko z własnej perspektywy, ale oddaje także głos wszystkim emigrantom, dla których jedynym schronieniem było zawsze milczenie.


Księżyce Piero Meldini

Księżyce
tytuł: "Księżyce"

autor: Piero Meldini
przełożył: Stanisław Kasprzysiak
rok wydania: 2004
wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza S.A.
opis: za Lubimy czytać.pl: Z opowieści Severiego spisywanej w niczym niezmąconej ciszy szwajcarskiego sanatorium, nieustannie zaskakiwany czytelnik dowiaduje się, jak to, co początkowo wydawało się radosnym i pociągającym spotkaniem z piękną i urzekającą kobietą i jej trzema córkami, zmienia się dzień po dniu w rodzaj sennego koszmaru, w łańcuch bezradności i lęku, słowem: w pułapkę. Grecja okazuje się krajem, gdzie codzienność niebezpiecznie graniczy z mitem. Bohater nie umie rozstrzygnąć, czy zawinił w wydarzeniach, którym ulegał, czy stał się ich ofiarą. Wciąż tylko wyraziście widzi w swojej pamięci świetliste postacie pięknej Dymitry i jej córek: sentymentalnej Olimpii, kapryśnej i zmysłowej Agłai i małej Fili. Ta mroczna idylla grecka nie ma w sobie logicznego ciągu i zrozumiałego następstwa wydarzeń. Severi od wczesnej młodości marzył o Grecji świetlistej i uśmiechniętej, pociągały go nagie ciała wykute w marmurze i ukazane na wazach, ale wydarzenia w czasie podróży, ukazały mu Grecję odmienną: świat nie tyle słoneczny, co księżycowy, nocny i lunatycznie wszechwładny.

Gdzie kupić?

Labirynt nad morzem Zbigniew Herbert

Labirynt nad morzem
tytuł: "Labirynt nad morzem"

autor: Zbigniew Herbert
rok wydania: 2000
wydawnictwo: Zeszyty Literackie
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza S.A.
opis: za Wydawcą: Ten, który by przyjechał tutaj z paletą włoskiego pejzażysty, porzucić będzie musiał wszystkie słodkie kolory. Ziemia jest spalona słońcem, ochrypła od posuchy, ma kolor jasnego popiołu, niekiedy szarego fioletu lub gwałtownej czerwieni. [...] Przy drogach, na łagodniejszych wzniesieniach — dzika oliwka o wąskich, palczastych, ruchliwych liściach, zielonosrebrnych od spodu. Przy samej ziemi macierzanka, tymianek, mięta — aromaty upału.
Między światłem i cieniem ostra, diamentem wyrysowana linia, bez całej gamy szarości i półcieni, znanych z krajów Północy. Grecy pokrywali kamienie swoich świątyń malowidłami, aby nie oślepnąć. Ale zanim ich sanktuaria podniosły się w słońcu, serce Grecji biło pod ziemią. Od grot, labiryntów, rozpadlin trzeba rozpocząć wędrówkę. Będzie to próba opisania krajobrazu i tego, co zeń wydaje się bezpośrednio wynikać.

Zbigniew Herbert
"Labirynt nad morzem", książka, która nie doczekała się publikacji za życia autora, wraz z "Barbarzyńcą w ogrodzie" i "Martwą naturą z wędzidłem" tworzy trylogię — niezwykłą opowieść o sztuce i cywilizacji Południa i Północy, od antyku do czasów współczesnych.

Gdzie kupić?

Labrys

Labrys Elżbieta Płaszewska

tytuł: "Labrys"

autor: Elżbieta Płaszewska
rok wydania: 2002
wydawnictwo: Baran i Suszczyński
opis: za Merlin.pl: Elżbieta Płaszewska, absolwentka psychologii UJ, jest autorką powieści Weź orchideę, koziego mleka... Powieść ta uzyskała wyróżnienie w konkursie wydawnictw: Zysk i S-ka oraz Świat Książki. Labrys, druga powieść Elżbiety Płaszewskiej, to na poły sensacyjny dramat kilkorga osób, osadzony we współczesnych realiach wyspy Krety. Sprawy miłości i śmierci rozstrzygają postaci przywołane z mitologii.


Latarnie Posejdona

Latarnie Posejdona Nikos Chadzinikolau

tytuł: "Latarnie Posejdona"

wybór, tłumaczenie, słowo wstępne, noty o autorach: Nikos Chadzinikolau
rok wydania: 1978
wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Gdańsk
opis: Antologia greckiej poezji morskiej XX wiekuMadonna-Syrena Stratis Mirivilis

Madonna-Syrena
tytuł: "Madonna-Syrena"

autor: Stratis Mirivilis
przełożył: Henryk Goldmann
rok wydania: 1961
wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
opis: Greckie opowieści Betaki: opowieść o biednych i prostych uchodźcach greckich z Azji Mniejszej, którzy osiedlili się na wyspie Mitilini (Lesbos).

Mag John Folwes

Mag
tytuł: "Mag"

autor: John Folwes
przełożyła: Ewa Fiszer
rok wydania: 1996
wydawnictwo: Zysk i S-ka
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Zysk i S-ka
opis: za Wydawcą: Bohater książki, młody Anglik Nicholas Urfe, przyjmuje stanowisko nauczyciela na pewnej greckiej wyspie. Tam zaprzyjaźnia się z właścicielem wspaniałej posiadłości. Przyjaźń z milionerem wpędza młodzieńca w koszmar. Z każdym dniem rzeczywistość i fantazje coraz bardziej się mieszają, a Urfe staje się nieświadomym aktorem prywatnego teatru bogacza — styka się ze śmiercią, seksem i przemocą. Desperacko zaczyna walczyć o zachowanie życia. Akcji, stanowiącej prawdziwy labirynt zdarzeń, towarzyszą kulturowe szarady, a sama opowieść prowokuje do zastanowienia się nad iluzorycznością otaczającego nas świata i funkcjonujących w nim zasad moralnych.
„Wspaniała mistyfikacja... W duchu najlepszych dokonań markiza de Sade, Jamesa Frazera, Georgija Gurdżijewa, Heleny Bławatskiej, C.G. Junga, Arthura Edwarda Waite’a, Aleistera Crowleya oraz Franza Kafki”.

Gdzie kupić?

Mani. Wędrówki po Peloponezie Patrick Leigh Fermor

Mani. Wędrówki po Peloponezie
tytuł: "Mani. Wędrówki po Peloponezie"

autor: Patrick Leigh Fermor
przełożyła: Ewa Krasińska
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Zeszyty Literackie
opis: za Wydawcą: Patrick Leigh Fermor był człowiekiem niezwykle oczytanym, a także poszukiwaczem przygód, arystokratą, bohaterem wojennym o uchu poety, oku malarza, darze języków, bezmiernej ciekawości świata i niezaspokojonym pragnieniu życia. W 1933 roku wyruszył w pieszą podróż z Londynu do Konstantynopola. Przez lata mieszkał w Grecji, a jego dom przyciągał największych pisarzy współczesnej Europy. „Mani” to zapis wędrówki po Peloponezie, wyjątkowy przewodnik po nieznanej Grecji. We wspaniałym przekładzie Ewy Krasińskiej...
Południowa część Peloponezu wygląda na mapie jak świeżo wyrwany, zniekształcony ząb, a trzy wystające od południa półwyspy przypominają zjedzone przez próchnicę korzenie. Środkową wypustkę tworzy pasmo Tajgetu. To właśnie Mani.
Mój prywatny najazd na Grecję obejmie najrzadziej odwiedzane i najtrudniej dostępne dla większości podróżników obszary, ponieważ wśród ich mieszkańców znaleźć można to, czego szukam [...]. U większości greckich górali bosym stopom i połatanej odzieży towarzyszą twarze i postawa znane z portretów XIX-wiecznych generałów, ambasadorów i książąt.

Patrick Leigh Fermor

Gdzie kupić?

Marzenie królów Harry Mark Petrakis

Marzenie królów
tytuł: "Marzenie królów"

autor: Harry Mark Petrakis
przełożyła: Zofia Kierszys
rok wydania: 1976
wydawnictwo: Książka i Wiedza
opis: za www.ac-ip.com/antykwariat: Akcja tej powieści psychologicznej, współczesnego pisarza amerykańskiego greckiego pochodzenia, rozgrywa się w środowisku greckich emigrantów w USA. Bohater jej 48-letni Grek Leonidas Matsoukas, to człowiek głęboko kochający życie i kobiety, pełen fantazji i namiętności, subtelny i szlachetny. Jedynym jego nieszczęściem jest choroba synka, a wielkim marzeniem powrót z nim do Grecji, gdyż tylko greckie słońce, w przekonaniu Leonidasa, jest w stanie go uleczyć. Wszystkie zajęcia zarobkowe pomysłowego bohatera mają służyć osiągnięciu tego jedynego celu. Głównym walorem artystycznym powieści jest plastycznie oddana interesująca sylwetka Leonidasa przypominająca pod wieloma względami literacką postać Greka Zorby.
Menażeria Gerald Durrell

Menażeria
tytuł: "Menażeria"

autor: Gerald Durrell
przełożyła: Monika Strupińska
rok wydania: 1997
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: Gerald Durrell jak zwykle uroczy i przezabawny. Tym razem tytułowa menażeria to nie zwierzęta, lecz rozmaici ludzie, którzy zostawili trwały ślad w pamięci i sercu autora: jego matka, brat, ekscentryczny przyjaciel, koledzy, najcudowniejsza dziewczyna...

Modliszki Sylwia Baczyńska

Modliszki
tytuł: "Modliszki"

autor: Sylwia Baczyńska
rok wydania: 2003
wydawnictwo: Vis-a-vis Etiuda
opis: za Lubimy czytać.pl: "Modliszki" to opowieść o czterech przyjaciółkach; dwóch lekarkach, sławnej dziennikarce i młodej adeptce sztuki telewizyjnej oraz ich związkach uczuciowych, które przechodzą burzliwe przemiany i rozpadają się w ciągu tygodniowego wyjazdu do Grecji. Tłem dla wewnętrznych przemian i poszukiwań własnej kobiecości jest watek sensacyjny: celem wyjazdu jest odnalezienie starożytnego papirusu, w którym ma być zawarta recepta na bezpłodność. Zadanie to okazuje się niezwykle niebezpieczne. Cała historia ubarwiona jest szczyptę magii, o której w głębi duszy marzy każda kobieta...


Moja rodzina i inne zwierzęta Gerald Durrell

Moja rodzina i inne zwierzęta
tytuł: "Moja rodzina i inne zwierzęta"

autor: Gerald Durrell
przełożyli: Anna Przedpełska-Trzeciakowska i Andrzej Trzeciakowski
rok wydania: 1994
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: wspomnienia autora z pobytu na wyspie Korfu.


Moje ptaki, zwierzaki i krewni Gerald Durrell

Moje ptaki, zwierzaki i krewni
tytuł: "Moje ptaki, zwierzaki i krewni"

autor: Gerald Durrell
przełożyli: Anna Przedpełska-Trzeciakowska i Andrzej Trzeciakowski
rok wydania: 1994
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: Greckie opowieści Betaki: powieść opisująca życie autora na wyspie Korfu ze szczególnym uwypukleniem aspektów przyrodniczych

Moja wielka grecka przygoda John Mole

Moja wielka grecka przygoda
tytuł: "Moja wielka grecka przygoda"

autor: John Mole
przełożył: Michał Łabędzki
rok wydania: 2012
wydawnictwo: Pascal
opis: za Wydawcą: „Marzył nam się mały biały domek, z niebieskimi drzwiami i niebieskimi okiennicami, na dziewiczej wyspie, w malowniczej wiosce, nieopodal plaży, z tawerną tuż za rogiem...”
Ona pragnie pozostać w Grecji na zawsze. On chce spełnić jej marzenie.
„...więc jakim cudem skończyliśmy w rozpadającej się ruinie na zboczu jakiegoś wzgórza? Bez drogi, wody, prądu i…dachu.”
Takie sytuacje zdarzają się tylko wtedy, kiedy trudne sprawy powierza się mężczyznom. Bo jak wiadomo, z pewnymi zadaniami może poradzić sobie tylko kobieta!
Nowym celem życiowym jest przemiana ruiny na ich wyśnioną Arkadię!
Posmakuj młodego wina i pomarańczy. Poczuj na skórze promienie słońca. Zakochaj się w tym cudownym miejscu. Spodziewaj się wielu łez, oczywiście tych ze śmiechu.
Jeśli lubicie greckie klimaty i zabawne komedie takie jak Moje wielkie greckie wesele czy Mamma Mia, to zdecydowanie musicie przeczytać Moją wielką grecką przygodę!

Gdzie kupić?

Monachos Bożena Gałczyńska-Szurek

Monachos
tytuł: "Monachos"

autor: Bożena Gałczyńska-Szurek
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Szara Godzina s.c.
opis: Za Wydawcą: Klara jest Polką, jednak dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Grecji. Teraz powraca do miejsc, gdzie ożywają dawne wspomnienia. Wychodzą na jaw fakty, na temat których w rodzinie panuje zmowa milczenia... Pamiętnik nieżyjącego ojca rzuca na nie nowe światło. Jako policyjny psycholog Klara uczestniczy w śledztwie mającym rozwikłać zagadkową śmierć mnicha. Kobiety jednak nie mają wstępu na półwysep Athos... Miłość, zazdrość i zbrodnia – wszystko, co się wydarzy, na zawsze odmieni jej życie. Książka ta pachnie oliwkami, Grecją i wakacjami.

Gdzie kupić?

Nić Victor Hislop

Nić
tytuł: "Nić"

autor: Victor Hislop
przełożyła: Maria Olejniczak-Skarsgard
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c.
opis: za Wydawcą: autorka ponownie zabiera czytelnika do Grecji, miejsca, któremu zawdzięcza sukces swojego debiutu literackiego – Wyspy. NIĆ to przepiękna, zapadająca w pamięć opowieść o miłości, przyjaźni i lojalności, saga rodzinna, która rozpoczyna się podczas wielkiego pożaru w 1917 roku i rozgrywa się na tle wydarzeń II wojny światowej, w okresie junty czarnych pułkowników, aż do czasów współczesnych, gdy młody Anglik greckiego pochodzenia poznaje przeszłość swoich dziadków i sekretną nić łączącą teraźniejszość z przeszłością…


Niebezpieczne związki kulinarne Andreas Staikos

Niebezpieczne związki kulinarne
tytuł: "Niebezpieczne związki kulinarne"

autor: Andreas Staikos
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2003
wydawnictwo: Świat Książki
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Książkowe klimaty
opis: za Wydawcą (2014): siedemnaście wykwintnych potraw, ich dwóch, ona jedna.
Libertyński pojedynek o względy kapryśnej kokietki Nany, która doprowadza zalotników do szaleństwa. Kto dostąpi zaszczytu bycia jej jedynym kochankiem?
Niebezpieczne związki kulinarne to połączenie rozkoszy ucztoŹwania i miłosnej intrygi rozgrywającej się na tle współczesnych Aten. Literacki pastisz Staikosa przywodzi na myśl postmodernistyczne gry z czytelnikiem, jakie prowadzili Julio Cortazár czy Eduardo MenŹdoza. Przepełniona zmysłową atmosferą książka to prawdziwa, pełna humoru, witalności, słońca i... wyśmienitej kuchni komedia pomyłek.

Gdzie kupić?

Nocna jazda Michalis Michalidis

Nocna jazda
tytuł: "Nocna jazda"

autor: Michalis Michalidis
przełożyła: Maria Ganaciu-Srokowska
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Replika
opis: za www.ksiazki.wp.pl : Poznaj mroczną stronę Aten. Czy jesteś gotowy na nocną jazdę? Spójrz na drugą stronę lśniącej widokówki, wejdź na scenę współczesnej greckiej tragedii. Odważ się na nocną jazdę szlakiem brudu i przemocy, narkotycznych wizji, upadku i braku nadziei. Bohater powieści, Brigel, doznaje urazu w wyniku wypadku. Traci pamięci poczucie tożsamości. By odkryć prawdę o sobie, musi rzucić się w wir brutalnej rzeczywistości greckiego półświatka, w którym unosi się przestępczy fetor, każdy walczy o swoje, gdzie trudno zaufać nawet bratu, najbliższym i... sobie.
Autor "Nocnej jazdy" ukazuje świat przez pryzmat wybrakowanej pamięci; maluje obraz, w którym nic nie jest jasne i niczego nie można być pewnym. W tyglu realności i fikcji, plątaninie prawd i kłamstw toczy się dramatyczna walka o własną tożsamość.

Gdzie kupić?

Notatki z podróży do Grecji Karolina Lanckorońska

Notatki z podróży do Grecji
tytuł: "Notatki z podróży do Grecji"

autor: Karolina Lanckorońska
rok wydania: 2004
wydawnictwo: Bibliotek "Więzi"
opis: za Wydawcą: Karolina Lanckorońska - wybitna uczona, mecenas nauki i sztuki - czterdzieści lat temu podróżowała po Grecji z Pauzaniaszem i Herodotem w ręku. Jej lapidarna relacja z tej wyprawy przypomina zabytki Olimpii, Myken, Koryntu, Delf, Aten. Pozwala nam spotkać się z dziełami sztuki, wydarzeniami i twórcami kultury. Przypomina znaczenie kultury i historii Grecji nie tylko dla cywilizacji Europy, ale również dla naszych związków z Zachodem. Notatki... Lanckorońskiej warto zestawić z innymi polskimi świadectwami związków z kulturą grecką - Jana Parandowskiego, Mieczysława Jastruna, Zbigniewa Herberta, Zygmunta Kubiaka.


Nowe przestrzenie Ikara

Nowe przestrzenie Ikara

tytuł: "Nowe przestrzenie Ikara"

wybór, tłumaczenie, słowo wstępne, noty o autorach: Nikos Chadzinikolau
rok wydania: 1980
wydawnictwo:Wydawnictwo Poznańskie
opis: Antologia poezji greckiej XX wieku


>

Obyś trzech mężow miała Kostas Tachtsis

Obyś trzech mężów miała
tytuł: "Obyś trzech mężow miała"

autor: Kostas Tachtsis
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 1994
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: najsłynniejszy z utworów Kostasa Tachtsisa to opowieść niezwykła. Porywająca, świetnie napisana, pogłębiona psychologicznie. Przedstawia losy dwóch Greczynek i ich rodzin, kobiet doświadczonych przez takie samo fatum, które rządziło biegiem wypadków w greckiej mitologii.

Kostas Tachtsis (1927-1988) to najbardziej fascynująca postać współczesnego świata literackiego Grecji. Tłumacz, poeta, prozaik. Pisarstwo i erotyzm zdeterminowały jego życie i śmierć. Mieszkał w Australii, Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej. Uciekł z Grecji, lecz zawsze wracał, z tym samym wzruszeniem, z tą samą pokorą.


Opowiadania greckie Anna Kowalska

Opowiadania greckie
tytuł: "Opowiadania greckie"

autor: Anna Kowalska
rok wydania: 1956
wydawnictwo: Czytelnik
opis: Greckie opowieści Betaki: krótkie, kilkustronicowe opowiadania z Grecją w tle, przesiąknięte najrozmaitszymi emocjami.


Pandemonium Kostas Akrivos

Pandemonium
tytuł: "Pandemonium"

autor: Kostas Akrivos
przełożył: Michał Bzinkowski
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: w monasterze na górze Atos świątobliwe życia mnicha mogą prowadzić wyłącznie mężczyźni. Jednak pewnego dnia na terenie zakonu ktoś odnajduje ciało martwej kobiety. Czy to efekt działania nieczystej siły? Czyżby sam Lucyfer maczał w tym palce, a może wydarzyło się coś znacznie bardziej przerażającego od diabelskiej ingerencji? Akrivos przywołuje surową, senną atmosferę zakonnego życia i dodając do niej wątek kryminalny, flirtuje z ideą powieści detektywistycznej, nigdy jednak nie przechodząc zdecydowanie na jej stronę. Wydarzenia na górze Atos, odniesienia religijne, społeczne, polityczne i ideologiczne budują znakomitą panoramę współczesnej Grecji.

Gdzie kupić?

Penelopa i mandarynki Katarzyna Grzybowska

Penelopa i mandarynki
tytuł: "Penelopa i mandarynki"

autor: Katarzyna Grzybowska
rok wydania: 1959
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
opis: za antykwariat-mit.pl: Krystyna Grzybowska odwiedziła Saloniki, Ateny, Mykeny a także Knossos na Krecie i w swej książce zdaje fascynującą relację z tej podróży.


Pęknięcie Antonis Samarakis

Pęknięcie
tytuł: "Pęknięcie"

autor: Antonis Samarakis
przełożył: Piotr Kamiński
rok wydania: 1978
wydawnictwo: Czytelnik
opis: za Lubimy czytać.pl: Książka daje wstrząsający w swej wymowie obraz rzeczywistości greckiej w okresie panowania junty "czarnych pułkowników". Autor zmuszony był ze względów politycznych zrezygnować z wszelkich realiów: akcja toczy się w kraju nienazwanym, niemal anonimowym, a bohaterowie pozbawieni są nazwisk...Pod błękitnym greckim niebem Jennifer Barclay

Pod błękitnym greckim niebem
tytuł: "Pod błękitnym greckim niebem"

autor: Jennifer Barclay
przełożyła: Katarzyna Janusik
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Pascal
opis: za Wydawcą: Pełna humoru powieść z pięknymi widokami! Po niezbyt udanym związku, Jennifer wyjeżdża do słonecznej Grecji. Tańczy zorbę, podróżuje, zdobywa przyjaciół... Wraz z bohaterką poczujesz śródziemnomorską atmosferę, ciepły wiatr, szum morza i zapach tamtejszej kuchni. W te wakacje wybierz się z Jennifer do Grecji!


Gdzie kupić?

Podróż na górę Athos

Podróż na górę Athos François Augiéras

tytuł: "Podróż na górę Athos"

autor: François Augiéras
tłumaczenie: Maryna Ochab, Julia Juryś
rok wydania: 1994
wydawnictwo:Twój Styl
opis:za Lubimyczytac.pl: François Augiéras, urodzony w 1925 roku w Rochester, USA, z ojca francuskiego pianisty i polskiej imigrantki. Wychowany na Saharze przez wuja muzeografa, jego pierwszą namiętną miłość. W 1949 roku wysłał pocztą pod nazwiskiem Abdallah Chaamba, na ręce André Gide'a, wielobarwny zeszyt z bardzo pokreślonym tekstem zatytułowanym "Starzec i dziecko". Gide, a także Henry Miller, Albert Camus, Michel Leiris, Jacques Brenner, Pierre Herbert i Henri Michaux usiłują dociec, kto jest autorem olśniewającego tekstu o inicjacji homoseksualnej. 21 czerwca 1951 roku Augiéras spotyka Gide'a na Taorminie; zostaje jego sekretarzem i kochankiem.
"Aspołeczny awanturnik", błąkający się na politycznych manowcach petainizmu i arabski mistyk, wielki pisarz i poeta, Augiéras nie daje się wpisać w literackie kręgi Paryża. Przemierza świat, pracując jako pasterz, stróż w muzeum czy opiekun stada wielbłądów. Często bawi w Afryce Północnej i w Grecji.
Barbarzyński, mistyczny i naładowany męskim erotyzmem świat mnichów z góry Athos stanie mu się wzorem i tematem "Podróży na górę Athos". Książkę tę Augiéras wydał najpierw własnym nakładem pod tytułem "Podróż umarłych", aż po wielu odmowach i upokorzeniach trafił na jej entuzjastę w osobie Étienne'a Lalou. Lalou wydał książkę pod obecnym tytułem w wydawnictwie Flammarion.
Dzieła Augiérasa, przedmiot kultu wtajemniczonych zajmujących się jego zdumiewającą biografią i sztuką, są nadal trudno dostępne i rozproszone. François Augiéras zmarł w 1971 roku, w przytułku dla ubogich w Périgueux (Francja).Podróż na południe Michal Ajvaz

Podróż na południe
tytuł: "Podróż na południe"

autor: Michal Ajvaz
przełożył: Leszek Engelking
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: przypadkowe, niespieszne spotkanie dwojga ludzie przy kawiarnianym stole w niewielkiej wiosce na Krecie. Tajemnicze morderstwo, które staje się pretekstem do snucia opowieści o... opowiadaniu. Powieść-gobelin, nazywana też powieścią-kalejdoskopem, która za każdym razem ukazuje się czytelnikowi w innej postaci, zależnie od indywidualnego odczytania. "Podróż na Południe" to wyprawa do wnętrza historii, do granic Europy i koncepcji opowiadania. Ajvaz odkrywa przed czytelnikiem cały katalog miejsc, przestrzeni realnych i fikcyjnych, stopniowo odsłaniając tajemniczą fabułę. Koresponduje z ogromnym repertuarem dzieł: od science fiction po "Krytykę czystego rozumu" Kanta, wykazując pokrewieństwo z takimi pisarzami jak Julio Cortazar, Roland Barthes, Jonathan Culler, Italo Calvino, Jorge Luisa Borgesa i wielu innych.

Gdzie kupić?

Poeci Nowej Grecji Janusz Strasburger

Poeci Nowej Grecji

Poeci Nowej Grecji Janusz Strasburger

tytuł: "Poeci Nowej Grecji"

wybór, przekład, wstęp, komentarze: Janusz Strasburger
rok wydania: 1972
wydawnictwo: Czytelnik

Poławiacze gąbek

Poławiacze gąbek Nikos Chadzinikolau

tytuł: "Poławiacze gąbek"

wybór, przekład, wstęp i aneks biograficzny: Nikos Chadzinikolau
rok wydania: 1981
wydawnictwo:Wydawnictwo Morskie Gdańsk
opis:Antologia greckich opowiadań morskichPoradnik ksenofoba. Grecy

Poradnik ksenofoba Grecy Alexandra Fiada

tytuł: "Poradnik ksenofoba. Grecy"

autor: Alexandra Fiada
tłumaczenie: Tristan Korecki
rok wydania: 1997
wydawnictwo: Adamantan
opis: za Merlin.pl: Przewrotna i zabawna charakterystyka Greków oraz ich obyczajów, zalet i wad. Mnóstwo zaskakująco celnych spostrzeżeń. Książeczkę polecamy jako lekturę dla relaksu, a także jako sympatyczny i tani upominek. Dla przeciętnego Greka praca stanowi zajęcie, które wykonuje (przeklinając swój los) w przerwach pomiędzy wakacjami, feriami czy urlopami. Oficjalnie funkcjonuje w Grecji mniej więcej dwanaście okresów świątecznych, nadto pracującym przysługują dwadzieścia dwa dni płatnego urlopu w lecie. Poradnik ksenofoba Greka krytykuje przesądy i słabostki narodu greckiego.

Gdzie kupić?

Przez kraj Bogów, słońca i oliwek August Grodzicki i Jan Alfred Szczepański

Przez kraj Bogów, słońca i oliwek
tytuł: "Przez kraj Bogów, słońca i oliwek"

autorzy: August Grodzicki i Jan Alfred Szczepański
rok wydania: 1966
wydawnictwo: Iskry
opis: za Wydawcą: "Nasza relacja o Grecji dawnej i dzisiejszej, bliskiej i dalekiej opiera się w zasadzie na opisie podróży samochodowej w roku 1964, w czasie której w ciągu miesiąca zrobiliśmy dość skrupulatny objazd tego kraju wraz z wypadami na wyspy Rodos, Eginę i Hydrę."

Słońce śmierci Janusz Strasburger

Słońce śmierci
tytuł: "Słońce śmierci"

autor: Pandelis Prevelakis
przełożył: Janusz Strasburger
rok wydania: 1967
wydawnictwo: Czytelnik
opis: za Lubimy czytać.pl: "Słońce Śmierci" zostało przetłumaczone na 14 języków i wyróżnione jako książka pokoju w Oslo w r. 1962. W powieści tej Prevelakis wskrzesza wyspiarską wioskę swojego dzieciństwa z jej tysiącletnią tradycją, odwiecznymi wierzeniami i obyczajem, a w osobie głównej bohaterki stwarza jedną z najciekawszych postaci w prozie współczesnej, wcielenie ludowej mądrości pogodzonej z losem i przyrodą, z prawami życia i śmierci.


Słońce śmierci Janusz Strasburger

Smakując Grecję
tytuł: "Smakując Grecję"

autor: Christopher Bakken
przełożyła: Alka Konieczna
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Pascal
opis: za Wydawcą: Christopher Bakken wyrusza w podróż życia, podczas której zgłębia sekrety jednej z najbardziej niedocenianych europejskich kuchni. W towarzystwie brata i przyjaciół przemierza Grecję w poszukiwaniu najsmaczniejszych lokalnych specjałów. Zbiera oliwki na Tasos, piecze chleb na Krecie, a na Kithirze odkrywa miód tymiankowy.
Smakując Grecję to przepiękna opowieść o ośmiu elementach greckiego stołu: oliwkach, rybach, chlebie, fasoli, mięsie, winie, serze i miodzie.
Rozpocznij swoją wielką grecką przygodę. Odkryj nowe smaki i odwiedź magiczne miejsca. Przyrządź grecką ucztę we własnej kuchni. Poznaj tajniki wytwarzania takich przysmaków jak ravioli z jagnięciną, grillowana ośmiornica i kotleciki z ciecierzycy. Gotując, śmiej się, tańcz i ciesz się życiem.


Gdzie kupić?

Sonata księżycowa, poematy i wiersze Yannis Ritsos

Sonata księżycowa, poematy i wiersze
tytuł: "Sonata księżycowa, poematy i wiersze"

autor: Yannis Ritsos
tłumaczenie: Michał Sprusiński
rok wydania: 1980
wydawnictwo: CzytelnikSzczęśliwa wyspa Joanna Gale

Szczęśliwa wyspa
tytuł: "Szczęśliwa wyspa"

autor: Joanna Gale
przełożył: Maurycy Stukosz
rok wydania: 1991
wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
opis: za Wydawcą: Judyta skończy niebawem trzydzieści lat, jest piękna i niezależna, ale jej uczucia wystygły. Znalazła się na życiowym zakręcie. By przemyśleć z dystansu swoją sytuację życiową wybiera się na krótkie wakacje na Kretę - Szczęśliwą Wyspę. W samolocie spotyka przypadkiem swą miłość z dawnych lat - przystojnego i namiętnego Petera, któremu towarzyszy narzeczona - piękna modelka Carol. Dawne uczucia odradzają się z nową siłą!


Szczęście all inclusive Krystyna Mirek

Szczęście all inclusive
tytuł: "Szczęście all inclusive"

autor: Krystyna Mirek
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Wydawnictwo Filia grupa Termedia Spółka z o.o.
opis: Za Wydawcą: iękna grecka wyspa skąpana w południowym słońcu, gaje oliwne, plaże, luksusowy hotel i galeria interesujących bohaterów.
Beata, która musi przewartościować swoje życie i uwolnić się z toksycznego związku, Jakub, któremu piękna figura i pozycja zawodowa narzeczonej przesłoniła własne pragnienia, dynamiczna Agnieszka, która czerpie z życia pełną garścią ale zapomina o najważniejszym, i nieludzko przystojny Grek, Kostas, właściciel gaju oliwnego.
Wszyscy spotykają się w luksusowym hotelu w samym środku upalnego lata. Ciąg wydarzeń sprawi, że dla każdego z nich greckie wakacje okażą się przełomowe. Bo szczęście przychodzi znienacka, zaskakuje i obezwładnia jak piękne krajobrazy słonecznej wyspy. Szczególnie szczęście all inclusive.
Lekka, wakacyjna opowieść o wartkiej akcji i ciepłym przesłaniu, skąpana w południowym słońcu uroczej, greckiej wyspy.

Gdzie kupić?

Szept cyprysów Yvette Manessis Cirporon

Szept cyprysów
tytuł: "Szept cyprysów"

autor: Yvette Manessis Cirporon
przełożyła: Agnieszka Jacewicz
rok wydania: 2014
wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
opis: za Wydawcą: Zakochaj się w Grecji bez pamięci! Nowa wakacyjna powieść dla kobiet o miłości i losie, który połączył dwie kobiety
Malownicza grecka wyspa, mity, magia i galeria barwnych postaci - oto wyjątkowo nastrojowa powieść.
Daphne, córka greckich imigrantów mieszkających w Nowym Jorku, po tragicznej śmierci męża zostaje sama z córeczką oraz stertą rachunków do zapłacenia. Inwestuje wszystko w otwarcie własnej, greckiej restauracji. Dostaje także drugą szansę w życiu osobistym - zaręcza się z bogatym i przystojnym bankierem, ale ślub chce wziąć na greckiej wysepce Erikusie.
Na tej magicznej wyspie mieszka Evangelia - babcia Daphne. To dzięki niej poznawała rytmy wyspiarskiego życia, przyprawionego mitami i opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Przeszłość i teraźniejszość ściśle się przeplatają w tej nastrojowej, pełnej ciepła historii o kobiecie uwięzionej między światem tradycji a wymaganiami, jakie stawia przed nią kariera zawodowa i związek z nowym mężczyzną. Evangelia wyjawia wnuczce niezwykłe dzieje swojego życia i opowiada poruszające historie z przeszłości. Daphne wreszcie pojmuje, że najważniejsza magia, w jaką powinna uwierzyć, to magia jej samej. I że poczucie bezpieczeństwa nie jest równoznaczne z miłością...

Gdzie kupić?

Szkoda, że Cię tu nie ma Mike Gayle

Szkoda, że Cię tu nie ma
tytuł: "Szkoda, że Cię tu nie ma"

autor: Mike Gayle
tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Sonia Draga
opis: za Wydawcą: załamany Charlie nie potrafi się pozbierać po nagłym zerwaniu, najchętniej zaszyłby się gdzieś w samotności i pogrążył na dobre w swojej rozpaczy.
Na szczęście jego starzy kumple, Andy i Tom, mają lepszy pomysł: tydzień słońca, morza i suflaków w Malii, imprezowej stolicy Grecji. Miejsce słynie z taniego piwa, całonocnych imprez i entuzjastów nocnego szaleństwa. Broszurki i katalogi biur podróży nie pozostawiają złudzeń: to raj dla spragnionej wrażeń młodzieży. Problem w tym, że żaden z nich nie jest już nastolatkiem. Ciężko któregokolwiek nazwać młodzieńcem. I nie pasują do tego miejsca bardziej, niż mieliby odwagę przyznać.

Gdzie kupić?

Szpiedzy na Bałkanach Alan Furst

Szpiedzy na Bałkanach
tytuł: "Szpiedzy na Bałkanach"

autor: Alan Furst
tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Sonia Draga
opis: za Wydawcą: Rok 1940, Saloniki. Grecy wiedzą, że nadchodzi wojna – hitlerowcy zajęli już kraje skandynawskie i Francję. Lada chwila Włosi zaatakują Grecję, atmosfera staje się napięta. Costa Zannis, oficer salonickiej policji – człowiek o barwnej przeszłości i kontaktach w całej Europie – nie zajmuje się zwykłymi przestępstwami, lecz sprawami większej wagi. Kiedy wojna dociera do Grecji, Zannis bierze udział w walkach, między innymi przeciwko Włochom w Macedonii, po czym wraca do Salonik. Angażuje się w pomoc Żydom, organizując kanał przerzutowy z Berlina do Stambułu.

Gdzie kupić?

Sztuka latania Magdalena Kawka

Sztuka latania
tytuł: "Sztuka latania"

autor: Magdalena Kawka
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
opis: za Wydawcą: Od kiedy tak naprawdę zaczyna się dojrzałość? Czy wtedy, gdy dumni odbieramy dowód osobisty? A może wtedy, gdy wreszcie zyskujemy pewność, że nasze wybory są słuszne? Tylko czy taka pewność w ogóle jest możliwa? Tego rodzaju pytania od dawna nurtują Zośkę, trzydziestopięcioletnią bohaterkę „Sztuki latania”.
Mam trzydzieści pięć lat i w moim życiu nic się nie dzieje. Mam pracę, której nie znoszę, rodziców, którzy nigdy mnie nie rozumieli, nie mam planów, marzeń, ambicji. A najgorsze, że nie mam sił na zmiany. Gdyby teraz pojawił się rycerz na białym koniu i chciał mi rzucić do stóp swoje królestwo, dostałby w pysk za to, że chce mi zburzyć tę moją śmierdzącą stabilizację. Do dupy z tym wszystkim!
Pewnego dnia dochodzi do wniosku, że zmarnowała całe swoje życie. Decyduje się więc na zmiany.
Matka Zosi uważa, że każdy człowiek powinien pozostawić po sobie coś namacalnego: dzieci, wiersze, w ostateczności nawet ręcznie wykonany sweter… Zośka nie ma dzieci, nie pisze wierszy, nie potrafi też robić na drutach. Trwa w przekonaniu, że nie uda się jej nawet zdobyć uznania własnej matki. Po drodze wplątuje się w trudne związki, a na słonecznej wyspie Rodos przeżywa tragedię, która, paradoksalnie, leczy ją z lęku przed lataniem i przed życiem...


Bałkańskie upiory. Podróż przez historię Judith Gould

Bałkańskie upiory. Podróż przez historię
tytuł: "Śródziemnomorska zima. Uroki historii i krajobrazu Tunezji, Sycylii, Dalmacji oraz Peloponezu"

autor: Robert David Kaplan
tłumaczenie: Marek Grzanka
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Sprawy Polityczne
opis: za Lubimyczytac.pl : Dla tych, którzy, słowami Kazantzakisa: „trwonią swoje życia” (...), wielkie wydarzenia w życiu biorą się raczej z książek niż ludzi, na których się natrafia. Niektóre książki ukazują nam nowy świat, inne usprawiedliwiają nasze własne doświadczenia. Książki mogą zwieść cię na manowce, zrujnować, mogą też cię ocalić od ograniczeń twojego własnego środowiska. Przez to, że niektóre z nich są tak ważne, każdy świetnie pamięta w jakich okolicznościach je odnalazł i przeczytał. Książek, które zmienią twoje życie nie odnajdujesz ani przypadkiem, ani naumyślnie. Odnaleźć je można w ten sam sposób, w jaki gałganiarz znajduje coś użytecznego w śmieciach lub jak myśliwy przypadkowo napotyka zwierzynę. Przedsięwzięcie to wymaga czujności.

Gdzie kupić?

Ta przyziemna magia Mary Stewart

Ta przyziemna magia
tytuł: "Ta przyziemna magia"

autor: Mary Stewart
przełożyła: Ewa Oświęcimska
rok wydania: 1997
wydawnictwo: Novus Orbis
opis: za Lubimy czytać.pl : Bohaterką jest młoda, piękna dziewczyna, spędzająca urlop w malowniczej, bajkowej scenerii krajobrazu wyspy Korfu. Tajemniczy strzał w zatoce i zagadkowa śmierć młodego człowieka burzą jej pogodny nastrój, a poszukiwanie sprawcy omal nie kończy się tragicznie. Poznaje młodego muzyka. Zaczyna ich łączyć uczucie.Tajemnice greckiej Madonny Zygmunt Piotr Jazukiewicz

Tajemnice greckiej Madonny
tytuł: "Tajemnice greckiej Madonny"

autor: Bożena Gałczyńska-Szurek
rok wydania: 2010
wydawnictwo: Novae Res
opis: za Lubimyczytac.pl: Pewnego dnia sielski spokój greckiej wyspy zamienia się w koszmar. Zbrodniarz porzuca swoją ofiarę w cerkwi, w pobliżu ikony słynącej z cudów, a wyspę nawiedza ciąg nieszczęść, po których mieszkańcy zaczynają wątpić w moc cudownego obrazu… Nie zamierzał czekać na nieudolne działania Kostasa, ani poddać się biernie losowi. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Nagle drgnął. W klasztorze po drugiej stronie zatoki dzwony głośnym biciem oznajmiały, że jest godzina szósta. Gdy umilkły, drzwi cerkwi zaskrzypiały cicho. - Co za punktualność – pomyślał Stawros. Powoli wstał i odwrócił się przodem do wejścia. Sam był ciekaw, kogo tam zobaczy…
„Tajemnice greckiej Madonny” to książka, której bohaterką jest Polka. Kobieta- detektyw, co w greckich realiach jest trudnym wyzwaniem, staje się uczestniczką rozgrywki z mafią. Wciąga nas w klimaty kraju fascynującego cudzoziemców. Z iście greckim sprytem obmyślona fabuła jest trudną łamigłówką, ale najważniejsze przesłanie powieści skrywa zawarte w tytule słowo TAJEMNICE. Czytelnik może być pewien, że ta książka wiele razy go zaskoczy.


Tajemnicze inskrypcje Alexis Panselinos

Tajemnicze inskrypcje
tytuł: "Tajemnicze inskrypcje"

autor: Alexis Panselinos
przełożyła: Alicja Biaduń
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: Za Wydawcą: Niedawno owdowiały Janis na ulicy, którą codziennie spaceruje, spostrzega pewnego dnia ciąg dziwnych znaków: O7A sEFO. Tajemnicze inskrypcje nie dają mu od tej pory spokoju. Przekonany, że za szyfrem kryje się ważny przekaz, rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Nie myli się, choć w przeciwieństwie do czytelnika nigdy nie dowie się, co znaczy graffiti na murze…
„Tajemnicze inskrypcje” to melancholijna, wielowątkowa opowieść o kilkunastu postaciach, których losy splatają się ze sobą w zaskakujący i przypadkowy sposób, historia, której korzenie sięgają kilkadziesiąt lat wstecz, z zaskakującym sensacyjno-politycznym wątkiem w tle. Alexis Panselinos zabiera nas w poetycką podróż po labiryntach ludzkich losów, Aten i Grecji.
Najlepsza powieść grecka 2012 roku według magazynu „Diavazo”.

Gdzie kupić?

Toksyczne związki rodzaju męskiego Maira Papathanasopoulou

Toksyczne związki rodzaju męskiego
tytuł: "Toksyczne związki rodzaju męskiego"

autor: Maira Papathanasopoulou
przełożyła: Ewa T. Szyler
rok wydania: 2002
wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media LIBROS
opis: za Lubimy czytać.pl: Pewnego dnia Charis, znużony samotnością po śmierci żony i ciszą panującą w wielkiej willi, daje ogłoszenie do gazety, że poszukuje lokatora. Pierwszy odpowiada na nie wrażliwy i uczuciowy Lazaros, boleśnie przeżywający rozpad swojego związku. Już obaj panowie udzielili gościny Petrosowi, gdy porywcza partnerka wyrzuciła go dosłownie na bruk. Jedyna kobieta w tym gronie to Zoi - przyjaciółka od serca Lazarosa, której pojawienie się budzi w męskich sercach dawno zapomniane uczucia. Każda z tych osób rozpaczliwie poszukuje lekarstwa na samotność, pragnie bliskości drugiego człowieka i akceptacji.


Uroda życia Nora Roberts

Uroda życia
tytuł: "Uroda życia"

autor: Nora Roberts
przełożyły: Ewa Górczyńska i Małgorzata Hesko-Kołodzińska
rok wydania: 2013
wydawnictwo: Harlequin
opis: Za Wydawcą: Impuls
Rebeka, księgowa w dużej firmie, jest świetnie zorganizowana i bardzo samotna. Czuje, że życie przecieka jej między palcami, dlatego rzuca pracę, sprzedaje mieszkanie i rusza w podróż po Europie. Postanawia zostać dłużej na Korfu, oszołomiona urodą wyspy. Tam poznaje Stephena, który nieoczekiwanie proponuje jej wspólną kolację…
Lokator (Ukryte namiętności)
Zoe nie żałuje, że zrezygnowała z kariery modelki. Pracuje na dwóch etatach i sama wychowuje dziecko, ale jest szczęśliwa. Ma uroczego synka i własny dom. Teraz postanowiła wynająć pokój na piętrze. Na ogłoszenie odpowiada Cooper, który natychmiast się wprowadza. Oboje pożałują pochopnej decyzji.

Gdzie kupić?

Urodziny Panos Karnezis

Urodziny
tytuł: "Urodziny"

autor: Panos Karnezis
przełożył: Paweł Laskowicz
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
opis: za Lubimy czytać.pl: Magnat finansowy na miarę Onassisa dożywa swoich ostatnich dni. Kiedy dowiaduje się, że jego córka będzie miała dziecko z nieaprobowanym przez niego mężczyzną, wydaje dla niej huczne przyjęcie urodzinowe. Podstępnie planuje jednak by nakłonić ją do dokonania aborcji.
W imieniu Zeusa Erich van Däniken

W imieniu Zeusa
tytuł: "W imieniu Zeusa"

autor: Erich van Däniken
tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
rok wydania: 2000
wydawnictwo: Świat książki
opis:za Lubimyczytac.pl: Autor od lat zajmuje się z zamiłowaniem badaniem zagadek ludzkiej cywilizacji, ale po raz pierwszy poświęca osobną książkę kolebce kultury europejskiej. Formułuje zupełnie nowe poglądy na znane o dawna mity, obyczaje i przedmioty kultowe, jak również dochodzi do zaskakujących wniosków o wciąż niewyjaśnionej zagadce Atlantydy. Pisarz jest najsłynniejszym i najbardziej konsekwentnym zwolennikiem tezy, że pojawienie się człowieka na Ziemi oraz rozwój cywilizacji spowodowały istoty pozaziemskie. Przedstawia nowe dowody na poparcie przypuszczeń, które odrzucane przez naukowców - fascynują czytelników.


W ogrodach Pantanassy Jan Gać

W ogrodach Pantanassy
tytuł: "W ogrodach Pantanassy"

autor: Jan Gać
rok wydania: 1993
wydawnictwo: Klio
opis: za www.jangac.com.pl: Autor zaprasza Czytelnika do odbycia kolejnej podróży kulturowej - tym razem do Grecji bizantyńskiej. Ukazując zabytki greckiego średniowiecza - również te nieobecne w podręcznikach sztuki - próbuje zadumać nad ich istotą, usiłuje poznać myśl, która ją stworzyła, pragnie wniknąć w tajniki pracowni malarzy, tropi odmienności architektoniczne, przywołuje postaci, których duchowość i formacja wpłynęły na kształtowanie tożsamości Greków. Przy tym pozwala Czytelnikowi chłonąć piękno tego kraju, kusi do zasmakowania w jego krajobrazach, klimacie i niepowtarzalności. Książka przeznaczona jest dla wszystkich miłośników sztuki i przeszłości, w sposób szczególny zaś dla tych, którzy planują wyjazd do Grecji oraz tych, którzy z niej powrócili i ciągle żyją wspomnieniem odbytej podróży.


Wędrówki śródziemnomorskie

Wędrówki śródziemnomorskie Jerzy Ciechanowicz

tytuł: "Wędrówki śródziemnomorskie"

autor: Jerzy Ciechanowicz
rok wydania: 1999
wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
opis:za Lubimyczytac.pl: Tytułowe "wędrówki", będąc żywą, barwną relacją z rzeczywistych podróży autora po świecie śródziemnomorskim, zarazem prowadzą czytelnika najważniejszymi szlakami kultury europejskiej - w przestrzeni i w czasie - do jej najgłębszych korzeni.

Wyspa Victoria Hislop

Wyspa
tytuł: "Wyspa"

autor: Victoria Hislop
przełożyła: Hanna Pawlikowska-Gannon
rok wydania: 2007
wydawnictwo: Albatros
rok wydania: 2016
wydawnictwo: Albatros
opis: za Wydawcą: Sofia Fielding nigdy nie mówiła o swojej przeszłości, wspominała jedynie, że przed przyjazdem do Londynu w wieku 18 lat, wychowywała się w małej wiosce na Krecie. Gdy jej córka Alexis, stojąca przed poważną decyzją życiową, postanawia poznać rodzinne sekrety, matka daje jej list do starej przyjaciółki Fotini, obiecując, iż wszystkiego dowie się od niej. Po przyjeździe do Grecji Alexis ze zdumieniem odkrywa, że Plaka leży o rzut kamieniem od dawnej kolonii trędowatych – osady na niewielkiej, kamienistej wysepce Spinaloga. Co wiąże obie kobiety z tym smutnym, zapomnianym przez Boga miejscem? Krok po kroku Alexis odkrywa historię swojej rodziny, a także wielki sekret, który od lat łączy kolejne pokolenia kobiet z niegościnną Spinalogą.

Gdzie kupić?

Wyspa z mgły i kamienia Magdalena Kawka

Wyspa z mgły i kamienia
tytuł: "Wyspa z mgły i kamienia"

autor: Magdalena Kawka
rok wydania: 2013
wydawnictwo: MG
opis: za Wydawcą: Wyspa z mgły i kamienia to przepiękna opowieść o tym, że w każdym momencie życia można uwierzyć w siebie i odmienić los, przeżywając w dodatku niezwykłą przygodę. Julia dzięki swej determinacji trafi na Kretę, gdzie rozpocznie zupełnie inne życie.
Przez całe lata bała się, że nie da rady wykonać zadań, które sama na siebie nałożyła. Starała się być dla swoich córek jednocześnie matką i ojcem. Każdego ranka myślała jedynie o tym, żeby nikt nie umarł na jej dyżurze. I jeszcze, żeby dziewczynki były szczęśliwe. To wypełniało po brzegi dni i noce.
Kiedy dzieci dorosły, uświadomiła sobie, że w powtarzalnej, banalnej codzienności zgubiła coś bardzo ważnego – samą siebie. Że zapomniała o marzeniach. I postanawiła o nie walczyć. Przeniosła się na cichą kreteńską wieś, aby żyć, robiąc to wszystko, na co nigdy nie miała czasu. Nie podejrzewała, że cisza może oznaczać nadejście burzy i że zaczyna się dla niej życie pełne emocji i niebezpieczeństw. Prawdziwe życie, które ani przez chwilę nie wywoła u niej lęku.

Gdzie kupić?

Z Parnasu i Olimpu. Przegląd greckiej literatury współczesnej pod red. Pawła Krupki

Z Parnasu i Olimpu. Przegląd greckiej literatury współczesnej
tytuł: "Z Parnasu i Olimpu.
Przegląd greckiej literatury współczesnej"


autor: pod red. Pawła Krupki
rok wydania: 2004
wydawnictwo: Heliodor
opis: za Sporty.pl: to pierwszy powstały w Polsce wszechstronny przegląd greckiej literatury współczesnej, obejmujący wielki wachlarz gatunków i zjawisk literackich.
Z Parnasu do Olimpu literackich świadectw greckich w kulturze światowej naszych czasów, a także związków literatury greckiej z Ideą Olimpijską, zwłaszcza że publikacja ta ukazuje się w przededniu powrotu igrzysk do Grecji.
Zabierz mnie do Grecji Emma Darcy, Jacqueline Baird

Zabierz mnie do Grecji
tytuł: "Zabierz mnie do Grecji"

autor: Emma Darcy, Jacqueline Baird
przełożyli: Janusz Maćczak, Pola Sobaś-Mikołajczyk
rok wydania: 2014
wydawnictwo: HarperCollins
opis: za Wydawcą: Ciepłe morze, błękitne niebo, białe domki na malutkich wyspach. W Grecji tak łatwo się zakochać…
Jacqueline Baird - Wśród greckich wysp Rion zaprasza byłą żonę na rejs luksusowym jachtem po Morzu Śródziemnym. Kilka lat wcześniej wzięli ślub w greckim kościółku i myśleli, że to związek na całe życie. Niestety, Rion miał powody, żeby podejrzewać Selinę o zdradę, i wystąpił o rozwód. Jednak nie przestał jej kochać. Liczy na to, że romantyczny rejs wśród greckich wysp znów ich do siebie zbliży.
Emma Darcy - Zachód słońca na Santorini
To miał być wymarzony urlop na Santorini. Lazurowa zatoka, biało-niebieskie domki na klifie, gorący piasek plaży… Christina nie spodziewała się, że spotka tutaj Ariego, właściciela greckich winnic. Przed kilku laty przeżyli piękny romans. Ona miała nadzieję na coś więcej, ale on nie chciał się wiązać. Teraz jest gotów zrobić wszystko, by Christina dała mu drugą szansę...

Gdzie kupić?

Zatoka ostów Tadeusz Olszewski

Zatoka ostów
tytuł: "Zatoka ostów"

autor: Tadeusz Olszewski
przełożyli: Janusz Maćczak, Pola Sobaś-Mikołajczyk
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
opis: za Lubimy czytać.pl: Zatoka ostów to powieść pachnąca latem, morzem, wakacjami w Grecji i... zakazaną miłością. Gdy życie nie pozwala być sobą, przypadek może uchronić lawinę zdarzeń, której nie da się zatrzymać, i po przejściu której już nic nie będzie takie jak dawniej. Wyobraźmy sobie kraj, w którym nie ma gejów. To znaczy taki kraj, w którym geje muszą udawać heteryków. To bez wątpienia państwo totalitarne, w którym możliwa jest tylko jedna orientacja seksualna. Zatoka Ostów opowiada właśnie o takim heteromatriksie, który został zaszczepiony w umyśle głównego bohatera. Piotr żyje pod wpływem terroru heteroseksualnej tożsamości, którą wciąż musi konstruować, potwierdzać, choć tak naprawdę, w głębi duszy, czuje, że jest gejem. Odkrywa to powoli, stopniowo. Zdążył jednak zabrnąć o krok za daleko. Stworzył wokół siebie cały system pozorów, które utrzymują heteroseksualny świat: ożenił się, ustatkował, zdobył pozycję. Przekroczenie normy równałoby się z osunięciem w czyste szaleństwo.

Gdzie kupić?

Zorba 50 lat później Tomasz Zaród

Zorba 50 lat później
tytuł: "Zorba 50 lat później"

autor: Tomasz Zaród
rok wydania: 2015
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
opis: za Wydawcą: 17 grudnia 2014 minęło pięćdziesiąt lat od premiery filmu Grek Zorba w reżyserii Michalisa Kakojanisa. Z tej okazji ukazał się album pt. Zorba 50 lat później. Jest to mini-przewodnik, ukazujący Kretę z kilku punktów widzenia, ale przede wszystkim z perspektywy filmowej. Autor książki, niczym tytułowy Grek Zorba, odbywa podróż z ateńskiego Pireusu na Kretę. Tam z pomocą nagrodzonego Oskarem filmowca - Waltera Lassally’ego - próbuje odnaleźć kolejne lokalizacje, w których powstawały zdjęcia do filmu. Udaje mu się dotrzeć między innymi na plażę w Stavros, na której Anthony Quinn zatańczył kultowy taniec Syrtaki, do miejscowości Kokkino Chorio, gdzie nakręcono scenę kamienowania wdowy, a także do filmowej kawiarni, kopalni Basila oraz hoteliku Madame Hortense. Album zawiera kadry z filmu oraz współczesne zdjęcia. Czas niestety nie oszczędził wszystkich scenerii, ale chcących udać się w podobną podróż, autor albumu zaopatruje w szczegółowe wskazówki.

Gdzie kupić?

Zwierciadło Śródziemnomorza. Rozmowy z Zygmuntem Kubiakiem Ziemowit Skibiński

Zwierciadło Śródziemnomorza. Rozmowy z Zygmuntem Kubiakiem
tytuł: "Zwierciadło Śródziemnomorza. Rozmowy z Zygmuntem Kubiakiem"

autor: Ziemowit Skibiński
rok wydania: 2002
wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media
opis: za książki.onet.pl: pierwsze podróże do krajów basenu Morza Śródziemnego dzięki... książkom, poznawanie greki i łaciny w czasie okupacji, początki zainteresowania kulturą antyczną...