Grecki kącik filmowy, czyli filmy - szeroko rzecz ujmując - z Grecją w tle

Jako grekofil ubolewam mocno nad tym, że szeroko ujęte filmy z Grecją w tle są nie tylko tak mało popularne w Polsce, ale przede wszystkim tak mało znane w Polsce. Śmiem twierdzić, że poza przysłowiową garstką grekofilów, niewiele osób, które tłumnie (jak widać na forach i w grupach tematycznych na portalach społecznościowych) deklarują zainteresowanie Grecją, jest w stanie wymienić choć jednego greckiego reżysera, a i z podaniem choćby pięciu tytułów filmów z Grecją w tle byłby również problem. Ubolewam nad tym, bo kinematografia grecka jest niesamowicie bogata i w tym szerokim wachlarzu z pewnością każdy znalazłby coś dla siebie.
Dotarcie do filmów z Grecją w tle (tu mam na myśl i filmy greckich reżyserów, również produkcje obce, których akcję osadzono w Grecji, ale też i takie, które w każdy inny sposób dotykają Grecji) jest niestety dla nas dość trudne i uciążliwe. Na dużych ekranach filmy greckie pojawiają się niezmiernie rzadko: w ramach normalnej dystrybucji film z Grecją w tle można zobaczyć tylko czasami, a okazją są najczęściej różnego typu przeglądy i festiwale, przy czym nie jest to tak, że w ich ramach zawsze prezentowany jest jakiś film z Grecją w tle.
Filmy greckie
Oczywiście, zdarzają się gratki typu w bodaj 2008 roku we Wrocławiu na festiwalu ERA Nowe Horyzony – przegląd filmów znakomitego, nieżyjącego już dziś greckiego reżysera, Theo Aggelopoulosa z udziałem samego reżysera, jeszcze dawniej w Warszawie weekendowy pokaz kilku filmów również znakomitego greckiego (urodzonego na Cyprze) reżysera Michalisa Cacoyannisa (również dziś już nieżyjącego) i zupełnie nie tak dawno, bo w 2014 roku przegląd Nie tylko Nowa Fala – nowe kino greckie (z bodaj siedmioma filmami do obejrzenia).W ramach innych festiwali pojawia się najczęściej jeden raptem tytuł (o ile w ogóle się pojawia).
W telewizji polskiej filmów z Grecją w tle w zasadzie brak (czasem, w ramach telewizji kablowej, widuję film „Kapitan Corelli”), a w kinach w ostatnich latach zdarzały się pokazy filmów z nurtu Nowa Fala („Lobster”, „Attenberg”, „Kieł”). Na dvd widziałam kilka tytułów, ale to nie jest ilość jakiej grekofil by sobie życzył, ze starszych zaś filmów na dużym ekranie można trafić na projekcję „Greka Zorby” – ten film, jako chyba jedyny czasem wraca do kin i brawo choćby za to, bo oglądanie tego filmu na dużym ekranie to wielka przyjemność.
Zainteresowani kinematografią grecką mają jeszcze dwie drogi: jedna to wyszukiwanie filmów w internecie (często - jak słyszę - przynosi to spodziewane efekty) albo kupowanie w Grecji filmów wydanych tam na dvd. Te dwa rozwiązania mają jednak ten minus, że filmy greckie, szczególnie te starsze, wymagają znajomości języka greckiego, bo napisów w nawet języku angielskim bardzo często brak (o polskich już nie wspominam), a znajomością języka greckiego na takim poziomie, który pozwoli zrozumieć film - niewielu grekofilów może się pochwalić.
Szkoda, naprawdę szkoda, że dostęp do filmów z Grecją w tle jest tak mocno utrudniony, szkoda, że właściciele kin nie zabiegają o wyświetlanie u siebie takich filmów, bo niejednokrotnie filmy te są filmami pięknymi i to nie tylko z uwagi na niezwykle ładne zdjęcia zrobione w tych miejscach w Grecji, w które często zaglądamy, nie tylko z uwagi na niesamowitą czasem muzykę, ale przede wszystkim z uwagi na treści, które ze sobą niosą. Oczywiście jak w każdym kraju tak i w Grecji produkuje się filmy i warte uwagi i te warte uwagi nieco mniejszej, ale wielka to strata dla nas, że wiele interesujących filmów z Grecją w tle w ogóle na nasze ekrany nie trafia.
Filmy, które wymieniłam niżej (lista – alfabetyczna – będzie uzupełniana oczywiście), w większości były wyświetlane w Polsce, właśnie w ramach różnego typu przeglądów i festiwali. Część z filmów kupiłam na dvd w Grecji i jeśli nie były wyświetlane w Polsce – nie będąc pewną ewentualnego polskiego tytułu wyraźnie napisałam, kto tytuł przetłumaczył. Są tu i takie filmy, które tak trwale weszły do świata grekofilów pod greckim tytułem, że wynaleziony polski tytuł aż razi. Dotyczy to choćby filmów takich jak „Politiki kouzina” czy „Nyfes”, gdzie prawie się nie zdarza (szczególnie w stosunku do tego pierwszego) używanie tu polskich tytułów. Część filmów z Grecją w tle była u nas wyświetlana pod oryginalnym tytułem, stąd i polskiego tytułu brak.
Wyszukujmy zatem, oglądajmy, poznajmy, zachwycajmy się, a potem w ramach osobistych spotkań, na różnych forach i w różnych grupach rozmawiajmy wymieniając się i tytułami i opiniami.

Agent nr 1
tytuł: "Agent nr 1"

reżyseria: Zbigniew Kuźmiński
rok i kraj produkcji: 1971 Polska
opis: film opowiada o życiu słynnego agenta, Jerzego Szajnowicza-Iwanowa. Ten człowiek, który spędzał sen z oczu Niemców urodził się w Polsce, w polsko-rosyjskiej rodzinie. Jako kilkuletni chłopiec wyjechał wraz z matką do Grecji. Biegle opanował kilka języków. Studiował na zachodnich uczelniach. Kiedy wybuch ła wojna chciał walczyć w polskim wojsku. Nie przyjęto go jednak do niego. Zaciągnął się więc do wywiadu brytyjskiego. Po przeszkoleniu wrócił do Grecji, gdzie przeprowadził wiele akcji dywersyjnych. Był odważny, nie bał się ryzyka. Przytwierdzał miny do okrętów niemieckich, przekazywał wywiadowi angielskiemu wiele ważnych informacji na temat wroga. Za jego głowę Niemcy wyznaczyli nagrodę. Mimo, że dwukrotnie został złapany udawało mu się uciec. Do pewnego czasu... (okładka i opis filmweb.pl)


Agon

Agon Robert Budina

tytuł: „Agon” (oryginalny: Agon)

reżyseria: Robert Budina
rok i kraj produkcji: 2012 Albania / Grecja / Francja
opis: Akcja filmu rozgrywa się współcześnie. Saimir i jego młodszy brat Vini są albańskimi imigrantami, mieszkającymi w Salonikach. Saimir zaręczył się z młodą Greczynką Elektrą i pracuje w warsztacie należącym do jej ojca Nikosa. Próbuje pomagać młodszemu bratu, aby ten stał się niezależny finansowo i nabrał szacunku do pracy. Vini nie ma jednak cierpliwości ani konsekwencji starszego brata. Z kolejnych miejsc pracy jest wyrzucany i drażni go zależność od Saimira. W portowym barze poznaje Bena, który jest związany z mafią i zajmuje się handlem żywym towarem. Nowe zajęcie przynosi Viniemu spore dochody i iluzję życia w luksusie. Sytuacja ulega zmianie, kiedy poznaje Majlindę, więzioną przez mafiosa Keno. Vini podejmuje próbę uwolnienia kobiety. Kiedy z rąk mafii ginie Keno, Vini próbuje ukryć Majlindę w domu narzeczonej Saimira. W strzelaninie koło domu Nikosa, Vini ginie, a Majlinda próbuje popełnić samobójstwo. Saimir wraca do Albanii, aby pochować brata. Kilka miesięcy później do Albanii przyjeżdża także Nikos z Elektrą i synem Saimira, który przyszedł na świat już po jego wyjeździe.
(okładka www.alchetron.com))


Agora

Agora Alejandro Amenábar

tytuł: „Agora” (oryginalny: Ágora)

reżyseria: Alejandro Amenábar
rok i kraj produkcji: 2009 Hiszpania
opis: Aleksandria, początek V wieku naszej ery. Rozwija się chrześcijaństwo. Davus (Max Minghella) to niewolnik zakochany w swej pięknej pani – wybitnej filozofce i astronomce Hypatii (Rachel Weisz). Podczas gdy Hypatia ze wszystkich sił stara się uratować od zapomnienia wiedzę i mądrość starożytnego świata przed narastającym fundamentalizmem religijnym, Davus jest rozdarty pomiędzy miłością a nową religią, która obiecuje wolność. W dodatku, o względy Hypatii ubiega się należący do elity miasta Orestes (Oscar Isaac).
(okładka i opis filmweb.pl)Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Alpy

Yorgos Lanthimos

tytuł: „Alpy” (oryginalny: Alpeis)

reżyseria: Yorgos Lanthimos
rok i kraj produkcji: 2011 Grecja
opis: Grupa czterech osób wynajmuje się jako „dublerzy” zmarłych. Odtwarza zachowania i gesty nieboszczyków, aby pomóc ich bliskim poradzić sobie z żałobą. Zakłada działającą pod szyldem Alpy firmę („gdy koniec w ręki zasięgu, Alpy na widnokręgu”), a przewodzący grupie sanitariusz nazywa siebie samego Mont Blanc. I choć członków grupy obowiązują surowe zasady, jedna z osób postanawia się do nich nie stosować... "Alpy" to film twórcy "Kła" – jednego z najbardziej kontrowersyjnych obrazów ostatnich lat.
(okładka i opis filmweb.pl)Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Amnestia

Amnestia Buyar Alimani

tytuł: „Amnestia” (oryginalny: Amnistia)

reżyseria: Buyar Alimani
rok i kraj produkcji: 2011 Francja / Grecja / Albania
opis: Po raz pierwszy w Albanii nowe prawo dopuszcza kontakty seksualne par małżeńskich w więzieniu w Tiranie. Raz w miesiącu Elsa odbywa długą podróż autobusem, by odwiedzić męża za kratkami. Spetim także bywa tam co miesiąc. Jego żona też odsiaduje wyrok. Za murami więzienia między dwojgiem odwiedzających rodzi się potajemny romans, aż pewnego dnia rząd ogłasza amnestię… (okładka i opis filmweb.pl)

Ariadni

Ariadni Giorgos Kordelas

tytuł: „Ariadni” (oryginalny: Αριάδνη)

reżyseria: Giorgos Kordelas
rok i kraj produkcji: 2002 Grecja
opis: Betaki: Akcja toczy się na greckiej wyspie, gdzie bogaty biznesmen i właściciel galerii sztuki zostaje znaleziony martwy w swoim jachcie. Podejrzenie dokonania morderstwa pada na artystę, który był ostatnią osobą widzącą biznesmena żywego, a który próbuje oddalić zarzuty powołując się na alibi, jakim ma być atrakcyjna młoda kobieta: ta jednak znika.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd))

Attenberg

Attenberg Athina Rachel Tsangari

tytuł: „ Attenberg” (oryginalny: Attenberg)

reżyseria: Athina Rachel Tsangari
rok i kraj produkcji: 2010 Grecja
opis: 23-letnia Marina mieszka z ojcem architektem w typowym miasteczku fabrycznym nad morzem. Ponieważ ludzie wydają jej się dziwni i odpychający, dziewczyna trzyma się z boku. Woli poznawać rodzaj ludzki poprzez piosenki zespołu Suicide, dokumenty o ssakach Sir Davida Attenborough i lekcje wychowania seksualnego, które otrzymuje od swojej jedynej przyjaciółki, Belli. Pewnego dnia do miasta przybywa nieznajomy, który na początek wyzywa Marinę na pojedynek w piłkarzyki. Tymczasem jej ojciec czyni rytualne przygotowania do pożegnania XX wieku, który uważa za „przereklamowany”. Relacje z dwoma mężczyznami i sojuszniczką Bellą, pomagają Marinie zgłębić niezwykłą tajemnicę, jaką stanowi dla niej dziwny ludzki gatunek.
(okładka www.film.interia.pl, opis filmweb.pl)


Bóg kocha kawior

Bóg kocha kawior Janis Smaragdis

tytuł: „Bóg kocha kawior” [w tłumaczeniu tomaszkozlowski1] (oryginalny: Ο Θεός αγαπάει το χαβιάρι / God loves caviar)

reżyseria: Janis Smaragdis
rok i kraj produkcji: 2012 Grecja
opis: tomaszkozlowski1 (forum Gazety 2012): "Bóg kocha kawior" to zrealizowana z wielkim rozmachem opowieść (oparta na faktach autentycznych) o Ioanisie Varvakisie, piracie z egejskiej wyspy Psara, który zyskał przychylność carycy Katarzyny i zgodę na połowy na Morzu Kaspijskim. Tam jednak odkrył, że prawdziwym skarbem ryb Wołgi i Morza Kaspijskiego nie są ryby... ale kawior! Varvakis opracował metodę transportu bardzo łatwo psującego się kawioru do Europy - patentem okazały się beczki z konkretnego rodzaju drewna: lipowego. Wkrótce jego firma zatrudniała już 3 tysiące osób i na masową skalę eksportowała kawior na Zachód. Varvakis zaś zainteresował się greckim ruchem niepodległościowym i hojnie go wsparł. Stał się jednym z najważniejszych darczyńców powstającego państwa greckiego. Co ciekawe, ufundował także targ ateński - ten, który znajduje się przy dzisiejszej ulicy Athinas i który do dziś nosi nazwę Varvakios Agora, od nazwiska darczyńcy. Kino kocha takich bohaterów.
(okładka https://el.wikipedia.org)

Chevalier

Chevalier Athina Rachel Tsangari

tytuł: „Chevalier” (oryginalny: Chevalier)

reżyseria: Athina Rachel Tsangari
rok i kraj produkcji: 2015 Grecja
opis: Na środku Morza Egejskiego sześciu mężczyzn, którzy wybrali się na wędkarską wyprawę luksusowym jachtem, postanawia zagrać w szczególną grę. W jej trakcie różne rzeczy porównują. Inne – mierzą. Piosenki masakrują. Przyjaciele stają się rywalami, a rywale stają się głodni. Cel, to ustalić kto jest “najlepszy we wszystkim”. I nikt nie zejdzie z łodzi dopóki nie zostanie wyłoniony zwycięzca, który na palec założy symbol zwycięstwa: pierścień o nazwie Chevalier.
(okładka filmweb.pl, opis www.wiosnafilmow.pl)Chłopiec jedzący ziarno

Chłopiec jedzący ziarno Ektoras Lygizos

tytuł: „Chłopiec jedzący ziarno” (oryginalny: Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού / To Agori troei to fagito tou pouliou)

reżyseria: Ektoras Lygizos
rok i kraj produkcji: 2012 Grecja
opis: Trzy dni z życia młodego, bezrobotnego Ateńczyka. Jedyne co mu pozostało to kanarek, któremu odda wszystko.
(okładka www.amazon.com, opis filmweb.pl)


Chór Charitona

Chór Charitona Grigoris Karantinakis

tytuł: „Chór Charitona” (oryginalny: Η χορωδία του Χαρίτωνα /I horodia tou Haritona)

reżyseria: Grigoris Karantinakis
rok i kraj produkcji: 2005 Grecja
opis: Chariton Ulianov czerpie z życia pełnymi garściami. Dla niego wszystkie kobiety są piękne, każde wino najwyższego gatunku, jeśli spożywane jest w doborowym towarzystwie, a kolejna nowa sytuacja - okazją do dobrej zabawy. Chariton, na co dzień pracuje jako dyrektor szkoły w małym prowincjonalnym miasteczku, gdzie może realizować swoją największą pasję – prowadzenie młodzieżowego chóru. Niestandardowe podejście do życia mężczyzny, stanowi inspirację dla jego, wkraczających w dorosłość uczniów. Ulianov zakochuje się w szkolnej matematyczce - Helen Valavani, ale jego życiowa filozofia wyklucza stały, monogamiczny związek. Chariton ma także wroga w osobie majora Dimitriou, który zazdrości mu m.in. łatwości w nawiązywaniu relacji z kobietami. Zderzenie tych dwóch charakterów powoduje serię napięć, konfliktów i często zaskakujących sytuacji.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)


Dolar na świętego Szymona

Dolar na świętego Szymona Avra Georgiou

tytuł: „Dolar na świętego Szymona” (oryginalny: Dollars for a Saint /Τα Δολλάρια του Αγίου)

reżyseria: Avra Georgiou
rok i kraj produkcji: 2013 Grecja
opis: Missolungi to malowniczo położone małe miasteczko w zachodniej Grecji, będące stolicą regionu Etolia i Akarnania. Założone w XIII wieku przez dalmatyńskich piratów, a dziś zamieszkałe przez ponad 14 000 mieszkańców, naznaczone jest stygmatem historycznej przeszłości. Missolungi było świadkiem śmierci George’a Byrona w 1842 roku, a także ważnym punktem podczas wojny o niepodległość Grecji. Od dawna mieszkają tu również dwie odmienne lokalne społeczności: Grecy i Cyganie. W przeszłości cygańscy bębniarze towarzyszyli greckim żołnierzom w ich walce przeciwko Turkom. A dziś nadal potrafią żyć w harmonii, zgodzie i poszanowaniu własnej odrębności. Oprócz historycznych powiązań te dwie grupy scala jeszcze jedno – coroczne lokalne uroczystości na część Św. Szymona, który jest patronem miasta. Podczas pięciodniowego miejskiego festiwalu odbywają się widowiskowe parady i pokazy tańca, a także – jak przystało na grecką kulturę – degustacje jedzenia. A wszystko dzieje się przy akompaniamencie śpiewu i muzyki, którą oczywiście wykonują Cyganie. W filmie obserwujemy, w jaki sposób oni i Grecy obchodzą to wyjątkowe pod względem społecznym święto i co tak naprawdę o nim myślą. Dla obu nacji te uroczystości są ważną chwilą – dają im poczucie, że są jednością, bez względu na to, do jakiej społeczności przynależą. Film w doskonały sposób pokazuje ciekawy przykład pokojowego i bardzo twórczego współistnienia w jednym miejscu dwóch różnych narodowości, którym udaje się – pomimo tak narastających ostatnio antycygańskich nastrojów – zachować szacunek wobec własnej kultury i odrębności.
(okładka i opis www.planetedocff.pl)


Dotyk smaku

dotyk smaku Tassos Boulmetis

tytuł: „Dotyk smaku” [wg Filmweb: „Miejska kuchnia”] (oryginalny: Πολίτικη Κουζίνα /Politiki Kouzina / A Touch of Spice)

reżyseria: Tassos Boulmetis
rok i kraj produkcji: 2003 Grecja/Turcja
opis: Oparty na osobistych przeżyciach reżysera film przedstawia życie mniejszości greckiej w Stambule w XX wieku. Dla głównego bohatera Stambuł to symfonia smaków, które odnajduje w każdym małym sklepiku z przyprawami i krainą dziecięcej miłości. Film przedstawia problem migracji Greków z Miasta i ich sceptycznego przyjęcia przez krajan w Grecji. Bohater, teraz już jako uznany astrofizyk powraca po latach do miasta swojego dzieciństwa i podąża śladami dziadka, który nigdy nie podjął decyzji o wyjeździe ze Stambułu na stałe. Bardzo interesującym wątkiem filmu jest symbioza dwóch społeczności w Mieście – Greków i Turków, a także stopniowe oddalanie się ich od siebie. (zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis www.pl.wikipedia.org)


Dusze łodzi

Dusze łodzi Nikos Karakostas

tytuł: "Dusze łodzi" (oryginalny: „I psiches ton kaikion” / „Οι ψυχές των καϊκιών”)

reżyseria: Nikos Karakostas
rok i kraj produkcji: 2001 Grecja
opis: ze strony http://tdf.filmfestival.gr w dowolnym tłumaczeniu Barbary Bitouni: Dokument. Historia chłopca zakochanego w morzu i ludziach morza. Podróż sentymentalna po latach 70-tych i po małych wysepkach egejskich (Kassos, Koufonisi, Kastelorizo). Świat ludzi morza, marynarzy, konstruktorów małych drewnianych łódek. Tajemnice, historie, zwyczaje. Historie niezwykłe, ale i też smutne : łódek, które kończą swój żywot. Większość występujących na ekranie to ludzie morza, konstruktorzy, twórcy łódek, marynarze i wyspiarze. (okładka www.nikoskaracostas.gr)


Działa Navarony

Działa Navarony J. Lee Thompson

tytuł: „Działa Navarony” (oryginalny: The Guns of Navarone)

reżyseria: J. Lee Thompson
rok i kraj produkcji: 1961 USA / Wielka Brytania
opis: Jest rok 1943. Naziści zajęli niemal całą Grecję, z wyjątkiem Krety i niewielkiej wysepki Cheros u wybrzeży Turcji. Jedyna droga ewakuacyjna dla odciętych od świata żołnierzy wiedzie przez przesmyk na Morzu Egejskim. Dostępu do niego broni bateria potężnych dział na Nawaronie, ukrytych w niezdobytych skałach. Z misją wysadzenia dział wyrusza sześciu decydowanych na wszystko komandosów, a od powodzenia ich akcji zależy los dwóch tysięcy żołnierzy.
(okładka i opis filmweb.pl)Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Dziewczyna w czerni

Dziewczyna w czerni Michalis Cacoyannis

tytuł: „Dziewczyna w czerni” (oryginalny: Το κορίτσι με τα μαύρα / To Koritsi me ta mavra)

reżyseria: Michalis Cacoyannis
rok i kraj produkcji: 1956 Grecja
opis: Film, w którym wyraźnie widać wpływ neorealizmu, jest opowieścią o mieszkańcach pewnej greckiej wysepki [Hydra – przyp. Betaki]. Bohaterką jest dziewczyna, która odrzuciła zaloty miejscowego chłopca i pokochała przybysza, pisarza z Aten. Cacoyannisa interesuje w pierwszym rzędzie problem zetknięcia się dwóch światów, dwóch obcych sobie mentalności, kiedy to z kolizji różnych norm moralnych i życiowych rodzą się tragiczne konflikty.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)
Dziewczyna z Mani

Dziewczyna z Mani Manos Noyes-Kyriazis

tytuł: „Dziewczyna z Mani” [tłumaczenie Betaki] (oryginalny: Το κορίτσι της Μάνης / The girl from Mani)

reżyseria: Manos Noyes-Kyriazis
rok i kraj produkcji: 1986 Grecja
opis: Betaki: historia młodej, zaręczonej dziewczyny pochodzącej z małej wioski leżącej na Mani na Peloponezie, która przyjeżdża do Aten studiować w akademii muzycznej i która zakochuje się w Amerykaninie, będącym jej nauczycielem. Bebiak (forum Gazety 2015): Lubię takie obrazy: Mani i Ateny z lat chyba 80-tych (autobus z drabinką z tyłu - taki jeździł jeszcze po małej Folegandros jak tam byłam w 1998 roku), wioski Mani z charakterystycznymi wieżami, plateia z platanem, nieco nawiedzonym, ale wolnym (co podkreśla) domorosłym muzykiem zaprzyjaźnionym z kozą, z lokalnym parlamentem obradującym przy kafenionie i tak znajome obrazki z Aten jak Likavitos, Odeon Attycusa, Plaka, Zappieo, Kerameikos... I wreszcie to, co ważne: czym dla Maniotów jest słowo, czym dla Maniotów jest honor rodziny ....
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd))


Eduart

Eduart Angeliki Antoniou

tytuł: „Eduart” (oryginalny: Έντουαρτ / Eduart)

reżyseria: Angeliki Antoniou
rok i kraj produkcji: 2006 Grecja / Albania / Niemcy
opis: Bohaterem filmu jest młody Albańczyk, który porzuca własną, okrutną rodzinę i własny kraj, aby w sąsiedniej Grecji rozpocząć karierę gwiazdy rocka. Gwałtowny charakter Eduarta prowadzi go na drogę przestępczą. Po zabójstwie dokonanym w Atenach trafia do więzienia. Współpracuje tam z niemieckim lekarzem-wolontariuszem, pracującym w więzieniu. Obserwacja jego postępowania skłania Eduarta do zmiany swojego życia.
(okładka www.altcine.com, opis pl.wikipedia.org)
Elektra

Elektra Michalis Cacoyannis

tytuł: „Elektra” (oryginalny: Ηλέκτρα)

reżyseria: Michalis Cacoyannis
rok i kraj produkcji: 1962 Grecja
opis: Elektra to postać z greckiego mitu o Atrydach. Córka Agamemnona i Klitemnestry, siostra Orestesa i Ifigenii, po zamordowaniu ojca przez matkę i jej kochanka Egista została wydana za mąż za prostego wieśniaka. Przez całe lata nosiła jednak w sobie pragnienie zemsty i gdy z zesłania powrócił jej brat, namówiła go, by dokonał tego czynu. Wraz z nim przyjęła na siebie odpowiedzialność za matkobójstwo
(okładka www.zarpanews.gr, opis filmweb.pl)
Eleni

Eleni Peter Yates

tytuł: „Eleni” (oryginalny: Eleni)

reżyseria: Peter Yates
rok i kraj produkcji: 1985 USA
opis: W "Eleni" autor próbuje odkryć prawdziwe fakty dotyczące śmierci swojej matki - Greczynki imieniem Eleni. John Malkovich wciela się w postać Gage'a (w filmie zwany Nickiem), dziennikarza New York Timesa, który odesłany do Albanii ma za zadanie opisać działania wojenne. Niespodziewanie Nick powraca myślami do czasów swojego dzieciństwa - przybył bowiem do miejsca, gdzie się wychował. Przypomina sobie swoja matkę - Eleni, która w czasie wojny próbowała ratować swoje dzieci, wywożąc je za granicę. Została za to aresztowana i skazana na śmierć. Nick pragnie wyjaśnić sprawę sprzed wielu lat. Udaje mu się odszukać lokalnego polityka Katisa (Oliver Cotton), który podpisał wyrok śmierci jego matki. Młody dziennikarz jest zdesperowany, snuje plany zamordowania polityka... Film oparty na faktach autentycznych, gdy podczas wojny domowej w Grecji w 1949 roku do krajów komunistycznych wywieziono ok. 28 000 greckich dzieci.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)

Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

El Greco

el greco Yannis Smaragdis

tytuł: „El Greco” (oryginalny: El Greco)

reżyseria: Yannis Smaragdis
rok i kraj produkcji: 2007 Grecja / Hiszpania / Węgry
opis: Film oparty na kreowanej biograficznej powieści, opowiadającej o życiu hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza i architekta, pochodzącego z Grecji. Dominikos Theotokopulos, zwany powszechnie El Greco, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. W poszukiwaniu wolności i miłości bohater wyrusza w podróż z Krety do Wenecji, a następnie do Toledo. Musi tam jednak stawić czoła swojemu największemu wrogowi – hiszpańskiej inkwizycji.
(zdjęcie: Betaki(okładka dvd), opis www.iluzjon.fn.org.pl)
Fedra

Fedra Jules Dassin

tytuł: „Fedra” (oryginalny: Φαίδρα / Phaedra)

reżyseria: Jules Dassin
rok i kraj produkcji: 1962 Francja / Grecja / USA
opis: Betaki:„Fedra” to czwartym powstały we współpracy Julesa Dassin i Meliny Mercouri, która zagrała w nim rolę tytułową. Akcja filmu rozgrywa się w Paryżu i Londynie oraz na greckiej wyspie Hydra, a film opowiada historię miłości do pasierba.
(okładka www.en.wikipedia.org)


Greece, I Am Facing Taxing Times

Greece, I Am Facing Taxing Times Serafeim Ntousias

tytuł: „Greece, I Am Facing Taxing Times” (oryginalny: Greece, I Am Facing Taxing Times)

reżyseria: Serafeim Ntousias
rok i kraj produkcji: 2012 Grecja
opis: Film dokumentalny opowiadający o Grecji widzianej oczami Greków, mieszkających i studiujących za granicą. Dokument idealnie wprowadza widza w tematykę kryzysu greckiego, dotychczas w Polsce tylko zdawkowo przedstawionego. Jest to gorzka konfrontacja przeszłości z teraźniejszością, próba posumowania tego, czego nie da się podsumować, ponieważ przyczyn kryzysu jest zbyt wiele.
(okładka www.accordingtosylvia.com, opis www.iluzjon.fn.org.pl)
Grek Zorba

Grek Zorba Michalis Cacoyannis

tytuł: „Grek Zorba” (oryginalny: Alexis Zorbas)

reżyseria: Michalis Cacoyannis
rok i kraj produkcji: 1964 Grecja/USA
opis: Doskonały film Mihalisa Kakogiannisa, adaptacja powieści Nikosa Kazantzakisa, ze wspaniałą, niezapomniana kreacją Anthony'ego Quinna zdobył aż siedem nominacji do Oscara w tym dla Najlepszego Filmu, Reżysera i Aktora. Basil (Alan Bates), nieśmiały pisarz przybywa z Anglii na piękną grecką wyspę - Kretę. Poznaje tam Alexisa Zorbę (Anthony Quinn), pogodnego, towarzyskiego Greka. Gdy Zorba podejmuje pracę w opuszczonej kopalni Basila, rozpoczyna się dla Anglika ważna lekcja - z obserwatora świata, staje się powoli jego częścią. Optymizm i zaraźliwa radość życia Zorby są tak silne, że nawet przeciwności losu nie są w stanie zburzyć pogody jego ducha. W pozostałych rolach świetne kreacje stworzyły Irene Papas i nagrodzona Oscarem Lila Kedrova. (okładka i opis filmweb.pl)

Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Hardships & Beauties

Hardships & Beauties Kimon Tsakiris

tytuł: „Hardships & Beauties” (oryginalny: Hardships & Beauties)

reżyseria: Kimon Tsakiris
rok i kraj produkcji: 2013 Grecja
opis: Mitsos „Mitsigan” Tsinganos to współczesny grecki kowboj, empiryczny filozof i właściciel jednej z największych w południowo-zachodniej Grecji farm, zwanej Hardships & Beauties. Pomimo kryzysu interesy idą dobrze… do czasu... W tym samym czasie Mitsos traci matkę, a plony okazują się być katastrofą. Zmuszony do przemyślenia swojej życiowej filozofii, Mitsos decyduje się opuścić farmę, by udać się w podróż do serca Grecji. Przemierzając pagórkowate, rolnicze krajobrazy, Mitsos spotyka typowe dla greckiej prowincji postacie – od farmerów i producentów żywności, aż do imigrantów, poszukujących lepszego życia na greckim „Dzikim Zachodzie”. Jego wyprawa staje się symboliczną podróżą w głąb kraju, który już nigdy nie będzie taki sam, jak wcześniej. (okładka www.prlog.org, opis www.iluzjon.fn.org.pl)

Ifigenia

Ifigenia Michalis Cacoyannis

tytuł: „Ifigenia” (oryginalny: Ιφιγένεια / Iphigenia)

reżyseria: Michalis Cacoyannis
rok i kraj produkcji: 1977 Grecja
opis: Armia Greków szykuje się do podjęcia wielkiej bitwy morskiej, jednak wiatr przestaje wiać. Król Agamemnon pragnie zapewnić swoim żołnierzom dość pożywienia, ale podczas polowania przypadkowo zabija świętego jelenia. Obrażeni bogowie straszliwie karzą Agamemnona - ma on złożyć w ofierze swoją córkę - Ifigenię.
Przepiękny, wzruszający film. Adaptacja klasycznej sztuki "Iphigenia at Aulis" autorstwa Eurypidesa. Wspaniałe widowisko, z doskonałą obsadą. Poruszająca historia młodej dziewczyny, rozdartej pomiędzy własnymi lękami a wolą losu. (Nie da się obyć bez chusteczki, oglądając ten film.)
(okładka en.wikipedia.org, opis wwww.charlie.pl)I sprawiedliwość nie dla wszystkich

I sprawiedliwość nie dla wszystkich Filippos Tsitos

tytuł: „I sprawiedliwość nie dla wszystkich” (oryginalny: Adikos kosmos)

reżyseria: Filippos Tsitos
rok i kraj produkcji: 2011 Grecja/Niemcy
opis: Sotiris zajmuje się przesłuchiwaniem podejrzanych na jednym z ateńskich posterunków policji. Pewnego dnia, po kolejnym wieczorze picia na umór, budzi się na ławce w parku i czuje, że ma już dość. Od tej pory, jeśli tylko dostrzeże u przesłuchiwanego choćby ślad tego, że życie było dla niego okrutne, puszcza go wolno. Obsesja ratowania niewinnych kończy się dla Sotirisa wyjątkowo niefortunnie: przez przypadek zabija skorumpowanego policyjnego strażnika. Jedynym świadkiem tej zbrodni jest sprzątaczka Dora, którą codzienna walka o przetrwanie nauczyła nieuczciwości. Sotiris lubi Dorę, a ona lubi jego. Jednak miłość, uczciwość i sprawiedliwość wcale nie tak łatwo połączyć.
(okładka i opis filmweb.pl)

Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Jego jedyna podróż

Jego jedyna podróż Lakis Papastathis

tytuł: „Jego jedyna podróż” (oryginalny: Tο Mόνον της Zωής του Tαξείδιον/ To Monon, tis zois tou taxidion / The Only Journey of His Life)

reżyseria: Lakis Papastathis
rok i kraj produkcji: 2001 Grecja / Turcja / Bułgaria
opis: Film został nakręcony na podstawie opowiadania znanego dziewiętnastowiecznego pisarza greckiego - Georgiosa Vizyenosa.
Na początku filmu pisarz zostaje umieszczony w zakładzie dla obłąkanych, po tym jak daje wyraz swojej obsesji na punkcie dwunastoletniej dziewczynki. W czasie pobytu w zakładzie, przez lekturę swojego opowiadania (tytułowa Jego jedyna podróż), wspomina dzieciństwo spędzone w Konstantynopolu i Tracji. Postacią, która dominuje w tym wspomnieniach jest dziadek, człowiek niezwykle barwny i ciekawy, który wywarł olbrzymi wpływ na rozwój psychiczny i emocjonalny pisarza. Fantazja, literatura i rzeczywistość przeplatają się w filmie tworząc baśniową i wizualnie piękną całość.
(okładka www.altyazi.org, opis filmweb.pl)


Kapitan Corelli

Kapitan Corelli John Madden

tytuł: „Kapitan Corelli” (oryginalny: Captain Corelli's Mandolin)

reżyseria: John Madden
rok i kraj produkcji: 2001 Francja/USA/Wielka Brytania
opis: Kiedy Corelli i jego ludzie przybywają na wyspę, sądzą, że czeka ich coś w rodzaju greckich wakacji, z dala od wojny. Początkowo Pelagia wraz z innymi mieszkańcami zachowuje rezerwę wobec nieproszonych gości, ale w końcu wdzięk Włochów i ich umiłowanie życia sprawiają, że zatarty zostaje dystans spowodowany narodowością i okolicznościami, a Pelagia dostrzega w Corellim takiego człowieka, jakim jest on w rzeczywistości - kochającego życie, swoją muzykę i właśnie ją.
Jednakże wojna wdziera się na idylliczne brzegi Kefalinii (Kefalonii) na zawsze niszcząc spokój zarówno mieszkańców, jak i Włochów. Czuły związek między Antonio i Pelagią jest zagrożony. Kiedy do kapitana Corellego docierają brutalne realia wojny, musi wybierać między możliwością opuszczenia wyspy i kobietą, którą pokochał. Także Pelagia wie, że będąc bezsilną wobec wojny musi pożegnać się ze swoim kochankiem bez pewności, czy jeszcze kiedykolwiek się znów spotkają.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)

Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Kieł

Kieł Giorgos Lanthimos

tytuł: „Kieł” (oryginalny: Kynodontas)

reżyseria: Giorgos Lanthimos
rok i kraj produkcji: 2009 Grecja
opis: Ojciec i matka mieszkają wraz z trójką dzieci w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem. Dorosłe dzieci nigdy jeszcze nie wyszły poza teren posiadłości. Ich edukacja, rozrywka i ćwiczenia fizyczne są pod ścisłą kontrolą rodziców, bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wejść do tego domu, jest Christina. Ojciec zaprasza ją, by poskromić seksualne ciągoty syna. W „laboratoryjnych” warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata, tak jednostek jak i narodów.
(okładka i opis filmweb.pl)

Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Królowie Mykonos

Królowie Mykonos Peter Andrikidis

tytuł: „Królowie Mykonos” [w tłumaczeniu bebiak] (oryginalny: The Kings of Mykonos)

reżyseria: Peter Andrikidis
rok i kraj produkcji: 2010 Australia/Grecja
opis: Steve dziedziczy spadek znajdujący się na wyspie Mykonos razem z wujkiem, którego nigdy nie widział.
bebiak (forum Gazety 2010): obejrzałam wczoraj w kinie w Atenach: to rzeczywiście, tak jak się spodziewałam, na lato słodki, lekki film z tak przepięknymi zdjęciami, że aż chciałoby się zajrzeć na Mykonos. Osiołki i koza też są, ładne dziewczyny a i owszem, muzyka do przyjęcia: nawet słychać "Apopse thelo na pio", tańce greckie się pojawiają (zeibekiko również), rzucanie pączków kwiatków w stronę artysty w klubie, trochę dialogów po grecku. I sami Grecy z ich przywarami, oczywiście jak w takich filmach bywa nieco to wyolbrzymione i przesadzone a może się nie znam, nie wiem (zachowanie policji w czasie meczu w TV - no nie wierzę!). Obśmiałam się na samym początku tego filmu (akcja z komórkami, które - jak wiadomo - Grecy kochają; nawet jedna z tamtejszych reklam sobie z tego kpi) i dostałam takiej głupawki, że w zasadzie prześmiałam się przez cały film - i wcale mi to nie przeszkadzało: wszak lato, ja w Grecji i taki właśnie letni, lekki film z Grecją w tle”.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd))


Ksenia

Ksenia Panos H. Koutras

tytuł: „Ksenia” (oryginalny: Xenia)

reżyseria: Panos H. Koutras
rok i kraj produkcji: 2014 Belgia/Francja/Grecja
opis: Współczesna grecka odyseja w konwencji realizmu magicznego. 16-letni Dany przyjeżdża ze swoim białym króliczkiem do Aten, gdzie mieszka jego brat Odysseas. Ponieważ ich niedawno zmarła matka była emigrantką z Albanii, a oni nie mają greckiego obywatelstwa, grozi im deportacja. Żeby do tego nie dopuścić, wyruszają w pełną przygód podróż, aby odnaleźć ojca, który jest Grekiem, ale zostawił ich, kiedy byli jeszcze mali. Tymczasem trwają przesłuchania do popularnego programu dla wokalistów. Dany marzy o tym, że Odysseas zostanie nową gwiazdą kraju, który dotąd nie chciał ich zaakceptować.
(okładka i opis filmweb.pl)


Lobster

Lobster Yorgos Lanthimos

tytuł: „Lobster” (oryginalny: The Lobster)

reżyseria: Yorgos Lanthimos
rok i kraj produkcji: 2015 Francja / Grecja / Holandia / Irlandia / Wielka Brytania
opis: W świecie niedalekiej przyszłości nikomu nie wolno być samemu. Samotność rodzi niepotrzebny zgiełk. Zgodnie z zaleceniem władz miasta (The City), samotni trafiają do Hotelu. Miejsca, w którym spotkają innych samotnych. To tu w ciągu 45 dni powinni znaleźć partnera. Jeśli nie uda im się odszukać miłości, pod postacią zwierząt trafią do Lasu. Tam sami będą musieli walczyć o przetrwanie.
(okładka i opis filmweb.pl)
Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Mała Anglia

Mała Anglia Pantelis Voulgaris

tytuł: „Mała Anglia” (tłumaczenie Betaki) (oryginalny: Μικρά Αγγλία / Mikra Anglia / Little England)

reżyseria: Pantelis Voulgaris
rok i kraj produkcji: 2013 Grecja
opis: Betaki: Fabuła koncentruje się wokół dwóch sióstr mieszkających na wyspie Andros, nazywanej Małą Anglią z powodu jej zamożności.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd))


Małe grzeszki

Małe grzeszki Christos Georgiou

tytuł: „Małe grzeszki” (oryginalny: Mikro eglima)

reżyseria: Christos Georgiou
rok i kraj produkcji: 2008 Grecja/Niemcy/Cypr
opis: Leonidas, młody, ambitny policjant, obejmuje posterunek na skalistej wyspie na Morzu Egejskim. Marzy o rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek kryminalnych, ale jedynym wyzwaniem na sennej wyspie jest ustawianie znaków drogowych i przeganianie z plaży nudystów. Policjant i inni mieszkańcy codziennie spotykają się w lokalnej kawiarence, gdzie oglądają w telewizji piękną Angeliki – mieszkankę wyspy, która w telewizji prowadzi popularny talk-show. Nudę codziennych rytuałów przerywa nagle prawdziwa zbrodnia: miejscowy pijak, Zacharias, zostaje znaleziony martwy u podnóży klifu. W Leonidasie odzywa się dusza detektywa i wkrótce odkrywa on powiązania ofiary z Angeliki, która wraca na wyspę aby przyłączyć się do próby rozwiązania zagadki. Detektyw i gwiazda telewizji zakochują się w sobie. Leonidas odkrywa również, że każdy mieszkaniec wyspy ma swoją wersję śmierci Zachariasa.
(okładka i opis filmweb.pl)


Letni kochankowie

Letni kochankowie Randal Kleiser

tytuł: „Letni kochankowie” (oryginalny: Summer lovers)

reżyseria: Randal Kleiser
rok i kraj produkcji: 1982 USA
opis: Młodzi Amerykanie, Cathy (Daryl Hannah) i Michael (Peter Gallagher), wyruszają w podróż do słonecznej Grecji. Wydawać by się mogło, że nic nie zmąci ich wspólnie spędzanych chwil. Kiedy niespodziewanie pojawia się zmysłowa dziewczyna Lina (Valérie Quennessen), postanawiają zamieszkać we troje, ciesząc się swobodą i nagością. Zdjęcia do filmu kręcono na greckich wyspach: Santorini, Mykonos, Delos i Krecie.
(okładka i opis filmweb.pl)
Luton

Luton Michalis Konstantatos

tytuł: „Luton” (oryginalny: Luton)

reżyseria: Michalis Konstantatos
rok i kraj produkcji: 2013 Grecja / Niemcy
opis: Betaki: film o poszukiwaniu przyczyn agresji w społeczeństwie
(okładka filmweb.pl)
Mamma Mia

Mamma mia Phyllida Lloyd

tytuł: „Mamma Mia!” (oryginalny: Mamma Mia)

reżyseria: Phyllida Lloyd
rok i kraj produkcji: 2008 Niemcy / USA / Wielka Brytania
opis: Sophie (Amanda Seyfriend) jest młodą dziewczyną wychowywaną tylko przez matkę (Meryl Streep). Dziewczyna ma tylko jedno małe marzenie, chce, aby jej ojciec pojawił się na jej zbliżającym się ślubie. Problem w tym, że nie wie, kto nim jest. Chcąc się dowiedzieć prawdy, czyta pamiętnik matki i dowiaduje się, że ma trzech prawdopodobnych ojców. W tajemnicy przed mamą wszystkim mężczyznom wysyła zaproszenia na ślub.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Meteora

Meteora Spiros Stathoulopoulos

tytuł: „Meteora” (oryginalny: Metéora)

reżyseria: Spiros Stathoulopoulos
rok i kraj produkcji: 2012 Grecja
opis: Na gorącej równinie w środkowej Grecji, zawieszone między niebem a ziemią, znajdują się dwa prawosławne klasztory, położone na szczycie filarów z piaskowca. Pod nimi, w dolinie toczy się zwyczajne życie wypełnione pracą i gwarem – mocny kontrast w stosunku do ascetycznego, przepełnionego pobożnością i ciszą klasztornego świata. Młody mnich Theodoros i zakonnica Urania postanowili poświęcić życie Bogu i surowym praktykom religijnym. Ale rodzące się między nimi uczucie stawia ich dotychczasowe wybory pod znakiem zapytania. Rozdarci pomiędzy duchowym powołaniem i zwykłymi ludzkimi pragnieniami muszą zdecydować, którą ścieżkę wybrać...
(zdjęcie: Betaki (ulotka), opis filmweb.pl)


Miss Violence

Miss Violence Alexandros Avranas

tytuł: „Miss Violence” (oryginalny: Miss Violence)

reżyseria: Alexandros Avranas
rok i kraj produkcji: 2013 Grecja
opis: W swoje jedenaste urodziny Angelika (Chloe Bolota) skacze z balkonu z uśmiechem na twarzy. W dochodzeniu za oczywiste zostaje przyjęty fakt, że dziewczynka popełniła samobójstwo. Rodzina jednak twierdzi, iż był to wypadek.
(okładka i opis filmweb.pl)


Moja Ikaria

Moja Ikaria Spiros Teskos

tytuł: "Moja Ikaria" (oryginalny: "Nikaria mou" / „Νικαριά μου” )

reżyseria: Spiros Teskos
rok i kraj produkcji: 2010 Grecja
opis: ze strony http://www.kulturalna.warszawa.pl: Opowieść o wyspie, przy brzegach której, zakończył swoją podniebną podróż mityczny Ikar, a o której współczesne mediach wspominają przede wszystkim ze względu na jej czołowe miejsce na liście światowych stref długowieczności „Blue Zones”. Pochodzący właśnie stamtąd grecki reżyser Spiros Teskos dzieli się z widzem bardzo osobistą impresją na temat swojej rodzinnej wyspy, ludzi i obyczajów. Pretekstem jest lokalny zwyczaj wielkanocny, nazywany ‘Mninosino, poprzez który wyraża się kulturowa tożsamość mieszkańców. Przy tej okazji wyspiarze, mieszkańcy jednej ze wsi po północnej stronie wyspy, wprowadzają widza w historię, obyczaje i życie swej małej ojczyzny. Uwagę widza przykuwają piękne ujęcia krajobrazu. Atutem filmu jest ciekawa ścieżka dźwiękowa, po części tradycyjna, po części zapożyczona, po części wreszcie napisana przez utalentowanego kompozytora Wangelisa Fambasa. (okładka http://www.ikariamag.gr)

Moja mała Kastelorizo

Moja mała Kastelorizo Nikos Karakostas

tytuł: „Moja mała Kastelorizo" (oryginalny: “Mikro mou Kastelorizo”/ ”Μικρό μου Καστελλόριζο” )

reżyseria: Nikos Karakostas
rok i kraj produkcji: 1988 Grecja
opis: http://tpg.kylos.pl: Film przybliża widzom świat jednej z najbardziej „tajemniczych” i najmniej znanych wysepek Grecji - Kastelorizo (z grupy wysp Dodekanezu), położonej znacznie na wschód od Rodos, tuż naprzeciwko brzegu tureckiego (najdalej wysunięty na wschód „przyczółek” państwa greckiego). Film zdobył w Grecji duże uznanie a teraz - dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Grecji - będziemy go mogli obejrzeć na jednorazowym pokazie w Warszawie. Atutem filmu jest też ukazany świat małej greckiej wyspy, uchwycony pod koniec lat 80. – świat, który w takiej postaci po części odszedł już w przeszłość. Film ukaże nam historię, atrakcje i obyczajowość Kastelorizo, podkreśli znaczącą rolę tej wysepki na przełomie dziejów. (okładka www.nikoskaracostas.gr)
Moja wielka grecka wycieczka

Moja wielka grecka wycieczka Donald Petrie

tytuł: „Moja wielka grecka wycieczka” (oryginalny: „My Life in Ruins”)

reżyseria: Donald Petrie
rok i kraj produkcji: 2009 Grecja
opis: Georgia (Nia Vardalos) jest wykładowcą klasycznej greki na uniwersytecie w Atenach. Pewnego dnia traci posadę i z powodu braku pieniędzy postanawia podjąć pracę przewodnika wycieczek. Nie zdaje sobie jednak sprawy, na jakie trudności natrafi. Nie dość, że musi się użerać z wiecznie niezadowolonymi turystami, których bardziej niż historia Grecji interesuje zakup tandetnych pamiątek to jeszcze w autobusie zepsuła się klimatyzacja, a za kółkiem siedzi gburowaty kierowca, który nieoczekiwanie odmieni życie przewodniczki...
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Moje wielkie greckie wesele

Moje wielkie greckie wesele Joel Zwick

tytuł: „Moje wielkie greckie wesele” (oryginalny: My Big Fat Greek Wedding)

reżyseria: Joel Zwick
rok i kraj produkcji: 2002 Kanada / USA
opis: Grecka rodzina Portokalos mieszka w USA. Wszyscy jej członkowie martwią się o Toulę (Nia Vardalos), która w wieku 30 lat wciąż pozostaje niezamężna. Pewnego dnia w biurze podróży swojej ciotki dziewczyna spotyka przystojnego Iana Millera (John Corbett) i zakochuje się w nim z wzajemnością. Wkrótce też Ian prosi ją o rękę. Zanim jednak para stanie na ślubnym kobiercu narzeczony Touli musi zostać zaakceptowany przez jej liczną i zwariowaną rodzinę. Niestety, Ian ma jedną poważną wadę - nie jest Grekiem.
(okładka i opis filmweb.pl)


Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Moje wielkie greckie wesele2

Moje wielkie greckie wesele2 Kirk Jones

tytuł: „Moje wielkie greckie wesele 2” (oryginalny: My Big Fat Greek Wedding 2)

reżyseria: Kirk Jones
rok i kraj produkcji: 2016 USA
opis: Po kilkunastu latach od wesela Toula i Ian wciąż bezskutecznie próbują uwolnić się od wszędobylskich greckich krewnych. Gdy czasem zdobędą trochę wolności, zaraz nadarza się okazja, by kochający się rodzinny krąg ponownie zacisnął się jak pętla na szyi. Ich córka Paris wybiera się na studia, a rodzina oczywiście musi zatwierdzić wybór uczelni. Zanosi się na trzęsienie ziemi, bo dziewczyna pragnie opuścić rodzinne Chicago, a co gorsze jej nowy chłopak nawet nie udaje Greka. Jednak prawdziwe tsunami dopiero przed nami. Otóż rodzice Tulli - Maria i Gus - odkrywają, że ich małżeństwo jest nieważne, więc formalnie wciąż są do wzięcia, a to dopiero początek... (okładka i opis filmweb.pl)

Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Morskie opowieści

Morskie opowieści Alki David

tytuł: „Morskie opowieści” (oryginalny: Fishtales)

reżyseria: Alki David
rok i kraj produkcji: 2007
opis: Owdowiały profesor historii Grecji (Billy Zane) wychowujący samotnie córkę Serenę (Amber Savva) rusza na grecką wyspę aby odnaleźć inspirację do jego pracy na temat miłosnych zaklęć. Serena wie, że bardziej od dokończenia pracy, jego tacie potrzebna jest miłość. Próbuje swatać go najpierw z jedną z mieszkanek wyspy, ale tej nie podoba się zdziwaczały i nieporadny profesor, a potem przy pomocy zaklęć taty z poznaną tajemniczą i magiczną syreną (Kelly Brook). W drogę wchodzi im jednak Mavros (Alki David), kapitan, który chce złapać syrenę aby zagrabić jej drogocenny ogon.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Na skraju nocy

Na skraju nocy Nikos Panayotopoulos

tytuł: „Na skraju nocy” (oryginalny: Afti i nihta meni / Αυτή Η Νύχτα Μένει)

reżyseria: Nikos Panayotopoulos
rok i kraj produkcji: 2000
opis: Stella, która pragnie zostać piosenkarką w nocnym klubie, tkwi w burzliwym związku ze swoim chłopakiem Andreasem, właścicielem małego sklepiku. Jednak pewnego dnia stwierdza, że ma już dość Andreasa i małomiasteczkowego życia i wyrusza w drogę. Podczas przerwy w podróży poznaje Ginę, która tak jak ona marzy o karierze piosenkarki.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)

Nigdy w niedzielę

Nigdy w niedzielę Jules Dassin

tytuł: „Nigdy w niedzielę” (oryginalny: Ποτέ την Κυριακή / Pote tin Kyriaki / Never on Sunday)

reżyseria: Jules Dassin
rok i kraj produkcji: 1960 Grecja / USA
opis: Film to opowieść o pewnej urodziwej dziewczynie (Melina Merkouri – przyp. Betaki), będącej prostytutką i mieszkającej w Pireusie. Gdy dziewczyna pływa w morzu prowokuje tym zachowaniem robotników portowych. Co niedziela jej dom staje się miejscem pełnym muzyki, gości, dobrego jedzenia i wesołej rozrywki.
W tym czasie do Pireusu przyjeżdża pewien filozof-amator chcąc zbadać przyczyny upadku potęgi greckiej cywilizacji starożytnej. Poznawszy dziewczynę zaczyna widzieć ja jako żywy przykład tego upadku. Mężczyzna postanawia ją uratować i w tym celu pożycza pieniądze by kupić książki i ją wyedukować. Dobre chęci, upór i szczerość intencji - czy to wystarczy by zmienić rzeczywistość i sposób życia dziewczyny? Obyczajowa opowieść o micie starożytności, jaki owiewa współczesną Grecję i o tym, jakie to wywołuje nieporozumienia w zderzeniu z brutalną rzeczywistością.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)


Nikostratos: pewne szczególne lato

Nikostratos: pewne szczególne lato Olivier Horlait

tytuł: „Nikostratos: pewne szczególne lato” [w wolnym tłumaczeniu tomaszkozlowski1] (oryginalny: Νικόστρατος. Ένα Ξεχωριστό Καλοκαίρι /Nicostratos Le Pelican)

reżyseria: Olivier Horlait
rok i kraj produkcji: 2011 Francja/Grecja
opis: tomaszkozlowski1 (forum Gazety 2011): właśnie powstał film, który może okazać się bardzo interesujący i oby trafił na polskie ekrany..
W koprodukcji grecko-belgijsko-francuskiej zatytułowanej "Nikostratos: ena ksechoristo kalokieri" (w wolnym tłum.- Nikostratos: pewne szczególne lato). W roli głównej (jako aktor) występuje w nim znany serbski reżyser Emir Kusturica- gra ojca 14-letniego Janisa, którego relacja z ojcem po śmierci matki staje się coraz trudniejsza. Zwrotem w akcji staje się podróż chłopca do Aten, gdzie ratuje od śmierci pelikana o imieniu Nikostratos i przywozi na wyspę.
Zdjęcia filmu nakręcono na cykladzkich wyspach- Sifnos i Milos oraz w Pireusie.
Parę dni temu na Sifnos odbył się specjalny pokaz premierowy filmu. Na wyspę przyjechał także Emir Kusturica, który przyznał się, że podczas zdjęć tak bardzo pokochał tę wyspę, że kupił na niej dom. Mówi przy tym, że pragnie z czasem związać swe życie z Sifnos nie tylko na wakacje.
Myślę, że może być to przepiękny film...Kto z nas dowiedziałby się o jego pokazach w Polsce, niech koniecznie da znać
bebiak (forum Gazety 2011): nabyłam dziś w Atenach dvd - film (Nikostratos: ena ksechoristo kalokieri) nie mógł długo leżeć nietknięty - właśnie go obejrzałam. Film przepiękny - to aż niewiarygodne jak głęboka więź może łączyć chłopca i pelikana, niesamowite wprost!
Dwa razy nieźle się spłakałam, cóż: nie zawsze w życiu jest pięknie, ale wzruszające jeśli po dramatach mają miejsce wielkie szczęścia! Zdjęcia, jak Tomek wyżej napisał, kręcone na wyspach Sifnos i Milos oraz w Pireusie. Jeśli ktoś te miejsca schodził - spokojnie rozpozna w zasadzie każdą zatoczkę i każdą pokazaną miejscowość. Zdjęcia są piękne tak bardzo, jak bardzo piękne jest Morze Egejskie u brzegów tych wysp.
Film ma napisy tylko greckie i francuskie a dialogi po grecku - przeszłam niezłą szkołę językowa, ale na moje szczęście tematykę znałam a film oglądałam w towarzystwie znajomych, którzy czasem coś tam istotnego podpowiedzieli. Szkoda, że takie piękne filmy nie są u nas pokazywane, naprawdę szkoda.
zdjęcie: Betaki (okładka dvd)


Nożownik

Nożownik Yannis Economides

tytuł: „Nożownik” (oryginalny: Μαχαιροβγάλτης / Macherovgaltis)

reżyseria: Yannis Economides
rok i kraj produkcji: 2010 Grecja / Cypr
opis: Niko mieszka na prowincji, gdzie brak pracy i perspektyw to stały element codzienności, a wolne chwile, których mężczyzna i jego koledzy mają w nadmiarze, łatwo mogą doprowadzić ich do nieprzekraczalnej granicy. Po śmierci ojca Niko decyduje się przenieść do wuja Aleko na przedmieścia Aten. Ten ostatni w obawie przed groźbami skonfliktowanych z nim sąsiadów zatrudnia bratanka na stanowisku strażnika psów.
(okładka filmweb.pl, opis www.filmaster.pl)
Pamiętna noc

Pamiętna noc Gary Nelson

tytuł: „Pamiętna noc” (oryginalny: Memories of midnight)

reżyseria: Gary Nelson
rok i kraj produkcji: 1991 USA
opis: Młoda kobieta po jakichś dramatycznych wydarzeniach zostaje znaleziona przez zakonnice na plaży w Grecji, okazuje się że straciła pamięć. Zakonnice zajmują się nią jak mogą, ale kobietę prześladują nocne koszmary, dzięki którym dowiaduje się czegoś o swojej przeszłości. Kobietą tą interesuję się, człowiek pomagający owemu klasztorowi, bardzo bogaty grecki biznesmen Constantin Demiris. Daje jej pracę i pomaga. Niepokoi go jednak, że jego podopieczna odzyskuje pamięć i przypomina sobie coraz więcej szczegółów z przeszłości...
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)
Pamiętny rok

Pamiętny rok 36 Theodoros Aggelopoulos

tytuł: „Pamiętny rok 36” (oryginalny: Meres Tou 36 / Μερες του '36)

reżyseria: Theodoros Aggelopoulos
rok i kraj produkcji: 1972 Grecja
opis: Akcja filmu koncentruje się wokół postaci konfidenta policji, aresztowanego pod zarzutem morderstwa działacza związkowego. Film utrzymany w konwencji dramatu kryminalnego, nawiązuje do wydarzeń z 1936 r. kiedy to nastąpił prawicowy zamach stanu dokonany przez generała Metaksasa
(okładka www.freecovers.net, opis filmweb.pl)

Panny młode

Panny młode Pantelis Voulgaris

tytuł: „Panny młode” (oryginalny: Νύφες / Nyfes / Brides)

reżyseria: Pantelis Voulgaris
rok i kraj produkcji: 2004 Grecja/Francja/USA
opis: Umiejscowiona w 1922 roku historia narzeczonej na zamówienie, jednej z 700 na pokładzie statku SS King Alexander płynącego z Grecji do Nowego Jorku. W trakcie rejsu zakochuje się ona w amerykańskim fotografie. Ona w drodze do swojego nowego męża, on w drodze do domu do nieudanego małżeństwa...
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)

Pejzaż we mgle

Pejzaż we mgle Theodoros Angelopoulo

tytuł: „Pejzaż we mgle” (oryginalny: Topio stin omichli)

reżyseria: Theodoros Angelopoulos
rok i kraj produkcji: 1988 Francja / Grecja / Włochy
opis: Film drogi, którego głównymi bohaterami jest dwójka greckich dzieci, Voula i Alexandre, poszukujących swego ojca, który - wg ich matki - mieszka w Niemczech. Podczas swej podróży, dzieci spotykają różnych ludzi uzmysławiających kryzys społeczeństwa - włączając podróżującą trupę aktorską, której występy nikogo nie interesują czy ordynarnego kierowcę ciężarówki gwałcącego Voulę. Obsesja dzieci na punkcie ich ojca i związana z nią podróż, kończy ich niewinne dzieciństwo, wprowadzając bohaterów w przedwczesną dorosłość.
Tytuł filmu odwołuje się do popularnego w Grecji postrzegania Niemiec jako "ziemi obiecanej".
(okładka i opis filmweb.pl)


Płomień

Płomień Syllas Tzoumerkas

tytuł: „Płomień” (oryginalny: I ekrixi)

reżyseria: Syllas Tzoumerkas
rok i kraj produkcji: 2014 Grecja/Holandia/Niemcy
opis: Maria wchodzi w dorosłość z najlepszymi intencjami. Pochodzi z typowej kochającej się greckiej rodziny. Jest impulsywna, energiczna i pełna namiętności. Ma szerokie plany na przyszłość. Chce zostać prawniczką, ale poznaje przystojnego marynarza Yannisa, w którym zakochuje się bez pamięci. Namiętny związek przysłania im cały świat, a jego owocem jest trójka dzieci. Maria wychowuje je sama, bo Yannis pracuje na statku. Rodzinne szczęście z czasem okazuje się jednak ułudą. Maria staje się coraz bardziej samotna, a 10 lat później jej życie się rozpada. Kryzys w Grecji obnaża skrywane dotąd rodzinne tajemnice, których poznanie zwiastuje katastrofę. Aby ją zatrzymać, Maria decyduje się na desperacki krok. Chcąc ocalić siebie, musi odrzucić własną przeszłość i tych, których kocha najbardziej. Pociąga to za sobą splot zdarzeń, którego nic nie jest już w stanie zatrzymać.
(okładka i opis filmweb.pl)

Poirot: Trójkąt na Rodos

Poirot: Trójkąt na Rodos Renny Ryes

tytuł: „Poirot: Trójkąt na Rodos” (oryginalny: Poirot: Triangle At Rhodes

reżyseria: Renny Rye
rok i kraj produkcji: 1989 Wielka Brytania
opis: Herkules Poirot (David Suchet) podczas podróży na wyspę Rodos zatrzymuje się w Palace Hotel. Poruszenie wśród gości wywołuje przybycie pięknej i znanej w towarzystwie pani Valentine Chantry (Annie Lambert). Kobieta odbywa podróż ze swoim piątym mężem, komandorem Chantrym (Jon Cartwright). Już pierwszego dnia po przybyciu Valentine zaczyna flirtować z innym mężczyzną. Jakiś czas później zostaje znaleziona martwa. Poszlaki wskazują na jej zazdrosnego męża, jednak Poirot ma co do tego wątpliwości.
(okładka www.amazon.com, opis www.teleman.pl)Przed północą

Przed północą Richard Linklater

tytuł: „Przed północą” (oryginalny: Before Midnight)

reżyseria: Richard Linklater
rok i kraj produkcji: 2013 Grecja/USA
opis: Po raz pierwszy spotkali się prawie dwadzieścia lat temu przed wschodem słońca w pociągu do Wiednia. Spędzili ze sobą noc, by rozstać się i znów na siebie trafić po dziewięciu latach przed zachodem słońca w Paryżu. Od tamtego lata minęło kolejnych dziewięć lat. Gdzie są teraz? Czy uczucie, które ich połączyło przetrwało do dziś?
Reżyser filmu "Przed wschodem słońca" i "Przed zachodem słońca" przedstawia ostatnią część trylogii okrzykniętej przez krytyków największym romansem współczesnego kina, w którym swoje życiowe role zagrali Julie Delpy i Ethan Hawke.
(okładka i opis filmweb.pl)

Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Pszczelarz

Pszczelarz Theodoros Angelopoulos

tytuł: „Pszczelarz” (oryginalny: Ο Μελισσοκόμος / O melissokomos)

reżyseria: Theodoros Angelopoulos
rok i kraj produkcji: 1986 Francja / Grecja / Włochy
opis: Opowieść o Spirosie, wiejskim nauczycielu, który szukając odpowiednich łąk dla swoich pszczół odbywa podróż w rodzinne strony. W czasie podróży poznaje młodą dziewczynę - autostopowiczkę, która go fascynuje, towarzysząc mu w podróży. Powraca do świata, który przemija - zamykane są kina, w których kiedyś spędzał czas, a jego najbliżsi przyjaciele umierają. Po odejściu dziewczyny pszczelarz niszczy to, czemu poświęcił swoje życie - ule.
(okładka pl.scribd.com, opis pl.wikipedia.org)
Rebetiko

Rebetiko Costas Ferris

tytuł: „Rebetiko” [w tłumaczeniu Betaki] (oryginalny: Ρεμπέτικο)

reżyseria: Costas Ferris
rok i kraj produkcji: 1983 Grecja
opis: Opowieść o dziejach Grecji w XX wieku rozpoczyna się w kafejkach Smyrny w początkach stulecia, a kończy w latach siedemdziesiątych na ateńskim cmentarzu. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o muzyce rebetiko i wykonujących ją rebetes i ich drodze od małych kafejek, gdzie ta muzyka nosiła piętno muzyki marginesu społecznego do największych scen Grecji, kiedy wykonawcy rebetiko stali się muzycznymi idolami. W tle rozgrywają się najważniejsze wydarzenia z XX-wiecznej historii Grecji, a także obserwujemy tragiczny los uchodźców z Azji Mniejszej i ich proces dostosowywania się do realiów życia w ich nowej ojczyźnie. Sceny z życia greckiego półświatka są jednym z największych atutów tego filmu.(za pl.wikipedia.org)
Betaki: film oparty na historii życia greckiej artystki – śpiewaczki rebetiko Mariki Ninou (Sotiria Leonardou).
zdjęcie: Betaki (okładka dvd).

Rekonstrukcja

Rekonstrukcja Theodoros Aggelopoulos

tytuł: „Rekonstrukcja” (oryginalny: Αναπαράσταση/ Anaparastasi/ Reconstruction)

reżyseria: Theodoros Aggelopoulos
rok i kraj produkcji: 1970 Grecja
opis: Pełnometrażowy debiut Theo Angelopoulosa. Do niewielkiej wioski położonej w północnej Grecji wraca po kilku latach nieobecności Kostas. W tym czasie jego żona, Eleni, nawiązała romans z Christosem. Kobieta namawia kochanka do zamordowania męża, a następnie grzebie jego zwłoki w przydomowym ogródku. Wyrzuty sumienia i strach przed ujawnieniem zbrodni nie pozwalają jej na normalne życie. Związek z Christosem powoli się rozpada, pojawiają się konflikty i wzajemna nieufność. Na drugim planie fabularnym obserwujemy działania ekipy prokuratorów i dziennikarzy, którzy kilka tygodni później próbują zrekonstruować tragiczne zdarzenia.
Najbardziej realistyczny i jedyny czarno-biały film w dorobku Angelopoulosa, porównywany z Opętaniem Luchina Viscontiego, ale wpisany w pejzaż greckich wiosek i miasteczek, wyludnionych w wyniku masowej emigracji zarobkowej. Rekonstrukcja stanowi uwspółcześnioną wersję mitu Klitajmestry, która wraz z Ajgistosem zamordowała wracającego z wojen trojańskich Agamemnona.
(okładka www.trigon-film.org, opis www.nowehoryzonty.pl)


Rendez-vous na Kerkirze

Rendez-vous na Kerkirze Dimitris Dadiras

tytuł: „Rendez-vous na Kerkirze” [tłumaczenie Betaki] (oryginalny: Ραντεβού στην Κέρκυρα)

reżyseria: Dimitris Dadiras
rok i kraj produkcji: 1960 Grecja
opis: Betaki: młody prawnik (Αλέκος Αλεξανδράκης) taktujący kobiety raczej podmiotowo w starciach z dyrektorem – dynamiczną kobietą (Τζένη Καρέζη) pracującą w hotelu jego matki.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd))


Risotto

Risotto Olga Malea

tytuł: „Risotto” (oryginalny: Ριζότο /Rizoto)

reżyseria: Olga Malea
rok i kraj produkcji: 2000 Grecja
opis: Eugenia i Vicky mają mężów i kilkoro dzieci. Mężowie ich, Philippos i Manolis, kochają żony i starają się im pomóc, ale ... Eugenia i Vicky decydują się żyć razem, wspólnie, w tym samym domu i szybko odkrywają, ku własnemu zaskoczeniu, że życie jest łatwiejsze, a i ich relacje z dziećmi poprawniejsze. Co na tę sytuację Philippos i Manolis?
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis www.cineuropa.org)

Rozgrywka

Rozgrywka Hossein Amini

tytuł: „Rozgrywka” (oryginalny: The Two Faces of January)

reżyseria: Hossein Amini
rok i kraj produkcji: 2014 Francja/USA/Wielka Brytania
opis: Film, będący ekranizacją powieści Patricii Highsmith to thriller psychologiczny opowiadający o oszuście Chesterze MacFarland (Viggo Mortensen), jego żonie Colette (Kristen Dunst) i autostopowiczu Rydal Keener (Oscar Isaac), którego podwożą będąc w Atenach. Młody student zaprzyjaźnia się atrakcyjną parą bogatych Amerykanów, robiąc na nich wrażenie swoją znajomością miasta i lokalnych zwyczajów. Zwykła turystyczna wycieczka staje się jednak początkiem serii niebezpiecznych wydarzeń zmieniających dotychczasowe życie Rydala, gdy jedno z nich zabija greckiego policjanta. Szybko zacierają za sobą ślady morderstwa i uciekają z kraju. Jednak trójka bohaterów nie stanowi zgranej grupy. Para wplątuje Rydala w swoje mroczne życie, a wzajemne relacje pomiędzy bohaterami powodują, że atmosfera staje się coraz bardziej napięta.
(okładka i opis filmweb.pl)

Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Róża Smirni

Róża Smirni Giorgios Kordellas

tytuł: „Róża Smirni" [tłumaczenie: Betaki] (oryginalny: “Roza tis Smirni”/ ” Η Ρόζα της Σμύρνης” )

reżyseria: Giorgios Kordellas
rok i kraj produkcji: 2016 Grecja
opis: Barbara Bitouni: Historia miłosna na tle pięknego Izmiru/Smirni, Stambułu/Konstantynopola, Aten i nawet w części Mitilini, z tragicznymi wydarzeniami, bolesnymi tajemnicami oraz elementami humoru grecko-tureckiego. (okładka http://www.danaoscinema.gr/)

Shirley Valentine

Shirley Valentine Lewis Gilbert

tytuł: „Shirley Valentine”

reżyseria: Lewis Gilbert
rok i kraj produkcji: 1989
opis: Shirley Valentine jest młodą kobietą smakującą życia we wszystkich jego przejawach. Jej młodzieńcze marzenia szybko zostają jednak zweryfikowane, gdy wychodzi za mąż za prostego człowieka. Widzimy Shirley matkę, Shirley - nieszczęśliwą żonę. Każdy jej dzień jest taki sam. Dla męża jest tylko kucharką i sprzątaczką. Ten prosty człowiek odebrał bohaterce radość życia. Shirley boi się, że tak już będzie do końca jej żywota. Z zazdrością patrzy na koleżanki, które nie mają rodziny, za to cieszą się życiem, podróżują po świecie i oczywiście wyglądają lepiej niż ona-zaniedbana kura domowa. Pewnego dnia, za namową przyjaciółki, nic nikomu nie mówiąc, pakuje walizki i wyjeżdża do Grecji...
(okładka www.imdb.com, opis filmweb.pl)

Słońce i miłość

Słońce i miłość Udayan Prasad

tytuł: „Słońce i miłość” (oryginalny: OPA!)

reżyseria: Udayan Prasad
rok i kraj produkcji: 2005 Grecja/Wielka Brytania
opis: Archeolog Eric Matthew Modine przyjechał z Chicago na grecką wyspę Patmos, na której święty Jan dostąpił wizji, na podstawie której powstała prorocza Apokalipsa. Celem młodego archeologa była kontynuacja poszukiwań prowadzonych przez swojego ojca, których zwieńczeniem miało być odnalezienie mitycznego pucharu świętego Jana Ewangelisty. Eric rozpoczyna poszukiwania w pobliżu stanowiska doświadczonego archeologa profesora Tierrney'a i dzięki nowoczesnemu sprzętowi Amerykaninowi udaje się natrafić na ślad cennego znaleziska. Problem w tym, że poszukiwany przedmiot znajduje się pod popularną tawerną pięknej Katariny Gambierakis Agni Scott, której udało się zawrócić w głowie archeologowi. (okładka i opis filmweb.pl)

Spinalonga. Wyspa ciszy

Spinalonga. Wyspa ciszy Lina Kurkulakou

tytuł: „Spinalonga. Wyspa ciszy” [w tłumaczeniu tomaszkozlowski1] (oryginalny: Σπιναλόγκα. Το νησί της σιωπής)

reżyseria: Lina Kurkulakou
rok i kraj produkcji: 1957 Grecja
opis: tomaszkozlowski1 (forum Gazety 2010): Do kin greckich wchodzi film dokumentalno-historyczny "Spinalonga.Wyspa ciszy" w reżyserii Liny Kurkulakou (Λίνα Κουρκουλάκου). Nie jest to film nowy. Powstał w 1957 r., na rok przed zamknięciem szpitala dla trędowatych na wysepce Spinalonga w pobliżu kreteńskiego Ajjos Nikolaos (kolonia dla trędowatych działała tam od 1903 do 1958 r.). To jedyny film, który nakręcono na wyspie (część ujęć) gdy szpital był jeszcze otwarty (w owym okresie na wyspie przebywało już niewielu chorych). Film przedstawia, m.in.heroiczną parę lekarzy, którzy tam pracowali -Jorgos Kambanelis i Nina Zguridu. Kambanelis zaraził się trądem od chorych ale został wyleczony, tak jak i inni chorzy, którym pomogły antybiotykoterapie opracowane po II wojnie światowej).
Film jest wyjątkowy także z innego względu - Lina Kurkulaku (studiowała reżyserię w Rzymie) była w 1957 r. pierwszą na świecie kobietą-reżyserem, której dzieło zaprezentowano na międzynarodowym festiwalu filmowym (film wzbudził sporą sensację na festiwalu w Wenecji).
Produkcja, "ulepszona" cyfrowo, będzie prezentowana w kinach Grecji. Miejmy nadzieję, że sukces "Wyspy" przyczyni się także do wydania tego cennego filmu na dvd.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd))

Spojrzenie Odyseusza

Spojrzenie Odyseusza Theodoros Angelopoulos

tytuł: „Spojrzenie Odyseusza” (oryginalny: To vlemma tou Odyssea)

reżyseria: Theodoros Angelopoulos
rok i kraj produkcji: 1995 Francja/Grecja/Niemcy/Wielka Brytania/Włochy/Rumunia/Bośnia i Hercegowina/Albania/Fed. Rep. Jugosławii
opis: Epickie, melancholijne dzieło Theo Angelopoulosa swobodnie odwołuje się do losów mitologicznego Odyseusza. Grecki reżyser po kilkudziesięciu latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych wraca do rodzinnego miasta, by wziąć udział w publicznym pokazie jednego ze swoich kontrowersyjnych filmów. Bohater wkrótce wyrusza na poszukiwanie trzech niewywołanych rolek filmu braci Manakia z początku XX wieku. Trop wiedzie przez całe Bałkany aż do pogrążonego wojną Sarajewa.
(okładka i opis filmweb.pl)Stella

Stella Michalis Cacoyannis

tytuł: „Stella” (oryginalny: Stella / Στέλλα)

reżyseria: Michalis Cacoyannis
rok i kraj produkcji: 1955 Grecja
opis: Historia młodej, nieposkromionej kobiety, w której naturze nie leży uleganie kompromisom i która nie do końca pragnie wieść stateczne życie. Stella jest niespokojną, buntowniczą Greczynka, która ogra z mężczyznami i cieszy się życiem tak bardzo jak to tylko możliwe. Ale kiedy spotyka młodego piłkarza to co proste było – prostym być przestaje: kocha go, ale kocha też wolność.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis www.letterboxd.com)
Tanie papierosy

Tanie papierosy Renos Haralambidis

tytuł: „Tanie papierosy” (oryginalny: Φτηνά Τσιγάρα /Ftina Tsigara)

reżyseria: Renos Haralambidis
rok i kraj produkcji: 2000 Grecja
opis: Pewnej sierpniowej nocy, w niemal całkowicie opustoszałych Atenach młody człowiek bez przeszłości i przyszłości czeka, aż coś się wydarzy w sercu wielkiego miasta. Piękna dziewczyna kłóci się przez telefon ze swoim chłopakiem. Jego stary przyjaciel, na skraju załamania nerwowego, tęskni za swoją szkolną miłością i wykrzykuje jej imię z balkonu. Dwóch niepoprawnych starych kawalerów urządza "zasadzkę stulecia", dzięki czemu zdobywają upragnioną dziewczynę. Właściciel kawiarni recytuje poezję. 11 - letni związek pewnej pary jest zagrożony przez pojawienie się kulturysty. Młody Amerykanin wyzywa Muhammada Ali na pojedynek bokserski, co ma być wyrazem hołdu dla boksera, którego uważa za najwybitniejszego "tancerza ringu". Dwóch mafiozów, specjalizujących się w wymuszeniach "załatwia" się nawzajem w absolutnie komicznej scenie obrony... Ta luźna opowiastka o seksie i związkach międzyludzkich jest drugim filmem greckiego reżysera Renosa Haralambidisa. Znakomita muzyka Panayotisa Kalantzopoulosa stanowi znakomite tło dla tej lekkiej komedii.
(okładka www.ellinomania.eu, opis www.film.wp.pl)

The Grocer

The Grocer Dimitris Koutsiabasakos

tytuł: „The Grocer” (oryginalny: The Grocer)

reżyseria: Dimitris Koutsiabasakos
rok i kraj produkcji: 2013 Grecja
opis: Nikos Anastassiou wraz ze swoją żoną Sofią prowadzi obwoźny sklep na kółkach. Jeżdżą tą samą trasą od 1980 roku, przez co znają już tubylców, a nawet zaprzyjaźnili się z nimi. Odwiedzając opuszczone wsie w południowo-zachodniej części gór Pindos, pokonują trasę 75 kilometrów, wszystko po to, by nikomu niczego nie zbrakło. Dokument śledzi ich wędrówkę przez cztery pory roku. Mamy okazję zobaczyć rozległe greckie krajobrazy w pełnej krasie i swej pierwotności oraz ludzi, którzy się rodzą i umierają… niektórzy płaczą, szaleją albo tańczą.
(okładka www.iluzjon.fn.org.pl)
To Gamilio party

To Gamilio party Christine Crokos

tytuł: „To Gamilio party” [w tłumaczeniu eridan] (oryginalny: Το Γαμήλιο Party)

reżyseria: Christine Crokos
rok i kraj produkcji: 2007 Grecja
opis: eridan (forum Gazety 2008): Ten film jest historią zabawnych pomyłek na drodze do ołtarza. Akcja filmu, który stał się całkiem znanym przebojem, toczy się w malowniczych plenerach wyspy Krety.
(okładka www.myfilm.gr)

Topkapi

Topkapi Jules Dassin

tytuł: „Topkapi” (oryginalny: Topkapi)

reżyseria: Jules Dassin
rok i kraj produkcji: 1964 USA
opis: Elizabeth Lipp (Melina Merkouri), czarująca złodziejka i jej kochanek Walter planują kradzież bezcennego, wysadzanego szmaragdami sztyletu, znajdującego się w muzeum Topkapi w Istambule. Po zaangażowaniu bardzo 'oryginalnych' pomocników, wyprawa wyrusza do celu, pokonując po drodze wiele zaskakujących przeszkód. 'Skomplikowany' rabunek zostaje wreszcie uwieńczony sukcesem. No, może prawie...
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)
Trudne pożegnania

Trudne pożegnania Penny Panayotopoulou

tytuł: „Trudne pożegnania” (oryginalny: Δύσκολοι αποχαιρετισμοί: Ο μπαμπάς μου / Diskoli apocheretismi: O babas mou / Hard Goodbyes: My Father)

reżyseria: Penny Panayotopoulou
rok i kraj produkcji: 2002 Grecja / Niemcy
opis: Ateny, 1969 rok. Dziesięcioletni Ilias usiłuje pogodzić się z nagłą śmiercią ojca.
(okładka www.altcine.com, opis filmweb.pl)


Ucieczka na Atenę

Ucieczka na Atenę George P. Cosmatos

tytuł: „Ucieczka na Atenę” (oryginalny: Escape to Athena)

reżyseria: George P. Cosmatos
rok i kraj produkcji: 1979 Wielka Brytania
opis: Major Otto Hecht jest komendantem obozu jenieckiego na terenie Grecji, jeńcy mają zajęcie, trudnią się archeologią co wykopią to oddają majorowi albo zakopują z powrotem. Do obozu trafia panienka z kabaretu wraz ze swoim partnerem, którzy zostali zestrzeleni w drodze na występ dla żołnierzy amerykańskich. W miasteczku zaś działa grecki ruch oporu, a jego dowódca ma do wykonania pewne ważne zadanie.
(okładka i opis filmweb.pl)
Uranya

Uranya Costas Kapakas

tytuł: „Uranya” (oryginalny: Uranya)

reżyseria: Costas Kapakas
rok i kraj produkcji: 2006 Grecja
opis: : Akcja komedii rozgrywa się w 1969 roku w niewielkiej, górskiej miejscowości, w której mniej więcej w tym samym czasie pojawiają się: wiceprezydent USA, pierwszy telewizor, poszukiwacze skarbów, a w lokalnym kinie budzący olbrzymie emocje wśród nastolatków film z udziałem Brigitte Bardot. Zdjęcia do filmu kręcono na Krecie.
(zdjęcie: Betaki (okładka dvd), opis filmweb.pl)

W domu

W domu Athanasios Karanikolas

tytuł: „W domu” (oryginalny: Στο Σπίτι / Sto spiti / At Home)

reżyseria: Athanasios Karanikolas
rok i kraj produkcji: 2014 Niemcy / Grecja
opis: : Nadja to przykładna pomoc domowa, pracująca w willi nowobogackiej greckiej rodziny. Oddana swoim obowiązkom, stara się ukryć przed pracodawcami problemy zdrowotne. Przebiegli dorobkiewicze szybko orientują się w sytuacji i szukają pretekstu, żeby pozbyć się wieloletniej pracownicy, którą w gronie znajomych i rodziny określają mianem przyjaciółki. Obraz jest przejmującą historią kobiety, która musi określić własne priorytety i poznać swoją wartość. Film Karanikolasa wpisuje się w nurt nowego greckiego kina, będącego reakcją na panujący w kraju kryzys ekonomiczny. To rzadki przykład połączenia kina artystycznego i zaangażowanego, pokazujący, że medium filmowe wciąż pozostaje niezastąpionym narzędziem, rozbudzającym świadomość widzów.
(okładka www.greekfilmsocietysydney.com, opis www.iluzjon.fn.org.pl)

Wieczność i jeden dzień

Wieczność i jeden dzień Theodoros Angelopoulos

tytuł: „Wieczność i jeden dzień” (oryginalny: Mia aioniotita kai mia mera)

reżyseria: Theodoros Angelopoulos
rok i kraj produkcji: : 1998 Francja / Grecja / Niemcy / Włochy
opis: Jutro Alexander ma iść do szpitala. Teraz jednak w swoim starym domu, w którym mieszkał całe życie, robi porządek. Przypadkowo znajduje list od swej zmarłej żony, Anny. Dopiero wówczas uświadamia sobie, jak bardzo go kochała. Spotkanie z nastoletnim, nielegalnym imigrantem z Albanii niespodziewanie zmieni całe jego życie.
(okładka i opis filmweb.pl)
Wielki błękit

Wielki błękit Luc Besson

tytuł: „Wielki błękit” (oryginalny: Le grand bleu)

reżyseria: Luc Besson
rok i kraj produkcji: : 1988 USA/Włochy/Francja
opis: Film rozpoczynają czarno-białe sceny z wybrzeży Grecji. Dzieci bawią się, starając się zanurkować w morzu jak najgłębiej. Następna scena (w kolorze) dwadzieścia lat później, na Sycylii: dwaj Włosi ratują nurka z opresji. Przenosimy się do Peru: kobieta zmierza ku szczytom, podczas gdy mężczyzna nurkuje w głębi jeziora, by sprawdzić zwolnienie krążenia krwi w warunkach ekstremalnego zimna. Na Lazurowym Wybrzeżu spotykają się dwaj chłopcy z pierwszej sceny. W Nowym Jorku dziewczyna spotkana w Peru dowiaduje się, że poznany nurek ma ubiegać się o mistrzostwo świata w swobodnym nurkowaniu, w Taorminie, na Sycylii. Chce być obecna przy rywalizacji między Jacquesem, nazywanym Francuzem, a Włochem Enzo. Silniejsze niż życie, silniejsze niż ląd, morze zwycięża i zabiera w swoje otchłanie zafascynowanych nurków. (okładka www.cineman.pl, opis filmweb.pl)

Kliknij, aby zobaczyć, gdzie można kupić ten film

Wyjście z cienia

Wyjście z cienia Willi Patterson

tytuł: „Wyjście z cienia” (oryginalny: Out of the Shadows)

reżyseria: Willi Patterson
rok i kraj produkcji: 1988
opis: Młoda kobieta, pracująca na greckiej wyspie, z ramienia amerykańskiej ambasady zostaje oskarżona o zabójstwo miejscowego członka szajki, zajmującej się kradzieżą dzieł sztuki, w tym także sztuki sakralnej. Podejrzenie rzuca na nią fakt, iż został on zamordowany w jej mieszkaniu i uchodził za jej "przyjaciela". Jej niewinność stara się udowodnić, pracujący dla brytyjskiej policji Michael Hayden - także zainteresowany sprawą licznych kradzieży bezcennych przedmiotów z greckich kościołów. Mimo licznych trudności udaje mu się uratować dziewczynę przed niesprawiedliwą karą, a przy okazji dowieść prawdy. (okładka www.amazon.co.uk, opis: filmweb.pl - na stronie filmweb.pl film występuje pod tytułem "Na granicy cieni")Zawieszony krok bociana

Zawieszony krok bociana Theodoros Angelopoulos

tytuł: „Zawieszony krok bociana” (oryginalny: To meteoro vima tou pelargou”

reżyseria: Theodoros Angelopoulos
rok i kraj produkcji: 1991 Francja/Grecja/Szwajcaria/Włochy
opis: Alexandre (Gregory Patrikareas), który pracuje jako telewizyjny dziennikarz, przez kilka dni przebywa w niewielkim przygranicznym mieście. Schronienie znajduje tu wielu uchodźców z Albanii, Turcji i Kurdystanu, dlatego Alexandre kręci o nich reportaż. Pewnego dnia w tłumie zauważa starca i bierze go za ważnego greckiego polityka, który przed laty na znak protestu zniknął w tajemniczych okolicznościach. Gdy reporter wraca do Aten, odnajduje jego byłą żonę i prosi ją, by pomogła mu zidentyfikować zaginionego. (okładka www.archiwum.stopklatka.pl, opis filmweb.pl)